Błystki wahadłowe.

/ 16 odpowiedzi
Jestem świeżym wędkarzem i jest to zarazem mój pierwszy post na tym forum.
Proszę was o poradę w doborze sprzętu.
Na całość mam około 500 zł.
Chciałbym zacząć łowić drapieżniki takie jak okoń czy też szczupak.
Kompletnie nie wiem od czego zacząć ,jakie wędzisko , czy żyłka czy plecionka czy guma ,woblery czy błystki.
Owszem czytałem o plecionkach i żyłkach lecz nadal nie wiem co wybrać.
Macie pewnie w swoich skrzyneczkach woblery salmo , rapala czy też innej popularnej firmy ,Gumy dragona , relaxa itd.
Które najlepsze ,najskuteczniejsze proszę o pomoc bardzo mi to pomoże przy wyborze sprzętu.
Spin-men

Na początek proponowałbym ci sprzęt w miare dobry i świetny do nauki jakim jest Konger Black Tiger c.w  23 biorąc pod uwage dwie ryby szczupak i okoń to te wedzisko bedzie dobre(chociaż dobrałem w miare czułą wedke to i tak na okonia powinna byc czulsza,ale na początek bedzie idealna) zarówno łowiąc z niego metoda bocznego troka lub zaawansowaną z opadu świetnie się sprawdza .Co do plecionki to trzeba trochę połowic żeby się przekonac do niej na poczatek proponuje żyłki Daiwy,Dragona,lub Trabucco.
Jeśli chodzi o kołowrotek polecam Shimano Nexave.
Takiego sprzętu  koszt całkowity wynosi 280-300zł
Co do przynęt na szczupaka polecam Gumy Predatora,Relaxa
Na okonia także gumy Mikado,Blue FoX

Mam nadzieje ze pomoglem
Życze sukcesów
Pozdrawiam (2010/01/23 20:12)

Jarek12

A czy używaliście gum dragona , były tak reklamowane ,rozpowszechniane ,że były praktycznie w każdej gazecie .A jak sprawdzają się w praktyce? (2010/01/23 20:23)

Spin-men

Tak też są świetne ale droższe (2010/01/23 21:20)

loli_83

W skrócie... Jeśli chodzi o kij to na początek proponuję kupić spinning o ciężarze wyrzutowym 10-30 g (praktyczna masa wyrzutowa takiego kija to 5-25 g) i długości 2,70 m. Kołowrotek do spinningu powinien być mocny i solidnie wykonany. Do połowu szczupaków w zupełności wystarczy dobra żyłka i zastosowanie przyponu wolframowego. Natomiast jeśli jest to bardzo "czepliwe" łowisko to możesz użyć plecionki z uwagi na mniejsze straty w przynętach. Z przynęt najlepsze będą te w naturalnych kolorach przypominających pokarm drapieżników (płoć, jazgarz, karaś, kiełb, ukleja itp.) (2010/01/23 21:27)

loli_83

Do połowu szczupaków polecam kopyta (Mann's - Predator), większe błystki wahadłowe 10-20 g (Jaxon - Alga, Gnom, Karaś), woblery 8-12 cm (Dorado - Invader, Siek-M - Skorpion, Gloog - Kalipso), błystki obrotowe typu Aglia, Long (D.A.M, Mepps) (2010/01/23 21:56)

karpiarz1997

Będziesz łowił w rzekach czy jeziorach. ? to jest wazne. Ja na początek polecił bym Ci Wędkę Robinson Xenon Spinner. Gumy to relax, mann's dragon i mikado fishunter. A woblery siek'm , dorado .a kołowrotek to cos z shimano np. Shimano Sienna , Shimano Naxave, Shimano Catana.Lub Coś z Dragona Dragon Manta czy Viper ja mam Vipera na sandacze i naprawde dobrze się sprawdza. Na poczatęk polecił bym ci zyłki Dragon Hm80 a Z plecionek to Dragon Electra , Techna.

