Zaloguj się do konta

Błędne rozporządzenie dotyczące podrywki wędkarski

utworzono: 2011/08/06 16:59
jurek

Ukazało się błędne Rozporządzenie dotyczące podrywki wędkarskiej i to po prawie 8 miesiacach od Znowelizowanej Ustawy zgodnej z Unią Europejską .


                BŁĄD w ROZPORZĄDZENIU dot. PODRYWKI. [2011-08-06 16:59]

404 error.... błąd z linkiem [2011-08-06 17:11]

jurek

działa thx za info [2011-08-06 17:22]

Jurek to w końcu jak powinno być? Mniejsza jak 5 mm czy większa jak 5 mm bo w Twoim artykule jest napisane że " A powinno być napisane -------Wielkość oczek sieci nie może być większa niż 5 mm" więc jak się uprę to mogę mieć i 0,5 mm i podrywką łowić narybek-dosłownie a przecież nie o to chodzi. Natomiast wg. ZG PZW jest jak byk " - minimalna grubość oczek - 5 mm" Więc jak? Chyba się Kolega trochę walnął;)
[2011-08-06 18:03]

jurek

Tomku Zarząd PZW opierał się na Ustawie Znowelizowanej wtedy kiedy się ukazała(  i też projekt podrywki jest z błędem , potem ktoś to przeoczył i Minister to  podpisał )
 minimalny rozmiar oczek powinien być nie większy niż 5 mm , jeżeli byłby większy , to już byłoby to kawałek siatki kłusowniczej , bo każdy chyba wie , że w większe oczka wchodzi głowa ryby i tak pozyskują ją rybacy i kłusownicy , niby niewielka różnica , ale jakże ważna .
[2011-08-06 18:16]

Na jakiej podstawie twierdzisz, kolego Jurek że to jest błąd ???
Podaj proszę źródło swojej wiedzy .

Sory kol. Jurek , pisaliśmy w tym samym czasie - Możemy wspólnie przeanalizować wszystkie dostępne dokumenty od projektu poprzez nowelizacje aż do dnia dzisiejszego. Myślę że wszystko jest OK
[2011-08-06 18:16]

Tomku Zarząd PZW opierał się na Ustawie Znowelizowanej wtedy kiedy się ukazała(  i też projekt podrywki jest z błędem , potem ktoś to przeoczył i Minister to  podpisał )
 minimalny rozmiar oczek powinien być nie większy niż 5 mm , jeżeli byłby większy , to już byłoby to kawałek siatki kłusowniczej , bo każdy chyba wie , że w większe oczka wchodzi głowa ryby i tak pozyskują ją rybacy i kłusownicy , niby niewielka różnica , ale jakże ważna .

A to zmienia postać rzeczy;) bo sugerowałem się tym iż ZG PZW dobrze napisał. Ale skoro ma być " max 5 mm" to jak pisałem wyżej mogę sobie zrobić podrywkę z firany i łowić narybek. To wg mnie jest właśnie błąd bo podrywka jaką wcześniej można było używać miała mieć oczka MINIMALNIE 5 MM i maksymalnie 1m x 1m. i to był świetne rozwiązanie. Ograniczało wyławianie rybek u których trudno jeszcze rozróżnić gatunek. więc ja bym tego przepisu nie poprawiał ale skoro powyżej 5 mm podchodzi pod sieć to już inna sprawa.
[2011-08-06 18:27]

jurek

Zbyszku ,  na podstawie spostrzeżeń wielu Prezesów  i wędkarzy , jeżeli oczka w siatce podrywki miały by być nie mniejsze niż 5 mm ( jak jest w rozporządzeniu ) , to znaczy , że może być większa niż 5 mm ............... i nie ma górnego wymiaru .Wędkarze by stosowali oczka 10 mm , 25 mm --------- a w takie oczka weszła by duża ryba . To logiczne , że podrywka ma służyć do pozyskania narybku , do większych ryb jest wędka .
[2011-08-06 18:28]

jurek



Tomas81 Tomku Zarząd PZW opierał się na Ustawie Znowelizowanej wtedy kiedy się ukazała(  i też projekt podrywki jest z błędem , potem ktoś to przeoczył i Minister to  podpisał )
 minimalny rozmiar oczek powinien być nie większy niż 5 mm , jeżeli byłby większy , to już byłoby to kawałek siatki kłusowniczej , bo każdy chyba wie , że w większe oczka wchodzi głowa ryby i tak pozyskują ją rybacy i kłusownicy , niby niewielka różnica , ale jakże ważna .

A to zmienia postać rzeczy;) bo sugerowałem się tym iż ZG PZW dobrze napisał. Ale skoro ma być " max 5 mm" to jak pisałem wyżej mogę sobie zrobić podrywkę z firany i łowić narybek. To wg mnie jest właśnie błąd bo podrywka jaką wcześniej można było używać miała mieć oczka MINIMALNIE 5 MM i maksymalnie 1m x 1m. i to był świetne rozwiązanie. Ograniczało wyławianie rybek u których trudno jeszcze rozróżnić gatunek. więc ja bym tego przepisu nie poprawiał ale skoro powyżej 5 mm podchodzi pod sieć to już inna sprawa.




