Zaloguj się do konta

Wymiar ochronny szczupaka

utworzono: 2019/01/30 18:42
ogtw

Bardzo wolno rosną te opisane szczupaki. :)
Z tych szczupaków, które najczęściej łowiłem w zeszłym roku, można było rozróżnić trzy roczniki: 1) Około 45 cm. 2) około 52 cm. 3) około 60 cm. Czyli, tam gdzie ja łowię, rosną 7 – 8 centymetrów rocznie. [2019-02-10 18:44]

Artur z Ketrzyna

Kaban, szczupak podchodzi do tarła jak ma 37-42 cm. Tak więc do 60 cm odbędzie ich nawet 3-5 razy
To chyba wegańskie są te szczupaki, bo normalny urosnie od 40 do 60 w rok, dwa.
Polecam stronęÂhttp://www.pivi.de/hecht/ -> wybrać zakładkę "Wachstum".
Basia Kier

Cytuję twój artykuł na który się powołujesz:

"Der Hecht kann ein hohes Alter von bis zu 30 Jahren erreichen und gehört mit einer Körperlänge von bis zu 180 cm zu den größten Fischarten Europas."
tłumaczone na Polski:
"Szczupak może osiągnąć wysoki wiek do 30 lat i ma długość ciała do 180 cm w stosunku do największych gatunków ryb w Europie."
Czyli 180 cm przez 30 lat, to ok 6 cm na rok a słowo "może" oznacza że w optymalnych warunkach.

Czyli od 40 do 60 cm rośnie 3-4 lata :-)
Tak więc znów wychodzi na moje :-D

A jak tego Tobie mało.
To wpisz moje dane w KRS, a się przekonasz że sam jestem użytkownikiem rybackim wody. Wiec chyba wiem jak rosną u mnie rybki?
[2019-02-10 18:44]

ryukon1975


A ja polecam samemu opserwowac co się łwi. bo łowiąc sam zauważysz pewny podział wymiarowy, to są roczniki i np.: 28-42, 46-49, 50-54, 56-58,
Czyli od 40 cm do 60 róśł 4 lata.
owszem może i w 3 urosnąć ale w 2 lata to już przesada :-)

Mówimy o naturalnych warunkach nie stawach hodowlanych, gdzie ryby sa skupione i nie odłwaiane do puki nie osiągna wymiary chandlowego.

Po drugie na łuskach znajdziesz słoje jak na przekroju pnia drzewa- to jest przyrost roczny.

Coś z tymi obliczeniami jest nie tak, albo ze mną. Ja 181 cm miałem w wieku 22 lat teraz według tej matematyki powinno być prawie dwa razy tyle. Kto ukradł moje centymetry ja się pytam?
Wpis w jakimś KRS-ie znaczy prawdopodobnie tyle co świadectwo szkolne biorąc pod uwagę powyższy cytat. " :) [2019-02-10 19:26]

Artur z Ketrzyna

< [2019-02-10 19:44]

Artur z Ketrzyna


A ja polecam samemu opserwowac co się łwi. bo łowiąc sam zauważysz pewny podział wymiarowy, to są roczniki i np.: 28-42, 46-49, 50-54, 56-58,
Czyli od 40 cm do 60 róśł 4 lata.
owszem może i w 3 urosnąć ale w 2 lata to już przesada :-)

Mówimy o naturalnych warunkach nie stawach hodowlanych, gdzie ryby sa skupione i nie odłwaiane do puki nie osiągna wymiary chandlowego.

Po drugie na łuskach znajdziesz słoje jak na przekroju pnia drzewa- to jest przyrost roczny.

