Budowa domu

/ 20 odpowiedzi

Witam wszystkich,

Postanowiłem zabrac się za budowę domu. Niestety w totka nie wygrałem i muszę się skredytowac, co scementuję mój związek z żoną na conajmniej 30 kolejnych lat ;). Chciał bym się od Was dowiedziec na daną chwilę ile bierze za usługę Kierownik budowy i czy macie może jakiegoś zaufanego i nie drogiego. Tosamo dotyczy ekipy budowlanej.

Za wszystkie informacje serdecznie Wam dziękuję/

mienta

Ciężki temat dobrym wyjściem będzie jeśli popytasz swoich znajomych może ktoś z nich się budował w nie dawnym czasie i może mają namiary na osobę która posiada papiery do bycia kierownikiem oraz niezbędną wiedze w tym temacie tak samo wygląda sprawa ekip tzw fachowców jest ich ogrom na rynku i tutaj tez znajomych wiedza może okazać się bezcenna jeśli będą w porządku to podaja namiary..........powodzenia  (2011/10/18 20:36)

obcy91

Na żadne z pytan nie odpowiem. Ale w momencie jak zdecydujesz sie na jakas ekipe to najpierw karz sobie pokazać skończone domy. niektórzy odwalaja fuszerke,nawet w drobiazgach! za duze kwoty a inni robia za ta sama cene ale solidnie i ladnie. 
I znam przypadki gdzie pokazywane byly zdjecia budynkow HAHA. Jedziesz i oglądasz i przy okazji wypytujesz właścicieli jak ekipa sie sprawowała.         (2011/10/18 20:37)

withanight88

Najlepszym rozwazaniem znalezienia solidnej firmy budowlanej jest podpytanie znajomych, a nawet znajomych tych znajomych.

Niema co ryzykowac z braniem firm w ciemno, bo takich "fachmajstrów" na rynku od groma. (2011/10/18 20:42)

roman76

ja mam małą firemkę,ale mam do ciebie za daleko hehe,a tak na poważnie nie pomogę tobie w sprawie ekipy ale mogę pomóc  teoretycznie w razie jakiś problemów ,w razie czego pytaj śmiało
(2011/10/18 20:58)

pike2

Cześć, jestem budowlancem i o dobrego kierownika budowy jest trudno, biorą pieniądze chyba tylko za podpisy, bo obecności kierownika na budowie nie widać. Pracowałem w bardzo dużej ilości domów i żadnego kierownika nie paznałem, wpadają tylko na miutke pokazać sie. Ostatnio nawet jeden przeszedł samego siebie, zawitał do nas pokręcił się trochę i zapytał co on tutaj właściwie robi i więcej go nie widziałem. Wierze że nie wszyscy są tacy, że są porządni kierownicy u nas w kraju. A jeśli szukasz firmy remontowo-budowlanej, to szukaj takiej co ma dobrą opinię i najważniejsze żeby szef też pracował i był cały czas na budowie, a nie od czasu do czasu wpadał zobaczyć kiedy koniec.

(2011/10/18 22:03)

perwer

Dom to poważna inwestycja.Mysle że już masz grunt,projekt domu(wybierasz z katalogu)geodezje,załatwione sprawy urzędowe--bo to trwa kilka miesięcy i pare złoty kosztuje. Następny etap to według projektu wykopy i zalanie fundamentów.Wcześniej może czekać Cie tzw plantacja terenu---nie mylić z plantacją buraków...he he ...

Postawienie domu to nie jest jeszcze problem i koszty.Tutaj postaraj sie przejechać po budowanych osiedlach,lub domkach jednorodzinnych  i tam zobaczysz prace danej ekipy i być może sie dogadasz.Wiadomo nadzór budowlany musi być,ale to będzie na zasadzie zobaczyłem i podpisałem--jak w łape dostałem.Prawdziwe wyzwanie i koszty to wykończenie budynku.Elewacja,wykończenie w środku,podłączenie sieci itd.Pamiętaj zapoznaj sie dobrze w temacie,żeby Cie nie wycwanili,żebyś miał faktury na odliczenia--tzn..nie kupuj np.okien od ekipy  a w fakturze będziesz miał wliczona prace i okna i 7% i nic nie odliczysz--tylko kup na siebie okna, a po tem ekipe co Ci zamontuje---to są takie niuanse ,ale wiesz ..

