Cały staw porośnięty- rdestnica kędzierzawa

/ 8 odpowiedzi / 2 zdjęć
Witam jestem nowy na forum mam problem z własnym stawem staw ma wymiary 25x11i około 2/3 m głeboki i cały jest porośniętyrdestnica kędzierzawa nawet nie ma jak połowic ryb w stawie mamy amury karpie i inne ryby macie jakieś pomysły żeby to usunąc nie szkodząc przy tym rybą czekam na odpowiedzi
z@mela

Z rdestnicą  kędzierzawą  jest problem bo tego  te ........... ............ "amory  nie żrą , paszozwierzaki nie wykopią  ale  pocieszę  Cie  że  ten gatunek rdestnicy  zazwyczaj  w lipcu/sierpniu gnije i staw staje się  czysty jak  basen  a teraz plusy  nawet tej  rdestnicy ,  jak przyjdzie zima  to wystarczy odgarniać  śnieg  z lodu a przyduchy nie będzie :)

Rdestnice  możesz usuwać  mechanicznie z miejsc  w których zamierzasz wędkować i to w sumie jedyna opcja ogarnięcia  łowiska . (2019/05/09 23:18)

xxadrian27xx

ktos polecał mi tołpyge czy to dobre rozwiązanie albo jak się tego zupełnie pozbyć (2019/05/10 20:42)

piotr 0206

Miałem podobny problem. Cały staw porośnięty. Wędkowanie było nie możliwe. Wykonałem sobie grabie grabiące obustronnie. Wyczyściłem kilka oczek i po problemie.Powodzenia. (2019/05/11 13:23)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

z@mela

piotr 0206 - i co w tych oczkach wyczyszczonych ? brania 10x lepsze niż później po zgniciu zielska co ? heh magia łowienia między roślinami że wyciąga się tyle i takie ryby jakich w czystym akwenie NIGDY nie będzie dlatego zielsko musi byc , może łowi się mniej komfortowo ale warunki do bytowania ryb 10x lepsze :) (2019/05/11 21:35)

Kabi

Jak powyżej , widzę że udzielono już odpowiedzi , tylko mechanicznie . Od tołpygi trzymaj się z daleka w takim stawku , na pewno nie pomoże :/ (2019/05/26 21:07)

patryk1113mw

Tołpyga nie pomoże w kwestii roślinności. Tołpyga biała filtruje wodę z glonów czyli jak woda kwitnie w gorących okresach letnich. Co do oczyszczenia stawu zrób to mechanicznie za pomocą takich grabi jak kolega wyżej pokazał lub zrób kotwicę z jakiegoś drutu o średnicy 6 lub 8 mm przywiązaną do sznura. Równie dobrze będzie czyścić te roślinki. Najlepiej poczekać z czyszczeniem gdzieś tak do połowy lub końca czerwca, aż ryby się wytrą bo szkoda marnować złożonej ikry. Poczyść staw w punktach zostawiając trochę roślinności. Np. poczyść 2/3 stawu. Staw nie jest zbyt duży to takie czyszczenie mechaniczne jak najbardziej będzie bardzo skuteczne. Część roślin pozostaw bo jeśli jest ich za dużo to utrudnia wędkowanie, lecz jak jest ich optymalna ilość to wręcz może ułatwić bo to dobra miejscówka. Również dla ryb, dla tarła, dla zawartości tlenu w wodzie i ogólnie dla zbiornika rośliny są bardzo wskazane. Co więcej do nowo wykopanych stawów roślinny powinny być wprowadzone jako pierwsze nawet przed rybami, a wiele osób to pomija. Fajnie jakbś do wątku o stawie wrzucił jakieś foteczki poglądowe. Pozdrawiam serdecznie. (2019/05/26 22:08)

pmizera87

W niedzielę zobaczyłem po latach zbiornik Rusałka w rodzinnym Poznaniu. 36 ha, z czego wolne do wędkowania może 3 ha, a reszta zawalona rdestnicą. Przerażające. Skąd się to wzięło? Jak pamiętam, był to zbiornik ubogi w jakąkolwiek roślinność... Wędkowałem tam w latach 2007 - 2011. (2019/05/29 21:54)

piotr 0206

Kol. z@mela to właśnie z wyczyszczonego oczka. (2019/05/31 12:06)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.