Zaloguj się do konta

Bat 4m.na początek

utworzono: 2014/03/28 20:59
bater12

Witam nazywam się Maciek  mam 13 lat łowiłem tylko 3 razy w życiu ale kiedy naprawde dostrzegłem jakie to interesujące  postanowiłem tu napisać chcę kupić bata do 4 metrów mam zamiar łowić na stawach chcę zacząć od bata mam kolegów którzy interesują  się wędkarstwem ale oni też mnie nie wspomogą chciał bym żebyście mi pomogli w dobraniu żyłki ,haczyka ,robaków , spławika , i w dobraniu techniki jaką powinienem zacząć łowić 

jeżeli jeszcze jest coś mi do tego potrzebne proszę pisać ;)
[2014-03-28 20:59]

bluehornet

http://forum.wedkuje.pl/pokaz.php?pokaz=szukajforum&fraza=Wyb%F3rbata [2014-03-28 21:19]

bater12

wolałbym żebyście pisali  a nie wysyłali linki
[2014-03-28 21:35]

pompips

wolałbym żebyście pisali  a nie wysyłali linki


Przecież koledzy ci odpisali podali linki i nakierowali cię jak po sznurku abyś mógł zdobyć interesujące cie informację. Ale skoro chcesz żeby ci napisać to proszę bardzo piszę.
Bat 4m może być nieco krótki kup 6m kup dobrej żyłki przyponowej w rozmiarach 0.14 na linkę główną zestawów żyłkę 0.10 na przypony haki 18 16 14 12 spławiki 1 1,5 2 g drabinki do zestawów trochę gumek recepturek i śruciny do wyważania małe takie drobniutkie. Montuj zestaw korzystaj z wyszukiwarki i baw się dobrze.



[2014-03-28 22:17]

nizgor

Poczytaj ten artykuł   http://www.wedkuje.pl/wedkarstwo,lowienie-na-bata,72764 oprócz tego znajdziesz na wedkuje mnóstwo innych informacji.
[2014-03-29 08:14]

bater12

dzięki za podpowiedzi :)
[2014-03-29 15:37]

bater12

Chcę powiedzieć że jestem z chojnowa może mieszka gdzieś ktoś w pobliżu .?
[2014-03-29 17:34]

krystian95

4 m o malo mam takiego no ijest bez rewelacji,bat 4m grunt 1.5m i zostaje 2.5m odleglosc
[2014-03-30 21:22]

krystian95

oleglosc ok 5.5m  [2014-03-30 21:24]

wirefree

Wczoraj moj syn 13 lat testowal BAT Konger Patrol i 4 metry to stanowczo za malo złapał kilka uklejek ale łowienie takim krotkim kijkiem nie jest wygodne nawet z malutkim gruntem.
[2014-03-31 06:13]

Artur z Ketrzyna

Witam nazywam się Maciek  mam 13 lat łowiłem tylko 3 razy w życiu ale kiedy naprawde dostrzegłem jakie to interesujące  postanowiłem tu napisać chcę kupić bata do 4 metrów mam zamiar łowić na stawach chcę zacząć od bata mam kolegów którzy interesują  się wędkarstwem ale oni też mnie nie wspomogą chciał bym żebyście mi pomogli w dobraniu żyłki ,haczyka ,robaków , spławika , i w dobraniu techniki jaką powinienem zacząć łowić 

jeżeli jeszcze jest coś mi do tego potrzebne proszę pisać ;)

Masz 13 lat, to już nie jesteś taki mały. Proponuję kupić bacika co najmniej 5 m, a najlepiej 6 m. Co do zestawów to w sklepie często masz gotowe (drabinka, żyłka, spławik, obciążenie i haczyk).
Możesz też sam zmontować;

Żyłka główna 0,24 - 0,26
spławik 2-3 g stały (z wentylkami do montarzu na żyłce.
Ołów (śrut, choć ja wolę taśmę)
haczyki w rozmiarze nr 10, a na dużą rybę nawet 8.
przyponowa 0,16 - 0,18 mm

Zamiast żyłki przyponowej i haczyków, można kupić gotowe przypony z haczykami...
Ja wiąże też krętlik, jest łącznikiem między główną żyłka a przyponem. a na główną zyłkę używam plecionkę ( z tym że dla początkującego nie polecam, bo jest dużo bardziej podatna na splątania). Ale jest to super rozwiązanie jak łowisz w liliach, bo nie tracisz zestawów a tylko przypon.

