Zaloguj się do konta

Big Baitrunner LC

utworzono: 2013/03/16 13:57
Daishi

Witam serdecznie! Ostatnio byłem na targach z Zabrzu i oglądałem nowego Big Baitrunnera LC ,kurcze na żywo to on wygląda powalająco,oczywiście nie zamierzałem go kupić bo jak na razie to z wędkarstwem karpiowym nie miałem wiele styczności ale jak znam siebie to już nie długo zacznę coś działać w tym kierunku.Ale do sedna- mam pytanie do kolegów karpiarzy czy szpula na tym kołowrotku która mieści 550m żyłki 0.35 jest w pełni wykorzystana, zawsze zastanawiałem się po co komu tyle metrów przecież tak daleko nie wyrzucamy ani nie wywozimy przynęty nawet jeśli jakiś spory karp nam odjedzie to na pewno nie tak daleko, nie wystarczyłby np.jego mniejszy kuzyn Medium Baitrunner LC który mieści 290m żyłki 0.35 ?
I druga rzecz ,może nie do końca na temat ale na tych samych targach przy każdym stoisku z wędziskami karpiowymi był dość spory ruch dlatego nie wciskałem się w tłum by nie przeszkadzać kolegom karpiarzom przetestować wędki bo ja i tak tylko oglądałem ale przy stoisku "Robinsona" nia było ludzi więc pooglądałem sobie wędeczki i spodobała mi się karpiówka Diaflex 3.90 / 3 LBS ,mam pytanko dlaczego nie było tam potencjalnych klientów ,czyżby te wędki nie cieszyły się dobrą opinią wśród karpiarzy bo mi wydawała się całkiem przyzwoita? Pozdrawiam!
[2013-03-16 13:57]

Cześć!
Używam tych kijaszkjów. Bardzo dobrze się sprawdzają- nie mam do nich żadnych zastrzeżeń.  Niewiem dlaczego ludzie ich nie kupują. Bo może Robinson a nie np. Daiwa...

Pozdrawiam Damian
[2013-03-16 17:20]

Daishi

A odpowie mi ktoś do czego przydaje się taka pojemna szpula?
[2013-03-16 19:28]

arturoML

Witam. Jak sam zauwazyles te kolowrotki nie naleza do malych zabawk, a wiec posiadaja spora szpule. Jednym slowem wielkie rzeki, wielkie jeziora, wielkie rybska i do tego bardzo przydatne sa takie krecioly. Pomysl sobie ze w Wiselce plywaja amury po 20 kg, albo karpie po 30 kg ktore chwytaja Twa przynete i prosto w nurt, a to jeszcze bajka, wyobraz sobie akcje gdy zamierzasz zlowic na balwanka ze smierdzieli karpia a z ryjem wpycha sie sum tak ze 2 meterki i w tedy potrafi braknac zyleczki, oj potrafi.Posiadam ten kolowrotek jak i jego poprzednika maszyny nie do zdaecia nawet jak sie o nie nie dba. Zycze kazdemu wedkarzowi nabycia tych kolowrotkow, i tych wielgachnych ryb!!!!!
Pozdrawiam i polamania. 
[2013-03-16 20:59]

Witam serdecznie! Ostatnio byłem na targach z Zabrzu i oglądałem nowego Big Baitrunnera LC ,kurcze na żywo to on wygląda powalająco,oczywiście nie zamierzałem go kupić bo jak na razie to z wędkarstwem karpiowym nie miałem wiele styczności ale jak znam siebie to już nie długo zacznę coś działać w tym kierunku.Ale do sedna- mam pytanie do kolegów karpiarzy czy szpula na tym kołowrotku która mieści 550m żyłki 0.35 jest w pełni wykorzystana, zawsze zastanawiałem się po co komu tyle metrów przecież tak daleko nie wyrzucamy ani nie wywozimy przynęty nawet jeśli jakiś spory karp nam odjedzie to na pewno nie tak daleko, nie wystarczyłby np.jego mniejszy kuzyn Medium Baitrunner LC który mieści 290m żyłki 0.35 ?
I druga rzecz ,może nie do końca na temat ale na tych samych targach przy każdym stoisku z wędziskami karpiowymi był dość spory ruch dlatego nie wciskałem się w tłum by nie przeszkadzać kolegom karpiarzom przetestować wędki bo ja i tak tylko oglądałem ale przy stoisku "Robinsona" nia było ludzi więc pooglądałem sobie wędeczki i spodobała mi się karpiówka Diaflex 3.90 / 3 LBS ,mam pytanko dlaczego nie było tam potencjalnych klientów ,czyżby te wędki nie cieszyły się dobrą opinią wśród karpiarzy bo mi wydawała się całkiem przyzwoita? Pozdrawiam!

