Bat wędka

/ 45 odpowiedzi
Witam wszystkich wędkarzy!Jestem początkującym wędkarzem. Mam 13 lat i od niedawna jeżdżę na zawody. Początkowo łowiłem na wędzisko z kołowrotkiem ale efekty nie były zadawalające. Inni zawodnicy w kategori juniorzy mieli baty. Miejsce zawodów to jezioro na którym przeważnie występuje leczcz i płoć. 10 metrów od brzegu jest głębokość około 2 metrów. Mam więc takie pytanie czy batem 6 metrowym można skutecznie obławiać łowisko i czy rybki bendą chciały podpłynąć tak blisko? Chcę nastawić się na płoć ale nie wiem na co ją łowić. Czy wiosną lepiej na haczyk założyć pinkę czy białe robaki? 
dawidmati12


Bardzo was proszę żebyście mi pomogli ponieważ zastaniawiam sę nad zakupem owej wędki zwanej batem. (-: (2010/11/04 19:29)

mienta


wyluzuj kolego nie popędzaj a napewno ktoś ci pomoże (2010/11/04 19:38)

MalyWedkarz


No jasne że z bliska można łowić rybki, tym bardziej jeżeli łowisko jest obficie wyposażone w trzciny. Ja łowię 5-metrowym batem Konger Spirado, mi to wystarczy. Wybierając bata kierowałem się głównie jego ciężarem. Na płoć polecam pinki i pęczak. Pozdrawiam i połamania na zawodach ;) (2010/11/04 19:58)

u?ytkownik930


witam,

przy nauce łowienia pełnym zestawem i przy takiej głębokości bat 6m będzie wręcz idealny, pwiedziałbym nawet, że możesz go skrócić (w niektórych przypadkach) do 5, a nawet 4m. Sam czasem łowię 4m kijkiem, chociaż podstawa dla mnie to 7m. To, czy tak blisko podejdzie rybka zależytylko od Ciebie, czyli zanęta (80% sukcesu) i odpowiednie zachowanie nad wodą.

Płoć i leszcz żerują w trochę innych strefach wody, leszcz na dnie, płoć 5-10cm nad dnem. Ale skupmy się nad płocią. Zanęta pracująca "do góry", czli z elementami tłustymi, które będą się unosić nad dnem, żyłka główna 0,14, przypon 0,12, spławik do 1g, haczyk nr 16 do 22.

Wiosną proponowałbym na haczyk ochotkę, bądź pinke ale ochotka jest bezsprzecznie No 1. W cieplejszych miesiącach biały robak, kukurydza, ciasta, parzona pszenica, przażone konopie. Te wszystkie przynęty możesz też dodawać do zanęty, oczywiście w rozsądnych ilościach.

Na zawodach wynik się robi na ilości ryb, nie ma sensu czekać na "okazy", trzeba łowić to, co akurat podejdzie. dlatego stosuje się małe haczyki i drobne przynęty.

I jeszcze dwa słowa odnośnie samego wędziska, wybierz kija, który będzie w miarę lekki, wiem, że to kosztuje, ale warto, głównie dlatego żeby wędkowanie nie było męczące. Piszesz, że masz 13 lat, więc waga kija ma też w Twoim przypadku znaczenie ze względów zdrowotny, Twoje ciało wciąż jeszcze się kształtuje i duże obciążenia stawów mogą skutkować w niedługim czasie zwyrodnieniami. Mało kto się nad tym zastanawia, ale za 20 lat może się okazać, że nie możesz utrzymać wędki w ręku.

