Zaloguj się do konta

Charakterystyka dobrej gumy - konkurs

utworzono: 2013/11/21 08:54
redakcja

Aby dać sobie szansę na wygraną kołowrotka Robinson JASPER 256 lub zestawu nowych, niezwykle łownych przynęt silikonowych, wystarczy w kilku zdaniach opisać czym powinna się charakteryzować dobra, spinningowa przynęta silikonowa. 
Wszystkie posty nie związane z konkursem będą usuwane!  [2013-11-21 08:54]

Solan

Hmmm… czym powinna się charakteryzować dobra przynęta silikonowa? Temat rzeka. Tyle ile ryb i metod ich połowu tyle można rozróżnić dobrą przynętę dla każdej z nich. Jeśli jednak należy scharakteryzować czym powinna się owa przynęta wyróżniać, to moim zdaniem:

- jakość materiału użytego do produkcji – sam padłem ofiarą złego doboru materiału, a dokładniej guma która była w warunkach „domowych” miękka i elastyczna w chłodnej październikowej wodzie stała się sztywna i „pozbawiona życia”. Dobra guma powinna zachowywać swoje właściwości niezależnie od warunków temperaturowych panujących na łowisku.

- kolor –  moim osobistym zdaniem najlepsze są gumy imitujące prawdziwe ryby. Zawsze lepsze wyniki miałem używając gum o kolorze ryb pospolicie występujących na danym łowisku.

- konstrukcja – moją osobistą faworytą jest przynęta w formie „kopyta” z mocno wcinanymi bokami (ciężko takie kupić dlatego sam je nadpalam) oraz długim giętkim ogonem (w ogonie wypalam małe dziurki, aby polepszyć jego pracę)  zakończonym pokaźnej wielkości „stopą”.  

Oczywiście nic nie zastąpi umiejętnego „podania” przynęty, bo co z tego, że na końcu żyłki wisi wielka, piękna i uzbrojona „po zęby” przynęta, jeśli sama w sobie nie sprowokuje drapieżnika do ataku? 

[2013-11-21 11:21]

2006steryd

Każdy wędkarz ma swoją ulubioną przynętę. Na rynku są tysiące różnych rodzajów gum. Moim zdaniem dobra przynęta powinna mieć odpowiednią dynamikę ruchów. Nie może zachowywać się jak kołek ciągnięty w wodzie. Ogonek powinien ładnie pracować i prowokować rybę do ataku. Dobra przynęta która ładnie pracuje pozwoli nawet największemu amatorowi na złowienie upragnionej ryby :) Przynęta nie powinna również farbować (puszczać kolor). Ułatwia to jej przechowywanie. Kolor pewnie każdy ma swój . Ja jednak polecam biały z dodatkiem kolorowego grzbietu. Najlepiej grzbiet koloru czarnego lub czerwonego. Jaka jest najlepsza przynęta? Próbuj , testuj , wybierz swoją :) [2013-11-21 12:21]

malysebo

Charakterystyka dobrej gumy każdy z swoich przeżyć, doświadczenia testów wie jaka guma sprosta naszym wymaganiom. Dla mnie jest parę cech które powinna mieć idealna przynęta.
Przede wszystkim :

-budowa : z jakiego materiału niby nic a tak dużo jest wiele materiałów z którego się robi przynęty spiningowe gumowe ale nie wszystkie zachowują się w wodzie tak jakbyśmy chcieli. Po paru łowieniach są do wyrzucenia ponieważ nie pracuje jak powinna lub sztywnieje.

-kolor : dobór odpowiednich barw odpowiednie mieszanie lakierów, różnego rodzaju dodatków typu brokat.

-dbałość o szczegóły: pewno nie każdy na to zwraca uwagę ale ja zauważyłem że trójwymiarowe malowania oczu czy malowanie charakterystycznie dla gatunków ryb np. okoń, szczupak, sandacz. Bardzo poprawia skuteczność.

-zachowanie w wodzie : musi przynęta pracować nawet przy bardzo powolnym prowadzeniu. Co sprawi że jest bardzo skuteczna i wszechstronna.