Coś z tymi obliczeniami jest nie tak, albo ze mną. Ja 181 cm miałem w wieku 22 lat teraz według tej matematyki powinno być prawie dwa razy tyle. Kto ukradł moje centymetry ja się pytam?
Wpis w jakimś KRS-ie znaczy prawdopodobnie tyle co świadectwo szkolne biorąc pod uwagę powyższy cytat. " :)

Ryukon 1975.
Jeśli dla Ciebie. KRS* , NIP, REGON itd to tyle co świadectwo szkolne. To i tak dobrze, bo znaczy że wiedzę mam z odpowiedniego źródła :-)

KRS - Krajowy Rejestr Sadowy - Rejestracja podmiotów i działalności gospodarczej. [2019-02-10 19:52]

ryukon1975

[2019-02-10 21:00]

Basia Kier

"Szczupak może osiągnąć wysoki wiek do 30 lat i ma długość ciała do 180 cm w stosunku do największych gatunków ryb w Europie."
Czyli 180 cm przez 30 lat, to ok 6 cm na rok a słowo "może" oznacza że w optymalnych warunkach.

Czyli od 40 do 60 cm rośnie 3-4 lata :-)
Tak więc znów wychodzi na moje :-D

A jak tego Tobie mało.
To wpisz moje dane w KRS, a się przekonasz że sam jestem użytkownikiem rybackim wody. Wiec chyba wiem jak rosną u mnie rybki?
Â
Przeczytaj jeszcze raz tłumaczenie, a potem to co napisałeś: Czyli 180 cm przez 30 lat, to ok 6 cm na rok, a słowo "może" oznacza że w optymalnych warunkach. Według twojego rozumowania roczny szczupak ma 6 cm, dwulatek 12 cm, w wymiar osiąga w 9 roku życia...
Z innej beczki, ale rozumownie jest takie jak twoje.: Jednej robotnik kopie dół w ywmiarach 2x2x2 m w ciagu 8 godzin. Jak zatrudnisz 480 robotników to wykopią ci dół w minutę, prawda? Przykład na podstawie "Głosu Pana" S. Lema.
Co do wpisu do KRS, to już ci powiedzieli, że tak smaom określa kompetencje jak PESEL. Po prostu ustawodawca wymaga tego wpisu w przypadku prowadzenia działalności, aliczba bankrutującyh co roku "interesów" chyba nie świadczy dobrze od kompetencji (pomijając już "pomoc" państwa dla przedsiębiorców).
Wody są różne i szczupaki rosną różnie, przy czym mówimy tu o równolatkach. Widomo, że "dzieciaki" rosną szybciej niż dorosłe osobniki.
[2019-02-10 21:21]

Artur z Ketrzyna

"Szczupak może osiągnąć wysoki wiek do 30 lat i ma długość ciała do 180 cm w stosunku do największych gatunków ryb w Europie."
Czyli 180 cm przez 30 lat, to ok 6 cm na rok a słowo "może" oznacza że w optymalnych warunkach.

Czyli od 40 do 60 cm rośnie 3-4 lata :-)
Tak więc znów wychodzi na moje :-D

A jak tego Tobie mało.
To wpisz moje dane w KRS, a się przekonasz że sam jestem użytkownikiem rybackim wody. Wiec chyba wiem jak rosną u mnie rybki?
ÂÂ
Przeczytaj jeszcze raz tłumaczenie, a potem to co napisałeś: Czyli 180 cm przez 30 lat, to ok 6 cm na rok, a słowo "może" oznacza że w optymalnych warunkach. Według twojego rozumowania roczny szczupak ma 6 cm, dwulatek 12 cm, w wymiar osiąga w 9 roku życia...
Z innej beczki, ale rozumownie jest takie jak twoje.: Jednej robotnik kopie dół w ywmiarach 2x2x2 m w ciagu 8 godzin. Jak zatrudnisz 480 robotników to wykopią ci dół w minutę, prawda? Przykład na podstawie "Głosu Pana" S. Lema.
Co do wpisu do KRS, to już ci powiedzieli, że tak smaom określa kompetencje jak PESEL. Po prostu ustawodawca wymaga tego wpisu w przypadku prowadzenia działalności, aliczba bankrutującyh co roku "interesów" chyba nie świadczy dobrze od kompetencji (pomijając już "pomoc" państwa dla przedsiębiorców).
Wody są różne i szczupaki rosną różnie, przy czym mówimy tu o równolatkach. Widomo, że "dzieciaki" rosną szybciej niż dorosłe osobniki.
Â

Tak jak już pisałem jaki ma przyrost szczupak w przedziale od 40 cm do 60 cm.

