Zaloguj się do konta

Charakterystyka akcji kija spinnigowego ...

utworzono: 2010/03/03 15:42
Boberto

Witam

Prosil bym o jakas charakterystke oznaczen pracy kijow spinnigowych ...czytam te piekne opowiadania znajdujace sie pod rozymi kijami i nie za bardzo wiem w sumie o co chodzi np:"charakteryzuje się szybką akcją typu A."  jak mam to rozumiec? nie chodzi mi tu o o oznaczenia typu M, LL , UL , BX itd itp.

Pozdraiwiam
[2010-03-03 15:42]

tomiczek22

Chodzi o ugięcie kija podczas holu, np. akcja szczytowa, semiparaboliczna , paraboliczna. Jeśli chodzi o szybkość kija to wydaje mi się że szybkość to czas w którym kij z ugięcia wraca w linię prostą , ale z tą szybkością nie jestem pewien.
[2010-03-03 16:00]

Boberto

ale chodzi mi o oznaczenia typu Akcja A Akcja B ... bo jesli chodzi o akcje szczytowa ,paraboliczna ... to nie jest to specjalnie ciezkie do rozgryzienia. ;)
[2010-03-03 16:05]

wedkarz

Najlepiej jak cała wedka pracuje  . ze cała wedka sie wygina . bo jak jest tylko akacja szczytowa to moze walnac :[ . [2010-03-03 18:04]

Waldi Fish

Akcja szczytowa kija występuje podczas szczytowania. Haha! Poczytajcie coś niecoś na powyższy temat na stronie:
http://www.poliszboro.co.uk/index.php?option=com_content&task=view&id=30&Itemid=10
[2010-03-03 18:36]

Boberto

WalidFish dzieki za ten link .. jednak nadal nie wiem co to ta akcja A ...byc moze chodz o ta podana jako hard w tym art. czyli szczytowa... no moze ktos jeszcze cos dorzuci.

pozdro.
[2010-03-04 09:23]

pluszowy

Akcja wędziska to nic innego jak sposób jego ugięcia, od którego zależy szybkość zacięcia. Wspominana tu akcja A to najszybsza akcja. Charakteryzuje się szczytowym ugięciem sięgającym maksymalnie 1/4 długości wędziska. Kije oznaczone w ten sposób charakteryzują się błyskawiczną reakcją. Ma to jednak swoje minusy - im szybszy kij tym mniejsza amortyzacja podczas holu ryby. Kolejne akcje oznaczane są jako B,C i D. Każda z nich jest odpowiednio wolniejsza, ale jednocześnie lepiej amortyzująca zrywy ryby podczas holu. Na tej podstawie dobieramy wędzisko do łowiska, ryby, przynęty, a także (a może przede wszystkim) do swoich umiejętności i preferencji.
Akcja wędziska.

Jest też inny sposób oznaczania akcji kija za pomocą liczb. Skala tego oznaczenia sięga od 1 do 5.
Tu jest inaczej - wędzisko oznaczone nr 1 to klucha, czyli kij najwolniejszy, uginający się niemal do samej rękojeści, natomiast nr 5 to akcja bardzo szybka o minimalnym ugięciu.

Mam nadzieję, że trochę rozjaśniłem Ci temat :)

Pozdrawiam

[2010-03-04 10:02]

Boberto

...no teraz nie moglo by byc inaczej ;) dzieki bardzo.
[2010-03-04 15:10]

Tomasz111

Kolego Boberto i pluszowy, cz moglibyście podać jakieś konkretne nazwy spiningów na których widnieją cyfrowe lub literowe oznaczenia akcji? Tak z ciekawości. Do tej pory spotkałem się z jednym, jedynym oznaczeniem akcji na blanku kija,lecz w sposób zupełnie inny. Jest to shimano clarus, którego posiadam. Pozdrawiam. [2010-03-04 17:32]

pluszowy

W Polsce raczej trudno Ci się będzie spotkać z takim opisem na blanku.
Osobiście spotykam się z takim określaniem akcji kija w rozmowach między wędkarzami, czy w sklepie. W Polsce to jakby wędkarski slang i określenia umowne, mające dać obraz akcji kija o którym mówimy.
Samych określeń akcji jest pewnie niewiele mniej niż producentów wędzisk.
I tak dla przykładu Dragon oznacza je jako x-fast, fast, med-fast...
Za oceanem popularnym oznaczeniem jest XF, F, MF, M, S co odpowiednio oznacza Extra Fast, Fast Moderate Fast, Moderate i Slow. Są tam też marki, często konserwatywnie podchodzące do wszystkich ujednoliceń, które używają oznaczeń akcji będących jednocześnie ich wizytówką. (akcja western).

Podsumowując - w Polsce długo jeszcze nie spotkamy się z precyzyjnym opisem wszystkich walorów kija na blanku, bo dla Polaków to wciąż nie jest najważniejsze. Rozmowa polskiego wędkarza ze sprzedawcą zaczyna się od tego, od czego za oceanem się kończy, czyli ile chce Pan wydać na kij :D
Póki to się nie zmieni, nie łudźmy się, że zmieni się nasz rynek, bo on zawsze będzie się dostosowywał do nabywców.

[2010-03-04 20:12]

Boberto

...no ja sie spotkalem z opisem wedki mikado - akcja typu A ...ale chyba tylko w przyapdku 2 kijow ... reszta opisana tylko jako twardy szybki lekki itp ..czasami opisza jako akcja szczytowa ...szkoda bo mi chodzi po glowie taki sredni kij czyli B,C ... ale to chyba jednak dpiero za rok ... teraz musze kupic UL jakiegos bo interesuje mnie polow woblerkami do 4 cm(1-3g) obrotowkami 1-2 ...ale to juz off top.

Pozdrawiam.
[2010-03-05 12:25]

mar83

Pluszowy.Wysoka ocena Twojej wiedzy.Choć zabrzmi to nieskromnie przyznam JA TEGO NIE WIEDZIAŁEM GRATULACJE
[2010-03-05 17:38]

wpprezes

myślę że ten rysunek tłumaczy wszystko i koledzy którzy pisali powyżej w większości dobrze mówią.
Połamania na dużych rybach!!

[2013-03-11 12:35]

DelTor0

Taka krotka wzmianka:

- po pierwsze i najwazniejsze, wszyscy co wypowiadali sie w tym temacie lacza dwa pojecia w jedno. Akcja kija (jego szybkosc - szybkosc z jaka wraca do pozycji wyjsciowej, czyli calkowitego wyprostowania) to calkiem co innego niz ugiecie kija.

- a ten obrazek to tylko bardzo ogolny schemat (i to bardziej marketingowy) ktory ma malo wspolnego z rzeczywistoscia. Przyklad: mozesz miec blank XF (x-fast) o akcji paraboliczjej (D), Ale rowniez mozesz miec blank XF o akcji szczytowej A. Tego na tym rysunku nie ma.

[2013-03-11 13:07]