Budowa własnego stawu z rybami

/ 7 odpowiedzi

  • konto usunięte

mimo iż niedługo skończę dopiero 18 lat ale łowie ryby juz około 10 to zawsze chciałem mieć swój staw. i to marzenie może sie wkońcu spełnić. otóz przez 5 lat odkładałem grosz do grosza (urodziny, w wakacje pracowałem itp.) i mam 19 tys. zł na to aby to marzenie sie spłniło. mogę kupic działke o powierzchni 1.3 ha i jest to teren torfiasty i krzaczasty. zawsze po ziemie stała tam woda około pół metra głębokosci. i takie pytanie mam czy na torfie jest dobrze wykopany staw?? chce tak 50x50 m wiem ze to troche mało pieniędzy sie wydaje ale na zakup działki i na wykopanie po dołozeniu przez rodziców starczy. nurtuje mnie takie pytanie: czy woda w stawie sama naleci?? bo wyczytałem na innych forach że wode trzeba nalewać przez około kilka tygodni (zależy od wielkosci) bo to wtedy koszt kilku tysiecy znów bo by trzeba było znów studnie głębinową wykopać. i woda by mogła sobie lecieć. i jaka by musiała być głębokośc tak aby ryby mi nie pozdychały. o ryby się nie martwie bo narazie to bym tylko na wpuszczał te co ja sam nałowie. proszę o podpowiedzi. z góry wielkie dzięki. pozdrawiam i zapraszam za 5 lat do mnie an ryby
użytkownik7474


słuchaj z tym stawem to nie takie hop siup. torfowe podłoże jakoś specjalnie nie szkodzi choć zdecydowanie lepsze jest piaszczyste. Nawet jeśli nalejesz wody do stawu to po kilku dniach może się okazać ze nie masz ani kropli w nim. Albo trzeba uszczelniać dodatkowo dno i boki (kolejny wydatek) albo (i to polecam) kupić działkę na nisko położonym terenie gdzieś w pobliżu jakiegoś zbiornika wodnego. Gdzie po wykopaniu woda sama się w nim znajdzie. po prostu musisz dokopać się to poziomu wody powierzchniowej na tym terenie. Co do głębokości to zależy jakie ryby chcesz hodować ale na karpia lina i karasia w zupełności 1,5 metra wystarczy. Uważaj zimą aby się nie podusiły ryby i dziab systematycznie przeręble. Dobrze by było gdyby w około stawu nie było wiele drzew bo jesienią spadają z nich liście i prócz tego że zakwaszają wodę to jeszcze wypłycają staw. Nawet jak blisko nie ma zbiornika ale teren będzie podmokły i nisko położony to woda będzie ci się w nim utrzymywać. (2009/02/12 23:18)

użytkownik8197


myślałem o około 3 metrach głebokosci. ale ta działka to juz teraz jest jedno wielkie bagno. a boki będą uszczelnione temy wiązkami gałęzi czy cos tam. a dno to nie wiem. brak funduszy (2009/02/13 10:04)

użytkownik7474


jeżeli bez normalnie teraz jest tam bagno to jeżeli wykopiesz 3 metrowy staw to powinien się tam bez problemu i uszczelniania utrzymać 1,5 - 2 metrowy poziom (2009/02/13 11:28)

użytkownik1805


Wykopanie stawu na terenie bagnistym,czy torfowisku przy dzisiejszej technice nie powinno być problemem.Natomiast problemy mogą sie pojawić co dalej,ze stawem.Jakie ph będzie miała woda?Wobec tego jakie ryby będą mogły w niej żyć.Czy poradzisz sobie a amatorami ryb.Tymi skrzydlatymi,nie wspomnę o dwu nożnych.Wiele przemawia na nie,ale równie dużo na tak.Jeżeli jesteś bardzo zmotywowany to powinno się udać!Sam miałem z kolegą stawik taki dwa na trzy do przechowywania tzw. żywca.Ale nie zdało to egzaminu.Było wielu amatorów naszych karasi oprócz nas.Po zatym bardzo szybko zarósł różnym zielskiem.Ale gratuluję pomysłu i trzymam kciuki,żeby Ci się udało.Pozdrawiam. (2009/02/13 11:59)

użytkownik2494


Staw to super pomysł ja niedawno kopałem swój i nieźle się przejechałem na wykonawcy o czym pisałem na swoim blogu(zachęcam do lektury moze ty będziesz mniał wiecej szczęścia będąc bogatszy o doswiadczenia innych).Pamiętaj że na staw trzeba mieć pozwolenie wodno-prawne ze starostwa.Pozdrawiam (2009/02/13 16:53)

użytkownik8197


a ryby będą tylko takie jakie uda mi się złowić. niby z wód PZW nie wolno ryb wpuszczać gdzie indziej ale co tam. na ryby juz mnie stać napewno nie bedzie. trochę się zadłuze u rodziców ale co tam, warto (2009/02/13 20:14)

użytkownik5522


Tak, jak mateuszwos zaznaczył, musisz koniecznie brac pod uwagę położenie gruntu, żeby sie nie okazało, że po wykopaniu stawu wody będzie za mało i szybko wyparuje mimo, że jest tam teraz bagno. Po wykopaniu stawu zrobi się spore lustro wody, co może przyspieszyc wysychanie i wyparowywanie wody. Teraz to torf robi za gąbkę więc cała woda z bagna nie wyparuje. Jak zrobisz duży staw to może się okazac po pewnym czasie,że zostanie ci po nim tylko torfowe bajoro a dookoła wysuszy się teren. Jeszcze pozostaje sprawa zezwolenia, które wydaje Starostwo Powiatowe, żebyś nie miał sytuacji takiej, jaka była u mnie w Starostwie-klient wykopał staw na 2m. głeboki, bez zezwolenia i nie było by może draki, gdyby nie fakt, że ludziom z okolicznej wioski woda zeszła ze studni do stawu niemalże do dna. (2009/02/13 22:28)

Wedkuje.pl poleca

Aplikacja