Zaloguj się do konta

Bat czy bolonka na zawody?

utworzono: 2013/03/20 18:23

Wiem ze temat juz byl poruszany ale nie uzyskalem odpowiednich odpowiedzi. Co jest lepsze na zawody Bat 7m Czy Bolonka 7m. Glebokosc lowiska ok 4m a ryby jakie mozna dostac to leszcz ploc karp karas. Nurtuje i meczy mnie to pytanie juz od dluzszego czas takze prosilbym o pomoc.
[2013-03-20 18:23]

erykom

zdecydowanie bolonka [2013-03-20 18:27]

No własnie bo sadze ze bolonką tez da sie polowić jak batem.
[2013-03-20 18:43]

stahu89

Nie znałem wcześniej bolonek, kupiłem sobie bata. Teraz żałuję co prawda batem szybciutko się wędkuje ale jeśli chodzi o  białoryb to nie jest uniwersalny. Posiadam 8m. Nie narzekam bo jest jak dla mnie lekki ale nie rzuce nim dalej niż powiedzmy 13metrów przy wiekrzej rybie o walce nie ma mowy bo żyłke stosuję się cienką, a gumy nie posiadam może ona by pomogła. Bolonke można zastosować na rzece do przepływanki batem no to można zapomnieć( choć na forum widziałem posty że ludzie potrafią, gratuluje).

Nad wodą podpatrzyłem kolege po kiju właśnie który ma bolonkę no to gdy ma się ogarniętą sztukę łapania no to szybciej można pozyskiwać rybki bolonką niż batem.

Następnym wędziskiem będzie bolonka 7m tylko na dobrą(lekka) trzeba mieć 300zł plus kręcioł.

[2013-03-20 19:25]

Nie znałem wcześniej bolonek, kupiłem sobie bata. Teraz żałuję co prawda batem szybciutko się wędkuje ale jeśli chodzi o  białoryb to nie jest uniwersalny. Posiadam 8m. Nie narzekam bo jest jak dla mnie lekki ale nie rzuce nim dalej niż powiedzmy 13metrów przy wiekrzej rybie o walce nie ma mowy bo żyłke stosuję się cienką, a gumy nie posiadam może ona by pomogła. Bolonke można zastosować na rzece do przepływanki batem no to można zapomnieć( choć na forum widziałem posty że ludzie potrafią, gratuluje).

Nad wodą podpatrzyłem kolege po kiju właśnie który ma bolonkę no to gdy ma się ogarniętą sztukę łapania no to szybciej można pozyskiwać rybki bolonką niż batem.

Następnym wędziskiem będzie bolonka 7m tylko na dobrą(lekka) trzeba mieć 300zł plus kręcioł.


Bardzo fajny wpis. Dziekuję Kolego!



[2013-03-20 19:43]

I pytanie jesli bolonka to z jakim CW. Bo tez nie ma konkretnych wypowiedzi na ten temat.
[2013-03-20 19:52]

Romuald55

Ależ Kolego. Bat to wędka do szybkościowego łowienia ryb przy brzegu.Bolonka,natomiast to wędka do odległościowego łowienia metodą spławikową na rzece. [2013-03-20 19:57]

Ale moim zdaniem 7m bolonką też dalo by rade łowić jak batem. Pytanie sie rodzi czy uzywanie bolonki jest korzystniejsze ze wzgledu na zapas mocy oraz kreciol co powoduje ze walka z 3 kg kapriem dajem nam przewage i to dosc spora nad batem.
[2013-03-20 20:01]

perwer

Drugi sezon łowie bolonka mikado cw 15g ,waga 275 g długość 6m .
 Troche żałuje że nie kupiłem 7 metrów ,ale z czasem chyba nadrobie ten błąd .
 Jaka różnica - w zastosowaniu i opisach spora, w praktyce żadna . Na bolonce możesz tak samo jak batem ustawić wymagana odległość i łowic jak batem . Wymóg oczywiście ,lekki kij i lekki ,mały do niej kręcioł.
 Bolonka posiada do tego dwie zalety - przy wiekszej rybie możesz na dobrze ustawionym hamulcu mieć spore szanse w złowieniu jej..oraz masz regulacje w odległości łowienia .
 Minusem w bolonkach jest plątanie sie zestawu i klejenie żyłki do blanku . Szczególnie źle sie łowi jak jest wilgoć-ale sa smary,które zapobiegaja klejeniu sie żyłki.

 Bolonka mimo swojego pierwotnego przeznaczenia na rzeki ,zaskarbia sobie coraz wiecej miłośników wędkowania spławikowego na stawach i jeziorach.Sprawdza sie bardzo dobrze ,kije sa coraz lepsze ,lepiej wyważone i dość lekkie . Nie radze oszczędzać i kupic dziadostwo za 100 zł.
 ja osobiście polecam ,choć wiem że sa koledzy ,którzy starego dobrego bacika ,na nic nie wymienią i tez chwała im za to.....każdy łowi jak lubi i na co lubi.....na początek podejdź na łowisku do jakiegoś kolegi z bolonka i obadaj sprawe--czuje że podpasuje.
[2013-03-20 20:13]