-cena: mało kto na to patrzy ale jeżeli ktoś ma ograniczony budżet jak ja szuka przynęty która będzie służyć długo ale też w rozsądnej cenie.
[2013-11-21 12:45]

86daniel86

Jak już kolega napisał każdy ma swoje upodobania odnośnie przynęt gumowych. Moim skromnym zdaniem guma przede wszystkim powinna:
- nie zmieniać pracy w przypadku gdy jest ponadgryzana przez drapieżniki
- ładnie zamiatać ogonkiem podczas opadu a nie obracać się wokół własnej osi
- podczas szarpnięć powinna wychylać się brzuchem do góry
- być wykonana z miękkiego materiału przez co ładnie pracuje nawet przy wolnym prowadzeniu
- jeśli chodzi o kolory to przede wszystkim perłowe z czarnym lub czerwonym grzbietem  
Są to tylko moje subiektywne wymagania dotyczące przynęt gumowych, każdy spinningista ma swoje. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że to nie przynęta łowi tylko wędkarz i kluczową rolę w złapaniu drapieżnika odgrywa sposób jej podania i prowadzenia.    
[2013-11-21 12:46]

Artur z Ketrzyna

W dzisiejszych czasach, przy tak dobrze rozwiniętej technologi. Nie ma problemu zrobić dobrą przynętę silikonową.
Czy taka przynęta powinna się charakteryzować;
Na początku trzeba wymienić że są trzy podstawowe wersje takich przynęt, p l us czwarta która się właśnie rozwija.

Wszystkie te przynęty powinny wiernie naśladować swoją pracą pokarm ryb. Kształtem być praktycznie ich imitacją, można rzec wierną kopią. Nie można też pominąć kolorystyki i ubarwienia które też powinno być do złudzenia podobne jak naturalny pokarm, bądź też tak agresywne by Przykuwało wzrok drapieżnika i podrażniając go prowokowało do ataku. Oczywiście jakość silikonu powinna być tak dobrana by przynęta była sprężysta i dość wytrzymała na pod skubnięcia ze strony drapieżników, jak też przynęta nie gubiła pracy.


Co do r ipperów (przynęt z ogonkiem w kształcie kopytka). Powinny być lek k o spłaszczone i minimalnie wygrzbiecenie, z lekko wypukłym brzuszkiem. Ogonek zakończony kopytkiem dość płaskim o w miarę ostrych krawędziach. Taki kształt powoduję że szybko wchodzi w wibracje i zaczyna pracować. Połączenie zakończenia ogonka powinno być dość elastyczne by mogło pracować kopytko, ale nie za miękkie by przenosiło pracę na korpus, co powinno spowodować lekkie kolebotanie się przynęty na boki. Co w wędkarstwie nazywany usterkowaniem. Żeby bardziej zobrazować tą przynętę zrobię to na moim ulubionym ripperze, Mikado Fishunter. Lekko go wygrzbiecając, i dodając brzuszka. Co zwiększyło by boczną płaszczyznę rip p ra i bardziej upodobniło do ryby. Sam ogonek (połączenie korpusu z kopytkiem) w tej przynęcie jest dość dobry, ale specjalnie nie różni się od Mansa czy Relaxa. Można by było zastosować też typ ogonka jednolitego jak w Peripter Longinus Robinsona. I powiem że innej przynęty bym nie potrzebował na szczupaka i okonia czy sandacza. Praktycznie można by powiedzieć że ten ripper bardzo przypominał by Longinusa Robinsona któremu dodał bym tę zassawkę na główki dzigowe i zastosował bym wyżej opisany typ kopytka.

Kolorystyka też była by jak w Longinusie Robinsona, z małymi dodatkami; nadrukiem czerwonych skrzeli łączących się pod spodem i nadrukiem czerwonawej płetwy piersiowe. Oczy pozostawił bym takie same, z dodatkiem odcienia żółci w białkach oczu.

I to był by mój ulubiony ripper. NR 1

Co do twisterów. To wziął bym Longinus a Robinsona i dodał bym mu szeroki wydłużony ogonek od twistera. I wzbogacił kolorystykę o re tampodruki co wyżej opisałem. Oraz też wyposażył je w zassawkę główki dzigowej. Bardzo przypominała by mambę. Ale jej radełkowane boczki i te w/w dodatki. Były by tym co przewyższało by inne przynęty.

