Bat-porady

/ 16 odpowiedzi
Witam, Jestem kompletnie zielony w sprawie BAT. Więc mam do was pare pytań na które mam nadzieje uda wam się mi odpowiedzieć. :) 
1. Jaka długość żyłki.2. Jaki spławik3. Jaki haczyk 4. Jaka żyłka
Na razie myślę że tyle moje wędzisko to mikado extra pole 400 mam zamiar łowić nim z brzegu na robaki (pinki). Nastawiam się na małe rybki (leszcze, płotki). Mam nadzieję że kiedyś dojdzie do czegoś więcej. 
Pozdrawiam Michał 
swirr


Rzeka czy jezioro?

Do bata 4m długość żyłki powinna wynosić ok.360cm. 

Spławik 1-1,5g

Haczyk ok.14

Grubość żyłki 0,12 mm głowna i 0,10 przypon, żyłka miękka


Jestem początkujący także poczekaj również na wypowiedzi starszych kolegów ;)

(2012/03/24 09:33)

czekolada111


Ok dzięki. Będe łowił na jeziorze. I czy ta żyłka powinna iść 3,6m od konca bata czy od kąd. Przypominam ze jestem kompletnie w tym ciemny :) (2012/03/24 09:44)

karpik89


Witam kolego!

Ja też zaczynałem od tego bata ;) nie bede sie zagłębiałw jakieś sztywne normy ze zyłka powinna miec 360 cm.... według mnie to nie o to chodzi w tym wszystkim. A wiec, jezeli bata masz 4m to zrób żyłke taką zebys ja swobodnie mógł złapać przy podniesionym kiju. Wiec powinna mieć około 4m. Na szczytówce masz agrafke do której należy zamocować żyłke. Musisz zawiązac pentelke taka jak do przyponu i założyć ją na tą agrafke. Chyba że, ty masz inaczej rozwiązane zaczepianie żyłki, ale wątpie. co do grubości żyłki to chyba 0,12 to przesada. Ja na twoim miejscu założyłbym 0,18mm. Przypon 0,12mm. Co do spławika to zakładaj taki jak pozwalają warunki. Np kiedy bedzie ogromna fala to nie założysz gramowca bo nie zauwazysz brania. Co do haczyka to zgadzam sie z przedmówcą Mówisz ze chcesz łapać małe rybki takie jak płocie i leszcze. Leszcze potrafią też być duże i wtedy jak bedziesz miał przypon 0,10 to nie zdziałasz za duzo. Takie są moje osobiste rady ;) Możecie sie oczywiście z nimi nie zgadzać ;) 

(2012/03/24 09:56)

u?ytkownik107209


Witam kolego!

Ja też zaczynałem od tego bata ;) nie bede sie zagłębiałw jakieś sztywne normy ze zyłka powinna miec 360 cm.... według mnie to nie o to chodzi w tym wszystkim. A wiec, jezeli bata masz 4m to zrób żyłke taką zebys ja swobodnie mógł złapać przy podniesionym kiju. Wiec powinna mieć około 4m. Na szczytówce masz agrafke do której należy zamocować żyłke. Musisz zawiązac pentelke taka jak do przyponu i założyć ją na tą agrafke. Chyba że, ty masz inaczej rozwiązane zaczepianie żyłki, ale wątpie. co do grubości żyłki to chyba 0,12 to przesada. Ja na twoim miejscu założyłbym 0,18mm. Przypon 0,12mm. Co do spławika to zakładaj taki jak pozwalają warunki. Np kiedy bedzie ogromna fala to nie założysz gramowca bo nie zauwazysz brania. Co do haczyka to zgadzam sie z przedmówcą Mówisz ze chcesz łapać małe rybki takie jak płocie i leszcze. Leszcze potrafią też być duże i wtedy jak bedziesz miał przypon 0,10 to nie zdziałasz za duzo. Takie są moje osobiste rady ;) Możecie sie oczywiście z nimi nie zgadzać ;) 


