Bat -jakie żyłki do bata?

/ 4 odpowiedzi
Witam dostałem bata 7 m... ze względu na to, że kompletuję sprzęt na przyszły sezon (a batem prawie wcale nie łowiłem) potrzebuję informacji jakie żyłki (nazwy) możecie polecić jako żyłkę główną i przyponową do bata oraz jakiej gramatury spławika użyć i jaki długi powinien być zestaw. Czy warto lub jest sens kupować gotowe zestawy na bata? Zamierzam w tym roku łowić tylko i wyłącznie na jeziorze. Czytałem dużo na forum ale interesują mnie aktualne informacje.Proszę o wyrozumiałość i pomoc. Dzięki i Pozdrawiam
dawid71997

Witam
Ja używam żyłki głównej 0.14 lub 0.16 a do przyponu 0,12 DRAGON SOFT . Z doświadczenia wiem że zestawy na jeziora nie powinny być lżejsze niż 1,5 grama polecałbym 2 do 3,5 gram. Odradzam kupowania gotowych zestawów Ja robię od początku kiedy zacząłem wędkować batem sam sobie wywarzam ile śruciny użyć, wiążąc samemu mam większą pewność że nic się nie stanie. Łowiąc na stawach w zacisznych miejscach używam spławka o gramaturze 0,5 lub 0,7 grama.
Połamania bata ;) (2015/02/28 22:40)

Artur z Ketrzyna

Danielu.
A na jakich łowiskach chcesz tego zestawu uzyć i w jakich warunkach łowić, jakiej wielkości i jakie ryby.
Wtedy to możesz myśleć o rodzaju zestawu jaki musisz zmontować do tego bacika.

Ja zaproponuję Ci byś to przemyślał.
I masz możliwość zmontowania kilku zestawów na różne warunki.
Np.:
na zawody bardzo czuły i delikatny. spławik ok 0,7 - 1,2 g, haczyk 14-12.
Na normalne warunki. spł ok 1,0 - 2,0 g i hak 12-10
Jak i na trudne warunki. spł ok 2,5 3,0 g, (2015/03/01 09:40)

jackotis

Długość zestawu nie powinna przekraczać długości wędki. Od dwóch sezonów do zestawów i przyponów używam tej samej żyłki tj Robinson SURERCUP, odpowiednio 0,115-0,147 na zestawy oraz 0,071-0,115 na przypony. Używanie żyłki jednego producenta daje nam gwarancję (przynajmniej powinno :) ), że to przypon strzeli pierwszy a nie żyłka główna. Haczyki Owner rozmiar 14 - 20. Spławik w gramaturze 0,5 - 3. Zawsze staram się używać spławika ok 1g, odstępstwem jest wietrzna pogoda oraz głębsza woda. Jak dla mnie spławik 2g jest wystarczający do wędkowania na głębokości 6m i delikatnym wietrze.
Moje ulubione spławiki na każde warunki :)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Reasumując, mój podstawowy zestaw wygląda następująco : żyłka główna 0,128, przypon 0,095, haczyk 18, spławik 0,9g resztę koryguję nad wodą w zależności od brań. Zawsze ma ze sobą ok 4-5 zestawów z różnymi kombinacjami. (2015/03/01 11:58)

89krzysztof

Danielu.
A na jakich łowiskach chcesz tego zestawu uzyć i w jakich warunkach łowić, jakiej wielkości i jakie ryby.
Wtedy to możesz myśleć o rodzaju zestawu jaki musisz zmontować do tego bacika.

Ja zaproponuję Ci byś to przemyślał.
I masz możliwość zmontowania kilku zestawów na różne warunki.
Np.:
na zawody bardzo czuły i delikatny. spławik ok 0,7 - 1,2 g, haczyk 14-12.
Na normalne warunki. spł ok 1,0 - 2,0 g i hak 12-10
Jak i na trudne warunki. spł ok 2,5 3,0 g,

Już wiesz, kogo nie słuchać w tej całej dyskusji. Jeśli ktoś pisze, żę bardzo czuły i delikatny zestaw to spławik 1.2grama i haczyk 12, to mówi samo za siebie.

Ja kiedy jeszcze łowiłem batem używałem przyponówki colmic, ale nazwy nie pamiętam, w każdym bądź razie to raczej dobre żyłki. Główna nie jest aż tak istotna, ważne żeby nie miała zbyt dużej pamięci, bo po zwinięciu na zwijadełko odkształci się.
Jeśli masz krótki podbierak, to proponuję trochę krótszy zestaw niż długość bata. Przy zestawie dej samej długości źle się podbiera, bo należy doliczyć jeszcze wygięcie bata.
Spławiki to trochę kwestia indywidualna, kup z 5-6 w różnych gramaturach i sprawdź który pasuje Ci najbardziej. (2015/03/01 12:39)