Cechy kołowrotka idealnego - konkurs

/ 66 odpowiedzi
okoniowy_bartus


Powinien służyć przede wszystkim do nawijania żyłki i wywiązywać się z tego bez zarzutów; inne aspekty schodzą na dalszy plan. Tak naprawdę oprócz wyżej wymienionej funkcji, to co będziemy w nim oczekiwać zależy od pieniędzy, które chcemy zainwestować - tak więc aby miał jak najlepszy stosunek jakości do ceny. Im większy fundusz tym bogatsza oferta. Ja osobiście jestem szczęśliwym posiadaczem Daiwy Luvias 3012 i myślę, że praca jaką poczułem pierwszy raz kręcąc korbką w sklepie, nie zmieni się mimo tego na co narażam owy kołowrotek.  (2014/03/08 09:06)

kuba234p


                                                 KOŁOWROTEK IDEALNY         
Moim zdaniem KOŁOWROTEK IDEALNY powinien być wyjątkowy i niepowtarzalny, ale co to znaczy? No właśnie pewnie wielu zadaje sobie to pytanie, i wielu odpowiada według swoich potrzeb i upodobań. Prawdopodobnie ze mną nie będzie inaczej.Myślę że "maszynka" IDEALNA powinna być wykonana z  najwyższej klasy materiałów, odpornych także na słoną wodę, dzięki temu był by bardziej uniwersalny.Powinien mieć bardzo wytrzymały mechanizm z dobrymi łożyskami, sprzęgłami itp. Kołowrotek powinien też posiadać najwyższej klasy wodoodporny hamulec z dobrymi tarczami , które się nie ścierają. Sądzę że bardzo dobrym rozwiązaniem było by zastosowanie szerokiej ale też pojemnej szpuli, która pozwoliłaby oddawać dalekie rzuty , a  jednocześnie miała zapas żyłki np. przy spotkaniu z "Rybą Życia". Zastosowanie tutaj całkowicie wodoszczelnej budowy było by bardzo dużym plusem. Solidne wzmocnienia np. kabłąka, rotora, korbki też są wskazane.Przy aktywnym łowieniu np. spinningowaniu, bardzo ważna jest rękojeść korbki , bo to ona między innymi wpływa na komfort łowienia , powinna być wykonana z  gumy lub innego podobnego i wygodnego materiału do trzymania. Fajnie by też było gdyby design kołowrotka był dość "ładny", szczerze to sam lubię patrzeć na "przyciągające" oczy kołowrotki , lecz w tej sytuacji zależy od gustu wędkarza, ponieważ jedni wolą czarne matowe a  inni srebrny połysk z  niebieskimi, czerwonymi lub złotymi paskami.Myślę że w  jakimś stopniu wymieniłem, a  raczej napisałem moje własne spostrzeżenia co do naszego IDEALNEGO KOŁOWROTKA. Zapewne taki kołowrotek nie był by tani ale gdyby był faktycznie idealny i niezniszczalny, to myślę że by był wart swojej ceny.Dodam jeszcze że najważniejsze w  kołowrotku jest to aby "ładnie" i "dobrze" nawijał żyłkę, był trwały i posłużył na lata oraz żeby z łowienia nim było mnóstwo przyjemności. :)


PozdrawiamKuba  (2014/03/08 16:19)

jacbydg


Najważniejsze dla mnie cechy przy kołowrotku niezawodnym i pewnym to-Rolka prowadząca Twist Buster,Aluminiowy korpus HardBody-Z,System ślimakowego posuwu szpuli WormShaft, QUICK DRAG system wolnego biegu w szpuli (QD),CastLock System,Anti Backlash System (ABS).Jeżeli to będzie posiadał każdy kołowrotek to wiem że życie będzie piękniejsze:) (2014/03/08 22:46)