Natura chyba nie kłamie?

do 40 cm rośnie ok 3-4 lat
Im większy bym mniej przybywa mu na długości.

A jeśli według ciebie: "normalny urosnie od 40 do 60 w rok, dwa"
czyli w rok rośnie do 40 cm a w 2 do 60cm.

Tak więc wytłumacz czemu w lipcu złowię szczupaki w różnych przedziałach wzrostu. 13-18 cm, 22-25 cm, 31-34 cm, 36-38 cm i 42-43 cm.
Czyżby szczupak odbywał nawet 5 tarła w ciągu roku? bo według ciebie roczny ma 40 cm. :-D
Nawet teorii że to są samce i samice, też obala twa teorię. Bo by wychodziło że i tak 3 lata rośnie by przekroczyć 40 cm.

[2019-02-10 23:30]

Basia Kier

Tak jak już pisałem jaki ma przyrost szczupak w przedziale od 40 cm do 60 cm.

Natura chyba nie kłamie?

do 40 cm rośnie ok 3-4 lat
Im większy bym mniej przybywa mu na długości.

A jeśli według ciebie: "normalny urosnie od 40 do 60 w rok, dwa"
czyli w rok rośnie do 40 cm a w 2 do 60cm.

Tak więc wytłumacz czemu w lipcu złowię szczupaki w różnych przedziałach wzrostu. 13-18 cm, 22-25 cm, 31-34 cm, 36-38 cm i 42-43 cm.
Czyżby szczupak odbywał nawet 5 tarła w ciągu roku? bo według ciebie roczny ma 40 cm. :-D
Nawet teorii że to są samce i samice, też obala twa teorię. Bo by wychodziło że i tak 3 lata rośnie by przekroczyć 40 cm.

Â

Kolego Arturze, z całym szacunkiem, ale nie rozumiesz tego co czytasz i piszesz.
"A jeśli według ciebie: "normalny urosnie od 40 do 60 w rok, dwa" czyli w rok rośnie do 40 cm a w 2 do 60cm."
Od 40 do 60 nie oznacza, że roczniak ma 40 cm, a dwulatek 60 cm, tylko, że w ciagu wspomnianego czasu moze wydłużyć sie o 20 cm (60 - 40 = 20).
Wspomniane przez ciebie różne przedziały wzrostu spowodowane są tym samym, czym spowodowane są takie same przedziały w ludzi - każdy osobnik jest inny i rozwija się w innych warunkach. Poza tym przedziały, o ktorych wspomniałeś, nie obejmują ryb w jednym wieku. Przy okazji jeszcze raz powtarzam - nie napisałam nigdzie, że roczny szczupak ma 40 cm.
"Im większy bym mniej przybywa mu na długości."
To już nie równo po 6 cm na rok? [2019-02-11 06:25]

Sith

Panowie, lepiej przemilczeć, niż karmić Trola... ;>
[2019-02-11 06:39]

Artur z Ketrzyna


Kolego Arturze, z całym szacunkiem, ale nie rozumiesz tego co czytasz i piszesz.
"A jeśli według ciebie: "normalny urosnie od 40 do 60 w rok, dwa" czyli w rok rośnie do 40 cm a w 2 do 60cm."
Od 40 do 60 nie oznacza, że roczniak ma 40 cm, a dwulatek 60 cm, tylko, że w ciagu wspomnianego czasu moze wydłużyć sie o 20 cm (60 - 40 = 20).

20 cm w rok i to już dorosła ryba :-)

Gratuluje wyobraźni.
[2019-02-11 19:32]

Basia Kier

Zamykam stołówkę dla przybysza ze Skandynawii. [2019-02-11 20:30]

grisza-78

Największym darem, jaki mogę dać innemu wędkarzowi, jest wypuszczenie ryby ( nie tylko szczupaka), ponieważ nigdy nie wiem, czy ten, którego złowiłem, nie był darem od innego wędkarza dla mnie. Takie proste, a takie dla wielu trudne. [2019-02-11 21:29]

misiek1975

grisza-78 nic dodać nic ująć i oby coraz więcej osób o tym pamiętało i stosowało w praktyce [2019-02-11 22:28]

