Budowa stawu - pomoc

/ 53 odpowiedzi
Witam od tego roku ruszam z budowa domu. A przy okazji mam zamiar zrobić sobie taki stawik i tu mam takie pytanie. Mogę sobie pozwolic na okolice 20m na 10m. I czy głębokość 1.60 będzie ok? I jaką rodzina obsadę proponujęcie chciałbym taki naturalny skrawek zrobić. Z rybami i roślinami polskich wód
cobra1122


To fajna sprawa mieć własny stawik ja mam u rodziców taki tylko troszkę mniejszy kokoło 15 na 15 i oczywiście muj tata jak jeszcze żył to uwielbiał rano patrzeć jak karasie sobie pływałqy stadami ja osobiście jestem za pozdrawiam.  (2011/03/13 22:27)

pstrag222


Myślę o 3. 4 szczupakach, stadko karasi no i liny. I właśnie co jeszcze byście proponowali? (2011/03/14 15:05)

polobmw


moja rada jest taka abyś w którymś narożniku zrobił głębiej aby podczas dużych upałów ryby miały się gdzie skryć .jeden mój znajomy tak miał ,głębokość około 160 cm szerokość 10 x 5 metrów i ryby strasznie cierpiały . jak chcesz to skorzystasz z mojej rady a jak nie to będziesz pogłębiał kiedy Ci ryby podrosną . PS zazdroszczę  Ci . Pozdro (2011/03/14 15:07)

pstrag222


Tzn. Odrazu bym chciał go pogłębić ale o tym nie pomyślałem:) dzięki za radę. Później będę chciał jak najmniej ingerować w jego życie. (2011/03/14 15:14)

dawden79


Witam. Zadam tylko pytanie. Czy  złożyłeś juz wniosek do gminy o zezwolenie na budowę tego stawu? Poniewaz ja też przymierzam się do wykopania stawu 15*20. I jestem w trakcie załatwiania. W pewnym momencie myslalem, że zaprzestane juz tej inwestycji.    (2011/03/14 15:33)

pstrag222


A mam takie pytanie dlaczego mam składać wniosek? Przeciesz to na mojej posesji obok domu? (2011/03/14 15:37)

dawden79


O to wlasnie chodzi, że budowa stawu to sa prace ziemne i wymagane jest pozwolenie takie samo jak na budowę domu. Jak to usłyszałem to myslałem że padne. Wymagany jest odpis z ksiegi wieczystej, projekt zagospodarowania przestrzennego, gmina w wydziale geodezji sprawdza czy w okolicy stawu nie są położone dreny albo inne budowle z których staw nie może pobierac wody oprócz żył wodnych. nastepnie trzeba czekać jakiś czas na decyzje. Ogólnie to masakra. ŻEby sie czegoś konkretniejszego dowiedziec trzeba łazić za tymi urzedasami. Jedna sprawa, o której sie dowiedzialem to taka żeby nie podejmować prób samowolki budowlanej bo wtedy sa olbrzymie kary.   (2011/03/14 16:06)

pstrag222


Eee to chyba nie będzie problemów bo w promieniu 800m nikt nie mieszka i nic tam nie ma a wójt gminy nie sprawia nikomu kłopotów. (2011/03/14 16:31)

dawden79


Pisze ten post nie dlatego, aby zniechęcić Cie do działania. Bo bardzo podobaja mi sie takie pomysły. Sam jak wspomniałem zamierzam wybudować staw. Lecz aby przestrzec przed ewentualnymi problemami. Kadencja wójta to kilka lat. A jak pojawi sie taki co bedzie stwarzał problemy to co wtedy? Wiesz "podłość ludzka nie zna granic"  (2011/03/14 17:12)

pstrag222


Kadencja kadencja ale ją ruszam już w tym roku. Wiem wiem. Poto jest to forum żeby dzielić się wiedzą i własnymi spostrzeżeniami (2011/03/14 17:17)

tukamil


Budowa oczka wodnego powyżej 30 m^2 wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Natomiast budowa oczka do 30 m^2 nie wymaga pozwolenia na budowę ale konieczne jest zgłoszenie budowy takiego oczka w starostwie powiatowym. W tym wypadku nie chodzi o uzyskanie zgody ale samo zgłoszenie. Nie zastosowanie się do tego skutkuje wysoką grzywną. Planowany stawik Kolegi będzie miał 200 m^2 więc potrzebne jest pozwolenie na budowę. Żeby go uzyskać trzeba najpierw złożyć wniosek oraz skompletować następujące załączniki:

