Zaloguj się do konta

Białe plamy u karpia- czym są spowodowane?

utworzono: 2015/04/14 12:02
karolcia150690

Witam. Czy ktoś z Państwa wie dlaczego na karpiach powstają takie oto plamy? [2015-04-14 12:02]

Pleśniawka.
[2015-04-14 12:23]

karolcia150690

Jakaś rada na to? [2015-04-14 12:30]

CZzesio

Cześć :) Ten karpik z foto wygląda na szczególnie zabiedzonego i utyranego życiem ...:( A takie ryby pierwsze ulegają wszelkim chorobom i pasożytom .

Polecam art.  http://pokazrybe.pl/teksty,ryby,13,1,choroby_ryb_na_polskich_lowiskach,238.html


W tym artykule dowiecie się na jakie choroby zapadają ryby na łowiskach w Polsce.Zapraszamy do lektury!Wędkarze łowiąc ryby na łowiskach w Polsce nie raz spotykają się z rybami, których forma lub wygląd wskazuje na to ,iż są one chore.

Poniżej przedstawiamy wam choroby które dotykają ryb na naszych polskich łowiskach.

 

WRZODZIENICA

 

 

- Choroba dotyka głównie takie ryby jak trocie i łososie, najwięcej przypadków było w rzece Słupi, ale dotyczy to też rzek Łupawy, Łeby, Słupi, Wieprzy, Parsęty i Regi – ostrzega w rozmowie z tvn24.pl profesor Ryszard Bartel z Instytutu Rybactwa Śródlądowego. - W Bałtyku ten problem dotyka dorszy - dodaje.

 

Nie wiadomo dlaczego ryby chorują

Jak dodaje profesor Bartel problem z zachorowaniem ryb na wrzodzienicę pojawia się co jakiś czas. – Choroba pojawia się okresowo i później znika, niestety - jak do tej pory - nie znaleziono przyczyn ani rozwiązania tej sytuacji – tłumaczy profesor.

- Ostatnie badania wskazują, że przyczyną zachorowań ryb jest zanieczyszczenie wody - mówi w rozmowie z Radiem Gdańsk Sławomir Połomski z Polskiego Związku Wędkarskiego w Koszalinie.

Ichtiolodzy ostrzegają przed zakażonymi rybami. - Nie można ich sprzedawać i jeść - mówią specjaliści.

 

źródło informacji:

http://www.tvn24.pl/pomorze,42/ryby-atakuje-grozna-choroba-lepiej-ich-nie-jesc,363409.html

 

 

OSPA KARPI

 

 

 

Ospa karpi jest chorobą najczęściej występującą w warunkach hodowlanych, znacznie rzadziej pojawia się u ryb w naturalnych zbiornikach wodnych. W stawach najczęściej występuje u karpi dwuletnich (rzadziej u kroczka). Choroba ta znana jest u karpi od bardzo dawna.

Oprócz karpia, który jest najbardziej wrażliwy na tę chorobę, zapadają na nią również m.in.:

  • karaś pospolity (Carassius carassius)
  • leszcz (Abramis brama)
  • lin (Tinca tinca)
  • płoć (Rutilus rutilus)
  • sandacz (Lucioperca lucioperca)
  • stynka (Osmerus eperlanus)
  • sum europejski (Silurus glanis)
  • szczupak pospolity (Esox lucius)
  • wzdręga (Scardinius erythrophthalmus)

Ospa występuje obecnie rzadko i nie wywołuje śnięć.

 

Przyczyny

Złe warunki życia w środowisku wodnym są następstwem występowania u tych ryb chorób związanych z pogorszeniem się warunków bytowych. Wystąpienie objawów chorobowych u ryb hodowlanych następuje na osłabionych rybach najczęściej wiosną. Zmiana temperatury i parametrów chemicznych wody (zamulone i zarośnięte stawy, mała ilość związków wapniowych w wodzie), poza tym zbyt duża ilość i związane z tym głodowanie ryb wraz z ich powolnym przyrostem są najczęściej czynnikiem sprzyjającym pojawianiu się u karpi tej choroby.

Objawy choroby

Na skórze i płetwach chorych ryb powstają galaretowato-mleczne wykwity w postaci opryszczki koloru białawego lub różowawego. Początkowo pojedyncze, ograniczone najczęściej wokół pyska, z czasem rozszerzające się i rozchodzące się na dużej powierzchni skóry.