misiu123434


Najważniejszą cechą idealnego kołowrotka jest waga i wykonanie. Kołowrotek musi być zbudowany z wytrzymałego i lekkiego materiału. Ważnym elementem jest też hamulec, który musi być precyzyjny. Szpula kołowrotka powinna mieścić dużo żyłki i odpowiednio ją nawijać.  (2014/03/09 15:11)

maxiu112


Kołowrotek to jeden z ważniejszych elementów naszego zestawu. Można posiadać słabszy kij jednak kołowrotek musi spełniać wszystkie założenia. Mniej wiecej opisze  jaki powinien być ten idealny:-Jednym z ważniejszych elementów naszego kołowrotka jest precyzyjny hamulec. Jego błędne działanie (zacinanie się) będzie powodem naszej porażki, czyli zerwaniem się żyłki. Dlaczego hamulec w kołowrotku jest tak bardzo istotnym elementem? Mianowicie dlatego, że jest on odpowiedzialny za „popuszczanie żyłki” w momentach silnych pociągnięć ryby. Także, pierwszą i  główną cechą musi być niezawodny hamulec.-Kolejny element naszego kołowrotka to szpula. Powinna ona być wytrzymała (najlepiej aluminiowa) oraz precyzyjnie wykonana. Szpula kołowrotka powinna obracać się płynie bez żadnych zacięć.-Ważną cechą kołowrotka jest również przełożenie.  kołowrotek z większą szpulą a mniejszym przełożeniem będzie zwijał żyłkę szybciej niż kołowrotek z mniejszą szpulą a większym przełożeniem. (osobiscie dobieram kołowrotek do metody)-kolejna cechą, która dla mnie jest bardzo ważna to masa kołowrotka, ma to decydujący wpływ na komfort połowu. -Wytrzymałość, Oczywiście zależy ona od jego ceny, producenta, jakosci. Kołowrotki z niższych półek przeważnie są mniej trwałe od tych najdroższych. Dlaczego? Bo są wykonane z tańszych (gorszych) materiałów, ale ich wytrzymałość w większości jest wystarczająca dla przeciętnego wędkarza. Dla łowiących na spławik lub na grunt odporność kołowrotka nie ma tak dużego znaczenia jak dla spinningisty, który całymi dniami ciągnie przynęty stawiające w wodzie duży opór.-dla wielu wędkarzy (głównie spininginstów)  ważna jest szczelność kołowrotka,  kilkuktotnie zdażyło  mi się, zamoczyć kołowrotek.  Niestety jeden kołowrotek nie prztrwał tej próby. -rolki z systemem antyskręceniowym, sprężyny kabłonka o wydłużonej żywotnosci -cena=jakość=wytrzymałość=niezawodność ;)
Połamania kija, z wędkarskimi pozdrowieniami  Maciek  (2014/03/09 16:04)

MatrixxirtaM"IDEALNY KOŁOWROTEK"

Pytają Nas Państwo o "kołowrotek idealny",
Czy ma być solidny ? Czy ma być ładny ?,

Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze,
można zapytać na forum, na pewno ktoś pomoże,

Lecz o podstawowych parametrach należy wiedzieć,
by spokojnie nad łowiskiem można było siedzieć,

I gdy przychodzi czas wyboru,
nie zależnie od naszego humoru,

Wybieramy się do naszego sklepu o wyborze nie małym,
Dzień dobry panu, szukam kołowrotka, a więc chciał bym:

By żyłkę nawijał jak szwajcarskie zegarki,
aby nie zostawił nawet milimetrowej szparki,

By był wykonany z najlepszych kompozytów,
z aluminiowych korbek, tytanowych uchwytów,

By hamulec był niesamowicie precyzyjny,
nie obraził bym się gdy by był przedni i tylni,

By był dość leki i nie męczył mej dłoni, 
abym mógł wyciągać nim setki okoni,

By plecionki dużej ilości przechować dał radę,
aby nie jedną, długą, wytrzymał ryby paradę,

I by jego cena była bardzo kusząca,
bym mógł kupować takie kołowrotki bez końca,

Sprzedawcy reakcja była natychmiastowa i nie wątpliwa,
Wyciąga: nowy, piękny, błyszczący, kołowrotek DAIWA.

