Boczny trok - dylematy

/ 30 odpowiedzi
Soltys1989


Również do bocznego troka nie stosuję żadnych przyponów itp. Ciężarki podłużne z krętlikiem max 5g. /wędka - mikado lexus sapphire do 13g/ jednak ostatnio zamiast stosować ww ciężarki, zaciskam zwykłe ołowiane śruciny bo w razie zaklinowania się obciążenia w kamieniach - zsuną się i nie zerwę zestawu.
Oczywiście żadnych agrafek - wymieniam tylko twistery.
Zaś co do przyłowu szczupaka to nie wiem czy często się trafia bo ja takowego nie miałem (jedynie sandacz i waleczny krąp) :D
Pozdrawiam (2013/05/26 23:24)

esox61


W wodach z normalnym pogłowiem szczupaka brania na boczny trok są wyjątkowo częste. Przeważnie 2-3 brania w czasie jednodniowej wyprawy. Nie chcąc zostawiać plastiku i haków w paszczach szczupali trzeba coś zastosować jako ochronę naszego zestawu i ryb jednocześnie. Nie ma tu żadnej przesady bo na klasyczne twisterki stosowane w bocznym troku siadają zarówno krótkie jak i 2-3kg esoxy. Łowienie bez przyponu jest wskazane tylko tam gdzie szczupak praktycznie nie występuje albo jest go wyjatkowo niewiele jak np w zbiornikach sandaczowych. Wszystkich niedowiarków zapraszam w okolice Gorzowa wlkp. Tu szczupaki na boczny trok łowi się regularnie i przypon do bocznego troku to nie jest nic dziwnego. W połowie maja łowiłem z kol Tadkiem na łowisku gdzie teoretycznie biorą tylko okonie i faktycznie nie było rzutu by pasiak większy czy mniejszy nie zaczepił się na gumce. Kolega łowił bez przyponu i po dwóch godzinach śmigania i przerzuceniu kilkudziesięciu okonków trafił szczupaka - dobre 2kg. Niestety ryba mimo że zapięta delikatnie na brzegu paszczy przecięła żyłkę przy pontonie. Łowisko - Staw Goszczanowski - tuż przy wiosce (gdzie esoxy raczej nie wystepują). (2013/05/28 19:30)

esox61


A dlaczego żyłka 0,18mm? właśnie dlatego że jak siada duży powyżej 30-40cm okoń albo solidny szczupak to żeby nie zamęczyć ryby na śmierć. Tu u mnie okoń ma górny wymiar ochronny 40cm więc barbarzyństwem byłoby łowienie na żyłkę 0,12-0,14mm tym bardziej gdy występują zawady czy zielsko. (2013/05/28 19:36)

Braw


Zgadzam się całkowicie z kolegą esox61.Podobnie mam na północnym Mazowszu. Zastosowanie wolframu czy cieniutkiej stalki wpływa na brania okoni ale jest to zaledwie kilka % brań mniej. Co więcej kombinuję z zestawami BT skierowanymi właśnie na szczupaka i w ten sposób łowię wymiarowe ryby regularnie.
pozdrawiam (2013/06/04 14:55)

Spawciu


mimo ze troche odkopie stary temat to podpisze sie pod slowami kolegi esox

u nas na zawodach jedna osoba miala fluocarbon na zegrzu i dzieki temu wyciagnal szczupaka 57cm i zajal 2msc mimo minejszej ilosci okoni , a na 40osob bioracych udzial to przynajmniej 10os mialo obcinke przez szczupaka

(2013/09/06 12:48)