Cząstki wirusa są kształtu okrągłego lub owalnego. Zgrubienia osiągają wielkość do 1 cm, a gdy występują obok siebie łączą się w większe guzy. W początkowym stadium wykwity te są miękkie, z czasem twardnieją i przypominają rozlane krople zastygłej parafiny. W zaawansowanym stanie choroby następuje odwapnienie szkieletu (ciało ryby staje się wiotkie). Zmiany na skórze mogą samoczynnie zanikać u ryb przetrzymywanych w zbiornikach z silnym strumieniem przepływu wody. Jednakże po pewnym czasie objawy powracają.

W obrazie histologicznym zaobserwować można rozrost komórek o charakterze nowotworowym naskórka. Tkanka nowotworowa powstała w wyniku tego rozrostu jest zbudowana z komórek homologicznych do zewnętrznej warstwy naskórka. Komórki głębiej leżące nie ulegają tym rozrostom. W zaawansowanym okresie choroby mogą jednakże wystąpić zmiany w głębszych warstwach skóry właściwej. Zmian w narządach wewnętrznych brak.

 

źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Ospa_karpi

 

PLEŚNIAWKA

 

 

Saprolegnioza , biały grzyb, pleśniawka – choroba ryb  wywoływana przez protisty grzybopodobne  z rodziny Saprolegniaceae .

 

Rozwojowi pleśniawki sprzyja niska temperatura. Choroba grzybicza, czyli pleśniawka atakuje różne gatunki ryb i jest schorzeniem wtórnym. Grzyb ten rozwija się przede wszystkim na uszkodzonych tkankach ryb (urazy mechaniczne lub też przez bakterie, pasożyty). Ponadto grzyby te często osiedlają się na ziarnach ikry. Wywoływana jest przez grzyby z rodziny Saprolegniaceae, z rodzajów:Saprolegnia, Achlya, Aphanomyces, Thraustothecea, Dictyuchus i Leptomitus zaliczane w dawnych systemach taksonomicznych do klasy glonowców — Phycomycetes, podklasy Oomycetes.

Spośród rodzaju Saprolegnia chorobę tę (pleśniawkę) najczęściej wywołują jej dwa gatunki: Saprolegnia parasitica oraz Saprolegnia ferax. Pleśniawkę mogą wywołać również, choć już w mniejszym stopniu i inne grzyby, : S.delica, S.diclina, S.mixta, S. monoica i S.thureti.

Na rybach i ikrze najczęściej występują gatunki rodzaju AchlyaA. debaryana, A. polyandra, A.flagellata i A. prolifera.

 

Źródła zakażenia

Protisty te są powszechne i występują w każdym zbiorniku nie czyniąc żadnej szkody rybom. Tylko osłabiona ryba jest narażona na skuteczny atak grzybopodobnych protistów.

Pleśniawka może zaatakować ryby żyjące zarówno w warunkach naturalnych jak i hodowlanych. Atakuje wyłącznie ryby osłabione, chore lub okaleczone, zwłaszcza przebywające w wodzie o niskiej temperaturze. Źródłem pleśniawki są grzybnie porastające substancje organiczne (np. zalegająca karma) lub martwe organizmy zwierzęce (np. rozwielitki).

Przyczyny powodujące rozwój grzybni mogą być pochodzenia mechanicznego (np. otarcie podczas transportu) jak również być wynikiem zakażenia (drobnoustroje), jak i inwazjipasożytów zewnętrznych (z rodzajów IchthyophthiriusDactylogyrusGwodactylus).

 

Objawy choroby

 

Grzybopodobne protisty atakują tylko i wyłącznie ryby, które uległy urazom. W różnych uszkodzonych miejscach skóry, na płetwach, skrzelach, gałkach ocznych oraz otworach nosowych widoczne są szarobiałe grzybnie. Ryby są ospałe, mało aktywne, ocierają się o przedmioty. W miejscach zaatakowanych pleśniawką widać kłaczki pleśni podobnej do "brudnej waty". Niekiedy występuje u nich sklejenie płetw. Pojawia się szczególnie na krawędziach płetw a stamtąd rozszerza się na całe ciało. Następnie przy oczach oraz wokół otwartych, częściowo zagojonych ran. Jeśli skrzela są zakażone ryba zwykle umiera z uduszenia.


[2015-04-14 12:43]