Mam taki maly pomysl ktory byc moze da jakis szerszy obraz doboru blystek obortowych ... i sprecyzowania ich łowności. Proponuje taka mala pseudo ankiete w ktorej kazdy chetny poda grmataure swojej ulubionej blystki i kolor paletki a takze lowisko - rzeka jezioro itp . ?Jeśli frekwencja w temacie bedzie duza to mozna pokusic sie o dalsza zabawe w inne ankiety tego typu . Propnuje podać:
Gramtura: kolor paletki : typ paletki: (long, zwykla) Chwost: (tak, nie ... mozna podac kolor) łowisko: (woda plynąca , stojąca)
Oczywiscie chodzi o typowe drapiezniki : Okon, szczupak jak chcecie mozecie podzilic odpowiedz miedzy te dwie ryby ... bylo by to chyba bardziej wskazane . (2009/09/14 09:57)
Na szczupaka z obrotówek (choć nie lubię Mepsów) ostatnio sprawdzał mi się Aglia nr 5 w kolorze zielono - żółto - czerwonym, korpus czarnożółty, Lusox srebrny z czerwonym chwostem i Effzet nr 5, z którego zdjąłem naklejkę, pomalowałem markerem na zielono zostawiając srebrne plamki i dodając czerwony chwost na kotwicę. Sprawdza się też Wirek w biało - czerwone paski z czerwonym chwostem na kotwiczce w numerach od 3 w górę. (2009/09/14 14:23)
Na okonia mogę polecić głównie błystki o listku aglia lub comet, np: Effzet srebrny w czerwone paski w numerach 1-3 z czerwonym chwostem. Zmieniam chwost z plastikowego na wełniany - można dodać atraktora. Wirek "coca cola" czyli w biało - czerwone paski z czerwonym chwostem z wełny w numerach 1-3 oraz Meps srebrny w czerwone kropki, chwosty jak wyżej numery też. Dodatkowo błystki Lukris o nazwie Orion w czerwone kropki - wierna podróba Mepsa, (Jaxon je rozprowadza), chwosty i numery j.w. Nadają się tez niektóre modele Spinexa (ale po wymianie drutu z ocynku na dental). Wg mnie srebrnoo i biało czerwone najłowniejsze na okonia. Sprawdzają sie tzw Black fury i ich wariacje oraz podróbki ale nie zawsze. Inne kropki czy paski są trochę gorsze. Rzadko używam listków typu long, wiec niech się na ten temat wypowiedzą Ci, którzy je stosują. (2009/09/14 14:29)
2 effzety w rozmiarze 2. Jedna jest srebrna z hologramem (często mam szczupaczki jako przyłów) a druga czarna z żółtymi kropkami. Jakby się uprzeć mogę dodać jeszcze . Czyli podsumowując: kolor paletki : srebrna holo, czarno-żółta typ paletki: zwykła Chwost: nie łowisko: woda stojąca, głębokość max 3,5 metra (2009/09/14 18:19)
Ostatnio trochę "zapomniałem" o obrotóweczkach, ale przez jakiś czas były to moje przynęty nr1. Spustoszenie wśród szczupaczków i okoni siał Effzett nr 2 i 3 - oczywiście srebrny w czerwone paski. Widzę, że nie tylko ja doceniam tą przynętę ;-) Longi tak, ale tylko w rzekach. Dalej latają, chodzą głębiej i stawiają mniejszy opór w nurcie. Poza tym w longa na rzece może uderzyć boleń, choć na aglie też mi się to zdarzało. Kolor srebrny, producent - chyba bez znaczenia. Ważne, żeby się kręciła podczas dość szybkiego prowadzenia. (2009/09/14 21:15)
Ja polecam obrotóweczke Dragona rozmiar 2lub 3 srebrna cala badz srebrna z czarnymi napisami w tym roku sprawdzila sie rewelacyjnie jazie okonie szczupaki :) (2009/09/14 21:45)
Czyli podsumowywujac : blystki obrotowe w rozmiarach 2-3 paletka classic w kolorach srebrno - czarno - czerwonych dominuje. Dzieki za wspólprace ;) (2009/09/18 09:37)
miałem kiedyś jedno takie cudeńko i zdążyłem złowić tylko jednego szczupaka (miał ponad 70 cm) po kilku następnych rzutach zaczepił się o jakieś drzewo i wybrał wolność tyle go widziałem, muszę kupić sobie następnego (2011/08/24 19:10)
Być może są łowiska w naszym kraju gdzie to się sprawdzi.Kiedyś kupiłem trzy podobne z Vibraxa (Blue Fox) i nic na te niby super łowne przynęty nie złowiłem.Fakt : guma a drewienko bądź sztywne tworzywo to spora różnica , ale wiara w skuteczność danego wabika czyni cuda.Przez blisko dwadzieścia lat spiningowania ( głównie rzeki podgórskie choć Wisełka też nie jest mi obca) doszedłem do wniosku,że najważniejsze jest poznanie danego łowiska i wszelkich zależności nim rządzących. Dobór przynęty to sprawa aktualnego stanu wody,aktywności interesujących nas gatunków itd. (2011/08/25 13:04)
Kiedys byla taka blystka Mepps Aglia TW. Skrzydelko jak zwykla aglia (ksztal) z takim troche dziwnym wzorkiem. I zamiast kotwicy wlasnie taka czerwonawa rybka. Lowilem na to sporo okoni (blystka w rozmiarze 2) a i szczupak sie trafial. (2011/08/25 14:47)
ja łowiłem podobną błystką tylko że Meppsa o nazwie Aglia TW mino złota blaszka ze srebrną rybką...i nic na to nie złapałem jak na razie :) (2012/01/25 14:04)
Witam wszystkich. Mam pytanie .Czy ktoś z koleżanek i kolegów łowił kiedyś na obrotówki Gliwa? Jeśli tak to proszę o opinie na temat tej przynety? (2017/04/08 20:49)
mam kilka obrotówek pana Andrzeja G. co do wyników to mozerne ale wynikają one głownie z sporadycznego używania obrotówek a co do samej przynęty to ma taki odważnik który ma za zadanie chyba zniwelowac efekt skręcania linki a czy działa to nie wiem ale w sumie jak sie ociepli to wezme obrotówki i przejdę się porzucać za drapieżnikami i zobaczymy czy cos uderzy w gliwę (2017/04/08 21:10)
Glany,bo tak sie nazywają te obrotówki mają ciekawą kolorystykę i charakterystyczny,wygięty korpus.Z mojego doświadczenia mogę dodać że, mają dobrą pracę i cena też atrakcyjna.Na moich wodach skuteczne na okonia (2017/04/09 09:01)
U mnie też się sprawdzają na okonia, miałem na nią medalowego pstrąga ( ale porwał) żyłkę unikanie zaczepów według mnie o 30 procent na plus w porównaniu do tradycyjnych (2017/04/09 10:35)
Dzięki za odpowiedzi . Po waszych opiniach postanowiłem kupic kilka sztuk. A jeśli chodzi o kolorystyke to jakie według Was najlepsze na okonia? Wiem że to zależy od łowiska,pogody itp.Ja zazwyczaj łowię na zbiorniku zaporowym o powierzchni 29 ha. Zbiornik jest powiedział bym płytki. Średnia głębokość to około 1,8 m. Zbiornik na którym jest duża presja wędkarska. Większośc spiningistów łowi na przynęty miekkie, może dlatego warto wyprubować obrotówki. (2017/04/09 17:18)