Basia Kier

Największym darem, jaki mogę dać innemu wędkarzowi, jest wypuszczenie ryby ( nie tylko szczupaka), ponieważ nigdy nie wiem, czy ten, którego złowiłem, nie był darem od innego wędkarza dla mnie. Takie proste, a takie dla wielu trudne.
Normalnie "Matka Teresa" wędkarstwa...
[2019-02-12 06:24]

pawelz

Daruj sobie umoralniające gadki kolego Sławku. Fanatyków C&R nam nie potrzeba (jak każdych innych zresztą). Wg prawa może zabrać szczupaka powyżej 55 cm i - jak chce - to niech tak zrobi. Chce zjeść na kolachę, niech zje i nic nikomu do tego. Ty chcesz wypuszczać, wypuszczaj i nic nikomu do tego. Paniał?
Ja jestem fanatykiem C&R i w pani opinii takich jak ja , wam nie potrzeba. Wam, czyli komu??? Tym, jedzącym ryby z głową? Tym, co zabijają ryby, czyli swoje hobby, a potem mówią , że j**ać rybaków i zabić kormorany, bo ryb coraz mniej???? Rzeczywiście nie powinienem mieć nic do pani, że zabrała pani szczupaka ponad wymiar. Nie powinienem mieć nic do tego, że 20 metrów dalej, też ktoś zabrał szczupaka ponad wymiar, 50 matrów dalej , też zabrał szczupaka ponad wymiar, kawałek dalej dwóch panów na łódce też zabrało po jednym ponad wymiar. A jezioro ma 100 hektarów, i co 50 metrów któs łowi i ma prawo zabrać szczupaka , bo tak mówią przepisy. Więc jest was nad jeziorem stu i każdy dziś zabierze szczupaka na kolację. Nic mi do tego. Jutro niedziela, będzie was 300. Każdy zabierze jednego szczupaka na kolację, bo tak można. od maja do końca grudnia zjecie tysiące szczupaków, a kiedy przyjdzie następny sezon, znowu będziecie wyzywali na pieprzinych rybaków, że wszystko wyłowili. Życzę pani powodzenia i przede wszystkim smacznego.
ÂÂ

Grisza 78.
I co z tego że zabrał wymiarowego szczupaka?
Mówisz na wodzie 100 ha zabrali wymiarowego szczupaka. łowiło 100-300 wędkarzy. I każdy co złowił wymiarowego szczupaka zabrał.
Na początku pewnie każdy łowił wymiarowego, a teraz może z 30 złowiło i zabrało.

Jeśli zabrali tylko wymiarowe to w wodzie zostały te nie wymiarowe (wszystkie do 50 cm).
I te od 35 do 50 cm na wiosnę odbędą tarło i będzie narybek szczupaka.
Tak więc populacja cały czas będzie się odradzać. Nie wyłowią wszystkich większych, bo tego się nie da zwłaszcza jak są małe te do 50 cm, bo one pierwsze będą atakować przynętę. Tak więc dopóki nie będą zabierać tych małych w wodzie będzie szczupak i zawsze ktoś będzie mógł go złowić. Nie zawsze one żerują to też nie zawsze złowią.

jest też jak tzw. przebłyszczenie łowiska. Wtedy mimo że jest szczupak wymiarowy, to i tak go problem złowić-przechytrzyć.

Użytkownik rybacki wody może też ustalić wymiar górny. Bądź oznakować kilkadziesiąt większych i chronić ich jako stado tarłowe.

Dopóki wędkarze będą przestrzegać regulaminu łowiska, będzie oki i zawsze ktoś będzie miał szanse złowić rybkę.

