Bat vs match - różnice.

/ 10 odpowiedzi
Witam.Jak w temacie.Wiem, że są to wędki "odległościowe", ale czy one się różnią ? Do czego nadaje się bat a do czego match, jakie są plusy i minusy, itp. ?

Bo z innymi rodzajami wędzisk nie mam takiego problemu: feeder, picker to jest na grunt z taką różnicą, że jest dużo mniejszy cw., karpiówki to wiadome jak sama nazwa mówi- na karpie, no a spinning to wszyscy wiedzą o co chodzi.
Mam właśnie ogromny problem w przypadku bata, matchówki i tyczki.
sosen82

Widzisz i nie grzmisz. (2014/07/19 12:02)

odrofan

To proste - bat to wędka z pełnym zestawem , tyczka to zestaw skrócony a do matcha stosuje się waglery . Więcej info znajdziesz w literaturze wędkarskiej .

(2014/07/19 12:36)

radek8

Ok. A jeśli się mylę z ty co napisze teraz to moglibyście mnie poprawić ?Bat to jest wędzisko do łowienia na bliskiej odległości (teoretycznie żyłka do wody schodzi od razu pod szczytówką) a match jest do łowienia na większe odległości, tak ? (2014/07/19 15:04)

użytkownik26223

Radek."bat" to wędka bez przelotek o długości od 3 do chyba 7 m (nie oriętuje sie dokładnie)konstrukcja wędki jest teleskopowa. żyłka jest przymocowana do szczytówki wędki ,zestaw takiej wędki to tzw zestaw "pełny" tzn dł.żyłki (zestawu) jest równa dł wędki .Łowimy zwykle niewielkie ryby blisko brzegu. 

"tyczka" to długa wędka o dl od 9 do chyba 13m też bez kołowrotka ,żyłka jest mocowana do szczytówki za pomocą tzw amortyzatora gumowego.Wędka jest konstr. nasadowej.żyłka (zestaw) jest o wiele krótsza niż wędka.wędkujesz -operujesz taką wędką ciągle dodając/ujmując części wędki.

"matchówka" inaczej odległościówka to normalna wędka spławikowa z przelotkami i kołowrotkiem do łowienia na  dystansach 10-20m (2014/07/19 17:55)

ayem

dodałbym , że bat i tyczka to wędki którymi łowi się bez kołowrotka , dlatego łowimy w takiej odległości jaką daje nam długość wędki . (2014/07/20 06:32)

ayem

proponuję poczytać , obejrzeć filmy na YT jak łowić batem i wędką match czyli odległosciówką i wszystko będzie jasne (2014/07/20 06:37)

użytkownik102837

Wszystko jest na forum, jak będe miał czas to podeśle ci linki z odpowiedziami na twoje pytania.

Pozdrawiam Boczny Trok (2014/07/20 07:26)

radek8

O, to będę bardzo wdzięczny. (2014/07/20 15:05)