Zaloguj się do konta

Błędy ortograficzne - wkurzają mnie!

utworzono: 2010/01/11 20:05

Koledzy i koleżanki (choć kobiety mają z tym mniejszy problem) proszę zwracajmy uwagę na błędy ortograficzne.
Wnerwia mnie to jak czytam o pżelotkach, samohodach, żekach i innych tego typu bykach  nie mówiąc o tytułach np:

Sposub na leszcza...

dla mnie to jest  nieporozumienie - rozumiem literówki i brak kropki nad "ż" czy "ą" natomiast postuluje - "WALCZMY Z BŁĘDAMI I SZANUJMY POLSZCZYZNĘ" nie trafiają do mnie tłumaczenia "ja już tak mam" - cholerka są edytory tekstu.

Nie wiem czy zgadzacie się ze mną. Mnie to boli osobiście.

[2010-01-11 20:05]

                                                                                                                 
Tego typu tematów na tym forum było wiele a i opinii też od jasnej anielki.
Większość była za tym żeby zwracać uwagę na błędy a reszta nić w tym złego nie widziała.
Niektórzy się tłumaczyli że mają inne klawiatury a jeszcze inni że dawno nie byli w kraju i tak mają.
Pewnie teraz też będą podzielone opinie.
Myślę że to jak piszemy często jest spowodowane pisaniem w pośpiechu. Przynajmniej ja tak mam, często napisze i z pozoru jest ok. a jak opublikuje to dopiero objawia się naga prawda w postaci byka albo postawienia nie takiej literki jak potrzeba.
Ale fakt faktem że niektórzy Koledzy wcale nie zwracają uwagi na tekst jaki piszą, z tym że to są przypadki sporadyczne i chyba nie powinniśmy robić z tego dramatu. ( za ewentualne błędy przepraszam )   :)   
[2010-01-11 20:20]

                                                                                                                         
* nić - nic  ... i trafił się rodzynek ;)
[2010-01-11 20:22]

Mnie nie przekonują takie tłumaczenia - z pośpiechu literówki - ok do wybaczenia ale błędy jak SPOSUB NA LESZCZA - NIE!!! (ale się na to wkurzyłem) Czy jak holujemy rybę to też się śpieszymy? To nie jest tłumaczenie. Oczywiście przeprosiny ważne pod warunkiem nie popełniania notoriusów. :-)
Jak ktoś śmieci na łowisku to też zwracam mu uwagę a nie mam tego w d... ja szanuję i proszę żeby mnie też szanowano. Nawet wymagam tego.
[2010-01-11 20:25]

Zbig28

Masz rację maranello.

Mnie też nieźle wkurzają bardzo częste błędy ortograficzne i stylistyczne. Przestałem jednak z tym "walczyć", gdyż już kiedyś dostałem o Kolegów niezły opeer za zwrócenie na ten fakt uwagi. Ponoć to nie ma znaczenia, że dyslekcja, nie każdy jest literatem bądź polonistą, co to komu przeszkadza, że się czepiam...  Takie i podobne uwagi mogłem przeczytać w komentarzach na delikatnie zwróconą uwagę na ten paskudny problem. Kiedyś na stronie głównej był "artykuł" zawierający prawie sto ( 100 ) błędów ! Trudno było mi doczytać go do końca, gdyż po prostu bił w oczy...

Teraz się nie stresuję i gdy tych byków w tekście jest więcej niż pięć przechodzę do dalszej lektury ten pozostawiając beż komentarza. Gwiazdek też nie używam.

Pewnie teraz Ty tego doświadczysz, Ja Cię popieram : DBAJMY  O  POPRAWNOŚĆ  PISOWNI !!! 

[2010-01-11 20:28]

Mnie tez to wkurza, oczywiście nie ć, ą itp ale: chamulce, wentki, rzywcuwki, i wiele wiele innych, które się tu znalazły. Zastanawiające jest to że na innych portalach wędkarskich jakby było ich mniej, ciekawe dlaczego. Nie pozostaje nic innego jak zaapelować do kolegów, żeby czytać każde napisane zdanie i zmieniać wszystkie słowa podkreślone na czerwono. No chyba że komputer podkreśli słowo "kiwok" bo nie zna go ale zawsze można je dodać do słownika.
[2010-01-11 20:32]

