Casting czy spinning?

/ 3 odpowiedzi
Witam koledzy! Do tej pory łowiłem na zwykły spinning ale ostatnio  zaciekawił mnie casting. Łowie głównie na małych stawkach i rzekach typu dunajec czy poprad. Czy sprzętem casingowym w moich warunkach bedzie sie dobrze łowiło?Czy jest sens inwestowania w taki sprzęt?

haja


Casting wymyślono głównie do miotania sporymi przynętami, kończącymi się nawet na 300 gramach i więcej. Casting różni się doborem akcesoriów.  W tym wypadku jest to również kij (potrzebne nam wędzisko i kołowrotek -MULTIPLIKATOR ). Patrząc na obydwa zestawy, czyli zestaw spinningowy i castingowi, dostrzegamy różnice, jakimi są: całkowicie inna konstrukcja kołowrotka, inne ułożenie zwijacza żyłki, inny uchwyt kołowrotka i przelotki u góry. Sprzęt ten tani nie jest i generalnie to ja bym się obawiał kupować jeżeli nie byłbym przekonany, że właśnie taka metoda mi odpowiada. Jeżeli łowisz na małych rzekach- tym bardziej bym optował za spinningiem, bo jakoś tak bardziej finezyjne łowienie. Casting polecam raczej do łowienia grubych drapieżników - np. szczupaków na dużych jeziorach

(2013/11/15 18:37)

Artur z Ketrzyna


Jak już kolega wyżej wspomniał casting to inna Technika spiningu. Wymagająca innego sprzętu i sposobu prowadzenia przynęt. Głównie woblerów takich jak slidery czy popery.
Sprzęt, kij jest krótszy (zazwyczaj 1,8 - 2,1) sztywniejszy. Przeferowany kołowrorek to multiplikator, ale nie koniecznie. Mo zna dać rady i z kołowrotkiem o stałej szpuli, ale nie jest to już tak idealne wędkowania jak za pomocą milti.

Czy taka metoda jest odpowiednia na małe stawy i rzeki. Tak, jej zastosowanie nie ma granić w postaci typu łowiska, a w postaci umiejętności wędkarza. (2013/11/16 13:42)