I to by była moja przynęta NR 2.

No i wchodzimy w przynęty gumowe dociążone i zbrojone. Kolorystyka jak w Longinus Robinsona z wyżej wspomnianymi dodatkami w postaci tampodruków i oczu z żółtawymi białkami. Kształtem nawiązał bym do przynęt Storma, lecz dał bym im wyżej opisywane ogonki z kopyt, oraz szerokie wydłużone z otworkami ogonki twisterów, można było by je lekko uatrakcyjnić tampodrukiem płetwy, bądź lekkim cieniem krwistej czerwieni.

I to by była moja przynęta NR3 na wody z zawadami i zielskiem. Ale NR 1 na wody otwarte i pogranicze z zielskiem.I przechodzimy do Woblerów gumowych. Tu nawiązał bym do Runnera Robinsona. Bardzo podoba mi się ich kształt jak i radełkowana struktura i metaliczna powłoka. Dodał bym prawdziwy rybi gumowy ogonek z odcieniem czerwieni. Upodobniając go do Soft Shad Storma. Lecz wystawił bym go w gamie kolorystycznej Longinus a Robinsona ze wspominanymi dodatkami.

I to by była moja przynęta NR 2 na wody otwarte i pogranicza z zielskiem.

[2013-11-21 12:51]

weekendowy moczykij

Dobra przynęta silikonowa powinna być wykonana z dobrej jakości silikonu co zapewni jej ciekawą pracę i dużą skuteczność. Dużą rolę odgrywa kształt korpusu i jego przejście w kierunku ogonka. Kombinacja miękkości silikonu w poszczególnych częściach przynęty, wykonanie nacięć lub otworów na końcu przynęty pozwala na charakterystyczną i ciekawą akcję. Zastosowanie różnorodnej kolorystyki przynęt pozwoli na ich używanie w zależności od rodzaju łowiska i pory łowienia. Atutem będą przynęty mocno okraszone różnokolorowymi brokatami. Użyta  do pokrycia korpusu farba powinna dobrze przylegać do silikonu. Bardzo ważnym elementem jest rozmiar. Mając możliwość wyboru rozmiaru przynęty pozwoli nam na jej użycie pod konkretnego drapieżnika. Dodatkowym uatrakcyjnieniem są wypustki imitujące rybie płetwy, zarys oczu, skrzeli. Realistycznie wykonana przynęta będzie z pewnością łakomym kąskiem dla ryby.

[2013-11-21 14:54]

adamus1818

Myślę, że dobra przynęta silikonowa powinna być wykonana przede wszystkim z dobrego i trwałego materiału. Po drugie: jej wygląd powinien być dokładną imitacją ryby. Po trzecie: jej ruch musi być jak najbardziej zbliżony do ruchu prawdziwej rybki. Po czwarte: co najważniejsze, musi być łowna i kusić drapieżnika. [2013-11-21 15:55]

krzysiek01905

Dobra guma powinna mieć/być:
-dobry kolor prowokujący ryby
-konstrukcje pozwalającą na dobre prowadzenie przynęty
-dopracowana w najmniejszym szczególe
-dobrą cenę
[2013-11-21 16:09]

Wedkarstwomazowieckie

Dla mnie dobra guma powinna wyglądać tak:Kolor-guma powinna być koloru ryb występujących w Polsce,czyli kolor:srebrny,złoty,biały lub żółty.Dobra guma powinna mieć również brokat imitujący łuski.Praca w wodzie-guma powinna zachowywać się w wodzie jak prawdziwa ryba,dobrze by było jakby guma poruszała lekko ogonkiem,i również lekko całą swoją objętością nadając realistyczne odruchy ryby.Aby guma była bardziej uniwersalna powinna pracować w bardzo wolnym prowadzeniu.Również powinna być dobra do łowienia z opadu.Powinna zachowywać się w opadzie jak ledwo żywa ryba.Szczegóły i Budowa-Guma powinna być wytrzymała,dobrze by było gdyby miała oczy,ale dobrze klejone,bo spotkałem się z gumami w których oczy odpadały po kilku wyprawach.Również dobre powinno być malowanie(lakierowanie) często gdy trzymamy gumy 2 kolorów w jednej przegródce to kolory się mieszają.Cena-Wiadomo im coś lepsze tym droższe,ale dobrze by było gdyby guma była w podziale 2-5 zł [2013-11-21 16:48]