Masz rację Tomku , gdyby Minister Rolnictwa od razu wydał rozporządzenia ( a nie zajmował się wyborami ) , to uniknięto by tych błędów .

Ministrowi ktoś napisał błędny projekt rozporządzenia ( który posiadam ) i On podpisał to Rozporządzenie przecież pod presją wędkarzy.

A ciekawe kiedy ukażą się rozporządzenia do Znowelizowanej Ustawy o Rybactwie Śródlądowym zgodnym z  U.E  z dnia 27 listopada 2010 roku ---------- pewnie po wyborach , jak będzie nowy minister.
[2011-08-06 18:36]

Pewnie masz rację Jurek:(((
[2011-08-06 18:48]

Zbyszku ,  na podstawie spostrzeżeń wielu Prezesów  i wędkarzy , jeżeli oczka w siatce podrywki miały by być nie mniejsze niż 5 mm ( jak jest w rozporządzeniu ) , to znaczy , że może być większa niż 5 mm ............... i nie ma górnego wymiaru .Wędkarze by stosowali oczka 10 mm , 25 mm --------- a w takie oczka weszła by duża ryba . To logiczne , że podrywka ma służyć do pozyskania narybku , do większych ryb jest wędka .

Tu raczej chodziło o to że "powyżej 5mm" i faktycznie nie ma górnego wymiaru a wtedy mogła by być to sieć a nie podrywka. Co do większych ryb nie ma problemu łapanie ich na sieci o mniejszych oczkach więc nie to było powodem tej decyzji lecz właśnie definicja samej sieci. Tak myślę;)
[2011-08-06 18:53]

Zbyszku ,  na podstawie spostrzeżeń wielu Prezesów  i wędkarzy , jeżeli oczka w siatce podrywki miały by być nie mniejsze niż 5 mm ( jak jest w rozporządzeniu ) , to znaczy , że może być większa niż 5 mm ............... i nie ma górnego wymiaru .Wędkarze by stosowali oczka 10 mm , 25 mm --------- a w takie oczka weszła by duża ryba . To logiczne , że podrywka ma służyć do pozyskania narybku , do większych ryb jest wędka .

Tu raczej chodziło o to że "powyżej 5mm" i faktycznie nie ma górnego wymiaru a wtedy mogła by być to sieć a nie podrywka. Co do większych ryb nie ma problemu łapanie ich na sieci o mniejszych oczkach więc nie to było powodem tej decyzji lecz właśnie definicja samej sieci. Tak myślę;)
.
Czyli teraz w majestacie prawa , mogą wędkarze łowić łapać ryby na sieć o wymiarach 1m x 1m . Wątpię czy w tym roku jeszcze poprawią tą ustawę.

[2011-08-06 19:07]

jurek

Wiesz Zbyszku , są wybory , to może się zreflektują , bo potrzebny im każdy głos , aby być posłem , czy senatorem .
[2011-08-06 19:17]

kowo

Siatka o większych oczkach stawiałaby w wodzie mniejszy opór. Można sobie wyobrazić podrywkę z oczkami np. 4x4 cm. Wtedy można by polować za jej pomocą na duże ryby.

Istotny błąd w zapisie. 

Pozdro Jur.

[2011-08-06 19:35]

Siatka o większych oczkach stawiałaby w wodzie mniejszy opór. Można sobie wyobrazić podrywkę z oczkami np. 4x4 cm. Wtedy można by polować za jej pomocą na duże ryby.

Istotny błąd w zapisie. 

Pozdro Jur.


Oj ja za młodu ze 20 lat temu specjalnie łapałem na podrywkę okonie +30 cm i była to dla mnie norma. A raz nawet wyjąłęm szczupłego ok 6 dych więc na oczka 5mm też można. Fakt że przy większych oczkach opór siatki mniejszy co za tym idzie szybciej można ją wyciągnąć ale jak pisałem chyba bardziej chodzi o przepisy dot. sieci. Tak czy siak moim skromnym zdaniem obecny zapis jest jak najbardziej ok, nic w nim nie zmieniać bo niedługo dojdzie do tego że ludzie będą łowić LEGALNIE rybki po 3 cm i hajda je na haczyk i na okonie po 10 cm! A wtedy kto mi udowodni że na haku mam zamiast płotki 3 cm wzdręgę która ma wymiar 15 cm? Nikt bo nie pozna gatunku a żaden strażnik nie będzie z takim pierdołem lecieć do ichtiologa. Poza tym im mniejszy żywiec tym z reguły mniejsze ryby się łapie. A wiadomo jak jest z połowem na żywca. 10 minut dla szczupaka aby miał w żołądku 7 cm karasia. I kto go potem wypuści jak ma 30-40 cm ? Nikt bo i tak nie przeżyje- standardowe tłumaczenie. I właśnie dlatego jestem przeciwny poprawce tego zapisu.
[2011-08-06 20:21]

jurek

Tomku , to łowiłeś , a raczej pozyskiwałeś je za pomocą podrywki nielegalnie , bo tamte przepisy też oceniały podrywkę 1 x 1 m i oczka do 5 mm . Kiedyś nie było takiego kłusownictwa i dużo ryb pływało wszędzie .