Ja domu niestety nie mam i sie nie budowałem ,ale kumpel z roboty sie buduje i wiem że ma przeboje.Fachowców zmieniał już pięciu,ale w końcu jacyś górale ładnie mu postawili ,za stawke godzinową i do tego zrobili dach....i ogrodzenie--choćby prowizoryczne na początek ,ale warto mieć --bo kradną......Podobno też nie dawaj zaliczek...dużych......Powodzenia

(2011/10/18 23:16)

89krzysztof

Taki mój znajomy kierownik bierze 100zł za podpis w dzienniku budowy. Tak jak pisali niżej raczej nie licz na to, że taki kierownik będzie siedział i patrzył jak ekipa buduje. Wpadnie raz na jakiś czas i tyle.
Nie wiem jak sprawa ekip budowlanych wygląda u Ciebie, ale u mnie to jest tak, że ludzie szukają oszczędności. Biorą znajomych, którzy już nie jeden dom wystawili, albo robią sami. Zaoszczędzisz wtedy kilkanaście tysięcy. (2011/10/19 07:19)

robcio2535

Tak jak wyżej chłopaki napisali pojeździj po swojej okolicy ,po osiedlach domków  nowo powstałych nie dawno i jeszcze w trakcie budowy nawet jeśli nie znasz właścicieli zapukaj i zadaj kilka pytań odnośnie tegoż właśnie domku i spraw jakie Cie interesują ekip kto , co i za ile i jaki jest itp. a otrzymasz zapewne informacje które mogą sie Tobie przydać i pomogą znaleź ekipe solidną i nie tylko -warto zainwestować pare zloty na taki rezonans i czas bo to inwestycja nie na rok lub dwa ! (2011/10/19 08:51)

marjucha

Cześć, jestem budowlancem i o dobrego kierownika budowy jest trudno, biorą pieniądze chyba tylko za podpisy, bo obecności kierownika na budowie nie widać. Pracowałem w bardzo dużej ilości domów i żadnego kierownika nie paznałem, wpadają tylko na miutke pokazać sie. Ostatnio nawet jeden przeszedł samego siebie, zawitał do nas pokręcił się trochę i zapytał co on tutaj właściwie robi i więcej go nie widziałem. Wierze że nie wszyscy są tacy, że są porządni kierownicy u nas w kraju. A jeśli szukasz firmy remontowo-budowlanej, to szukaj takiej co ma dobrą opinię i najważniejsze żeby szef też pracował i był cały czas na budowie, a nie od czasu do czasu wpadał zobaczyć kiedy koniec.

Są, bo taki u mnie był kierownikiem.
Kosztował mnie 2500zł za całość, ale był na każdy telefon, a że budowałem sam a nie ekipą to pytań miałem sporo.
Podpowiedział parę fajnych rozwiązań, których nie było w projekcie.
Znajomy miał kierownika tylko od wpisów. Na budowie był dwa razy a wziął 1600zł za całość.

Powodzenia i dużo cierpliwości:) (2011/10/19 10:45)

Siskoooo

Ja mam skład Budowlany i paru dobrych wykonawców jak jestes zainteresowany to zapraszam
Pozdrawiam (2011/10/19 13:48)