^^TekturA^^

Według mnie lepsza ta, która ma najlepszą jakości silikonu, ma znaną firmę, ale wielkość zależy jaką rybę chcemy łowić więc także kolor dla mnie nie może być blada musi być jaskrawa, też elastyczna przydało by się zrobic Fluorescencja ale to tak se marzyłem:-). Ja łowie sumy więc dla mnie musi być miękka. [2013-11-21 18:05]

barrakuda81

Najlepsza guma?Cóż ,należałoby zapytać o to ryby...Wszak to one są najbardziej wymagającymi recenzentami wysiłków producentów choć to nie one wydają pieniądze w sklepie wędkarskim...Wędkarz pewnie chciałby żeby przynęta gumowa była "ładna" - sprzedawca również bo taka jest pewnie bardziej "sprzedawalna"...Moje prywatne zdanie odbiega od tego oklepanego schematu.Po pierwsze przyneta ma łowić ryby.Truizm?Oczywiście!Jednak nie zapominajmy że to jej podstawowe zadanie.Osobiście cenię sobie gumy niekoniecznie piękne zaś takie które w sposób możliwie realistyczny odwzorowują w ruchu ofiary drapieżników czyli ukleje,płocie,okonie,kiełbie.Wolę gumy "lusterkujące" a niekoniecznie zamiatające szaleńczo ogonem.Wystarczy bacznie przyjrzeć się drobnym rybkom w ich naturalnym środowisku by wiedzieć czego oczekuję i drapieżniki również.To wyzwanie dla Was Drodzy Producenci - skopiujcie naturę ,sprawcie aby guma ożyła ,uczyńcie ją odporną na uszkodzenia mechaniczne i zaproponujcie mi w dobrej cenie a zyskacie klienta na lata bo ja mam zamiar łowić do końca - ryb lub mojego... [2013-11-21 18:17]

TyberxSpin

Dobra przynęta silikonowa powinna być :
- Wykonana z wysokiej jakości materiałów które nie zmieniają swojego stanu w wodzie . tzn nie twardnieją w zimnej grudniowej wodzie . 
- Powinna mieć kuszącą dla drapieżników pracę - w miare obszerny lecz bez przesadny ruch ogonka oraz powinna lusterkować bokami w wodzie . 
- Co do kolorów . Istnieją firmy które w zależności od kolorów tworzą gumy o różnej twardości . Moim zdaniem bez znaczenia jaki kolor posiada guma to i tak powinna być na tyle miękka aby praca w wodzie był odpowiednia jak wyżej to opisałem lecz na tyle twarda aby powiedzmy po jednym braniu szczupaka nie wyglądała jak pocięta przez żyletkę czy też miała by stracić powiedzmy ogonek . Chodź czasami i to jest nie uniknione.
- Kształtem powinna przypominać chodź trochę rybkę . Powinna byc albo smukła jak w przypadku np lunatica dragona czy też nowej gumy Robinosna lub też szeroka i gruba typu Fatty.  [2013-11-21 18:44]

Zielan

Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta. Na nic się zdadzą, przeróżne kolory, kształty, wielkości czy inne pierdoły. Spójrzmy pod wodę, to takie proste, spójrzmy raz jeszcze, popatrzmy się dobrze, co zjada szczupak, sandacz, okonek. Zapamiętajmy co widzieliśmy. Dobry materiał wykorzystajcie by się nie porwał zaraz na starcie. Odwzorowanie ma być szczegółowe, tak by nie poznać co silikonowe. Ruszać się mają tak naturalnie, tak jak natura ryby stworzyła. I na atraktor może być miejsce aby wabiła zapachem jeszcze. Czy to zadanie niewykonalne? Może banalne? Na gumę taką brać ryby będą  spektakularne. [2013-11-21 20:20]

Gumowa przynęta powinna charakteryzować się przede wszystkim:
1. Realistycznym wyglądem
2. Pracą i zachowaniem ( przy minimalnych umiejętnościach wędkarza )
    model A przypominać zachowanie żywej rybki (opcja: w ogonku powinna mieć bańkę powietrza z kulką grzechotką)
    model B przypominać ranną lub martwą rybkę (gratis mała tubka z atraktorem padliny )
3. Łatwa do uzbrojenia i kompatybilna z różnymi rodzajami zbrojeń .
4. Powinna sama podpływać pod pyszczek drapieżnika
5. Musi omijać zwinnie wszelkie zaczepy (szczególnie miękkie konary i korzenie bo jak wiadomo ciężko taki zaczep odczepić .)

