Branie szczupaka-jak go zacinać?

/ 33 odpowiedzi / 2 zdjęć
Witam mam pytanie .Po jakim czasie powinno sie zacinac branie szczupaka na zywca.Z góry dzięki.
sliwka15


ja zawsze robię coś takiego , kiedy widzę ,że na wodzie nie ma mojej bombki podchodzę spokojnie do wędki liczę wyciągam trochę żyłki ze szpuli żeby mógł jeszcze sobie trochę żyłki wyciągnac, liczę powoli do 10 i zacinam :) (2011/06/29 22:02)

Horusek4


NO własnie ja tak dzisiaj zrobilem i jak juz mialem ciąc to szczupak wyplul zywca . (2011/06/29 22:05)

sliwka15


Przypadki się zdarzają :)
Łowisz na kotwicę czy pojedynczy hak ?
ja ta metoda która Ci przedstawiłem wydaje mi się że mniej więcej mam 90 % skuteczności w zaciętych rybach (2011/06/29 22:08)

Diablo


Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Mały szczupaczek będzie przytapiał spławik i "mamlał" żywca w pysku bardzo długo, a kotwica większość tego czasu może być poza pyskiem. Wielki szczupak łyknie żywca i ciąć można praktycznie od razu. Średniaczek złapie w pysk odpłynie kawałek obróci rybę łbem do gardzieli i łyk. co trwa kilka sekund. (2011/06/29 22:09)

u?ytkownik57785


@Horusek4, to jest właśnie wędkarstwo. Nikt z nas tutaj, ani na całym świecie wędkarskim Ci nie znajdzie złotego leku na łowienie rybek 100 na 100. I całe szczęście :) (2011/06/29 22:11)

Horusek4


Łowię na kotwice .No tylko ze to branie wygladalo na jakas wieksza rybe bo splawik od razu poszedl pod wodę. (2011/06/29 22:11)

Horusek4


Heh no ma pan rację. Ryba tez chce zyc,no coz dzisiaj on moze czuc sie wygranym a ja tym 2 .Moze nastepnym razem bedzie lepiej:) (2011/06/29 22:15)

Diablo


Ja to zawsze robiłem na "czuja". Wyobrażałem sobie że jestem szczupakiem. iW myślach opowiadałem sobie co właśnie szczupak robi: przekręca żywczyka... łyka... i chlast kotwicą po pyszczychu. (2011/06/29 22:20)

sliwka15


nie koniecznie duża ryba ;p ja tak miałem ostatnio rzuciłem żywczyka do wody, nie zdążyłem odłożyć wędki na podpórkę i natychmiast zatopiło bojkę odczekałem te swoje 10 sec ,zacinam a tu pistolecik 30 cm :).

OOO ale w tym może być problem do czasu kiedy łowiłem na kotwice również miałem dużo pudeł w zacięciu a kiedy przerzuciłem się na pojedynczy hak statystyki poprawiły mi się przynajmniej o połowę. Szczupak jak złapie żywca i poczuje kotwice to od razu go wypluje .

Ma ktoś tak samo jak ja ? ( z tym pojedynczym hakiem ) (2011/06/29 22:31)

Horusek4


Tez mi sie wydaje ze poczul kotwicę i wyplul. (2011/06/29 22:33)

sliwka15


Przerzuć się na pojedynczy hak i zakładaj żywczyka za pyszczek, zobaczysz że poprawi się twoja skuteczność :) (2011/06/29 22:37)

Horusek4


Ok .Dzięki za informacje:)Pozdrawiam. (2011/06/29 22:39)

sliwka15


Nie ma za co , ja również :) (2011/06/29 22:42)

bilu0101


wędkarstwo to wielka przygoda przed wyjazdem nie wiesz co złowisz i całe szczęście bo co to by  był za sport (2011/06/30 08:10)