To oczywiście tylko wiersz i moje przemyślenia,
I to od waszego gustu zależy, kto z jakim kołowrotkiem wybierze się na klenia :)

(2014/03/09 19:56)

maverick314


Witam....

Moim zdaniem dobry kołowrotek ,to taki który jest wykonany z bardzo dobrych materiałów, posiadający bardzo duże przełożenie,dobry hamulec,system obrotów wstecznych infinity,jak najwięcej łożysk ( 10 lub więcej ),powinien również posiadać minimum 1 szpule zapasową aluminiową a najlepiej 2 takie,i co też ważne aby te szpule były szerokie,gdyż jak wiadomo więcej żyłki lub plecionki się na niej pomieści.
 
Pozdrawiam
(2014/03/10 11:42)

mrj3


Kołowrotek idealny to taki który jest odporny na wodę i piach,  a także nie traci swoich właściwości mechanicznych z biegiem lat. Co do przełożenia, ilości łożyk, rodzaju i wielkości szpuli chyba nie ma złotego środka, każdy preferuje co innego (w zależności od metody, łowiska). (2014/03/10 13:41)

michal0782


Kołowrotek idealny bez względu na parametry,ilość łożysk czy na to z jakiego tworzywa miałby być produkowany powinien być przede wszystkim niezawodny, trwały a estetyką cieszyć oko tak jak kołowrotki DAIWA.Powinien nam dawać maximum przyjemności z uprawiania naszego ukochanego hobby.Najważniejsze jednak jest to aby do korbki miał przymocowany element zwany potocznie "wędkarzem" który będzie umiał w stu procentach wykorzystać wszystkie jego zalety.     Moim zdaniem to cała tajemnica kołowrotka idealnego. (2014/03/10 16:05)

grzesiu92


Idealny kołowrotek powinien być przede wszystkim lekki i wytrzymały. Dopasowany do metody, którą wykorzystujemy w danym momencie do połowu. Wykonany z materiałów najwyższej jakości i charakteryzujący się płynną praca oraz idealnym nawojem żyłki.  Powinien wytrzymać nawet siłowy hol największego, rzecznego czy morskiego potwora. Oczywiście ważnym elementem jest też kabłąk i blokada obrotów wstecznych, powinny służyć latami, wytrzymywać przeciążenia bez większego uszczerbku na " zdrowiu". Wodoszczeloność - również ważny element,  sami odpowiedzmy sobie na pytanie ile razy nasze wędki lądowały w wodzie, czy były używane w deszczu co również wpływa na pracę i smarowanie kołowrotka. Co do kołowrotków na morze ważnym elementem jest także aby sól morka nie przedostawała się do środka kołowrotka. Kołowrotek powinien mieć także dobrą szpulę a właściwie najlepiej kilka szpul umożliwiających dalekie rzuty - nigdy nie wiemy jaka średnica żyłki czy plecionki będzie nam w danym momencie potrzebna a uciążliwe jest worzenie ze sobą kilka kołowrotków. Oczywiście powinien posiadać hamulec walki oraz wygodną rączkę, która nie męczy palców. Musi być cichy aby hałasem nie spłoszyć najbardziej płochliwej ryby. Oczywiście idealnie precyzyjny hamulec, który najlepiej gdyby sam, automatycznie dopasowywał się do danej sytuacji czy wielkości ryby. Oraz ostatni i może najważniejszy element - wprawna ręka i doświadczenie wędkarza, ponieważ sam kołowrotek ryb nie łowi.  (2014/03/11 10:10)

u?ytkownik146431


Kołowrotek idealny to po prostu taki,który nie przeszkadza w łowieniu.A jego cena jest adekwatna do jakości materiałów z których został stworzony. (2014/03/12 12:42)

