Zaloguj się do konta

Chore karpie i szczupaki w stawie

utworzono: 2014/05/10 11:24
Qoorchuck

Witam! Od jakiegoś czasu w moim stawie zaczęły chorować karpie i szczupaki. Zaraza nie dotyka innych ryb, płoci, krasnopiórek, karasi, linów itp. . Zdychać zaczęły także okonie, ale nie widać na nich zmian chorobowych. Jak wyleczyć te ryby? 100m obok stawu płynie kanał w którym urzęduje wydra. Jak się jej pozbyć? Może to ona przyciągnęła chorobę? [2014-05-10 11:24]

Qoorchuck

[2014-05-10 11:25]

Qoorchuck

[2014-05-10 11:25]

Qoorchuck

[2014-05-10 11:26]

Qoorchuck

Qoorchuck

Qoorchuck

gurtol

kiedys mialem takie samo cos u siebie, nie pamietam nazwy choroby.... pojechaem do weterynarza i przepisal odpowiedni antybiotyk ktory rozrabia sie z jakims zbozem najlepiej
na poczatek mozesz sprubowac wapnem jednak mi to nie pomoglo [2014-05-10 12:54]

Qoorchuck

A czy można jeść ryby, które mają tylko pierwsze objawy? [2014-05-10 14:54]

darek-salamon

Możesz jeść te ryby po bardzo wnikliwej obróbce cieplnej gotowanie i tym bardziej długie smażenie.Twoje ryby maja bakterie typu (erytrodermatitis)szambowo kałowe powstają pęcherze które pękaja i powstaja rany owrzodzenia to nie wydra..Co trzeba? Złapać te ryby zastosowac antybiotyk a staw wywapnować masz za dużo ryb w tym stawie.Karp jest głownym zanieczyszczaczem tego stawu.Staw masz mały ,brak tlenu i tym sposobem dobre siedlisko dla tej bakterii. [2014-05-10 15:10]

marciin 2424

Jak patrzę na zdjęcie stawu to jest on wykopany bardzo nie dawno ? Mam rację ? Jeśli tak to ryby za szybko wpuściłeś to po pierwsze, druga sprawa to jest ich pewnie za dużo i po trzecie taki zbiornik musi odstać po wykopaniu co najmniej sezon z zastosowaniem wapna dla odkażenia zbiornika i wtedy można myśleć o wpuszczeniu ryb. Ryby , które powinny znaleźć się w takim małym stawie to już trzeba dobrze przemyśleć nie radzę ,aby karp w nim dominował . A po ukazaniu się większej roślinności wskazane jest wpuszczenie amura on zadba o regulację jej rozprzestrzeniania się.
[2014-05-10 21:17]

darek-salamon

Rośliny to już mu ten karp zeżera może jeszcze tołpygę ? Bedzie mu wodę z zooplanktonu czyścila i inne ryby nie będą nic jadły.Fakt staw widać maly ile ma 10m na12-15 m?stan bardzo surowy bez sitowia i roślinności nabrzeżnej .Moje zdanie staw nadaje sie do odkażenia zadbanie o czystość wody i ponowne racjonalne zarybienie.Nigdy w krotkim czasie po wykopaniu. [2014-05-11 07:19]

Qoorchuck

Obok niego po lewo jest podobny, troszkę mniejszy połączony przepływem. Zadzwoniłem do weterynarza, zastosujemy antybiotyk. Dziękuję za pomoc :) [2014-05-11 20:25]

Qoorchuck

Jak patrzę na zdjęcie stawu to jest on wykopany bardzo nie dawno ? Mam rację ? Jeśli tak to ryby za szybko wpuściłeś to po pierwsze, druga sprawa to jest ich pewnie za dużo i po trzecie taki zbiornik musi odstać po wykopaniu co najmniej sezon z zastosowaniem wapna dla odkażenia zbiornika i wtedy można myśleć o wpuszczeniu ryb. Ryby , które powinny znaleźć się w takim małym stawie to już trzeba dobrze przemyśleć nie radzę ,aby karp w nim dominował . A po ukazaniu się większej roślinności wskazane jest wpuszczenie amura on zadba o regulację jej rozprzestrzeniania się.

No, tak, wykopany w zeszłe lato, a powierzchnia wynosi ok. 4-5 ar . Staw kopany w miejscu gdzie jest bardzo dużo kredy pojeziornej. [2014-05-11 20:29]