W 5 punktach podałem Mój ideał przynęty
ponadto powinny być niezniszczalne i na każdą kieszeń .
Pozdrawiam i mam nadzieje na jakąś skromną nagrodę .
[2013-11-22 00:33]

cepiel

     Uważam że silikonowa guma powinna przede wszystkim charakteryzować się materiałem z jakiego jest wykonana. Im bardziej elastyczny materiał tym lepsza, bardziej realistyczna praca przynęty co skłania drapieżnika, aby to  zainteresował się właśnie naszą przynętą. Nie możemy przejść też obojętnie obok koloru wybranej przynęty ale to zależy w większości od naszych upodobań, doświadczeń a nie mniej od  samego drapieżnika na którego polujemy. Kolor, waga, kształt główki jigowej też nie powinien pozostać ofiarą przypadku.

     Każdy ma swoje upodobania dla jednych idealne są twistery zaopatrzone w długi cienki ogonek inni lubują się w  ripper'ach o krótszym kopytkowatym ogonku i znacznie spokojniejszej akcji, niemniej jednak najwybredniejszy koneser spinningu znajdzie coś dla siebie z pośród szeregu różnorodności i obfitości tychże wabików.  

     Reasumując,dobra guma  powinna być po prostu łowna a przy naszym finezyjnym prowadzeniu powinna dawać spektakl z cyklu rewii na lodzie,gdzie lodem woda a łakomą publiką drapieżniki.

 

 

 

[2013-11-23 00:12]

Ja uważam ze dobra guma to taka która spełnia takie wymagania jak : Odpowiednia miękkość, nie jakaś twarda guma tylko powinna być miękka. Praca tutaj ja lubię jak pracują agresywnie. Kolory i tutaj nie skupiam się na konkretnych kolorach tylko na wykonaniu, bardzo często wylewanie farb/lakieru na inne kolory, czego nie lubie. "zaprzyjaznienie się" z główka jigowa, wiele ludzi nie zwraca na to uwagi dobra guma będzie dobrze się przyzbrajac i równo układać, zależy to również od wędkarza ale i od gumy. Odpowiednie dobranie wielkości, chodzi tu o wygląd tułowia z ogonkiem, spotykam takie gdzie wygląda to bardzo dziwnie ogon 2 razy szerszy od tułowia, czy tak wygląda prawdziwa rybka ? Nie albo wielki tułów a mały ogonek, takich gum również unikam. Do tego wszystkiego potrzebna jest jakość, guma nie może być wykonana z byle czego choć nie widać z czego jest zrobiona, to wychodzi przy łowieniu, atakach szczupaka, przeszkodach. Głównie szybko schodzi farba/lakier i po delikatnym nadgryzieniu traci pracę jakiej się oczekuje. Według mnie guma spełniająca te warunki to guma ideał a naprawdę rzadko się takie spotyka, mam nadzieje ze Robinson takie zrobi lub juz takie ma :) . Dziękuję

[2013-11-23 14:13]

kris3235

Na sukces  wędkarza składa się wiele czynników jednym z nich jest dobór właściwej przynęty dobra przyneta silikonowa powinna przede wszystkim charakteryzować się dobra pracą od niej zależy sukces wędkarza kolejnym czynnikiem jest kolor  powinien być  tak dobrany aby  ryba myślała ze jest to coś co zjada najczęściej kolejnym czynnikiem jest  wielkość musimy ją dobrać tak aby była optymalna nie może być zbyt mała ani zbyt duza   kolejny czynnik to kształt kształt powinien przypominać  kształt pożywienia ryby . Według mnie właśnie tym powinna się cechować dobra przyneta silikonowa  no i oczywiście powinna być łowna

