Chore ryby Zbiornik Owiesno

/ 8 odpowiedzi / 4 zdjęć
Ponownie chora ryba  na Zbiorniku Owiesno , nie wiem czy przyczyną jest zarybianie, że ryba była przewożona ale w marcu też często trafiały się  z plamami takimi samymi jak tamtego roku  ,bo teraz to wygląda jak żywe rany, bardzo duże .Zauważyłem że gdy woda coraz cieplejsza tym to gorzej wygląda .Zgłosiłem do Okręgu PZW Wałbrzych i do Społecznej Straży Rybackiej .Z tego co wiem i co się dowiedziałem,  to Koło PZW  Bielawa wie o wszystkim .......I trzeba  Panowie  coś  z tym zrobić a nie tylko wiedzieć .........Przy okazji proszę odblokować mi stronę www.pzw.org.pl bielawa i jakim  prawem blokujecie ,czy prawda kole.... mulak1.
mulak1


Zdjęcia chore ryby i dziwne plamy nad brzegami (2013/06/20 10:52)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

jacek placekkk


Witam I co zostaną podjęte jakieś działania te ryby są chore u mnie w stawku też zauważyłem na kilku karpiach i też mam obawy żeby się więcej nie zaraziło i co z tym zrobić? (2013/06/20 12:48)

sianki5


kolego nie krytykuj ale postaraj sie poradzic co zrobic z powazaniem sianek (2013/06/24 18:43)

mulak1


Infekcje bakteryjne wywoływane przez Aeromonas salmonicida, Aeromonas hydrophila oraz bakterie z rodzaju Flavobacterium

Infekcje wywoływane przez bakterie to bardzo groźne choroby wywoływane przez różne szczepy bakterii. Pewna i prawidłowa identyfikacja choroby jest możliwa tylko po badaniu mikroskopowym, jednak ponieważ objawy i sposób leczenia są podobne te jednostki chorobowe zostały ujete we wspólnym opisie.

 



Erytrodermatoza (Erytrodermatitis) to choroba powłok zewnętrznych ryby wywoływana przez bakterie z rodzaju Aeromonas, popularnie jest nazywana chorobą wrzodową. Aeromonas hydrophila to bakteria, która stanowi normalny składnik flory wód zanieczyszczonych związkami organicznymi. W naturalnych warunkach rzadko powoduje ona chorobę jednak w hodowli ryby narażone są na wiele czynników które moga spodwodować infekcję. Wystąpieniu choroby sprzyjają: deficyt tlenu, zanieczyszczenia organiczne, urazy mechaniczne, stres, zatrucia, inwazje pasożytów itp. Infekcja rozpoczyna się przekrwionymi czerwonymi plamami na skórze (uwaga w tym stadium łatwo chorobę pomyliż z wiremią wiosenną) które powiększają się, a w ich centrum powstają charakterystyczne białoobrzeżone wrzody. Pojawiają się one zwykle u nasady ogona i bokach ciała. Wrzody moga być powierzchniowe jednak często sięgają też w głąb mieśni. Przebicie jamy ciała prowadzi do nieuchronnej śmierci. Jeśli ryby w zbiorniku są osłabione choroba szybko rozprzestrzenia się na inne osobniki. Z chorobą spotykamy się głównie latem i jesienią choć w przypadku wiosennego importu z cieplejszych krajów także wiosną. Ciekawostką jest że istnija linie genetyczne karpi mniej podatne na infekcję.


Leczenie: W warunkach amatorskich bardzo trudne i rzadko zwieńczone sukcesem. Ryby powinno się leczyć antybiotykami pod kontrolą weterynarza (ichtiopatologa) który po badaniu mikroskopowym może 100% potwierdzić diagnozę i przepisać antybiotyk stosowny do odkrytego szczepu bakteri. Standardowo leczeniu stosuje się zwykle oksytetracyklinę w iniekcjach dootrzewnowych (jednorazowo) 50-80 mg/kg masy ryb lub w karmie (dawka ta sama) przez 7-10 dni. Należy przypomnieć że antybiotyki są dostępne tylko na receptę i ich nieprawidłowy dobór i stosowanie prowadzi do powstawania nowych szczepów i uodparniania się bakterii na antybiotyki. Poza tym kuracje antybiotykowe są kosztowne, dlatego stosuje się je głownie wleczeniu najcenniejszyuch okazów. Jeśli na wczesnym etapie stwierdziliśmy erytrodermatozę można zastosować kurację w oddzielnym zbiorniku higienicznym ogólnodostępnymi preparatami firmy sera. Pierwszego dnia do zbiornika dajemy 60 g SERA ectopur i 3 tabletki SERA baktopur direct na 100 litrów wody. Oprócz tego przez pięć dni podajemy codziennie 8 ml SERA cyprinopur na 100 litrów wody. Woda w tym zbiorniku powinna być filtrowana i napowietrzana zaś temperaturę powinno sie utrzymywać na poziomie około 24°C. (2013/07/01 07:25)

mulak1


Szanowni Panowie z zarządu PZW Bielawa proszę zobaczyć i przeczytać na czym polega choroba ryb w zbiorniku Owiesno ,która  trwa od tamtego roku.Zgłaszałem do Okręgu do SSR opisywałem na forum PZW Bielawa, pokazane są zdjęcia  .Były opisy i zdjęcia  na doba pl. I co i nic---- Żadnej reakcji ani odpowiedzi, co z tym zrobić..... Ja  się już  nie dziwie, że nikt nie chce zająć głos w tej sprawie . Bo poco , niech  sobie facet  maże na forum  i pokazuje zdjęcia a my robimy swoje, jak coś  napisze żle  to zablokujemy mu wejście na stronę forum  żeby nie mazał, tak jak Panowie zrobili na stronie PZW Bielawa org.pl.........Proszę odblokować mój login na stronie www. PZW org.pl Bielawa i jakim prawem została zablokowana.  A ja już  poznałem wasze metody działania  i za bardzo się nie dziwie że tak to wszystko wygląda.......Mulak1 (2013/07/01 08:53)