  • ostateczną decyzje o warunkach zabudowy lub wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
  • ostateczną decyzje pozwolenia wodno-prawnego,
  • decyzje o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej lub pismo z wydziału rolnictwa, leśnictwa i ochrony środowiska o braku takiego wymogu,
  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane plus akty notarialne to potwierdzające,
  • projekt budowy złożony z czterech egzemplarzy, sporządzony przez uprawnionego projektanta,
  • uzgodnienie bezkolizyjności projektowanych urządzeń infrastruktury technicznej w zespole uzgodnienia dokumentacji projektowej starostwa powiatowego,
  • oświadczenie projektanta i sprawdzającego o sporządzeniu projektu budowlanego zgodnie z przepisami
  • informacja dotycząca bezpieczeństwa i ochrony zdrowia ze względu na specyfikę projektowanego obiektu.

Po złożeniu kompletu dokumentów sprawa załatwiana jest w 2 miesiące.

Podane przeze mnie informacje pochodzą z artykułu Cezarego Szczepaniaka pt, "Własna woda" który ukazał się w Wiadomościach Wędkarskich nr 10.2010 str 52

(2011/03/14 18:01)

pstrag222


Te wymiary które podałem są maxem ale znając moja żonę będę musiał je zmniejszyć bo nie pozwoli mi na duże akwa i staw. Także muszę zrobić rozplanowanie (2011/03/14 18:43)

marcin_02


Witam!!!Również zamierzm wykopać staw.Ale te wszystkie pozwolnienia,to jakaś paranoja!!!Wie może ktoś ile trzeba zapłaćić za te wszystkie pozwolenia????? Pozdrawiam!!!!! (2011/03/17 22:37)

smmk


świetna sprawa taki staw przy domu:) własnie mój znajomy ma taki 400m2  głębokosc 2.5 - 1.5m z jednej strony wodne kaskady służące głównie do napowietrzania stawu z drugiej strony obsadzony roślinami. staw jest odizolowany folia używaną do wałów przeciw powodziowych czyli niezniszczalną. służy również do gromadzenia deszczówki czyli odpływy z rynien podłączone do stawu. w stawie pływa ogromna ilość ryb.. uklejki, karasie,okonie, płocie i ogromne liny :) miał rownież karpie ale padały nie wiadomo dlaczego.. jeśli chcesz mieć szczupaka to owszem ale musisz się liczyć z ogromną stratą drobnych rybek bo to żarłok..  musisz się liczyć z dosć sporym wkładem finansowym i czasem bo dość sporo pracy trzeba włozyć w puzniejsze utrzymanie, ale efekt jest zacny.. pozdrawiam (2011/03/18 12:40)

Piotros


Witam! ja również w tym roku będę kopał :) tylko że ja chcę się zmieścić w tych 30m2...
Co do ryb... Lin, Karaś, Szczupak, okoń, Karpie (nie za dużo, kilka sztuk), i może coś z białej ryby płoteczka itp.
pozdrawiam (2011/03/18 13:20)

u?ytkownik44641


skoro jest już o stawie to mam pytanie ile urośnie narybek płoci po roku??? (2011/03/18 19:11)

pstrag222


Właśnie dla szczupakow chce mieć karasie w tym stawiku. Ale kurde robię właśnie teraz te wszystkie plany. I mam dylemat bo chyba będę musiał z rezygnować z tych wymiarów dużo biurokracji w tym. Heh. A mam takie pytanie. Zna ktoś jakąś dobra książkę albo stronkę opisująca biotop polskich wód? Chce odtworzyć taki naturalny skrawek naszej natury (2011/03/18 21:09)

plotka97


Bardzo fajna sprawa mieć taki stawik kolega wujka ma taki i są w nim karpie i inne rybki. Też bym chciał taki mieć ale nie mam na niego miejsca
ps czy to na pewno to dobry pokój na ten temat "PRZEPISY KULINARNE" ;) (2011/03/19 18:56)