cez8

Budowałem dom 12 lat temu to trochę się zmieniło ale co do kierownika budowy to powiem tyle: to Ty jesteś inwestorem i to dom dla Ciebie. Żaden nawet najlepszy kierownik nie załatwi za Ciebie wszystkiego, jeśli odpuścisz sobie bo zaufasz innej osobie to możesz mieć później wiele problemów. Tylko twoje codzienne zainteresowanie tym co się na budowie dzieje daje Ci jakąś gwarancję. Najlepiej samemu zakasać od czasu do czasu rękawy nawet jeśli oba masz od lewej ręki ;)) i zrobić cokolwiek, nawet układać co fachowcy nabałaganią. Dajesz tym samym widoczny znak, że Ci zależy i budowa ma nadzór. Znajomy budował kilka lat po mnie i zlecił wszystko bardzo chwalonemu kierownikowi budowy, efekt był taki, że żadne terminy nie były dotrzymane i były do tego problemy z płatnościami dla wykonawców!!! Oczywiście nie chcę generalizować i nikogo obrażać ale z tym po prostu się spotkałem. Dodam jeszcze , że chociaż nie jestem budowlańcem to jak się tylko dało pracowałem na budowie, a to nosiłem cegły na miejsce gdzie od rana miał zaczynać murarz, a to taczką wywoziłem gruz, zdarzało się, że po pracy ciemności mnie wyganiały z budowy a rano wstawałem jak wypluty psu z gardła ale zawsze sobie tłumaczyłem do dla mnie i mojej rodziny. Zakończyłem budowę w miarę sprawnie i bez problemów no i nie muszę mieć dokumentacji aby wiedzieć gdzie idą wszelkie instalacje bo przy kładzeniu wszystkich w miarę możliwości byłem. Pozdrawiam i życzę powodzenia w tej niewątpliwie „przygodzie” J

(2011/10/19 14:18)

maetrix

Również zastanawiałem się nad budową domu od A do Z, i po namysłach stwierdziliśmy z żoną że jednak kupujemy gotowy. rozwiązanie nieco droższe ale pozwala zaoszczędzić sporo nerwówki i czasu :) z drugiej strony budowa swojej chatki jest stricte pod własne potrzeby i wymogi ale gotowy dom zawsze można przerobić.  (2011/10/19 14:28)

cez8

Maetrix nie licz tak na te przeróbki i chociaż w dzisiejszych czasach nie ma rzeczy niemożliwych to niektóre mogą spooooooro kosztować i wymagać dokumentacji, no i wchodzisz w stan budowy lub przynajmniej generalnego remontu…..

(2011/10/19 14:41)

maetrix

tylko nadmieniłem że gotowy dom również można zrobić pod siebie, Ja przynajmniej nie mam takiego zamiaru, kupując dom kierowałem się tym żeby nic w nim nie robić, no oczywiście poza "kosmetyką" - kolory ścian, wystrój bo to indywidualne podejście. Nam udało się wyszukać pocztą pantoflarską przez znajomych dom 5letni, - bez pośredników. (2011/10/19 15:01)

użytkownik10466

1.Poszukaj średniej wielkości hurtowni budowlanej w okolicy twojej budowy,jedż tam i otwórz sobie tam rachunek.
2.Poproś u nich o namiar na zaufanych fachowców i kierownika.
3.Nie zgódż się na robotę z ich materiałami,nawet błahymi typu-farba....
4.Największe zakupy zrób przed końcem roku kalendarzowego-pustaki,cement,wełna,styropian,stal...-policz to prawie na styk i zapłać gotówką.Hurtownie zamykają wtedy indeksy i następuje cudowne zbicie ceny:)
5.Zaliczkując fachowców zawsze spisuj umowy-końcowa cena,i zadatek(nie pomyl z zaliczką w treści bo możesz popłynąć)
6.Płać regularnie ale za każdy ukończony,odebrany przez kierownika etap prac,odbiór musi być podpisany w książce budowy.
7.Fachowcy niech zawsze robią roboty w pakiecie,i do końca np:jeśli cieśla stawia dach to niech go też odeskuje ,blacha czy dachówka również mile widziana.
8.Nie kupuj okien w sposób opisany powyżej bo stracisz gwarancję na okucia i montaż,firma od której je weżmiesz musi mieć swoich montażystów.Zapłacisz za to ok 13-18 % więcej ale będzie przynajmiej gdzie dzwonić w sprawie regulacji a ta jest nieunikniona.
9.Odnośnie pkt.3-hydrauliki to nie dotyczy,czasami eksperci od tego żywiołu mają jakieś fajne,tanie piece czy inne elementy dziwnego pochodzenia-pogoń ich z tym,bazuj na gwarancjach przedstawicieli czy producentów.
10.W razie kupna zbiornika oczyszczalni-kup  w necie,miniesz prowizję pośrednika.
11.Pomiary odnośnie wyceny ocieplenia (styropianu w m2) zrób przed rozpoczęciem prac a goście od poddasza i płyt niech liczą metry po skończeniu roboty.Metraż docieplenia liczony na gołym murze jest zawsze mniejszy,na gołej konstrukcji dachu przed zabudową -większy.