Tak szpule w tych kołowrotkach są bardzo często wykorzystywane , czasem zdarza się że nie wystarczą , widziałem jak na filmie Czesi wozili na zawodach  na 600 a potem na 850 metrów od brzegu i musieli łączyć cienka plecionkę z żyłką gdzyż szpule w bib baitrunnerach LC były za małe :) a druga sprawa należy zwrócić na to uwagę że do wywózki powinno stosować się plecionkę gdyż jest nierozciągliwa a plecionki niestety wchodzi na szpulę  dużo mniej  niż żyłki a więc .... ;) Pozdrawiam.
[2013-03-17 01:06]

Bernard51

a druga sprawa należy zwrócić na to uwagę że do wywózki powinno stosować się plecionkę gdyż jest nierozciągliwa a plecionki niestety wchodzi na szpulę  dużo mniej  niż żyłki a więc .... ;) Pozdrawiam.

Piotrek napewno masz racje , ale jak zwykle mam małe ale w moim przypadku mam dwa Sheakspirki z  lat 90-tych dł. 330cm o CW 100-300 kupiłem z przeznaczeniem na suma.
Od jakiegoś  czasu sluża mi do wywózki wczesniej tak jak twierdzisz nawinąlem plecionkę i za dużo mialem zjazdów , juz 3-ci sezon powróciłem do żyłki 0,35 i jestem zadowolony, mniej spięć,
Ale sobie tłumacze tym że może te moje wedki to typowe pały i dlatego żyłka  lepiej z nimi współpracuje? A może słabą technike w zacinaniu opanowałem: z wolnej szpuli jazda wiec lekko jedną reką przytrzymywałem szpulę druga zacinałem i po zacieciu zamykałem wolny bieg i w momecie kiedy polechal drugi raz po zacieciu z hamulca przeważnie byly zjazdy?
[2013-03-17 08:51]

Moim zdaniem Bardziej chodzi o średnice szpuli niż o jej pojemność.
Zwróćmy uwagę że "betoniarki"mają z reguły bardzo niskie przełożenie i duży obwód szpli jest po to aby za 1 obrotem korbki zwijać jak najwięcej żyłki -ma to duże znaczenie choćby nęcąc  rakierą (dziesiątki rzutów) a przede wszystkim podczas wywózki.

A poza tym wiadomo że żyłka nawinięta na dużą szpulę jest mniej ściśnięta,zwoje sie lepiej układają i nie ulega tak silnemu skręceniu jak nawinięta na szpule o małej średnicy,co wpływa na komfort wędkowania.
Nie mówię już że żyłka z kołowrotka typu "Big pit" o wiele łatwiej "schodzi" podczas rzutu co przekłada się na odległości w rzutach.
wędkarz posługujący się kołowrotkiem typu "big pit" oraz wędką rzutową (o odpowiedniej akcji oraz odpowiedniej śr.przelotkami) zarzuci o wiele dalej  takim samym ciężarkiem ,niż Zwykłym kołowrotkiem i wędką teleskopową. [2013-03-17 09:26]

a druga sprawa należy zwrócić na to uwagę że do wywózki powinno stosować się plecionkę gdyż jest nierozciągliwa a plecionki niestety wchodzi na szpulę  dużo mniej  niż żyłki a więc .... ;) Pozdrawiam.

Piotrek napewno masz racje , ale jak zwykle mam małe ale w moim przypadku mam dwa Sheakspirki z  lat 90-tych dł. 330cm o CW 100-300 kupiłem z przeznaczeniem na suma.
Od jakiegoś  czasu sluża mi do wywózki wczesniej tak jak twierdzisz nawinąlem plecionkę i za dużo mialem zjazdów , juz 3-ci sezon powróciłem do żyłki 0,35 i jestem zadowolony, mniej spięć,
Ale sobie tłumacze tym że może te moje wedki to typowe pały i dlatego żyłka  lepiej z nimi współpracuje? A może słabą technike w zacinaniu opanowałem: z wolnej szpuli jazda wiec lekko jedną reką przytrzymywałem szpulę druga zacinałem i po zacieciu zamykałem wolny bieg i w momecie kiedy polechal drugi raz po zacieciu z hamulca przeważnie byly zjazdy?

