Zaloguj się do konta

Bolenie w Narwi

utworzono: 2012/01/28 18:52
Narwianczyk

Cześć wszystkim,d
Spininguje na Narwi. Łowię głownie szczupaki lecz chcę spróbować z boleniami. Łowię kijem Shimano Technium 240 o wyrzucie 5-21, kołowrotek Shimano Exage 4000FB i plecionka Berkley 0,17(10kg) Czy uważacie że ten sprzęt nadaje się na bolki. Piszcie i opowiadajcie o swoich przeżyciach z bolkami.
Połamania,p
[2012-01-28 18:52]

adamoso123

Boleń jest bardzo inteligentny i płochliwy. Proponowałbym żyłkę zamiast plecionki.  [2012-01-28 19:42]

damian955

Odnośnie sprzętu, to tak jak pisze kolega wyżej tylko żyłka zamiast plecionki.A jeśli chodzi o przynęty to polecam coś mniej pracującego tyłem, za to mocno lustrującego, chociaż nie ma na to reguły, bo mi w zeszłym roku pierwszy bolek w życiu wyszedł do obrotówki (która do najmniej pracujących nie należy) przy samym brzegu, ale wyszedł tak, że aż się wystraszyłem, gdyż to był oberwany brzeg pod moimi nogami a on wyszedł pionowo do góry i prawie wyskoczył z wody, ale swoim bystrym okiem dostrzegł mnie i na tej wymianie spojrzeń się skończyło.Tego przeżycia nigdy nie zapomnę.Powodzenia w Twoich potyczkach z boleniem ;-D [2012-01-28 20:06]

andrzej49

Boleń należy do trudnych przeciwników.Ja nim nauczyłem się łowić go skutecznie,to minęło kilka sezonów.Uczy on cierpliwości i pokory.
Zacznijmy od sprzętu.Używam spiningu trzy metrowego o szczytowej akcji i gramaturze wyrzutu 2-15 gr.Kołowrotka SHIMANO,żyłki do 0,18 lub plecionek 0,08mm.Dlaczego tego kołowrotka?Ma niewątpliwe zalety:szeroka szpula,dwie prędkości przesuwu szpuli.Dzięki temu można wykonywać dalekie żuty lekkimi przynętami(cienka żyłka,lub plecionka nie zakleszcza się).Oczywiście szpula musi być wypełniona żyłką maksymalnie.
Podstawową przynętą są kopytka lub inne gumki do 7 cm długości.
Jeśli chcesz łowić duże sztuki nad wodą należy zachowywać się bardzo cicho i wykorzystywać wszelką osłonę(trzciny,krzaki,drzewo).Po dokładnym ustaleniu miejsca żerowania,a to wymaga dokładnej obserwacji wody,zajmuję stanowisko jak najdalej ale w zasięgu rzutu.Rzuty wykonuję kilka metrów od miejsca żerowania, wykorzystując uciąg wody i wolno skręcając żyłkę wprowadzam przynętę w miejsce żerowania.
Przy takim łowieniu bardzo istotny jest właściwy dobór ciężaru główki jak i prędkość skręcania żyłki a wszystko to zależy od siły uciągu.
Po kilkunastu latach doświadczeń można by na ten temat powiedzieć jeszcze dużo więcej ale mam nadzieję,że tych kilka rad pomoże Ci w osiągnięciu sukcesów.
Życzę połamania kija.
Andrzej O.
Ps
Od kilku lat używam tylko i wyłącznie plecionek,do żyłki już nie wrócę.

[2012-01-29 08:36]

Narwianczyk

Dzięki bardzo za odpowiedzi ale moglibyście mi dokładniej podać przynęty które waszym zdaniem są najlepsze na bolki, chodzi mi o firmę, kolor, długość itp.
Połamania
[2012-01-29 09:57]

damian955

Dokładnie to wiadomo, że nie ma na to zasady, ale na Warcie dobrze biją w rippery zwykłe białe Manns`a, smużaki np. biedronki oraz zwykłe srebrne obrotówki w rozm. maksymalnie 2.I w zeszłym sezonie dobrze się sprawdziły gumy Kongera, takie zmiksowane, tułów rippera a ogonek twistera białe z czarnym grzbietem i wielkości 7,5 cm.To by było na tyle jeśli chodzi o przynęty na bolki, które są pewniakami na Warcie, a na Narwi warto je moim zdaniem przetestować.Połamania kija na taaakim bolku :-) [2012-01-29 10:18]

Narwianczyk

A biały wobler 7cm się sprawdzi?
[2012-01-29 10:31]

arekde

Łowię na Odrze, sprwadzonymi przynętami są woblery Lipińskiego Spirit 7 lub 9 cm.

Są ciężkie co pozwala na daleki wyrzut, praca szybka, migotliwa. Zerknij na youtube tam znajdziesz filmiki jak łowić na tę przynętę.

Ostatnio spotkałem Rh lures....był też film pokazujący jak łowić...efekt piorunujący!!!

[2012-01-29 16:11]

Narwianczyk

a mógł byś mi podać dokładny link bo znaleźć nie mogę

[2012-01-30 09:34]

arekde

Ależ oczywiście , że mogę :

https://www.youtube.com/watch?v=2qpPH8ukeVs

[2012-01-30 19:37]

yaca84

kolego myślę że żyłka w granicach 0,20 wystarczy i dobrze ustawiony kręcioł
w zeszłym roku złapałem na żółtego mannsa 5 cm bolka 66cm - dziwne?
[2012-01-30 20:42]