Zaloguj się do konta

Boczny trok - technika połowu

utworzono: 2010/01/02 13:14
hdupawelslowinski

Witam serdecznie

Mam zamiar w tym roku zaczac lowic na boczny trok,posilbym o podpowiedz kolego jakiego sprzetu uzyc bo chcialbym kupic sprawdzony sprzet wiec prosze o rade.

pozdrawiam serdecznie

[2010-01-02 13:14]

kolego do bocznego troku - ja preferuje - wedke z delkatna wklejanka - kiedy to okonie - bo myslac o lowieniu ta metoda kolega chce lowic te rybki - zasysaja nasza przynete musimy miec bardzo czula szczytowke bo te brania charakteryzuja sie lekkim ugieciem i czasem sa naprawde nie wyczuwalne na twardszym sprzecie - zylka 0.16 albl 0.18 - haczyki muchowe no i oczywiscie bardzo lowne paproszki
[2010-01-02 13:29]

Petrys

Ja też chciałbym się dowiedzieć co nieco o tej metodzie, ponieważ nie wiem o niej za dużo. Jakby ktoś mógł przybliżyć budowę zestawu to byłbym wdzięczny.
[2010-01-02 13:49]

hdupawelslowinski

hej. wlasciwie to chcialbym wiedziec wiecej o budowie zestawu i jakiej firmy wedka jest przez was najlepiej ceniona do tej metody polowu oraz jaki kolowrotek najlepiej sie wam spisuje. [2010-01-02 16:06]

haron1101

witam
ja posiadam mikado lexus sapphire do 13g, a kołowrotek do tej wędki używam shimano catana 2500, ogólnie zestaw bardzo czuły i delikatny, świetnie się sprawdza na okonie.



[2010-01-02 17:09]

Norbert Stolarczyk

Wiele już się o tej metodzie na portalu mówiło, zapraszam kolegów do sprawdzenia archiwum wędkuje.pl a oto dwa artykuły napisane przez Kolegów z portalu

Boczny trok - pogrom okoni  - autorsta Kolegi Nixon

Paternoster - zapomniana metoda - autorstwa Kolegi Mistrz_makabry [2010-01-02 18:54]

rybspinn

Do bocznego troka, u mnie potocznie zwanego "plombą" potrzebny jest, tak jak napisał  daniel25, kij z miękka szczytówką do dobrej sygnalizacji brań i sygnalizowania o różnego rodzaju patykach, kamykach itp, znajdujących się na drodze naszego zestawu. Kołowrotek praktycznie nie ma tu znaczenia, jedyną ważna rzeczą przy jego doborze jest jakość hamulca, zresztą jak do każdej metody. Do troka można stosować żyłkę albo plecionkę i jedno i drugie ma swoje wady jak i zalety. Przy żyłce, która jest bardziej rozciągliwa będziemy mieli słabszą sygnalizacje brań, więcej zestawów urwiemy, ale za to mniej ryb nam spadnie podczas holu. Natomiast przy plecionce jest lepsza sygnalizacja brań i przeszkód na dnie, mniej zestawów się zostawia na dnie,można dłuższe rzuty nią wykonywać oraz większe obciążenie stosować. Jej minusem jest że część zwłaszcza większych oraz agresywniej atakujących okoni może się po prostu odbijać od takiego sztywnego zestawu. Oczywiście łowiąc zestawem z plecionką,trok z hakiem jest uwiązany na żyłce.
Do takiego łowienia nie potrzeba żadnych specjalistycznych haczyków, sam przez jakiś próbowałem łowić haczykami kupionymi na rynku czyli zwykłymi drucikami i ani ja ani okonie nie zauważyły żadnych różnić. Jedyną różnicą było to że na zaczepach sie rozginały i nie trzeba było rwać zestawu. Sam stosuje haki nr 8. Kolejna rzecz ciężarki w sumie podobnie jak przy haczykach dużych różnic nie ma, jedynie co mogę dodać to to że lepiej jak mają krętlik i kształt patyczka w tedy żyłka mniej się skręca. Ich gramatura to mniej więcej od 5 do 20 gramów w zależności od głębokości lub uciągu jeśli ktoś łowi w rzece. Przynętami może być dosłownie wszystko w granicy od 0 do 5 cm czyli gumki, woblerki, małe obrotówki i co tam kto chce. Prowadzi sie taki zestaw dość wolno, chociaż znam ludzi łowiących wręcz odwrotnie, agresywnie, tak jak przy łowieniu na główkę. Przy prowadzeniu należy cały czas obserwować szczytówkę.
Bless
[2010-01-02 19:06]

