Choroba karpi w stawie

/ 13 odpowiedzi
Mam nieduży stawik przy domu i hoduje w nim karpię 20 x 10m Po wpuszczeniu narybku tej wiosny zaczęły zdychać mi karpie, najpierw te małe wpuszczone, a teraz te co już były. Zaznacz, że byłem już u weterynarz z zdechła rybą, badał ją i nic w zasadzie nie powiedział, żadnych plam, nic na skrzelach nie miała, a rybki pływają jakieś takie "zamulone". Dodam iż inne gatunki są zdrowe. Czy ktoś z Was spotkał się z podobną chorobą i jak to leczyć. Dodam jeszcze że z tej hodowli też ryby moi znajomi i też mają ten problem tylko w większej skali.
Jeśli ktoś może pomóc to bym był wdzieczny
lukas15

Możliwe ze w wodzie są jakieś toksyny przechodzące z gleby szkodliwe dla karpi polecił bym ci zebrać próbki i zanieść do badań i może coś szkodliwego wyjdzie. Pozdrawiam (2013/05/08 08:48)

JKarp

Cześć
Damian poczytaj to:
http://carpsoul.com/articles.php?article_id=81

Wiele objawów się zgadza ale piszesz też, że nie mają żadnych zmian.
A tak na przyszłość - czy jak kupowałeś ryby dostałeś jakiś kwitek, że ryby są zdrowe oczywiście podpisany przez ichtiologa?
Wystosujcie pozew zbiorowy przeciwko temu hodowcy od którego kupiliście ryby." Objawy kliniczne infekcji KHV występują zwykle w zakresie temperatur 18-29°C, są w większości niespecyficzne i wyrażone poprzez: pływanie karpi pod powierzchnią wody, gromadzenie się pod dopływem wody do stawu, zaburzenia w oddychaniu (przyspieszony rytm, dziobkowanie), brak koordynacji lub niepełna koordynacja ruchów płetw, letarg karpi,  zwiększona sekrecja śluzu i czasami krwawienia w skrzelach, ogniska martwicy w skrzelach, z tendencją do uogólniania się tego procesu, zwiększona sekrecja śluzu na skórze, z tendencją do jego twardnienia,  następnie złuszczania się i tworzenia się wówczas tzw. szorstkiej skóry, przekrwienie skóry i płetw, czasami płatowate odklejanie się naskórka, skóry od mięśni i tworzenie się  tzw. firanek  ciągnących się za karpiem podczas pływania, czasami zapadnięcie gałek ocznych, śnięcie karpi po 24-48 godzinach od wystąpienia pierwszych objawów. Infekcję KHV diagnozuje się metodą PCR oraz poprzez izolację wirusa w hodowli komórkowej. Należy przy tym zaznaczyć, że obecnie trwają intensywne badania nad usprawnieniem metod diagnostyki tego wirusa, szczególnie w fazie nosicielstwa. Profilaktyka i zwalczanie infekcji KHV są trudne, bowiem próby immunizacji przy użyciu antygenu (inaktywowany wirus) okazały się nieudane (Haenen i in., 2003). W tej sytuacji możliwe do stosowania pozostaje jedynie postępowanie epizootyczne (Antychowicz, 2007)."Tekst pochodzi z pracy:"Jan ŻelaznyZakład Chorób Ryb,Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut BadawczyCHOROBY RYB SŁODKOWODNYCH – STAN OBECNY I ZAGROŻENIA"
JK
(2013/05/08 09:13)

damiano89

właśnie dostałem telefon z domu że zdechł karp 76 cm, moje oczko w głowie, z pierwszego opisu wynika że miał jakiś biały nalot, a skrzela miał czerwone i jakby spuchnięte, w każdym razie miał tam jakieś zmiany (2013/05/08 11:41)

Kwinto76

Bez zdjęć to ciężko powiedzieć bo może to być KHV lub posocznicę (wirusowa lub bakteryjna). U mnie przypadki zachorowań ryb występowały ZAWSZE po wpuszczeniu karpi z innych hodowli (mimo, że mają certyfikaty). W takim przypadku robię 2 rzeczy: daję antybiotyk i wsypuję wapno. Tak mi kilka lat temu poradzili hodowcy i sprawdza się. Najlepiej zadzwoń/podjedź tam skąd kupiłeś narybek to powinni mieć antybiotyk. (2013/05/08 16:12)

damiano89

Ten duży karp miał plamy na całym ciele takie czerwone twarde z tego co się okazało. Daje im antybiotyk ichtioxan już 3 dawka i odkażam wodę czymś takim niebieskum. Jak tym odkaże to jeszcze kalie dostanę (2013/05/09 09:41)

damiano89

wszystkie objawy khv więc jest lipa... (2013/05/13 19:03)

JKarp

CześćSzkoda, wielka szkoda :-(((JK (2013/05/13 19:10)

Kwinto76

Jak na polu walki? (2013/05/14 15:17)

Kwinto76

Jak na polu walki? (2013/05/14 15:17)

damiano89

od niedzieli nic śniętego nie ma, więc jest nadzieja że już będzie dobrze. antybiotyki i rózne specyfiki do odkażania kupiłem itd plus sporo wapna i jest na razie czysto;)  Szkoda tylko tego dużego karpika... teraz już nie będę miał na kim testować kulek;((( (2013/05/16 06:51)

buszi

Witam mam podobny problem na stawie !! czy mogę prosić o zdjęcie tego karpia  co miał 76cm. Pozdrawiam  (2014/03/16 10:25)

Candat

Witam.
Bardzo proszę o pomoc w rozpoznaniu tej choroby.

[URL=https://www.fotosik.pl/zdjecie/bfbbc3b0e63c4e55][url=https://images89.fotosik.pl/172/bfbbc3b0e63c4e55m.jpg]Obrazek[/url][/URL]

[URL=https://www.fotosik.pl/zdjecie/80536f000408eafb][url=https://images92.fotosik.pl/173/80536f000408eafbm.jpg]Obrazek[/url][/URL] (2019/05/01 16:49)

Kabi

Witam ! Jak karpia nie wyciągniesz i nie zrobisz mu zdjęcia to będzie bardzo ciężko co kolwiek zdiagnozować . O ile się nie mylę to są to te zdjęcia pływających karpi w oczku , więc można tylko spekulować od choroby do braku tlenu w nedużym oczku (po ich zachowaniu) , jak chcesz się czegoś konkretnego dowiedzieć to zdjęcia powinny być wyraźniejsze i powinny być na nich jakieś szczegóły , typu rany , zaczerwienienia , itp.. Pozdr. (2019/05/26 21:04)