Zaloguj się do konta

Certa w stawie

utworzono: 2009/05/17 21:35
drozdi

Mam pytanko,posiadam niewielki staw ok.750metrow kwadratowych,gleboki na okolo 1,5metra i staram sie zarybic go przeroznymi gatunkami ryb.Ostatnio zlapalem na rzece San kilka dorodnych Cert i zastanawiam sie czy dadza sobie rade w stawie.Moze ktos orientuje sie w temacie? [2009-05-17 21:35]

nie jestem ichtiologiem, ale myślę że będzie to nieporozumieniem.daj znać jak przeżyją. [2009-05-17 22:06]

Znawcą wielkim nie jestem ale nigdy nie spotkałem się z certą w stawie. Jest to ryba typowo rzeczna i nawet jak te które wpuścisz przeżyją to się nie rozmnożą prawdopodobnie. [2009-05-17 22:30]

stero1

Witam!!! z rzeki do wody stojącej raczej ciężko i to certy zasadż sie na bolenia i wpuśc sobie kilka wymiarowych pięknie tłuka wieczorami aż woda pryska wiem bo mialem kilka w stawie [2009-05-18 22:27]

Certa występuje w wielkich i średnich rzekach nizinnych oraz w przybrzeżnych wodach morskich. Upodobała sobie głębokie wody o twardym kamienistym, żwirowym, a niekiedy piaszczystym dnie. W okresie tarła podejmuje dalekie nieraz wędrówki w górę rzek docierając do krainy lipienia. Właśnie dlatego nie będzie się rozmnażać. [2009-05-19 00:16]

jablona stw

Moim zdaniem ta bądź te Certy które masz w stawie by przeżyły ale tak jak pisali moi poprzednicy nie rozmnoży się ona, wiedz nie widzę sensu zarybiania nimi swojego oczka. Proponuje wiedz nałapać innych ryb. Mój wujek ma oczko wodne ale w tym oczku ma miedzy innymi karasie i podobne do tego ryby. Mam nadzieje, że pomogłem pozdrawiam. :P Połamania kija ( nie na kolanie tylko na rybie ;P ) [2009-06-15 16:24]

JOPEK1971

Panowie, regulamin się kłania. [2009-06-15 17:35]

Kol Maniek Pc ma rację .Myślę że nie trzeba być przyrodniczym erudytą by uzmysłowić sobie bezsens tego rodzaju pomysłów . Zapewne wiesz że certa jest rybą reofilną ( wybitnie prądolubną ) zaś właściwym środowiskiem jej życia są rzeki .Uważam ( i nie jest to odosobnione zdanie ) że - Certa jako ryba typowo rzeczna i będąca składową częścią tegoż systemu - nie znajdzie sprzyjających warunków do rozrodu i życia w stawie.Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku bolenia czy klenia , które to sporadycznie potrafią zapędzić się do jeziora o charakterze przepływowym lub innych wód stojących mających połączenie z ich macierzystym ciekiem .Takie przypadki są jednak bardzo rzadkie , marginalne i świadczą one przede wszystkim o przekorze Matki Natury nie zaś o szczególnym upodobaniu wspomnianych ryb do wody stojącej. Pozdrawiam. [2009-06-15 17:58]

Przychylam się do powyższych wypowiedzi forumowiczów . Certa jako ryba typowo rzeczna , ze szczególnym upodobaniem występuje w wartkich , stosunkowo czystych odcinkach rzek , prawdopodobnie nie byłaby w stanie odbyć naturalnego tarła w warunkach jakie panują w stawach ( niezależnie od ich poziomu żyzności , natlenienia , temperatury , głębokości etc ) - idąc tym tropem - łatwo można dojść do wniosku iż certa wpuszczona do stawu nie jest w stanie stworzyć silnej , zwartej populacji w warunkach dalece odmiennych od tych do jakich przystosowała się w procesie ewolucji ... [2009-06-15 18:07]

Jopek1971 a nie wpadłeś na pomysł, że tutaj większość zna regulamin tylko woli poinformować autora na priv a nie publicznie? [2009-06-15 18:11]

Czytałem kiedyś w jednym z numerów "WW " artykuł pt Ryby czarnych wód jak sam tytuł wskazuje -traktujący o torfowiskach nieopodal Giżycka ; w którym autor wspomina o kuriozalnym wręcz przypadku łowienia małych jazi . Obecność ryb powiedziałbym typowo rzecznych takich jak choćby kleń , jaź w wodach stojących a czasem wręcz wybitnie eutroficznych jest dość trudna do wytłumaczenia jednakże pamiętać należy iż kleń czy jaź lub jelec są rybami mającymi nieco mniejsze wymogi środowiskowe niż certa , świnka i inne ryby prądolubne w związku czym mają większe szanse na przystosowanie się do warunków panujących w wodzie stojącej . [2009-06-15 18:20]

Odradzam tego rodzaju eksperymenty - tym bardziej że mają one więcej wspólnego z chorobliwą ciekawością świata niż z wędkarstwem czy zamiłowaniem do przyrody . [2009-06-15 18:27]