Zaloguj się do konta

Biała wysypka na karpiach

utworzono: 2011/04/20 21:29
55skora

Mam poważny problem z karpiami.Posiadam stawik 28x14m z kilkunastoma karpiami od 0,8-2,5kg,troszkę lina,karasia kilka płoci i dwa szczupaczki.Zrobiłem wędkowanie testowe kilka dni temu jak zawsze na wiosnę w celu potwierdzenia kondycji mojego rybostanu po zimie.I co się okazało;ogólnie ryby silnie walczą,dobrze przezimowały...ale!!! Karpie które wyciągnąłem 4 szt.miały na całym ciele i pysku białą wysypkę,tak jakby ktoś posypał ich kaszą manną.Nie wiem co to jest i nie wiem i jak to wyleczyć,jak temu zapobiec.Lin złapany był czysty.Czy to coś jest zaraźliwe i czy przenosi się na inne gatunki.Jak ktoś może fachowo doradzić i pomóc to z serca dziękuję.Pozdro...dla całej braci wędkarskiej

                                                                             szczupak

[2011-04-20 21:29]

zosikxx13

pleśniawka
[2011-04-20 21:32]

Pogrzeb na ten temat w necie, bo tylko Ty wiesz jakie są dokładne tego objawy. Napewno znajdziesz, bo jest na ten temat sporo informacji. [2011-04-20 21:40]

JAQU

...............pleśniawka a i owszem gdyby to były białe plamy ale nie w przypadku drobnych białych krostek, najbardziej prawdopodobne że jest to ospa rybia. Jeśli to by się potwierdziło musisz zakupić zieleń malachitową, takie preparaty w dużych pojemnikach na ZOOLEK i napewno SUM.

ŻYCZĘ POWODZENIA I RACZEJ MUSISZ SIĘ POŚPIESZYĆ!!!

 

[2011-04-20 21:44]

krzychu64

...............pleśniawka a i owszem gdyby to były białe plamy ale nie w przypadku drobnych białych krostek, najbardziej prawdopodobne że jest to ospa rybia. Jeśli to by się potwierdziło musisz zakupić zieleń malachitową, takie preparaty w dużych pojemnikach na ZOOLEK i napewno SUM.

ŻYCZĘ POWODZENIA I RACZEJ MUSISZ SIĘ POŚPIESZYĆ!!!

Witam.
Na takie przypadłości dobre jest wapno hydratyzowane tzw. workowe.
Doraźnie sposób ten stosują koła wędkarskie na małych zbiornikach sypiąc wapno od strony napływu wody i należy zrobić to niezwłocznie.
Jeśli masz zamiar kiedykolwiek spuszczać wodę ze stawu to zaleca się każdorazowo wapnowanie dna zbiornika.


[2011-04-20 22:59]

55skora

Dzięki za dobre rady.Postaram się zwapnować i zobaczę jak zadziała.Jeszcze raz dzięki.

                                                                z wędkarskim pozdrowieniem

 

                                                                           szczupak

[2011-04-21 21:09]

55skora

Dzięki,większość skłania się ku Twojej opinii.Postaram się szybko zadziałać,

                                                                     pozdrawiam 

                                                                       szczupak

[2011-04-21 21:14]

moto-mysz

Ospa!! Trzeba ją szybko wytępić, bo reszta zdrowych ryb łatwo się zarazi. Miałam podobny przypadek w akwarium... [2011-05-18 22:46]

Koledzy, nie jest to wysypka tarłowa? Przecież to ich czas, w takim małym stawie woda nagrzewa się szybko. Wiemy że karp przystępuje do tarła, ale często jest nie udane ze względu na warunki klimatyczne. Poszukaj ichtiologa. [2011-05-19 13:08]