Mialem sie nie odzywac, ale jak czytam takie perelki, to nie wiem, czy smiac sie czy plakac.
Chcesz opierac populacje gatunku na jednorazowym tarle mlodej malo produktywnej ryby ?.
Owszem, szczupak ponizej 50 cm juz sie wyciera. Ale jakosc tego tarla jest znikoma. Skad ma sie brac silna populacja, jesli wyj... najlepsze jakosciowo tarlaki ?. Poza tym wiekszosc wedkarzy ma ochote lowic nie ledwo co miarowe ryby a przynajmnie 70-80 cm osobniki.
No ale Ty nie widzisz problemu w tym, ze w ciagu roku wiekszosc miarowych ryb dostanie w leb.
Zostana te srajdki i one zloza tyle ikry i dadza tyle mleczu ze populacja szczupaka zostanie niezagrozona. Boze ty widzisz i nie grzmisz, czytajac takie brednie.
No i drugi kwiatek. Moj ulubiony tekst:
Dopóki wędkarze będą przestrzegać regulaminu łowiska, będzie oki i zawsze ktoś będzie miał szanse złowić rybkę.
A jesli ktos ustali ze zgodnie z regulaminem bedzie mozna zabrac dziennie 10 szt szczupakow.
Tez zasadzisz ten tekst powyzej ?. Czy moze jest dla kolegi jakas granica regulaminowego absurdu. Bo obecny RAPR to jakies prehistoryczne barachlo, kompletnie niedostosowane do obecnych realiow. Jesli zgodnie z regulaminem mozna wylowic do dna i eksterminowac 90% populacji miarowych ryb z wody (wiadomo ze zawsze jakas uniknie haczyka) to tworce takiego regulaminu powinno sie wsadzic do czubkow a nie wypisywac bzdur, ze jak zgodnie z regulaminem to ryby w wodzie beda plywac.
Jesli chodzi o NK. Jestem 100% zwolennikiem przy obecnej sytuacji. A jesli chcemy zabierac ryby, to tylko po uprzedniej analizie co mozna z czego nie z konkretnego lowiska. Woda wodzie nierowna. Jesli chcemy dopuscic do palowania ryb, to OK, ale takie ilosci i przy takiej presji, zeby zgodnie z regulaminem lowiska rocznie nie ubylo wiecej jak 10-20% ryb. A ubytki dalo sie wyrownac tarlem i zarybieniami tam gdzie tarlo nie daje odpowiednich efektow.
Wszystkie rzeki pstragowo-lipieniowe calkowity NK.Tu nie powinno byc dyskusji. Ci co lowia na pomorski malych rzeczkach pstragi wiedza, ze taka rzeke da sie zabic w 1-2 lata zgodnie z regulaminem.
Rzeki nizinne, duze jeziora i inne wieksze zbiorniki mogly by miec mozliwosc zabierania, ale na pewno nie w takich ilosciach jak obecnie i nie odgornie po rowno dla calego kraju. [2019-02-12 11:40]

pawelz

Nie wszedzie sa sieci i rybacy. I o dziwo w tych wodach tez jakby ubywalo szczupaka. Ciekawe na co amatorzy kolacji ze szczupaka zwala wine. Juz nie moge sluchac o tych rybakach czy klusolach. Sa oni plaga ale na duzych zbiornikach. Widzial ktos sieci na rzekach srednich i malych ?. Owszem, klusownicy - amatorzy sie tam paletaja, ale to nie oni sa winni braku ryb w takich lowiskach. Jestem o tym przekonany.
Pamietam jak eksterminowano jelca na Pilicy w lutym kiedy gromadzil sie na tarlo. Wszystkim wydawalo sie, ze jest go tak duzo, ze nie da sie przelowic. Lowie ryby wylacznie na muche. Teraz w ciagu roku jak zlowie 10 szt tej ryby na Pilicy to swieto. Ale co tam, Ci co wtedy wynosili ryby workami teraz jecza ze PZW nie zarybia. [2019-02-12 14:08]

grisza-78

Największym darem, jaki mogę dać innemu wędkarzowi, jest wypuszczenie ryby ( nie tylko szczupaka), ponieważ nigdy nie wiem, czy ten, którego złowiłem, nie był darem od innego wędkarza dla mnie.ÂÂ Takie proste, a takie dla wielu trudne.
Normalnie "Matka Teresa" wędkarstwa...
Â

Tylko na tyle panią stać? [2019-02-12 22:07]

Sith

Grisza, nie karm trola/trolicy. Nie widzisz, że pisze tylko po to żeby wywołać g****burzę... [2019-02-13 05:40]