khead


z tym to bywa roznie. z wlasnego doswiadczenia moge powiedziec, ze dopoki zylka ze szpuli schodzi, to czekam. jak stanie, to chwile jeszcze czekam, jakies 5 sekund, zamykam kablak, sciagam lekko zylke i zacinam. z reguly szczupak sie zatnie. lowie i na pojedyncze, podwojne haki, jak i na kotwiczki. bywalo tak, ze bojka (splawik) znikal, zylka schodzila i nagle bojka wyplywala i wariowala. szczupak musial konsumowac zywca przy powierzchni. mialem dwa takie przypaki i oba zakonczyly sie pozytywnie, czyli szczupak zahaczony.
wszystko zalezy od lowiska, humoru ryb i szczescia. najlepsza metoda, jest metoda prob i bledow :) kazdy sie uczy na wlasnych bledach, o ile wyciaga z nich odpowiednie konsekwencje ;) (2011/06/30 10:39)

kondra1005


kupilem przypon na trupka . sprzedawca poinformowal mnie ze przy tym przyponie nie powinienem czekac , tylko zaraz po braniu zacinac. jest to moj pierwszy wypad na szczupaka i nie jestem do konca przekonany czytajac posty na "wedkuje" . zacinac czy czekac ???
(2012/11/23 19:26)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

leszek11112


kolego byłem na Wiśle -Ryczywół wczoraj icztery brania na żywca .   1] mały brał i brał [ ledwo na chwilę topił bąbkę ] i odpóścił sobie    . 2gi energiczne przytopienie i odjazd po około 10 sek. zacinam jest 44cm.-ładnie zacięty za dolną wargę i wypuszczony    3 jak pierwszy odstąpił .   4. branie jak drugi i po około 10sek zacięcie i jest 63cm. [ wzięty bo żona lubi robionego na parze z warzywami ]  nie używam kotwiczek bo często miałem problem wypiąć malucha . Koledzy nie linczować że mięsiarz wziął i zeżarł poniewarz w tym sezonie efekty były gorsze niż marne (2012/11/23 19:54)

karolpolawiacz


ja raz miałem taki przypadek spławik się zanurzyl i widzę jak ucieka żyłka zwolniłem  kabłąk i wywaliłem trochę żyłki. Liczę  i spławik się wynurzył , z 20 cm płoci nie pozostało zbyt wile . (2012/11/23 19:56)

xemit


kupilem przypon na trupka . sprzedawca poinformowal mnie ze przy tym przyponie nie powinienem czekac , tylko zaraz po braniu zacinac. jest to moj pierwszy wypad na szczupaka i nie jestem do konca przekonany czytajac posty na "wedkuje" . zacinac czy czekac ???
Za używanie takiego przyponu na wodach PZW możesz mieć kłopoty. Ma on więcej jak jeden hak. (2012/11/23 20:08)

kondra1005


zdaje sobie sprawe ze brania bywaja rozne lecz w przypadku gdy stosuje sie podwojne zbrojenie (patrz zdj. wyzej) tnie sie od razu .- jesli wierzyc sprzedawcy- (2012/11/23 20:09)

xemit


zdaje sobie sprawe ze brania bywaja rozne lecz w przypadku gdy stosuje sie podwojne zbrojenie (patrz zdj. wyzej) tnie sie od razu .- jesli wierzyc sprzedawcy-

Jeśli zaś wierzyć innym forumowiczom, to podwójne zbrojenie żywca jest niedopuszczalne i ma sankcje karne. (2012/11/23 20:16)

kondra1005


zdaje sobie sprawe ze brania bywaja rozne lecz w przypadku gdy stosuje sie podwojne zbrojenie (patrz zdj. wyzej) tnie sie od razu .- jesli wierzyc sprzedawcy-

Jeśli zaś wierzyć innym forumowiczom, to podwójne zbrojenie żywca jest niedopuszczalne i ma sankcje karne.

u mnie mozna :) (UK) (2012/11/23 20:26)

kondra1005


a odpowiedzi jak nie bylo tak nie ma :(  (2012/11/23 20:38)

xemit


Mam kolegę który mieszka w Szkocji i twierdził ,że za zabieranie bądz uśmiercanie ryb w jego rejonie groża poważne sankcje. W jaki sposób uratować szczupaka który zażarł głeboko tak zazbrojonego żywca tego nie wiem. Drugą sprawą jest to czy rejon w którym mieszkasz pozwala łowić na żywca bo z tego co mi wiadomo tam gdzie on łowi jest to metoda zabroniona. (2012/11/23 20:44)