harnas1998


Kołowrotek idealny?Czym on miałby się charakteryzować ? Na pewno musiałby idealnie pasować do moich dłoni.Powinien być nie duży i poręczny, ale ma mieścić jak najwięcej żyłki/plecionki.Nic nie powinno trzeszczeć,wszystko musi płynnie i cicho pracować.Kołowrotek ma być odporny na wszystkie zabrudzenia i pod żadnym pozorem żadna z jego części nie może ulec korozji.Wszystkie elementy mają być wykonane z najwyższej klasy materiałów.Jego najważniejszym zadaniem jest aby hol ryby był dla nas przyjemny oraz wygodny i takowy kołowrotek moim zdaniem jest idealny. (2014/03/16 14:05)

topsec


IDEALNY KOŁOWROTEK

TO KOSMICZNE TECHNOLOGIE NA MIARĘ XXI WIEKU

ALE ZBUDOWANY PRZEZ DOŚWIADCZONĄ FIRMĘ Z HISTORIĄ

 

               SPRZĘT:

                - DŁUGOWIECZNY

                - NIEZAWODNY

                - LEKKI I TRWAŁY

                - CICHY I PRECYZYJNY

                - NIENAGANNY W UŻYTKOWANIU

                - ŁATWY W KONSERWACJI

                - NIE NISZCZĄCY ŻYŁKI

                - PRZYCIĄGAJĄCY WZROK DESIGN

 

POWINIEN OD SAMEGO POCZĄTKU STAĆ SIĘ TWOIM NOWYM PRZYJACIELEM, KOŁOWROTEK KTÓREMU MOŻESZ ZAUFAĆ I WIESZ ŻE CIĘ NIE ZAWIEDZIE NAWET W NAJBARDZIEJ DZIKIEJ WYPRAWIE.

POWINIEN SPRAWIĆ BYŚ PO KAŻDYM POWROCIE Z WĘDKOWANIA POCZUŁ ŻE ŻYJESZ.

 


SPRÓBUJ KOSMICZNYCH TECHNOLOGII POŁĄCZONYCH Z TRADYCJĄ.
WYBIERZ DAIWA I POCZUJ ŻE ŻYJESZ.

(2014/03/17 10:36)

Grzesiek75


Cechy idealnego kołowrotka są takie że takiego kołowrotka po prostu niema, zawsze znajdzie się coś co byśmy w nim zmienili. (2014/03/17 10:51)

powoli


Witam

Nie ma idealnego kołowrotka za to jest Daiwa.


Mam kołowrotek Daiwa Legalis 2500 i powiem szczerze że jest to młynek który sam kręci. Nie czuć żadnego oporu jak gdyby miał silniczek elektryczny wbudowany w mechanizm :)
Ba podczas silniejszego wiatru bądź przy przechylonym kiju sam się obraca a jak wpadnie w wir nie chce przestać.

Lecz czy to dobrze...

Osobiście bardziej odpowiada mi praca kołowrotka który delikatnie ale mimo wszystko stawia jakiś tam opór podczas kręcenia korbką i jest związany z wędkarzem stanowiąc z nim jedno ciało.
Nie może sam reagować i być niezależnym organizmem.

Natomiast inne cechy akurat tego kołowrotka takie jak :
waga, precyzja wykonania, użyte materiały, zachowanie poszczególnych elementów rzutujące na perfekcyjne układanie plecionki na szpuli, oddawanie linki powodujące naprawdę imponujące dalekie żuty oraz cena sprawiają że wg mojej oceny jest to kołowrotek prawie że idealny.

Mnie brakuje jeszcze troszkę inaczej wyprofilowanej korbki może ciut dłuższej bo wykonywany obrót jest zbyt krótki i czasem przeszkadza podczas prowadzenia przynęty.
Lecz idealny złoty środek jest bardzo bardzo trudny do osiągnięcia i tym trudniejszy im więcej użytkowników. (2014/03/17 18:27)

maxiu112


kiedy wyniki? :D (2014/03/19 19:16)