To tak w skrócie,na szybkiego,podczas przewalania kotleta po talerzu:) Dobra rada-cały czas się pilnuj i licz każdą zetę dwa razy bo utkniesz z budową. (2011/10/19 18:27)

użytkownik93415

1.Poszukaj średniej wielkości hurtowni budowlanej w okolicy twojej budowy,jedż tam i otwórz sobie tam rachunek.
2.Poproś u nich o namiar na zaufanych fachowców i kierownika.
3.Nie zgódż się na robotę z ich materiałami,nawet błahymi typu-farba....
4.Największe zakupy zrób przed końcem roku kalendarzowego-pustaki,cement,wełna,styropian,stal...-policz to prawie na styk i zapłać gotówką.Hurtownie zamykają wtedy indeksy i następuje cudowne zbicie ceny:)
5.Zaliczkując fachowców zawsze spisuj umowy-końcowa cena,i zadatek(nie pomyl z zaliczką w treści bo możesz popłynąć)
6.Płać regularnie ale za każdy ukończony,odebrany przez kierownika etap prac,odbiór musi być podpisany w książce budowy.
7.Fachowcy niech zawsze robią roboty w pakiecie,i do końca np:jeśli cieśla stawia dach to niech go też odeskuje ,blacha czy dachówka również mile widziana.
8.Nie kupuj okien w sposób opisany powyżej bo stracisz gwarancję na okucia i montaż,firma od której je weżmiesz musi mieć swoich montażystów.Zapłacisz za to ok 13-18 % więcej ale będzie przynajmiej gdzie dzwonić w sprawie regulacji a ta jest nieunikniona.
9.Odnośnie pkt.3-hydrauliki to nie dotyczy,czasami eksperci od tego żywiołu mają jakieś fajne,tanie piece czy inne elementy dziwnego pochodzenia-pogoń ich z tym,bazuj na gwarancjach przedstawicieli czy producentów.
10.W razie kupna zbiornika oczyszczalni-kup  w necie,miniesz prowizję pośrednika.
11.Pomiary odnośnie wyceny ocieplenia (styropianu w m2) zrób przed rozpoczęciem prac a goście od poddasza i płyt niech liczą metry po skończeniu roboty.Metraż docieplenia liczony na gołym murze jest zawsze mniejszy,na gołej konstrukcji dachu przed zabudową -większy.

To tak w skrócie,na szybkiego,podczas przewalania kotleta po talerzu:) Dobra rada-cały czas się pilnuj i licz każdą zetę dwa razy bo utkniesz z budową.

widać fachową rękę :))) (2011/10/19 18:43)

Zielony80

Ja mam skład Budowlany i paru dobrych wykonawców jak jestes zainteresowany to zapraszam
Pozdrawiam

Jak możesz to prześlij mi na priv adres. (2011/10/19 19:16)

Zielony80

Dziękuję Wam za te wszystkie rady, napewno z nich skorzystam.

luxis Wielkie dzięki za to kompedium wiedzy.

(2011/10/19 19:19)

użytkownik10466

widać fachową rękę :)))

No baaaa....Prawie połowę życia spędziłem na obdzieraniu z ostatniej złotówki takich gości jak kolega Zielony :))) Im mniej dasz od siebie,tym więcej zarobisz...-żelazna zasada każdego interesu :) Jakość jest towarem a ten musi kosztować. (2011/10/20 18:05)

użytkownik93415

widać fachową rękę :)))

No baaaa....Prawie połowę życia spędziłem na obdzieraniu z ostatniej złotówki takich gości jak kolega Zielony :))) Im mniej dasz od siebie,tym więcej zarobisz...-żelazna zasada każdego interesu :) Jakość jest towarem a ten musi kosztować.

:))))))))lubię budowlańców z poczuciem humoru :)))) (2011/10/20 20:21)