 Po pierwsze : żyłka jaką się stosuje do 4 metrowego bata to 0,12 -0,14 a nie 0,18 ( górny pułap wytrzymałości wędek bez kołowrotka to najwyżej 4 kilogramy i to najczęściej przy zestawie z amortyzatorem w tyczce , nie bacie ). Przypon 0,12 - 0,10 mm. Istnieją różne baty - z grubą (jak na baty ) i sztywną szczytówką jak i baty delikatne , do łowienia małych ryb wyłącznie na cienkie żyłki ( przypon 0,06 -0,08mm). Jeżeli szczytówka jest sztywna (akcja szczytowa ) to nie założy się przecież przyponu 0,08 mm -tylko np od 0,10 mm - do nawet 0,14 mm ( przy długich batach z akcją pośrednią 1/3). Bat 4 m to jeszcze uklejówka co oznacza ,że najlepiej stosować żyłki główne najwyżej 0,14 i minimum -  0,10 mm - oczywiście jeżeli wędka to bat a nie sztywny , nieuzbrojony badyl z włókna szklanego firmy Jaxon (w cenie 30 zł ). Taka wędka ma duże ograniczenia - nie zarzuci się dalej i nie będzie się lepiej holować ryb jeśli użyje się grubszej żyłki - co może jedynie doprowadzić do uszkodzenia , gdyż żyłka może być wytrzymalsza niż szpic wędki. Zestaw w zależności od łowionych ryb i długości wędki : jeżeli łowi się na bata duże ryby (długi bat ) to się stosuje zestaw nawet o 60 cm krótszy , jeżeli łowi się ryby drobne ( a do tego służy bat o długości 4 m ) to się stosuje zestawy najwyżej 30 cm krótsze od wędki. Przedłużanie zestawu nic nie da. Stosowane spławiki dobiera się pod kątem warunków a nie na widzimisię . Zestaw z 1 gramowym spławikiem do 4 m bata pasuje jak ulał - na płocie , a nawet małe leszcze ( idzie ustawić grunt w ten sposób , by przynęta leżała na dnie ). Spławik z cienką antenką - bardzo dobrze znosi lekki wiatr - ponieważ wiatr na cienkiej antence nie wywiera naporu i można łowić nawet mniejsze ryby denne.... Spławiki 2 gramowe stosuje się już np na głębokości 4 -5 metrów - w warunkach spokojnych - łowiąc na długiego bata (7 m )ponieważ lekkim spławikiem trudno byłoby rzucać zestaw . Wędki 4 metrowe przeznaczone są do połowu ryb małych i najwyżej średnich . Leszcze kilogramowy to już będzie ryba duża. Stosowanie żyłek grubych ,przedłużanie zestawu - na niewiele się zdaje. Bat to wędka gdzie amortyzatorem jest żyłka oraz szczytówka - czym więc krótsza wędka - tym tego amortyzatora mniej .Wniosek więc taki ,że 4 metrowy bat to wędka do której stosuje się najwyżej żyłkę 0,14 mm a na przypon 0,12 mm albo 0,12 mm -i 0,10 mm ....
(2012/03/24 13:15)

czekolada111


Dzięki za pomoc. Myślę że na razie tyle rad mi wystarczy.
Pozdrawiam Michał (2012/03/24 16:22)

karpik89


Ja napisałem swoje rady. I tyle. Ja tak wędkuje i mam rezultaty ;) pozdrawiam ;) (2012/03/27 05:49)

Romuald55


Dodam,że do 4 metrowego bata spławik 1-1,5g jest za duży.Wystarczy 0,5g.Tak krótkim batem 0,5g pławikiem da się zarzucić nawet pod silnie wiejący wiatr.A jest on bardziej czuły.Żyłka,a właściwie cały zestaw powinien być ciut krótszy od długości bata a przy tej długości może być równy.Sam po pierwszym łowieniu zdecydujesz jak Ci jest wygodniej.Wielkość haczyka dobiera się do wielkości przynęty.Do bata lepsze są haczyki z długim trzonkiem. (2012/03/27 09:33)

u?ytkownik107209


Ja napisałem swoje rady. I tyle. Ja tak wędkuje i mam rezultaty ;) pozdrawiam ;)

Oczywiście , nie musisz się tłumaczyć. Pozdrawiam. (2012/03/27 12:59)

mikrus123


Uran83a do 7 metrowego bata to żyłka może być 0,18?? (2012/05/08 20:55)

89krzysztof


Uran83a do 7 metrowego bata to żyłka może być 0,18??



Za grubo...  (2012/05/08 21:22)

Boolek


0,18 też można ale zależy gdzie będziesz łowić.
Co do całego wątku i kolegi, który się pyta co i jak to ja bym zastosował taki zestaw:Żyłka długości bata może ciut krótsza,haczyk 14,spławik 0,5- 0,8żyłkę 0,14 - 0,18.
To moja RADA :) (2013/05/21 16:08)

Kubaaa


Zestaw żyłkowy ok 3,60 , spławik 0,8 , 1 gram z szklaną antenką,żyłka główna 0,12 spokojnie wystarczy , przypon 0,10 mm i haczyk 16 - 18 :) (2013/05/21 16:52)

filip-cichocki


Cześć wszystkim, mam małe pytanie.
Na mój zestaw 4,5 bat chce zamontować w zależności od ,,dnia" trzy różne spławiki. Przelotowy, wagler, stały. Kolega stwierdził, że może być tylko stały. Nie bardzo rozumiem dlaczego, przecież używając stoperka można tak samo używać do bata spławika przeltowego jak i wagglera. Może ktoś mi dokładniej wyjaśni na czym polega problem, pozdrawiam. :) (2018/03/07 12:59)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

pio76


Proponuje obejrzęć filmy Kacpra Góreckiego na kanale Górek tv. (2018/03/07 15:43)