Boleń - jak złapać, na co i kiedy?

/ 14 odpowiedzi
Witam wszyskich. Mam spining mistral 240cm. 5-25cw. chce złapac bolenia widze chodzi ale niewiem jak i na co.Jak chodził zawsze zakładałem taką rybke tylko biała z czarnym grzbietem.
Żyłka na kołowrotku 0.22 i stalka 6kg cięka(stalka bo szczupakaka czesto tam łapie gdzie boleń chodzi tez). Prosze napisac jak go słapac i na co? i jaki sprzęt. Z góry dzieki:)
KROPA 83


przyneta nie jest zła ta stalka nie za bardzo pasuje, prowadż ją ekspresem pod samą powierzchnią a powinien sie skusić (2010/09/05 16:01)

Bartek902


Dokup sobie do tego wahadłówke typu Rapa taka dragona 16g np,też bardzo dobrze się sprawdza na bolenia przy szybkim prowadzeniu no i mozna ja daleko posłac (2010/09/05 17:07)

fymon95


mam różne wahadłówki i będę próbował ale czy zyłka nie jest zagróba? i jestem zeby łapac go ze stalką (szczupak bierze) a jak stalka to jaką polecacie jakiej wytrzymałosci. O jakiej poze roku i dnia najlepiej bierze?  (2010/09/05 19:18)

fymon95


Jesli ktos łapie te drapiezniki czesto to niech wysle linki z przynetami na jakie je łapie i o jakiej porze dnia i roku.Sorki ze tyle pytam ale nigdy niełapałem tej ryby a bardzo chce ją złapac (2010/09/05 19:21)

fymon95


Jesli ktos łapie te drapiezniki czesto to niech wysle linki z przynetami na jakie je łapie i o jakiej porze dnia i roku.Sorki ze tyle pytam ale nigdy niełapałem tej ryby a bardzo chce ją złapac (2010/09/05 19:21)

Bartek902


żyłke masz dobrą,co do przyponu różnie ja lowie z przyponem bo często przyłowem jest szczupak,boleń jest płochliwą rybą i nie ukrywam że przypon może powodować spadek liczby brań,ja na twoim miejscu bym sprobował z i bez (2010/09/05 19:42)

fymon95


Co do przyponu jak bym dał srednicy cieńszejszej(oczywiscie słabszej wytrzymałosciowo np na 4kg) i dłuższej około 30 cm przeszkadzało by? czy bolen by tak niebrał na to? (2010/09/05 20:14)

fymon95


I czy boleń zawsze jak jest na łowisku to zawsze chodzi jak go wyczuc w danym zbiorniku?
I czy wiosną i jesienią i latem taką samą predkoscią zwijac? od kiedy do kiedy bierze ta ryba i w jakie miesiące najlepiej bierze? czy żucac na poprzek nurtu czy jak? czy pod nurt ciągnąc czy z nurtem. Jeżeli bede używał woblera ze sterem pionowo to kija trzymac ku górze czy raczej niżej?(bo szczegóły są ważne)  (2010/09/05 20:29)

Bartek902


Bolenia do końca nie wyczujesz,musisz być o odpowiedniej porze nad woda latem są to wieczory i musisz szukać miejsc gdzie grupuje się drobnica,jak trafisz w czas polowania bolenia bedziesz widział spektakularne rzucanie się i salta nad wodą,efekt czasem można porównać z tym jak by ktoś wrzucił płytę chodnikową do wody,co do prowadzenia to bez wzgledu na okres prowadzić trzeba dosyć szybko (2010/09/05 20:33)

loli_83


Żyłka 0,22 mm jest jak najbardziej OK. Ze stalki bym zrezygnował. Wędka jak do połowu boleni trochę przykrótka (minimum to 2,70 m a najlepiej 3,00 m, ciężar wyrzutowy 10-35 g). Z przynęt mogę polecić woblery Siek-M - "Siga" i Salmo - "Thrill" najlepiej w kolorze oliwkowym. Latem łowne są kastmastery prowadzone w bardzo szybkim tempie (po prostu mają się ślizgać po wodzie i dużo chlapać). Jesienią sprawdzają się wyżej wymienione woblery prowadzone w średnim tempie ok. 0,5 m pod powierzchnią wody. Podchodząc do miejsca w którym żerują bolenie staraj się nie zdradzać swojej obecności, możesz się lekko schylić lub przykucnąć. Ustaw się możliwie jak najdalej od miejsca żerowania ale w zasięgu rzutu. Przynętę prowadź ze szczytówką uniesiona ku górze.

P.S. Z przynęt możesz jeszcze zastosować wszelkiego rodzaju uklejo-kształtne błystki wahadłowe np. Polspin - "Makrela", Jaxon - "Ukla", Dragon - "Rapa ". (2010/09/05 20:36)

mavic8


Ja bym jeszcze KNIGHTA dopisał tutaj.... (2017/05/15 23:30)

Sith


(...) Salmo - "Thrill" (...).
Bezkonkurencyjny! Zainteresuj się też Jaxonowskimi Tabiasem i Uklą Fir, co prawda to przynęty trociowe, ale na bolenie działają jak magnes. (2017/05/16 08:45)

kaban


Boleniowe przynety rwie się rzadko i moim zdaniem warto poszukać w ofertach twórców "hand made". Cena może wyższa od firmówek ale skuteczność bywa zniewalająca. (2017/05/19 09:02)