piotrek12

Ja posiadam kijek mikado do 13g.i malutki kołowrotek okumy jednym słowem bardzo czuły kijek to podstawa ,zyłka o.13 ,obciazenie to oliwki i na koncu cienki przyponik wolframowy do 3kg. bo ja najwiecej mam bran szczupaka i czesto mi obcinał zestaw. [2010-01-02 19:10]

hdupawelslowinski

Czy wedka Balzer Magna Spro 2,40m c-w 2-12 bedzie dobrym wedziskiem do tej metody?

Kołowrotek wyszukałem sobie Shimano Catana 1000 FA. Co do żyłki to mysle ,ze sobie poradze a przynety to wyjda w czasie połowów.

pozdrawiam Pawel.

[2010-01-03 11:23]

Chyba wszystkie wklejanki z cw do15 gr nadadzą się do łowienia na boczny trok. Wybrałeś długość 2,40 m i taka chyba jest najbardziej uniwersalna. Na łodzi nie będzie kłopotów z podbieraniem, na brzegu nie rzucisz bliżej niż wędką 2,70 a jeśli już tak to nie wiele ale za to lepiej będziesz na niej czuł brania niż na dłuższej wędce. Na początek lepsze jest krótsze wędzisko. Osobiście nie znam tej wędki, więc o niej nie napiszę. Używam Kongera Champion, nie polecam Jaxona bo ugina się cała a wg mnie wklejanka powinna być z dołu nieco sztywniejsza.
[2010-01-03 11:39]

Glapka

Witaj
Na wstępie jeśli masz chęć połowić okonia: poczytaj sobie troszkę np:

Okoń sztuczki - twister na okonia

Tam masz również kilka słów o bocznym troku itp.

Co do kijka na okonie powiem jedno, jeśli chcesz na poważnie podejść do łowienia okoni, nie oszczędzaj na kiju. Sama szczytówka nie da Ci  wszystkich informacji jakie  otrzymujesz spod powierzchni wody, chociaż ogólnie wklejanka do tego właśnie służy. jednak nie zawsze masz możliwość i chęć wpatrywania się w szczytówkę często podniesioną bardzo wysoko. Niekiedy przeszkadza w tym słońce, przybrzeżna trawa itp. Tak więc dobry kijek oprócz delikatnej szczytówki powinien przenosić drgania na rękojeść. Każde puknięcie, o patyczek, o dno, złapanie za ogonek przynętę powinno być widoczne i na szczytówce i powinno się je czuć w rękojeści.
Nie wiem jakimi finansami dysponujesz ale jeśli to ma być coś z czego będziesz zadowolony pomyśl o czymś konkretniejszym. Tak ze średniej półki mogę polecić:

http://bass-sklep.pl/p/pl/2730/wedka+konger+world+champion+tango+2408g.html

poszukaj po sklepach czy na allegro gdzie można go kupić i w jakiej cenie. Odbierz go osobiście bo różnie wygląda ich transport.

Zapewne można kupić o wiele tańsze kije, ale z mojego doświadczenia niestety odradzam chociaż rozumiem że chęci nie zawsze ida w parze z możliwościami  ... ale na pewno warto dozbierać niż później wymieniać :) Pozdrawiam
[2010-01-03 15:28]

Masz rację Glapka. Sam używam Kongera Tango Champion i World Champion  i po wcześniejszych doświadczeniach z wędką od drgającej szczytówki i wklejanką Jaxona nie zamienię się już na nic. Polecam wklejanki Kongera bo są czułe a w razie czego i szczupaka na tym wyholuje, sam wyholowałem dwie 60 - tki jednego dnia na małe paprochy, łowiąc okonie.
[2010-01-03 16:27]

zenba

witam!

jak dokładnie wykonac uzbrojenie wędki?