[2013-11-24 16:01]

mateo111132

Dobra przynęta silikonowa powinna być wykonana z jak najlepszego rodzaju silikonu co zapewni jej dobrą pracę pod wodą. Jak wiemy ryba jest coraz to mądrzejsza i nie zaatakuje byle czego.Powinna pracować jak prawdziwa rybka powinna machać swoim ogonkiem na wszystkie strony co sprowokuje drapieżnika do ataku. Oczywiście nie może to być to jakiś zwykły kawałek sylikonu powinien przypominać małą rybkę lub inne stworzenie zależnie na jakiego drapieżnika polujemy. Kolor tez ma po części ma znaczeni jednak nie tak wielkie jak praca przynęty. Powinna być wykonana z jak najlepszego materiału bo zmienianie przynęty po jednym ataku drapieżnika mija się z celem prawda? [2013-11-24 16:48]

Igen

 Dobra przynęta gumowa powinna po prostu imitować pokarm drapieżnika. Rippery:Jeżeli chodzi o kolor, to bardzo dobre są srebrne z czarnym grzbietem. Co do pracy, to guma powinna leniwie zamiatać ogonkiem, jednocześnie lusterkując. Materiał, z którego jest wykonana powinien być na tyle miękki, żeby guma dobrze pracowała i równocześnie na tyle wytrzymały, żeby guma nie rozleciała się po zmianie główki, lub ataku drapieżnika. Twistery:Tutaj najlepsze są kolory, które będą dobrze widoczne w wodzie, np. perłowy, lub żółty.Dobry twister musi pracować na wielu główkach zarówno w opadzie, jak i przy zwyczajnym, wolnym prowadzeniu. Tutaj również materiał powinien być mocny, ale nie do przesady, żeby nie zakłócać pracy przynęty. Każdy ma swoje ulubione gumki. W moim przypadku jest to Relax Ohio 4 (z ripperów), oraz Konger Big Twist (z twisterów). [2013-11-25 18:15]

Rysiiek

Główne cechy jakimi powinna się charakteryzować dobra guma to według mnie:
1. Budowa - symetryczny i równy odlew gumy, dzięki któremu będzie ona pracować prawidłowo i równomiernie
2. Materiał - mozliwie jak najmocniejszy i wytrzymały, odporny na otarcia i inne uszkodzenia, ale zapewniający prawidłowe zachowanie przynęty w wodzie, również o różnych temperaturach
3. Kolor - do złudzenia przypominajace kolory występujące w natrulanym środowisku i nie tylko
4. Precyzja wykonania - jak najwierniejsze  oddanie wszystkich szczegółów, które występują na gumie: kolory, kształty, wszelkiego rodzaju wycięcia i dodatki które mają wpływ na naturalne zachowanie w wodzie i drażnią wzrok drapieżnika.

Pamiętajmy, że dobra przynęta to przede wszystkim skuteczna przynęta, bez względu na wydaje się wędkarzowi, że powinna wyglądać [2013-11-25 20:14]

wrobel862

Dobra guma musi spełniać wiele wymagań, przede wszystkim musi być atrakcyjna dla drapieżnika.
MATERIAŁ- Musi być ona wykonana z odpowiedniego tworzywa. Takiego, żeby po jednym uderzeniu drapieżnika się nie rozrywała, ale na tyle miękkiego żeby dobrze pracowała w wodzie.
Budowa- Guma powinna być jak najdokładniej wykonana, by dobrze, prowokująco działała w wodzie.
KOLOR - Nie ma najlepszych i najgorszych kolorów. Wszystko zależy od pogody, zbiornika itp. Raz sprawdzają się kolory bardziej naturalne, przypominające kolor ryb, zaś innym razem ''ostre'' kolory. Więc idealna przynęta powinna występować w kilku wariantach kolorystycznych.
SZCZEGÓŁY- Ważnym elementem jest dopracowanie szczegółów np. płetw, skrzeli czy łusek, gdyż one też mają wpływ na atrakcyjność naszej przynęty.
CENA-Ważnym czynnikiem jest też cena przynęty. Wiadomo, czasem za dobrą przynętę trzeba trochę zapłacić, ale im cena jest niższa tym przynęta jest bardziej atrakcyjna dla wędkarza.
Pamiętajmy też, że nawet najlepsza przynęta nie da oczekiwanego rezultatu, jeżeli nie umie się jej prowadzić. [2013-11-25 20:49]

wuran

Charakterystyka dobrej przynęty silikonowej:

-zbrojenie : dodatkowy kanał na zbrojenie wewnątrz, oznaczenie do jakiego rozmiaru zbrojenia pasują, firmowe zbrojenia lub dozbrojenia do przynęt

-kolor : tu zapewne duża dowolność, przecież wiele zalezy od głębokości na której się łowi, gatunku ryby itp. Wędkarze lubią jaskrawe kolory

-kształt : dobre odwzorowanie ryby, która ma naśladować przynęta, w tym i zachowanie w wodzie podczas prowadzania

- informacje - potrzebna czytelna informacja na przynęcie o jej masie, dla mnie ma znaczenie, czy jak biorę przynętę o masie 12g i dodam główkę 10g to dla wędki o cw 3-15 może to już byc zbyt dużo. Posiadając wiele przynęt, trudno spamiętać,  ile każda waży,biorąc pod uwagę, że bywają podobne do siebie ale w różnych długościach a co za tym idzie mają zapewne różne masy.

-zachowanie w wodzie : jeśli przynęta nie pracuje przy wolnym prowadzeniu to można to także zaznaczyć na opakowaniu, lub jeśli wymaga wolnego prowadzenia, spotkałem się z przynętami, które nadają się do trollingu zaś przy wolnym prowadzeniu prawie wcale nie pracują

-dodatki - np. możliwość zamontowania grzechotki w przynęcie, jeśli są inne dodatki np wymienne oczy, dodatkowy ster umożliwiający zamianę przynęt na wobler. Produkcja przynęt o określonych zapachach, lub dobranie takiej mieszanki silikonu aby atraktory nie niszczyły ich powierzchni, koloru itp, mogą to być dedykowane atraktory
[2013-11-26 10:01]

Dobra przynęta gumowa powinna być przede wszystkim: -Atrakcyjna cenowo -Bobrze wykonana -I co najwżniejsze SKUTECZNA czyt.Bardzo łowna Ot tyle na temat. [2013-11-26 20:21]

Wiktoro

Praktycznie koledzy wyżej napisali już wszystko, ale jeszcze dołożę swoje 5 groszy :). Dobra guma silikonowa powinna być taka, żeby drapieżniki o nią się biły :).

Kształt:
Najlepiej smukła i opływowy kształt. Przede wszystkim powinna przypominać ryby, na które drapieżnik poluje w szczególności to będzie jakiś srebrny kolor z pomarańczowymi zakończeniami, na grzbiecie trochę ciemniejsza, aczkolwiek może to też być jakiś agresywny kolor, który sprowokuje drapieżnika do ataku.

Materiał:

 Powinna być miękka, by w wodzie ukazywała każdy ruch identyczny, która może pokazać prawdziwa ryba. Nawet przy najwolniejszym zwijaniu kołowrotkiem powinien być widoczny każdy jej ruch.

Drobne dodatki:
Jeżeli miałbym możliwość wyprodukowania gumy, próbowałbym z dodaniem jakiś elementów, które mogą nadać jeszcze większą żywotność przynęcie, np. jakieś boczne płetwy.

Cena:
Taka by wędkarz zdecydował się bez najmniejszego namysłu ją kupić. :)
[2013-11-27 16:38]

miro79

Dobra, spinningowa przynęta silikonowa jest:

Szybka, by łapać dorodne okazy, a nie przymierające głodem
Profesjonalnie wykończona, czyli każdy jej szczegół jest dopracowany w 100%
Rotacyjna, czyli dobrze się rusza pod wodą i na wodzie
Yes, yes, yes - czyli 3 razy tak: opływowa, giętka, subtelna
Toń barwy powinna uwzględniać naturalny wygląd przynęty
Natrętna, czyli jej ruch ma przypominać przynętę spoglądającą to tu, to tam
Angażująca, czyli pod wpływem ruchów wędkarza dostosowuje się płynnie do jego zamysłu holowania.

[2013-11-27 17:06]