A teraz nawet żółty ser jest droższy od szynki
[2011-08-06 20:55]

obcy91

A jest możliwość w ogóle złapać "większą rybę" w podrywkę o dużych oczkach np. 10 mm , 25 mm  jeżeli jest powiedziane, że ma ona mieć wymiary nie większe niż metr na metr?
To podbierak także można by było podciągnąć pod sieć? Bo można kupić duży karpiowy z dużymi oczkami 10 mm , 25 mm.
[2011-08-06 21:02]

kowo

Weź chopie podrywka i przyjedź do mnie. Zaprowadza cię na tako woda, co je przejrzysto jak mineral wasser we flaszce plastikowej. Wkłodosz do wody podrywka pomiedzy kapelony, podsypujesz trochu kukurukuku i pincy i czekosz.

Liny jeżdżą w tę i nazad, widać je jak na szaberplacu gliniorza. Jak widzisz ze wjechoł na podrywka...........

No co ci mom tłumaczyć.

Jest możliwe kruca zeks.

Ale takie łowienie to już chyba przesada co nie?

[2011-08-06 21:13]

Tomku , to łowiłeś , a raczej pozyskiwałeś je za pomocą podrywki nielegalnie , bo tamte przepisy też oceniały podrywkę 1 x 1 m i oczka do 5 mm . Kiedyś nie było takiego kłusownictwa i dużo ryb pływało wszędzie .

A teraz nawet żółty ser jest droższy od szynki

A pewno że wtedy byłem "wielkim kłusolem":))) bo jak inaczej nazwać ok 10-cio letniego brzdąca bez karty łowiącego nawet takie okonie na podrywkę choć szczerze mówiąc to nawet teraz mógłbym polemizować czy jest to jakiekolwiek kłusownictwo bo kto mi zakaże używać ryb tej wielkości np. jako żywca. Grunt aby miały one wymiar i były poza okresem ochronnym. Poza tym moja podrywka była regulaminowych rozmiarów 1 m x1 m o oczkach 5mm x5mm ponieważ innych nie było:) Zresztą chyba każdy młodziutki wędkarz w tamtych latach zaczynał od "kłusownictwa". A samej podrywki nie miałem w ręku chyba z 7-8 lat bo nie łowię na narybek;) mimo iż taką jeszcze posiadam.
[2011-08-06 23:49]

cierpliwy1

Żywiec na okonia może mieć 8cm ,na szczupaka 15 cm ,na suma 30 cm.Kto powiedział biorąc pod uwagę przepisy ,żę nie wolno łowić  różnych ryb przy użyciu podrywki?
[2011-08-07 12:06]

jurek



cierpliwy1 Żywiec na okonia może mieć 8cm ,na szczupaka 15 cm ,na suma 30 cm.Kto powiedział biorąc pod uwagę przepisy ,żę nie wolno łowić  różnych ryb przy użyciu podrywki?



Nikt nie powiedział , to chyba normalne , że jak Ci wpłynie w podrywkę większy żywiec , to możesz go przeznaczyć na połów metodą na żywca . Ale już podrywka nie służy do pozyskiwania ryb do domu , od tego jest wędka
.
[2011-08-07 15:00]

kowo

Na elektrowni w Rybniku na suma zakładają kapry po 1,5 kilo a słyszałem że i większe. No więc jak złowię karpia powiedzmy ważącego 2 kilo na podrywkę to jestem łobuzem?

A gdzie są sprecyzowane zasady używania podrywki? Proszę mi to pokazać. Podrywką jest ciężko pozyskać dużą rybę, ale nie jest to niemożliwe. A jeśli ktoś wpadnie na pomysł by podrywką zagrodzić jakieś wąskie gardło np. na Wiśle i tym sposobem złowi kilka potokowców to można go ukarać?

Oczywiście wiem że wody górskie i ble ble ble... Ale nawet u mnie na Śląsku mozna by takie coś wymyślić. Gdzie jest opisane jak zgodnie z prawem używać podrywki i co można, a czego nie można za jej pomocą pozyskiwać?

A na przykład raki? Oczywiście te niechronione prawnie ?!

Możemy se pogdybać, ale ja chcę widzieć przepis regulujący używanie podrywki. A przypominam, że jesli coś nie jest zabronione, to jest dozwolone.

Tu otwiera się furtka dla różnych kombinacji.

[2011-08-07 19:08]

jurek

Co do Rozporządzenia podrywki wędkarskiej , to myślę , że w tygodniu sprawa się wyjaśni .
[2011-08-07 21:09]

http://ompzw.pl/modulesData/files/1475_rozporzadenie_podrywka_27_06_2011_e9vhrshe.pdf

Na czym ma polegać błąd?





.........."a wielkość oczek sieci nie może być mniejsza, niż 5 mm...."

A winno być: większa...niż 5 mm.



[2011-08-08 15:23]