Pozdr

[2010-01-06 17:07]

WaLeR

Witam

zestawik wyglada tak ooooo chyba:P

[2010-01-06 21:23]

Generalnie wygląda to tak jak na rysunku, z tym że najlepiej jak część żyłki na której jest przynęta jest dłuższa niż żyłka (w tym wypadku plecionka) na której jest ciężarek. najprościej wykonać to na żyłce. Na końcu żyłki wiążemy dużą pętlę, przecinamy ją z jednej strony na 1/3 długości licząc od węzła i zostają nam na końcu za węzłem  dwa odcinki żyłki krótszy i dłuższy.
Na krótszym wiążemy ciężarek a na dłuższym haczyk do zbrojenia przynęt. Nieuzbrojone przynęty opadają wolniej niż ciężarek i to właśnie lubią okonie (czasem sandacze lub szczupaki) - wolny opad.
[2010-01-06 22:13]

Witam

Zgadzam się w 100% z kolegą Glapka, na dobrej wklejance drgania powinny byc również przenoszone na rękojeść.

Ja kupiłem w sklepie bass wklejanke mikado, długość 280 ponieważ łowię tylko z brzegu i taka długość jak dla mnie jest ok.

http://bass-sklep.pl/p/pl/2528/wedka+mikado+competition+needle+ul+spin+280.html

Ogladałem w tym sklepie różne wędki i sprzedawca zaproponowal mi taki test, ja trzymałem kijki a on delikatnie pukał w szytówkę. I faktycznie na tej wędeczce nawet najdelikatniejsze pukniecia czyc było na rękojeści.

No i cena przyzwoita, około 170 zł.

Pozdrawiam

[2010-01-07 06:59]

tomiczek22

Polecam kij mikado competition needle ul do 13g. Jest świetny. Każde trącenie przynęty czuć w dolniku. cena +\- 160 zł
[2010-01-19 16:33]

lowca Hubert

Troche łowiłem na trok wyniki nawet niezłee.... ale musi być czyste dno..... [2010-01-19 16:39]

trzyno

Jakie największe ryby złowiliście na troka na podanych wyżej zestawach? [2010-01-19 18:01]

rajd

Witam wszystkich

nigdy nie kozystałem z tej metody ,ale mam zamiar sprubowac jedynie co mnie ciekawi to skoro piszecie że może na nią wziąść szczupak to czy nie czeba zakładać stalki przecież szczupak przegryza żyłki

[2010-01-19 19:08]

Kurzy

Jako, że od ponad roku łowię boczny trok jestem w stanie powiedzieć co nie co na ten temat. Do połowu okoni na BT używam wędziska Konger Maxim Twist 2,4m 2-12g. Łowię tylko z brzegu i zapewne wielu z was powiedziałoby, że taka długość jest za krótka. Jednak jak się okazuje w tym przypadku tak nie jest. Nie potrzebna jest nam dłuższa wędka, bo zestawy jakimi operujemy, czyli żyłka 0.14 (ja tak łowię) i ciężarki 5-10g polecą na podobną odległość każdą długością, więc nie ma sensu stosować długich wędzisk. Gdybym miał jeszcze raz wybierać wędkę to możliwe nawet, że wybrałbym krótszą wersję z tej serii czyli 2,15m. Maxim Twist jest doskonałym wyborem wędki do BT w swojej klasie cenowej.

Teraz o kołowrotku. Tu kierowałem się wyborem im mniejszy tym lepiej. Ja zdecydowałem się na bardzo mały kołowrotek Okuma Espina EL-20. Nie jest nam potrzebny, żaden większy kołowrotek. Kolega haron1101 napisał, że używa kołowrotka shimano catana 2500 i moim zdaniem jest on trochę za duży i niepotrzebnie zwiększa masę naszego zestawu.

To tak kilka moich uwag, możecie się ze mną nie zgodzić, ale każdy dokonuje własnych obserwacji :)

Tak więc nie ma co się zastanawiać, tylko kupić sprzęt, czekać aż lód zejdzie i ruszyć w pogoń za okoniem.
[2010-01-19 21:21]

72jonik

Witaj. Ja posługuję się metodą bocznego troka i całkiem nieźle biorą okonie, okonki.Używam wędki od 5 do 20 gram firmy york chodź ta wędka trochę jest za krótka ale łowię.Żyłkę mam o średnicy 0,14 czerwoną-bord i mówią, że kolor też jest ważny.Przypon mam o długości 60cm a ciężarek zawieszony na 20cm, nie robię węzła tylko zakładam krętlik 20 i to mój zestaw na okonki.
[2010-01-19 21:58]