 

pozdrawiam i połamania

(2010/11/04 20:13)

bluehornet


Jeżeli masz ochotę na dobry bat , to polecam Mikado Black Draft 6 m , lekki , dobra akcja , rozsądna cena ( 230 - 240 zł. ) , posiadam taki kij , super mi  się sprawdza na zawodach , kilka razy pożyczałem go chłopakom z naszego gimnazjum na zawody - mówili , że bardzo dobrze im  się na niego łowiło . Może (2010/11/04 20:24)

bluehornet


Cd. Może początkowo wydawać się , ze cena  taka sobie ( wysoka ) , jak dla trzynastolatka , ale to jest kij na ładnych parę lat . Połamania !!! (2010/11/04 20:27)

bluehornet


Do Wind'a .Gratuluję konkretnej i rzeczowej porady dla młodzieży ( dawidmati12 ) ,moje uznanie !!! (2010/11/04 20:32)

Damian94


Łowię od paru lat ale dopiero dwa lata posiadam kartę wędkarską i na bata łowię leszczyki do 30 cm. Dodam ,że bat ,którym łowię ma 5 metrów a głębokość łowiska wynosi około metra. Ostatnio na bata i jednego małego czerwonego robaka z dala od trzcin i roślinności złapałem lina 36 cm. Życzę połamania kija.  

(2010/11/05 19:37)

pawelek112


Ja Posiadam Bata Jaxon Favourite 8.00m I Się Też Sprawuje Waga 220 gram (2010/11/05 19:46)

dawidmati12


dzięki za trafne odpowiedzi (2010/11/05 20:25)

u?ytkownik930


Ja Posiadam Bata Jaxon Favourite 8.00m I Się Też Sprawuje Waga 220 gram


Hmm.... w/g katalogu 2009 to wędzisko waży 575g :-)

Opisałem bacika w wielkim skrócie, mam nadzieję, że rozjaśnilem dawidmati12 sytauację, w razie niejasności pytajcie, jak będę mógl pomogę.

 

pozdrawiam i połamania

(2010/11/05 21:43)

u?ytkownik1117


Ja Posiadam Bata Jaxon Favourite 8.00m I Się Też Sprawuje Waga 220 gram


kolego, posiadam tego samego bata i waży 575gr,

połowa tego bata waży 220gr ..............

łowię na niego duzo , ale powiem szczerze, za ciężki ...............

(2010/11/06 08:45)

dawidmati12


Mam jeszcze takie pytanie bo chcę zakupić jakiegoś bacika 6 metrowego do 100 zł.
Nie musi to być ala lekki bacik ale czy moglibyście podać mi jakieś linki. (2010/11/06 14:07)

felepepe


Tani, dobrej firmy, 6m. 

http://allegro.pl/shimano-tc-ax-600-najtaniej-na-allegro-i1305181350.html

(2010/11/06 14:15)

dawidmati12


Na te pytanie co do bacika dalej czekam na odpowiedzi ale zamieszczam drugie.
Czy na zawody można ewentualnie zrobić ciasto z miąszu z chleba i ziemniaka gotowanego. Nie wiem tylko co zrobić żeby nie spadało z haczyka. Czy do ciasta można dodać trochę oleju jadalnego bo podobno to pomaga utrzymać je na haczyku. (2010/11/06 14:30)

u?ytkownik930


dawidmati12, co jeszcze chcesz wiedzieć nt. bata?

Odnośnie ciasta, niestety ,nie łowię na tą przynętę, ale z tego, co wiem, dodatek oleju jest jak najbardziej na miejscu, głównie po to, aby ciasto nie wysychało. Aby nie spadało z haka musisz przygotować odpowiednią konsystencję, najlepiej metodą prób i błędów ;-), masz przed sobą całą zimę na ćwiczenia :-D. Oczywiście możesz przygotować ciasto na zawody, ale niech to nie będzie jedyna przynęta, musisz mieć wiele różnych wariantów, przede wszystkim zwierzęce. Szczególnie wiosną, wtedy wszelkiej maści ciasta, pęczaki i inne "roślinki" nie zdają egzaminu. Tak jak pisałem, ochotka numer 1, pinka, biały robak ....

Ale warto mieć ze sobą np. pęczak, czasem ryby potrafią zaskoczyć. Kiedyś łowiłem w takiej wąskiej rzeczce ładne karasie na pęczak, a na białe brały sąsiadom ...... cierniki. A było to pod koniec kwietnia.

(2010/11/06 23:08)

u?ytkownik930


dawidmati12, co jeszcze chcesz wiedzieć nt. bata?