Dobrze Bernardzie sobie tłumaczysz ;) , plecionka jak wiadomo nie jest rozciągliwa i jeśli do tego dochodzi sztywny kij, nie wspominając już  o źle ustawionym hamulcu w kołowrotku to często przy małym błędzie wędkarza hol  kończyl  się spinką dlatego przy łowieniu na plecionki poleca się wędki paraboliczne, ja łowie często tak jak już kiedyś pisałem na sztywno, na kołowrotkach mam nawiniętą plecionkę a  mimo tego nie mam spinek gdyż miękka wędka amortyzuje zrywy ryby , urzywam parabolika  daiwę black widow 3lb , w pierwszej fazie holu  hamulec w kołowrotku  mam zakręcony prawie na maksa dopiero gdy odciągnę rybę w bezpieczną odległość od zielska lub zaczepów to reguluję odpowiednio hamulec a mimo tego jak napisałem wyżej wszystko jest ok.
[2013-03-17 13:30]

Moim zdaniem Bardziej chodzi o średnice szpuli niż o jej pojemność.
Zwróćmy uwagę że "betoniarki"mają z reguły bardzo niskie przełożenie i duży obwód szpli jest po to aby za 1 obrotem korbki zwijać jak najwięcej żyłki -ma to duże znaczenie choćby nęcąc  rakierą (dziesiątki rzutów) a przede wszystkim podczas wywózki.

A poza tym wiadomo że żyłka nawinięta na dużą szpulę jest mniej ściśnięta,zwoje sie lepiej układają i nie ulega tak silnemu skręceniu jak nawinięta na szpule o małej średnicy,co wpływa na komfort wędkowania.
Nie mówię już że żyłka z kołowrotka typu "Big pit" o wiele łatwiej "schodzi" podczas rzutu co przekłada się na odległości w rzutach.
wędkarz posługujący się kołowrotkiem typu "big pit" oraz wędką rzutową (o odpowiedniej akcji oraz odpowiedniej śr.przelotkami) zarzuci o wiele dalej  takim samym ciężarkiem ,niż Zwykłym kołowrotkiem i wędką teleskopową.

Masz rację Jarek że w kołowrotka big pit chodzi głównie  o lepsze schodzenie ze szpuli linki i co za tym idzie dalekie rzuty itd . ale o tym już nie wspominałem bo kolega zadał trochę inne pytanie , miał namyśli po prostu to czy są sytuacje że tak dużo żyłki jest wykorzystane, przynajmniej ja tak to zrozumiałem :) Pozdro ;)
[2013-03-17 13:44]

Nie jest to prawdą że powinno sie używać plecionki.Plecionka może nieco ułatwia wędkowanie z wywózki ,ale nie jest niezbędna.Wielu wędkarzy łowi z wywózki używając żyłek .np nie widziałem aby Libor Chrobok na którymkolwiek filmie używał plecionki a mimo to "jakoś" łowi karpie z wywózki,choć na pewno było by go stać na plecionkę.Poza tym na wielu wodach nie wolno używać plecionek. [2013-03-17 13:56]

Nie jest to prawdą że powinno sie używać plecionki.Plecionka może nieco ułatwia wędkowanie z wywózki ,ale nie jest niezbędna.Wielu wędkarzy łowi z wywózki używając żyłek .np nie widziałem aby Libor Chrobok na którymkolwiek filmie używał plecionki a mimo to "jakoś" łowi karpie z wywózki,choć na pewno było by go stać na plecionkę.Poza tym na wielu wodach nie wolno używać plecionek.

Pisząc że do wywózki powinno stosować się plecionki miałem na myśli duże odległości mój błąd że tego nie dopisałem i wyszło trochę bez sensu , sam jeśli łowie z na wodzie bez zaczepów blisko z brzegu stosuję żyłkę

[2013-03-17 14:00]

Jarek we wrześniu, w tamtym roku wywiozłem zestaw na około 200-250 metrów , na kołowrotku była żyłka , niby  nie aż tak daleko a mimo tego miałem tylko pojedyńcze 2 może 3  piknięcie , wsiadłem w ponton i  płynąc po rybę nie wiedziałem czy to branie czy nie , po przepłynięciu jakiś 50 metrów dopiero pomyslałem  że mam chyba rybę gdyż żyłka szła zupełnie w innym kierunku niż miejsce w którym leżał zestaw , po przepłynięciu kolejnych 50 metrów jak nie więcej dopiero poczułem karpia.
[2013-03-17 14:14]