Romuald55

Tak,tylko wtedy to będzie zwykła metoda spławikowa.Oczywiście,można wędki do metody bolońskiej używać do łowienia na spławik w każdych warunkach.Te wszystkie nazwy:bat,tyczka,feder,bolonka,picker.....itd. dotyczą metody połowu.Połowu specjalistycznego.Poza batem i tyczka,każda wędka bez względu na jej nazwę i przeznaczenie uzbrojona w kołowrotek umożliwia łowienie ryb w różnych okolicznościach,różnymi metodami i na różne przynęty. [2013-03-20 20:22]

JWy

metoda bolońska umożliwia przedewszystkim łowienie w rzekach na dużych głębokościach stosując spławik zamontowany na stałe i stąd się biorą te długości wędzisk,ciężko byłoby zarzucić zestaw o gruncie np.4m odległościówką 4,5 m [2013-03-20 20:39]

szmarov

jeśli lekka bolonka i tania to tylko konger arcus , jeśli bat to tylko na stawy,włosi nawet na stawach łowią bolonkami,tydzień temu wróciłem z włoch deszczowo ale ciepło
[2013-03-20 21:07]

s1bartosz

Jeżeli chodzi o małą i średnią rybę przy głębokości około 4m, zdecydowanie bat. Szybkość - przy pełnej szczytówce z łącznikiem nie ma opcji by osiągnąć prędkość łowienia ryb batem, bolonką. Oczywiście na myśli mam bat o typowo szczytowej akcji. Przy dużych rybach wędka matchowa, jeżeli ryby są blisko 10 - 12 metrów można pokusić się o zastosowanie bata, z odpowiednią gumą.
Bolonki to wędki konstruowane do połowu w rzekach na dużych i średnich odległościach ich akcja nie pozwala osiągnąć dobrej szybkości, są całkiem inaczej wyważane.
Na rekreacyjne łowienie jak najbardziej polecam takie kombinacje ale jeżeli chodzi o szybkościowe łowienie odradzam bo można się zawieść.
[2013-03-20 21:28]

JWy


Bolonki to wędki konstruowane do połowu w rzekach na dużych i średnich odległościach

 

o głębokość raczej chodzi bo czym łowić jeśli głęboka rynna jest niedaleko brzegu jak nie bolonką?(mowię o metodzie spławikowej)

[2013-03-20 22:50]

perwer

Jeżeli chodzi o małą i średnią rybę przy głębokości około 4m, zdecydowanie bat. Szybkość - przy pełnej szczytówce z łącznikiem nie ma opcji by osiągnąć prędkość łowienia ryb batem, bolonką. Oczywiście na myśli mam bat o typowo szczytowej akcji. Przy dużych rybach wędka matchowa, jeżeli ryby są blisko 10 - 12 metrów można pokusić się o zastosowanie bata, z odpowiednią gumą.
Bolonki to wędki konstruowane do połowu w rzekach na dużych i średnich odległościach ich akcja nie pozwala osiągnąć dobrej szybkości, są całkiem inaczej wyważane.
Na rekreacyjne łowienie jak najbardziej polecam takie kombinacje ale jeżeli chodzi o szybkościowe łowienie odradzam bo można się zawieść.


 Szanuje zdanie kolegi ,ale widze że nie zna sie kolega na bolonkach i bolonką nie łowił .
  
[2013-03-20 22:56]

s1bartosz

Kolego Perwer (krajanie tak przy okazji), przerobiłem około 20 bolonek jak nie więcej, większości firm na rynku. Od bolonek super delikatnych pokroju maver laser do wędek firmy daiwa służących do cięzkiego orania spławikami 10 gram w górę. Te wędki mają inne przeznaczenie. Nie chodzi o głębokość łowiska ale możliwość odpowiedniego prowadzenia zestawu w rzece na określonej odległości. Umożliwia to np. przytrzymanie zestawu w punkcie nęcenia, bądź na końcu przepłynięcia tak aby prąd nie zepchnął go do brzegu.
Z racji tego, że łowimy w tym samym regionie, przy poprawie pogody proponuję sprawdzenie tego w praktyce. Bolonka kontra bat, pod kątem szybkości mała i średnia ryba, woda stojąca.
Pozdrawiam
[2013-03-20 23:41]

misiu86

No własnie bo sadze ze bolonką tez da sie polowić jak batem.
NIE MA SZANS. To nie działa tak samo:)

Jeśli zawody to 100% bat. szybkość precyzja prezentacja przynęty....  spokojnie można wyciągać ryby nawet + 1kg jeśli u Was na zawodach takich bonusów jest dużo to naprawdę zazdroszczę...Większość zawodników wybiera baty i tyczki, bolonka to ostateczność..


[2013-03-21 01:33]

stywen

Bolonka czy bat ? Jedno i drugie ma wady i zalety ,Jednak bolonka ma przewagę,dalsze odległości łowienia,precyzja ,jest wędką bardziej uniwersalną ,można łowić gdy się znudzi metoda bolońska z podpórek.Najważniejsze jest to że bolonką można wyhaczyć dużo większe okazy , kołowrotek ze sprawnym hamulcem na to pozwala Ja uzywam jej tez często na wodzie stojącej jeziora, stawy,jako odleglościowki Mam Bata i bolonkę 6 m o podobnych parametrach .pierwszy kupilem bat ,ale zawsze czegoś mi brakowało .Wiec jak ktos chce mieć kilka wędek spławikuwek w jednej proponuję bolonkę 5-6 m wystarczy na początek.
[2013-11-08 06:34]