Odnośnie ciasta, niestety ,nie łowię na tą przynętę, ale z tego, co wiem, dodatek oleju jest jak najbardziej na miejscu, głównie po to, aby ciasto nie wysychało. Aby nie spadało z haka musisz przygotować odpowiednią konsystencję, najlepiej metodą prób i błędów ;-), masz przed sobą całą zimę na ćwiczenia :-D. Oczywiście możesz przygotować ciasto na zawody, ale niech to nie będzie jedyna przynęta, musisz mieć wiele różnych wariantów, przede wszystkim zwierzęce. Szczególnie wiosną, wtedy wszelkiej maści ciasta, pęczaki i inne "roślinki" nie zdają egzaminu. Tak jak pisałem, ochotka numer 1, pinka, biały robak ....

Ale warto mieć ze sobą np. pęczak, czasem ryby potrafią zaskoczyć. Kiedyś łowiłem w takiej wąskiej rzeczce ładne karasie na pęczak, a na białe brały sąsiadom ...... cierniki. A było to pod koniec kwietnia.

(2010/11/06 23:08)

Romuald55


Kolego dawidmati12...bat został skonstruowany do szybkościowego połowu ryb na zawodach.Takie jest jego główne przeznaczenie.Ja proponuję Ci żebyś kupił bata 7m.Na łowisko o którym piszesz będzie najlepszy.Jesteś młodym,silnym człowiekiem więc może to być nawet bat niedrogi i niekoniecznie z wysokomodułowych włókien węglowych.Możesz wymienić element szczytowy na węglowy i parametry będą takie same.Na łowisku o którym pisałeś napewno podczas zawodów nie złowisz dużego leszcza gdyż są one ostrożne,a zamieszanie wywołane zawodami je skutecznie odstraszy,dlatego najkorzystniejszym zestawem będzie zestaw delikatny.Wielkość spławika musisz dobrać tak,żeby można dobrze zarzucać w miejsce nęcenia.Chodzi o to żeby tej czynności nie powtarzać kilkakrotnie z powodu zbyt małego spławika bo nie może dolecieć w wybrane miejsce.Ja stosuję przypony 0,06-0,08 a haczyki dobiera się do przynęty a nie do wielkości łowionych ryb.I tak na przykład do jokersa,bo też na niego się łowi,haczyk nr 24 a do dwóch białych robaków nr16.To są oczywiście przykłady.Na wodę stojącą w zasadzie jedyną skuteczną przynętą jest ochotka.Bez jokersa nie utrzymasz ryb w łowisku.Skuteczne nęcenie to jest skomplikowana sprawa i trudno dawać jakieś rady.Każde łowisko jest inne.Nawet kolor zanęty ma duże znaczenie.Istotną rzeczą skutecznego nęcenia jest jego celność.Cała zanęta musi się znależć w kole o średnicy ok 1m.Również donęcając trzeba tam trafiać.Inaczej ryba się rozproszy.Płoć łowi się na styku dna i wyżej a leszcze z dna,dlatego ważne jest dokładne wygruntowanie łowiska.Łowisko gruntuje się też dlatego żeby wiedzieć w którym miejscu umieścić zanętę.Przy dużych opadach dna trzeba znależć miejsce równiejsze żeby kule zanętowe nie stoczyły się bo ryby będą nie tam gdzie zestaw lub zrobić taką zanętę kóra rozpadnie się w momencie uderzenia o wodę jak jest płytkie łowisko lub nad dnem. (2010/11/07 10:34)

dawidmati12


no napęczak łowiłem ostatnio czyli we wrześniu. Same płoteczki brały. Żałożyłem pinke i nadal same płotki. A z tym batem to już niewiem. Jedni mówiom że 7m a inni że 6m. No to lepiej większy czy mniejszy? Te siódemki w cenach do 100 zł ważą troszkę ponad 500g no i jak powiedział kolega wind są troszeczkę za ciężkie no i mogę mieć problemy zdrowotne. JAk możecie to podawajcie jakieś linki do siódemek i szóstek w  okolicach od 0-100zł. (2010/11/07 11:17)

u?ytkownik56204


na allegro 6m: 

http://allegro.pl/shimano-tc-ax-600-najtaniej-na-allegro-i1305181350.html

http://allegro.pl/konger-spirado-pole-600-30-bat-i1297554681.html

(2010/11/07 11:19)

dawidmati12


Jaxon Wędka Harmony Tele Pole 3-15 gram długość: 700 cm
Mikado Wędka Two-Hearted River Pole, długość: 700 cm
Jaxon Wędka Adventure Tele Pole 5-15 gram długość: 700 cm

