Zaloguj się do konta

Branie karpia jak ustawić kołowrotek?

utworzono: 2012/07/27 09:48
afi21

Witam po raz kolejny i mam kolejne moze blache pytanie ale dla mnie bardzo wazne mianowicie chcialbym sie dowiedziec jak ustawic kolowrotek i kiedy zacinac w polowaniu na krpia??? Bedac na rybach za kazdym razem kiedy tzw. bombka zaczynala szalec gora dol gora, dol zacinalem i nic z tego a gosc siedzacy obok zacinal kiedy kolowrotek zaczynal rozwijac zylke ze szpuli na tzw. wolnym biegu chyba? wiec kiedy zacinac i jak ten kreciolek ma byc ustawiony ...

Podziekowac i pozdrawiac :) 

afi21

[2012-07-27 09:48]

Rafi28

Witaj ja jak lowilem na tzw. bombke to zacinalem jak bombka szla w gore , chyba ze ustawialem sie na amury ta amura zacina sia jak opada bombka . Jezeli ryba ciagla na wolnym biegu to ona praktycznie juz byla zacieta bo jechala z przyneta w pysku . Ustawiaj tez w kolowrorku wolny bieg tylko pamietaj jezeli bedziesz chcial zacia to musisz wylaczyc wolny bieg . Mam nadzieje ze cos zrozumieles i pomoglem choc troszke :) Pozdrawiam
[2012-07-27 09:41]

Mój brat zawsze ma włączony wolny a ja łowie na feedery i nieraz jak u niego zacinałem to zapomniałem wolnego wyłączyć i trach po rybce :) Jeśli nie masz wolnego rozkręć trochę hamulec w kręciołku. A i poczekaj aż bombka opadnie całkiem albo będzie przy dolniku. Bo to co opisujesz to może być skubanie  [2012-07-27 09:55]

zibipilkarz

Mi się wydaje że karpik dośc rzadko się bawi z przynętą , on po prostu zasysa i jedzie. Wg mnie najlepiej zacinac kiedy bombka podnosi się w górę , nie wiem czy jest to zgodne z regułą ale ja tak robię i się sprawdza. W przypadku spławika zacinam kiedy spławik zaczyna odjeżdżac i delikatnie nurkowac , wtedy ostre zacięcie w przeciwny kierunek i siedzi.
[2012-07-28 13:55]

nanus

Witam 

Kolego spróbuję ci opisać jak ustawić kołowrotek z wolnym biegiem a mianowicie po pierwsze hamulec wolnego biegu należy ustawić z pewnym oporem tak aby po załączeniu wolnego biegu i założeniu tej twojej bombki nie powodowało jej opadani- żyłka ma być napięta, po drugie nigdy nie wolno jak to widzę nad wodą na załączonym wolnym biegu wysuwać żyłki z kołowrotka- powoduje to jej skręcanie co w efekcie prowadzi do jej zniszczenia, aby poluzować zbyt napiętą żyłkę mając załączony wolny bieg należy dzwignię blokady kołowrotka w tył odblokować i wtedy ustawić sobie luz  na żyłce - ewentualnie można ręcznie pokręcić szpulą kołowrotka,po trzecie jak będziesz miał ustawiony z pewnym oporem wolny bieg i branie powinno wyglądać tak że bombka idzie w górę do kija i tak zostaje jak wtedy zacinasz to delikatnie nie musisz używać dużej siły- myślę że twój zestaw na karpia składa się z jakiegoś przyponu i ciężarka czy to na bezpiecznym klipsie czy to zamontowanego przelotowo to sam ciężarek zamontowany na klipsie powoduje samozacięcie ryby więc siłowe zacięcie nie jest tu potrzebne- ciężarek powinien mieć wagę ok 80 gr to nie chodzi o to aby takim obciążeniem daleko rzucać ale o to aby ryba się dobrze zacinała,pozdrawwiam 

[2012-07-28 16:12]

afi21

Wielkie dzieki za wszystkie odpowiedzi jutro jade o 4 rano na karpika wiec skorzystam z wszystkich rad :) napisze jakie efekty 

NANUS wielkie dzieki za konkretny opis ustawienia kolowrotka bede sie pilnie uczyl :) 

Zakupilem dzis kulki TB SCOPEX ciekaw jestem jakie beda efekty pierwszy raz na kulki zawsze na kuku jezeli nawet nie szkubnie to sie chyba zalamie :)

POLAMANIA @LL

[2012-07-28 21:40]

nanus

Witam

  Afi 21  kolego życzę ci połamania kija a z karpiem jest różnie jeżeli będzie gorąco to szukaj karpia na głębokiej wodzie powodzenia i pozdrawiam

[2012-07-29 13:55]

afi21

Witam tak jak obiecalem tak pisze ... Z karpia nici ani nie drgnelo na kulki TB mam nadzieje ze to wina ryby bo nikt nie mial nic takze usprawiedliwiam sie tym ze to ryba byla dzis leniwa, proba bez koszyka, z koszykiem , przypon dluzszy , krotszy nic nie dala poprostu karp mial dzis wolne :) za to na zwykla kuku z puszki 2 leszcze okolo 35 cm nic poza tym. Nastepnym razem wyprobuje te kulki na innej wodzie to napisze co i jak...

Pozdrawiam @LL


afi21

[2012-07-29 14:07]