pstrag222


Właśnie dla szczupakow chce mieć karasie w tym stawiku. Ale kurde robię właśnie teraz te wszystkie plany. I mam dylemat bo chyba będę musiał z rezygnować z tych wymiarów dużo biurokracji w tym. Heh. A mam takie pytanie. Zna ktoś jakąś dobra książkę albo stronkę opisująca biotop polskich wód? Chce odtworzyć taki naturalny skrawek naszej natury
(2011/03/20 14:44)

niutek40


Witam od tego roku ruszam z budowa domu. A przy okazji mam zamiar zrobić sobie taki stawik i tu mam takie pytanie. Mogę sobie pozwolic na okolice 20m na 10m. I czy głębokość 1.60 będzie ok? I jaką rodzina obsadę proponujęcie chciałbym taki naturalny skrawek zrobić. Z rybami i roślinami polskich wód





PRZEPISY KULINARNE RYBY! Nie żeby sie  czepiac , ale pstrąg 222 nie jesteś tutaj od 

wczoraj , to raczej nie przepis !!! Z poważaniem, pozdrawiam .

(2011/03/20 20:59)

pstrag222


Witam od tego roku ruszam z budowa domu. A przy okazji mam zamiar zrobić sobie taki stawik i tu mam takie pytanie. Mogę sobie pozwolic na okolice 20m na 10m. I czy głębokość 1.60 będzie ok? I jaką rodzina obsadę proponujęcie chciałbym taki naturalny skrawek zrobić. Z rybami i roślinami polskich wód





PRZEPISY KULINARNE RYBY! Nie żeby sie  czepiac , ale pstrąg 222 nie jesteś tutaj od 

wczoraj , to raczej nie przepis !!! Z poważaniem, pozdrawiam .





nie do mnie z takim tekstem bo ją umieściłem mój post na forum społeczność i został on przeniesiony przez ? Właśnie przez kogo? (2011/03/20 21:28)

u?ytkownik11110


kolega dawden 79 ma racje przed przystąpieniem do prac ziemnych załatw wszystkie formalności czyli operat wodno prawny ,  życze powodzenia przy potyczkach urzędowych naprawde kiepska sprawa.

 

 

(2011/03/21 15:34)

dawden79


Marcin_02 same złożenie wniosku, ksero map geodezyjnych, odpis z ksiegi wieczystej itp. do wydatek ok. 200 zł. Ale najdrożej wychodzi zrobienie projektu zabudowy przedstrzennej. Trzeba to robić w biurze projektowym. W moim miescie ceny zaczynaja sie od 3 tyś. Musi być nadzór budowlany za który trzeba zapłacić. I cholera wie za co jeszcze przyjdzie płacić. Ja na razie skończyłem na złozeniu wniosku. Pytałem o projekt to mówili że bede musiał poczekać bo mają dużo zleceń.   (2011/03/21 16:52)

edyta35


Witam od tego roku ruszam z budowa domu. A przy okazji mam zamiar zrobić sobie taki stawik i tu mam takie pytanie. Mogę sobie pozwolic na okolice 20m na 10m. I czy głębokość 1.60 będzie ok? I jaką rodzina obsadę proponujęcie chciałbym taki naturalny skrawek zrobić. Z rybami i roślinami polskich wód





PRZEPISY KULINARNE RYBY! Nie żeby sie  czepiac , ale pstrąg 222 nie jesteś tutaj od 

wczoraj , to raczej nie przepis !!! Z poważaniem, pozdrawiam .





nie do mnie z takim tekstem bo ją umieściłem mój post na forum społeczność i został on przeniesiony przez ? Właśnie przez kogo?






Dla osoby która przeniosła ten wątek na kulinarne gratuluję pomysłu!!!

(2011/03/21 21:25)

ijek


a słuchajcie jak ja chce wykopac sobie takie male oczko 3x4 to musze cos załatwiac?prosze o szybka odpowiedz na pri lub tutaj bo pod koniec miesiaca chce zacząć kopac  (2011/03/21 21:42)