Zaloguj się do konta

Błystka vs. Wobler vs. Ripper vs. Twister

utworzono: 2012/10/23 12:16
Imatyta

Siemaneczko,

Jestem początkującym spinningistą i zastanawia mnie dobór odpowiedniej przynęty na drapieżnika. Czytałem bardzo wiele artykułów na owy temat, lecz na każdym piszę co innego. Jedni mówią że na sandacza używamy błystki wahadłowej, a drudzy że obrotowej. I tak jest ze wszystkimi wypowiedziami. Rozumie także że dobór przynęty jest też zależny od rodzaju łowiska na którym chcemy łowić (jezioro, rzeka itd.), lecz interesują mnie ogólne zalety dla w/w przynęt. Chciałbym także wiedzieć jak owe przynęty sprawdzają się na danej rybie (szczupak, sandacz, okoń itd.)


 
[2012-10-23 12:16]

89krzysztof

Błystka na sandacza ? Nie, dzięki. Nie spróbuję. Ale może i znajdzie się tutaj taki, który blachą próbuje sandacze łowić. Niech pochwali się przy okazji wynikami :)  [2012-10-23 12:22]

Niestety, albo właśnie "stety" wędkarstwo polega na kombinowaniu. Generalnie proponuję zastosowanie się do podręcznikowych zasad na początku przygody z wędkarstwem, co nie znaczy że w "wolnej chwili" nie wolno zachować się inaczej niż wszyscy i nieszablonowo.Co do sandacza i "obrotówek" sprawdziłem osobiście podczas letnich upałów. Na granicy kąpieliska, za ostatnimi mącącymi wodę dzieciakami wchodziłem w wodę po pachy i wędkowałem na obrotówki. Brały okonie niezbyt odstraszone zgiełkiem. O dziwo dość często zdarzały się sandacze, jednak niezbyt często miarowe. Łowiskiem był zbiornik zaporowy.O tej porze roku zaczynam "dzień" od twisterów i ripperów.  [2012-10-23 12:42]

Wonski79

Błystka na sandacza ? Nie, dzięki. Nie spróbuję. Ale może i znajdzie się tutaj taki, który blachą próbuje sandacze łowić. Niech pochwali się przy okazji wynikami :) 

Podczas moich początków spiningowych udało mi się zlowić sandałka na obrotówkę nr 2 typu long na kanale Żerańskim. Oczywiście uważam że był to przypadek gdyż podczas rzutu zaplątała mi się żyłka. Po poderwaniu blaszki z dna, uderzył sandałek. Tak więc nie jest to nie możliwe. Także zadziałał pewnie też fart nowicjusza ;)
[2012-10-23 13:11]

89krzysztof

Ja nie mówię, że jest to niemożliwe. Twierdzę jedynie, że są lepsze,skuteczniejsze przynęty na mętnookiego ;)  [2012-10-23 13:31]

Wonski79

Ależ ja także nie twierdzę że jest to idealna przynęta na sandałka ;) Ponieważ był to jak narazie mój jedyny mętnooki na obrotówkę i to przez przypadek.
89krzysztof napisałeś żeby się pochwalić to się pochwaliłem ;)

pozdrawiam
[2012-10-23 13:53]

kamil11269

mały twister na pewno będzie dobry na okonia
[2012-10-23 16:45]

mszpetman

Na algę 2 mój dziadek wyciągnął sandała, ale moim zdaniem to blacha i obrotówka bardziej na zębatego a nie na mętnookiego. Co do obrotówek, biało- czerwone skrzydełko jest bardzo dobre na okonia, tylko przy odpowiednim prowadzeniu. Mały twister, ripper na okonia też jest odpowiedni ale jednak trzeba stosować przyponiki okoniowe bo kaczodziobe też potrafią uderzyć. [2012-10-23 18:22]

kraj97

ja radze małe (3cm) twistery na okonia, takie 8cm na  sandacza wobler na szczupaka obrotówka na okonia i szczupaka
[2012-10-24 22:02]

kraj97

Kolego jeśli jesteś początkujący musisz się nauczyć prowadzić przynęty gumowe aby się lepiej prezentowały na jesieni szczupak jest leniwy i leży przy dnie więc musi coś go zainteresować i skupić jego uwagę spróbuj na początek błystkę i wolno ją prowadź tak aby szczupak miał dużo czasu na zastanowienie i atak albo możesz próbować na woblera z grzechotką w środku. Wiosną możesz próbować na gumy,błystki wszystko tylko musi być agresywnie prowadzone szczupak jest wtedy wygłodniały po zimie i atakuje wszystko. Pozdrawiam i życzę sukcesów   
[2012-10-24 22:11]

krychu26

Błystka na sandacza ? Nie, dzięki. Nie spróbuję. Ale może i znajdzie się tutaj taki, który blachą próbuje sandacze łowić. Niech pochwali się przy okazji wynikami :) 
Sandaczy na błystki nie łowię, aczkolwiek widziałem kolesia co na bodajże srebrnego cefala (wahadło) wyciągnął sandacza 5 albo 7 kg


[2012-10-27 10:57]