Boleń a wolfram.Czy stosować wolfram na bolenia?

/ 13 odpowiedzi

witam. Mam takie małe "zmartwienie". Otóż jakiś tydzień temu podczas połowu okoni na paprochy widziałem jak przy jednej płachcie za główką co chwilkę atakuje duży boleń. Ciekawość przewyższyła i postanowiłem do agrafki dopiąć woblerka. Był on imitacją szczupaczka schodzącego góra 20 cm pod powierznię wody.

Branie nastąpiło w drugim rzucie, odjazd ryby, hamulec gwizdał jakieś pięć sekund i bach, ani ryby ani woblera :/ 

Teraz wiem, że żyłka min 0,20 cm, najlepsze przynęty oczywiście wobki imitacja uklejki, ale nie wiem co do przyponu wolframowego. Przeczytałem wiele stron i postów na temat wolframu ale zdania są podzielone.

Chciałbym się dowiedzieć od Was co o tym myślicie - zakładać go, czy lepiej na bolenia nie?

Ps. Plecionki nie mam bo mnie na razie nie stać, tak więc w grę wchodzi tylko żyłka

dizell

Ja ostatnio na kopyto wyciągnąłem 60cm bolenia, żyłka 0,20 i przypon wolframowy . Myslę , że lepiej dać wolfram, bo jak przypadkiem zapnie się szczupły to może być później szkoda. A zyłka też najlepiej jakaś lepsza, poszukaj czegoś z Dragona. (2011/05/20 07:54)

kanikadze

Ja używam za boleniem żyłki 0,20-0,22. A co do przyponu to jestem przeciwko jego używaniu, to mija się z celem, szczupak owy przyłów jest dość rzadkim przypadkiem podczas łowienia boleni. ponadto na samej żyłce praca przynęty jest bardziej naturalna.      (2011/05/20 07:54)

obcy91

Przeczytałem wiele stron i postów na temat wolframu ale zdania są podzielone.
Tak samo tutaj spotkasz zwolenników i przeciwników :)
Powiem Ci tak, osobiście nie używam plecionki pod bolenia. Dobra żyłka, kołowrotek,kij i spokojnie wyciągniesz rapke.
Plecionka moim zdaniem jest na bolenia dobra ponieważ nie ma takiej rozciągliwości jak żyłka, czyli potocznie jest sztywna i przy zacięciu to pomoga.
Ale przy dobrze dobranym kiju sądzę że nawet na żyłce można bardzo dobrze zacinać.
Ja łowię na żyłkę 0,18.

Pozdrawiam (2011/05/20 07:57)

obcy91

Aha, można kupić plecionkę np. 10m. (Mikado np. 0,10 i samemu zrobić przypon-koszt ok. 6zł.). (2011/05/20 08:00)

gaudi xxxx

Złowiłem dużo ładnych boleni na Wiśle używając wolframu,ale zdecydowanie nie polecam go stosować podczas polowania na,,bolki,,.Nieraz bylem świadkiem jak duży boleń płynął przy opasce za moją przynętą ale nie uderzał bo miałem np zbyt dużą agrafkę.Na jesieni(pażdziernik)boleń jest zdecydowanie mniej ostrożny,wtedy nawet wolfram mu nie przeszkadza (2011/05/20 10:44)

ryukon1975

Złowiłem trochę boleni,wszystkie bez przyponów tylko żyłka 0,22 mm i nigdy żaden mi jej nie przegryzł bo czym?Przyczyną zerwania był najprawdopodobniej zły węzeł lub po prostu żyłka jakiej używałeś do bocznego troka była za słaba. (2011/05/20 11:21)

bursztyn

Czytam wasze opinie i mnie cieszą, gdyż właśnie zakupiłem plecionkę 0.10 spider web red i mam nadzieję po uganiać się za tytułowym bohaterem (a zwolennikiem żyłki na spinning nie jestem-za dużo strat). Co do wolframu, to go nie zakładam wybierając się na moją rzeczkę w poszukiwaniu emocji... (2011/05/20 13:05)

piotrbiniu83

Dzięki chłopaki za odpowiedzi. W sumie to ja mam zamiar na nie polować na same woblerki. A jak wiecie niektóre dobrze pracują na bezpośrednio przywiązanej żyłce, a nie które wymagają założenia agrafki. 

Tak więc kupię sobie żyłkę 0,20 i myślę że będzie git :)

(2011/05/20 14:03)

piotrbiniu83

Czytam wasze opinie i mnie cieszą, gdyż właśnie zakupiłem plecionkę 0.10 spider web red i mam nadzieję po uganiać się za tytułowym bohaterem (a zwolennikiem żyłki na spinning nie jestem-za dużo strat). Co do wolframu, to go nie zakładam wybierając się na moją rzeczkę w poszukiwaniu emocji...

A ile za nią dałeś jeśli można wiedzieć?

(2011/05/20 14:04)

użytkownik37642

Złowiłem trochę boleni,wszystkie bez przyponów tylko żyłka 0,22 mm i nigdy żaden mi jej nie przegryzł bo czym?Przyczyną zerwania był najprawdopodobniej zły węzeł lub po prostu żyłka jakiej używałeś do bocznego troka była za słaba.

Całkowicie się z Tobą zgadzam.Kto je faktycznie łowił wie dlaczego. (2011/05/20 16:02)

użytkownik32263

Bolek i wolfram w ogóle sie nie gryzie. Ja co prawda za tą rybą nie ganiam, wolę szczupłe i sandały, ale mam kilku znajomków którzy przerzucają od 5 do nawet 20 boleni za jednym wyjściem! I to prawdziwych dużych wiślanych boleni po 70-80 cm. I żaden z nich nie używa  przyponów a kontakt ze szczupłym zaliczają po góra 3-4 razy rocznie. Poza tym przy tak szybkim tempie prowadzenia przynęty prawdopodobieństwo głębokiego zagryzienia przez szczupaka jest minimalne. Używają oni dobry żyłek o grubości od 0,18 mm do max 0,22 mm. Plećki też odpadają choć te cienkie mają swoich zwolenników ale z rozmów z moimi kumplami są one zbędne. Co prawda łatwiej zaciąć rybę ale plećka jest nierozciągliwa a przy bolku trzeba mieć zapas na błędy a to daje jedynie żyłka. Podobnie sprawa ma się z jaziami i kleniami. (2011/05/20 16:45)

bursztyn

Czytam wasze opinie i mnie cieszą, gdyż właśnie zakupiłem plecionkę 0.10 spider web red i mam nadzieję po uganiać się za tytułowym bohaterem (a zwolennikiem żyłki na spinning nie jestem-za dużo strat). Co do wolframu, to go nie zakładam wybierając się na moją rzeczkę w poszukiwaniu emocji...

A ile za nią dałeś jeśli można wiedzieć?

83 zł za 270m, kupowałem więcej u tego sprzedawcy, więc przesyłka rozłożyła się na kilka żeczy. Oto link http://allegro.pl/sandaczowa-plecionka-spiderwire-red-braid-0-10-i1612264644.html (2011/05/20 21:30)

użytkownik37642

Cena dobra ale dziesiątka to troche dla mnie za gruba.Dzięki za link.Pozdro. (2011/05/20 23:16)