Mój power liner to może nie jest shimano big baitrunner lc  :)  ale jest to big pit , wchodzi na niego ponad 400 metrów żyłki 0,30 a mimo tego wywożąc na jedno z moich ulubionych miejsc ledwo "starczyło mi szpuli " , na szpuli zostało kilka zwojów plecionki.
[2013-03-17 14:49]

buba0sparx

Łowienie z wywózki na odległość od 200m z zastosowaniem żyłek jest katorgą . Nic nie zastąpi ci plecionki , przetestowałem parę modeli tj. shimano technium czy krystonite i musze stwierdzić że żyłki owszem ale na małe odległości. A co do wielkości szpuli to tak jak pisał śliwa często gęsto nawet w BBLC brakuje mi paru metrów .
[2013-03-18 12:27]

gruby0113

A jak na plecionce spinacie rybki to mamy jeszcze strzałówki 10-15m powinno wystarczyć i kwestie amortyzacji mamy z głowy. Plecionki używam jak łowię daleko i jest dużo roślinności wtedy jest prawie nie zastąpiona , no ale to kwestia gustu i upodobań . Tak jak Jarek napisał na niektórych łowiskach stosowanie jej jest zabronione.Pozdro
[2013-03-18 23:26]

Woa-VooDoo

Nie jest to prawdą że powinno sie używać plecionki.Plecionka może nieco ułatwia wędkowanie z wywózki ,ale nie jest niezbędna.Wielu wędkarzy łowi z wywózki używając żyłek .np nie widziałem aby Libor Chrobok na którymkolwiek filmie używał plecionki a mimo to "jakoś" łowi karpie z wywózki,choć na pewno było by go stać na plecionkę.Poza tym na wielu wodach nie wolno używać plecionek.

Libor używa żyłek , bo JET FISH nie oferuje plecionek na dużych szpulach ale żyłki owszem.Łowiłem na JF senzor line powyżej 200 m i jest to meczące łowienie, 1-2 piknięcia w nocy a zestaw 10-15 metró dalej w pniakach.
Tak to fakt , np.na starorzece jest zakaz używania plecionek , dla mnie to jest śmieszne, bo niby to jest dla ochrony ryb, ale przecież można strzałówke dowiązać z fluo lub żyłki.A w tym samym regulaminie łowiska jest obowiązek stosowania haków bez zadziorowych , które przecież robią większe szkody rybie jak zadziorowe.

[2013-03-19 09:43]

.....i właśnie dlatego powyżej napisałem że do wywózki powinno stosować się plecionkę, oczywiście łowiąc na dużych odległościach gdyż przy użyciu żyłki sygnalizacja często jest zerowa lub bardzo słaba i na każde pikniecie należy reagować
[2013-03-19 10:25]

Bernard51

Łowiłem na JF senzor line powyżej 200 m i jest to meczące łowienie, 1-2 piknięcia w nocy a zestaw 10-15 metró dalej w pniakach

To jakie obciążenie dajesz (cieżarek- ołow ) przy wywózce i na jaką głębokość podajesz zestaw skoro po dwóch pyknięciach masz 15 m dalej i w zaczepach??
Używam do wywozu na głebokość ok 1-3 m cieżarek 150 g na sztoping od 30-60g przy odleglosciach 140 - 180 m i żylka ma być jak prawie struna. Nie lowię na wodach w których bym musiał wywozić powyżej 200-250m bo są możliwości zwabić rybe na bliższe blaty lub podwodne wysepki.
[2013-03-19 13:14]

oskarkarp

Cześć
Zawsze można nawinąć podkład z grubszej żyłki  a tak poza tematem długość odjazdu karpia to max 50m ponieważ nawet kiedy mamy twardy sen to jazgot sygnalizatora obudzi nas po kilku sekundach.
Pozdrawiam Oskar
[2013-04-01 14:16]

gruby0113

A jak dasz podkład z grubszej to mniej metrów na kręciołka ci wejdzie, szpula pojemność dajmy na to 250m 0,35mm i teraz musisz wywieźć na 220m to gdzie masz 50m max na odjazd już ci 20m brakuje . Poza tym nieraz wywożę nawet na 300m zależy od łowiska a nieraz na 100m, jadę nad wodę ze świadomością że mi wystarczy meterków na szpuli. Pozdro
[2013-04-01 21:00]

oskarkarp

A jak dasz podkład z grubszej to mniej metrów na kręciołka ci wejdzie, szpula pojemność dajmy na to 250m 0,35mm i teraz musisz wywieźć na 220m to gdzie masz 50m max na odjazd już ci 20m brakuje . Poza tym nieraz wywożę nawet na 300m zależy od łowiska a nieraz na 100m, jadę nad wodę ze świadomością że mi wystarczy meterków na szpuli. Pozdro
Cześć
Oczywiście sam mam na moich kołowrotkach   po 500metrów żyłki i w pełni się zgadzam że lepiej jest mieć więcej bo sam wywożę czasem na 50m a czasem na 450m bo tam mam wytypowane miejsce ale kolega zastanawiał się po co tyle żyłki więc podałem mu prosty sposób.
Pozdrawiam Oskar

[2013-04-01 22:25]

gruby0113

No dobra może mi umkneło ja chce na ryby i już.
[2013-04-02 01:45]