Pisałem o tym wielokrotnie i narobiłem sobie wrogów. Napiszę jeszcze raz. Używajmy przeglądarki Mozilla ! W niej błędne wyrazy podkreślane są na czerwono. Tylko lenistwo i zwyczajne niechlujstwo powodują , że produkowane są takie posty kaleczące język nasz...
[2010-01-11 20:35]

Cieszę się z takiego podejścia :-) i mam nadzieję, że ja się nie poddam i nie zobojętnieje bo ja zodiakalny Byk jestem - uparciuch :-)
A to że ktoś sobie nie radzi - powszechne są edytory tekstu, zresztą ten na portalu też podkreśla na czerwono błędy więc to nie tłumaczenie.
Ja będę piętnował tych co je popełniają, to znaczy, że piszą artykuły dla siebie a nie dla innych bo jak chcę coś komuś przekazać to z szacunkiem - może być zaczepnie, mogę się nie zgadzać ale szanuję i forma pisowni jest okazaniem go.
Czekam na tych co twierdzą, że błędy to nic złego...

[2010-01-11 20:37]

Norbert Stolarczyk

Mnie się zdarza wiele błędów i jest to powód do mojego wstydu, staram się z tym walczyć lecz czasami się zdarza, co w żaden sposób oczywiście mnie nie tłumaczy.
Jednak zauważam że obecna młodzież całkowicie nie przykłada uwagi do tego jak się wypowiada przy pomocy pisanego tekstu i to jest bardzo przykre.

[2010-01-11 20:39]

Norbert Stolarczyk

A mnie zwroty np "tylnie" zamiast tylne  albo zwrot typu "ino" to już nogi mi się uginają
[2010-01-11 20:43]

To jest niestety trafna uwaga Norbi. Sam swego syna studenta ścigam za jakieś skróty językowe i młodzieżowy bełkot i slang. Więc ze mną stara się rozmawiać "normalnie " . Ale już w necie inaczej z koleżkami pisze.Oby moich wnuków takiego bełkotu nie nauczył. Bo nie zobaczy swoich dzieci :)
[2010-01-11 20:45]

Norbert - ludzką rzeczą jest błędy popełniać... ale też uczyć się na nich i nie powtarzać... tak postępują inteligentni ludzie. Sam je czasem popełniam i przykro mi zale zadaje sobie też trud aby ich nie było a przepraszam pieprz-ony SPOSUB NA LESZCZA... To woła o pomstę do nieba! To jest cholerne lenistwo!


A kiwok - to mnie zabija... :-)
[2010-01-11 20:45]

Uważam, że pisząc szybko odpowiedzi na forum może zdarzyć się każdemu błąd i takie błędy mnie nie rażą. Co innego pisząc tytuł posta czy artykuł. Wtedy mamy masę czasu i błędy przynajmniej te ortograficzne, które są podkreślane nie powinny mieć miejsca.
[2010-01-11 20:52]

Czekałem na Kubę :-) a dla mnie nie ma tłumaczenia - przepraszam jak holujesz rybę - śpieszysz się też a może inny przykład jak spędzasz miłe chwile w towarzystwie kobiety to śpieszysz się też? Tu na forum myślę, że mamy spędzać miłe chwile... ja taką ma filozofię.
[2010-01-11 20:57]

Doczekałeś się:)
Kiedy odpisuję na jakieś pytanie w pokoju porady, mogę sobie dobierać słowa i sprawdzać pisownię.
Kiedy w pokoju społeczności prowadzę z kimś zażartą dyskusję, gdzie udziela się 15 osób. Chciałbym aby moja odpowiedź dla konkretnej osoby nie wylądowała na innej stronie. Zapomniana albo po kilku komentarzach źle zrozumiana. Wówczas się śpieszę i mogę byka walnąć.
No i trzecia możliwość. Kiedy piszę pod wpływem też mi się literki mienią i błędów nie widzę.
[2010-01-11 21:06]

Oj Kuba zbyt dużo w takim razie pijesz ;-)
[2010-01-11 21:09]

Radzę spróbować mojej metody, może wtedy nie będziesz się tak denerwował przeglądając wędkuję.pl;)
[2010-01-11 21:13]