(2010/01/24 15:34)

Mlody1995

Witam.Kija robinson xenon spinner posiadam i w tym przedziale cenowym jest to kij dobry.Wyciągnąłem w tym roku z jego pomocą  kilkadziesiąt szczupaków,okoni i klenie.Jednak bardzo łatwo go uszkodzić.Stuknąłem nim lekko o gałąź i pękł,więc trzeba na niego uważać.Kołowrotki może coś z dragona,np:viper,millenium hi-tech(posiadają 5 lat gwarancji)lub shimano alivio lub catana(droższy).
Pozdrowiam i połamania (2010/01/24 17:45)

Mlody1995

A przynęty to zależy już od wielu warunków.Ja osobiście preferuję gumy Relax,Mann's,Bluefox,Ga-Ma.Wahadła Polspiningu (alga,mors,gnom).Woblery Salmo,Bonito,Siek-M,Lovec (2010/01/24 17:53)

Jarek12

Czy mógłbym odrazu z agrafki zdjąć przynętę i załozyć zestaw na żywca czy też martwą rybkę lub też zmontować zestaw na drop shota?
I jak powinien wyglądać ten zestaw. (2010/01/25 17:24)

MARCIN8122

Drodzy koledzy jak sie domyślam 8na 10 z was zaczynało tak jak ja zadawalismy pytania  pisaliśmy czytaliśmy ok tak tez można nasz kolega zadal trafne pytanie tu ale  moim zdaniem jak wiekszosci was zapewne tez mistrzem polowy nie uczyni cie teoria lecz praktyka  wiec jak juz kupisz wedke to nad wode i  zaczynaj połów samo ci wjdzie co lepsze czy żyłka plecionka błystka kopyto czy tez blaszka  

Pozdrawiam Marcin 

(2010/01/26 23:15)

iwan82

Wiem że wybór kija który byłby uniwersalny i sprawdzał się na każdej wodzie jest niestety nie możliwy. Swój pierwszy kij do spinningu jaki kupiłem miał ciężar wyrzutu 20-40 g, 2,7m długości i wydawał się idealny na szczupaka i okonia. Obecnie jest to mój najmocniejszy kij, którego używam jedynie kiedy łowię naprawdę gigantycznymi przynętami. Najbardziej polubiłem łapanie na lekki spinning do którego używam kija z c.w. od 1 do 10 g i 2,9 m długości, gwarantuje on doskonały kontakt z przynętą i wyczówanie nawet najdelikatniejszych skubnięć. Świetnie takim sprzętem łowi się klenie, jazie, okonie ale wyciągnełem też kilka 1,5 kg szczupaków. Do połowu tych ostatnich używam kij o c.w. 5 - 15 g i 3 m długości. Na łowienie na jeziorach z łódki dobiera się raczej krótsze wędziska 2,2 - 2,4 m ja wędkuję najczęściej na rzece, gdzie długi kij pozwala na lepsze prowadzenie przynęty i omijanie potencjalnych zaczepów. Kije kupowałem za około 100 - 130 zł i używałem ich bez problemów przez 3 sezony i mam nadzieje że jeszcze nadal będą mi równie dobrze służyły. Kołowrotki powinno się dobierać pod ciężar wędki, tacy producenci jak jaxon czy dragon już za 100 zł potrafią zaoferować sprzęt posiadający 8 łożysk z łożyskiem oporowym a nawet z hamulcem walki. Osobiście preferuję kołowrotki posiadające regulacje hamulca z tyłu.

Do spinningowania o wiele lepsza wydaje mi się żyłka, do lekkiego spinningu używam 0,16 śrdniego 0,18 - 0,20 a do ciężkiego 0,25 albo gdy łowisko pełne jest zaczepów wtedy ewentualnie używam plecionki.

Przynęty dobieram do rodzaju łowiska i gatunku ryby na którą poluję. Na głębszej wodzie najlepiej spawdzają się gumy, na średnich głębokościach woblery i blachy, a na zupełne płycizny i mocno zarośniętą wodę stosuję woblery powierzchniowe i obrotówki 0 i 1 meppsa.

(2010/01/27 13:49)

iwan82

Wiem że wybór kija który byłby uniwersalny i sprawdzał się na każdej wodzie jest niestety nie możliwy. Swój pierwszy kij do spinningu jaki kupiłem miał ciężar wyrzutu 20-40 g, 2,7m długości i wydawał się idealny na szczupaka i okonia. Obecnie jest to mój najmocniejszy kij, którego używam jedynie kiedy łowię naprawdę gigantycznymi przynętami. Najbardziej polubiłem łapanie na lekki spinning do którego używam kija z c.w. od 1 do 10 g i 2,9 m długości, gwarantuje on doskonały kontakt z przynętą i wyczówanie nawet najdelikatniejszych skubnięć. Świetnie takim sprzętem łowi się klenie, jazie, okonie ale wyciągnełem też kilka 1,5 kg szczupaków. Do połowu tych ostatnich używam kij o c.w. 5 - 15 g i 3 m długości. Na łowienie na jeziorach z łódki dobiera się raczej krótsze wędziska 2,2 - 2,4 m ja wędkuję najczęściej na rzece, gdzie długi kij pozwala na lepsze prowadzenie przynęty i omijanie potencjalnych zaczepów. Kije kupowałem za około 100 - 130 zł i używałem ich bez problemów przez 3 sezony i mam nadzieje że jeszcze nadal będą mi równie dobrze służyły. Kołowrotki powinno się dobierać pod ciężar wędki, tacy producenci jak jaxon czy dragon już za 100 zł potrafią zaoferować sprzęt posiadający 8 łożysk z łożyskiem oporowym a nawet z hamulcem walki. Osobiście preferuję kołowrotki posiadające regulacje hamulca z tyłu.