Co myślicie o tych wędeczkach. Ważą troszkę ponad 600g a kosztują około 60zł. Myślę że będą ok a wy co myślicie. Macie takie wędeczki? Napiszcie jak się nimi łowi, czy mocno się wyginają. Mam wędeczkę z kołowrotkiem i waży 500g. Mi na zawodach dobrze się łowiło a 150 g więcej chyba nic nie zrobi.
(2010/11/07 11:36)

u?ytkownik56204


Kolego taką wędką połowisz max godzine trzymając ją w ręku, chyba że jesteś napakowany jak Pudzian.... moim zdaniem zbyt ciężka =) (2010/11/07 11:42)

Romuald55


Ja przez wiele lat łowiłem DAMem 7m o wadze ponad 800g.Lżejszych węglówek nie było.Nie opowiadajcie więc bajek o utracie zdrowia czy temu podobnych.Oczywiście,można kupić wyczynowego COLMICA za trzy tysiące.Będzie ważył tylko ok 300g.Tylko czy tu o to chodzi? (2010/11/07 12:03)

dawido199


Ja przeważnie łowię na baty od 4 do 6 m efekty doskonałe lecz ryby są przeważnie od 10cm do 20-30cm ale jak się ich już trochę nazbiera to może będzie 2-3 miejsce.Przynęta najlepiej pinka czerwony robak ewentualnie ciasto lub chleb. (2010/11/07 12:58)

u?ytkownik930


witam,

bardzo trudno doradzić konkretny model wędziska, kij poprostu musi leżeć w ręku. Jeżeli masz w okolicy dobrze zaopatrzony sklep poproś o możliwość rozłożenia o potrzymania wędziska w rękach, sam będzieszmógł ocenić akcję i wygodę. Jak już wybierzesz kja poszukaj na Allegro lub w jakimś sklepie internetowym, napewno bedzie taniej.

Odnośnie wagi wędziska. Lowiąc na zawodach lub nawet rekraacyjnie warto wyposażyć się w sprzęt, który uczyni wędkowanie przyjemnym i mało męczącym, więc skoro masz czas do wiosny spróbuj odłożyć trochę więcej kasy. Przyzwoity kij dostaniesz już za 200-300zł, 6-7m w wadze 300-350g. Oto przykłady:

http://allegro.pl/okazja-bat-mistrall-amundson-pole-6m-30g-waga-240g-i1291550693.html

http://allegro.pl/mikado-black-draft-pole-6006-i1306086150.html

Bat to najprostsza i najbardziej pierwotna forma wędziska, takim kijem łowili nasi praprzodkowie, kiedyś to byla leszczyna (nie tak dawno :-)), później nadeszła era bambusa który zastąpiło włókno szklane, teraz króluje włókno węglowe w coraz to nowszych rodzajach włókien. Jak pogrzebiesz w sieci to przekonasz się, że nie trzeba wydawać 3 tyś zł ;-) na lekkie wędzisko, wystarczy 200-300zł. Moja ósemka w wadze ciut ponad 300g kosztuje ok 550zł, wyczynowe kije Trabucco czy Colmica kupisz do 1000zł. Ale to już dla kompletnych świrów :-D. Nie warto kupować kija już, bo masz potrzebę, a potem żałować i od nowa ciułać na następny, lżejszy. To, ze 10-20lat temu kije węglowe były nieosiągalne, ze względu na niedostępność technologii lub poprostu były za drogie, nie znaczy, że dziś nie można korzystać z osiągnięć techniki, szczególnie że jest to już  w zasięgu finansowym.

 

(2010/11/07 13:48)