Jeśli chodzi o edytor , to po ostatnich zmianach na portalu , zauważyłem  że działa gorzej , często nie podkreśla błędów . Dzieje się tak gdy korzystam z przeglądarki MF . Katastrofa jest gdy używam IE , tam praktycznie żadnych błędów nie zauważa , a może jest tak że powinienem dokonac jakiejś aktualizacji ? Literka ,, ć '' mi nie wchodzi , przy próbie wpisania otwiera się okienko karty graficznej .Jest to jakiś błąd który wystąpił podczas składania komputera .Ponad rok już tak to trwa , a ja jakoś do sklepu gdzie sprzęt składali dotrzeć nie mogę .To ,, ć '' napisałem  przy pomocy metody : kopiuj - wklej . Dlatego jeśli chodzi o tę literkę proszę o wyrozumiałość : ) . Dobrze Kubo napisałeś , oj ten wpływ i pośpiech :) Pozdrawiam .
[2010-01-11 21:14]

Spróbuję Kuba...nie mogę wtedy zbyt często bywać na portalu bo ALKO CHOLIZM :-))) mnie czeka  ale ten pospiech to wiecie - wykończy nas kiedyś :-)
A ą, ź, ć.... nie czepiam się :-)
[2010-01-11 21:23]

a ' ś ' ?  :)
[2010-01-11 21:26]

"ś", "ż" "ę" też nie  ;-))
[2010-01-11 21:31]

Norbert Stolarczyk

Zapewne nic nowego nie powiem lecz próbuję dociec co może  być przyczyną że u Piotra nie można uzyskać litery "ć".
Każdy polski znak uzyskujemy za pomocą trzymania prawego Alta i naciśnięcia odpowiedniej litery jeśli Tobie Piotrze przy tym układzie Alt+c załącza się grafa, to może zobacz czy w ustawieniach skrótów klawiszowych włączenia karty nie masz właśnie tych ustawień At+c jeśli tak to je zmień.
Co do tego że edytor MF przy używaniu go pisząc na naszym forum nie rozpoznaje tekstu to przyczyna jest jedna i możecie to sobie na spokojnie sprawdzić. Pisząc tekst i naciskając enter w pewnym momencie wyrazy które mieliśmy podkreślone przestają nimi być tzn podkreślenie znika i przechodzi do nowego pisanego tekstu, Ja sobie radze tak po napisaniu całości od klikam "sprawdź pisownie" i następnie zaznaczam ją od nowa wtedy podświetla mi cały tekst i poprawiam oczywiście zdarzają się i tak jakieś błędy.
[2010-01-11 21:43]

Mam edytora a i tak co jakiś czas przechodzą mi niezłe kwiatki . Jak choćby w poście (Bez Tważy) .Teraz gdy to pisałem ,edytor wskazał błąd.Ale nie mogę się zgodzić z wami koledzy w sprawie pisowni (tylnie i ino) pomimo rzetelnego byka.Na portalu zalogowanych jest wielu kolegów ze  Śląska,Ich gwara i powiedzonka regionalne , powoduje że myśląc w gwarze , bezwiednie popełniają takie błędy.Toleruję pisownie bardzo młodych uczestników portalu , bo jeszcze się uczą .Należy im jednak zwracać delikatnie uwagę na pisownie.Uważam jednak że nie idzie o to by kogoś potępiać za nerwówkę i pośpiech, a o szybką wymianę informacji i poglądów. Dla tego nie łapię kolegów za słówka z błędem , by wpisów tylko i wyłącznie było więcej.Każda zbędna uwaga to wybicie rozmówcy z tematu. A pamiętać należy że pierwsza myśl i skojarzenie są najlepsze. P O Z D R A W I A M . [2010-01-11 21:52]

withanight88

u mnie zawsze prababcia mówila "ino roz" i chyba nie nalezało by tego uwazac za błąd tylko za archaizm [2010-01-11 21:55]

No Pawełku... nie do końca zgadzam się - edytory tekstu mają pomagać a nie zastępować myślenie, odpuszczasz młodym... czy na tym portalu są 10 -latkowie? Ja od faceta co ma 16 lat WYMAGAM poprawnej pisowni a jeśli chodzi o gwary, regionalizmy to nie mam nic przeciwko - podoba mi się to choć pisząc na portalu ogólnopolskim może warto się zastanowić czy każdy mnie zrozumie - ja mogę też napisać gwarą:
"W antrejce na ryczce stoją pyrki w tytce" - pytanie ilu z Was mnie zrozumie :-)

A pośpiech to zły doradca....
[2010-01-11 22:00]

Fajna zagadka :) . Nie wyjaśniaj od razu , zobaczymy kto odgadnie .
[2010-01-11 22:03]