Do spinningowania o wiele lepsza wydaje mi się żyłka, do lekkiego spinningu używam 0,16 śrdniego 0,18 - 0,20 a do ciężkiego 0,25 albo gdy łowisko pełne jest zaczepów wtedy ewentualnie używam plecionki.

Przynęty dobieram do rodzaju łowiska i gatunku ryby na którą poluję. Na głębszej wodzie najlepiej spawdzają się gumy, na średnich głębokościach woblery i blachy, a na zupełne płycizny i mocno zarośniętą wodę stosuję woblery powierzchniowe i obrotówki 0 i 1 meppsa.

iwan82

u?ytkownik9708

Witam, jeśli chodzi o wędkę to kijek o c.w 5-25, długość proponuję nie mniej jak2,7m w zupełności powinien Cię zadowolić. Kołowrotek jak już kolega Loli_83 wspomniał musi być solidny, ja używam głównie Okum z których jestem bardzo zadowolony. Wybór modeli jest dość duży i powinieneś coś wybrać.
Z przynęt proponuję gumy Mann's, Relax, Dragon. Błystki obrotowe Dam Effzett, które sprawdzają się zarówno na szczupaki jak i okonie. Woblery Dorado, Bonito, Salmo.
Na początek jednak bym Ci proponował żyłkę.
Pozdrawiam     (2010/01/27 14:19)

u?ytkownik29933

Kupuj plecionkę zawsze to lepiej jak o coś zahaczysz będziesz mógł wytargać na żywca z wody ;)
Pamiętaj każdy zostawiony w wodzie ołów to zatrucie środowiska dzięki plecionce zadbasz o środowisko .
Zwłaszcza przy połowie szczupaków w strefie litoralu natrafisz na liczne zaczepy i zawady plecionki są na tyle silne że dasz radę z prawie każdym zaczepem co najwyżej odegniesz haka lub kotwiczkę.Pomyśl też w sposób materialny jeżeli 20 razy nie zerwiesz przynęty to kupisz sobie coś extra ;) a jeśli zerwiesz musisz odkupić :(

Każda cywilizacja ma swój koniec przedłóżmy nasz  koniec o kilka  pokoleń. (2010/01/27 17:20)

przybysz3020

Więc tak ja pomogę ci tutaj w sprawie żyłki/plecionki i przynęt sztucznych :)

A więc czy wybierzesz żyłkę czy plecionkę zależy to od ciebie jest to wybór który musi być dobry dla ciebie dla tego że np. Żyłka jest bardziej rozciągliwa niż plecionka za to ma mniejszą wytrzymałość. Ja sam stosuje plecionkę  i bardzo dobrze się sprawuje co do woblerów gum błystek wahadłówek  etc. Jeśli jesteś nowy musisz się nauczyć prowadzić tego typu przynęty gdy masz założone kopytko starasz się ciągnąć je prawie że po dnie zbiornika czasem uderzając o nie.  Wahadłówki możesz prowadzić raz szybciej raz wolniej ( drapieżnik nie zaatakuje szybko poruszającej się ryby ) przynęcie musisz również pozwolić opaść pamiętaj że drapieżnik przeważnie atakuje z dna zbiornika :) Woblery hmm. masz tutaj cały arsenał pomysłów ! czy to powierzchniowy czy tonący czy lekko schodzący pod tafle wody jeśli widziałeś kiedyś woblera Salmo Rover jest to wobler powierzchniowy sam go stosuje są na niego dobre brania szczupakowe. Sandacza raczej będziesz szukał z twisterem lub kopytkiem założonym na końcu twojego przyponu :) Zawsze może uderzyć szczupak. Jeśli masz jakies pytania wal śmiało postaram się pomódz i sukcesów życze nad wodą połamania ! (2010/01/28 02:51)