Co jeszcze Ci się przyda?
- wyhaczacz - do odhaczania ryb które głębiej łykną
- podbierak
- podstawki wędkarskie
- gumka do montowania drabinki do wędki w celu transportu.
- torba/plecak wędkarska na drobiazgi i przybory.
- skrzyneczka na przybory
- krzesełko wędkarskie (Jaxon ma takie z podpórkami na wędkę i oparciem, lecz do bacika to nie za bardzo, bo wywraca się jak wstaniesz, choć polecam bo siedząc masz wędkę pod ręką), są też z plecakiem lub torbą...
- Miękką siatkę do trzymania ryb.


Mówisz że chcesz łowić na stawach. Tam pewnie są wędkarze. Tak więc im się przyjrzyj co mają, jak łowią itd. I sam będziesz wiedział co i jak. No i powinni ci coś podpowiedzieć...
[2014-03-31 07:22]

89krzysztof

Witam nazywam się Maciek  mam 13 lat łowiłem tylko 3 razy w życiu ale kiedy naprawde dostrzegłem jakie to interesujące  postanowiłem tu napisać chcę kupić bata do 4 metrów mam zamiar łowić na stawach chcę zacząć od bata mam kolegów którzy interesują  się wędkarstwem ale oni też mnie nie wspomogą chciał bym żebyście mi pomogli w dobraniu żyłki ,haczyka ,robaków , spławika , i w dobraniu techniki jaką powinienem zacząć łowić 

jeżeli jeszcze jest coś mi do tego potrzebne proszę pisać ;)

Masz 13 lat, to już nie jesteś taki mały. Proponuję kupić bacika co najmniej 5 m, a najlepiej 6 m. Co do zestawów to w sklepie często masz gotowe (drabinka, żyłka, spławik, obciążenie i haczyk).
Możesz też sam zmontować;

Żyłka główna 0,24 - 0,26
spławik 2-3 g stały (z wentylkami do montarzu na żyłce.
Ołów (śrut, choć ja wolę taśmę)
haczyki w rozmiarze nr 10, a na dużą rybę nawet 8.
przyponowa 0,16 - 0,18 mm

Zamiast żyłki przyponowej i haczyków, można kupić gotowe przypony z haczykami...
Ja wiąże też krętlik, jest łącznikiem między główną żyłka a przyponem. a na główną zyłkę używam plecionkę ( z tym że dla początkującego nie polecam, bo jest dużo bardziej podatna na splątania). Ale jest to super rozwiązanie jak łowisz w liliach, bo nie tracisz zestawów a tylko przypon.

Co jeszcze Ci się przyda?
- wyhaczacz - do odhaczania ryb które głębiej łykną
- podbierak
- podstawki wędkarskie
- gumka do montowania drabinki do wędki w celu transportu.
- torba/plecak wędkarska na drobiazgi i przybory.
- skrzyneczka na przybory
- krzesełko wędkarskie (Jaxon ma takie z podpórkami na wędkę i oparciem, lecz do bacika to nie za bardzo, bo wywraca się jak wstaniesz, choć polecam bo siedząc masz wędkę pod ręką), są też z plecakiem lub torbą...
- Miękką siatkę do trzymania ryb.


Mówisz że chcesz łowić na stawach. Tam pewnie są wędkarze. Tak więc im się przyjrzyj co mają, jak łowią itd. I sam będziesz wiedział co i jak. No i powinni ci coś podpowiedzieć...

Żyłka główna 0.14, przypon 0.08 ewentualnie 0.10.
Spławik w zależności od wody na ktorej łowisz i ryb które chcesz łowić. Ja nie używam cięższych niż 1.5g.
Ołowie śrut - takimi dokładniej wyważysz spławik niż taśmą.
Haczyk tak jak w przypadku spławika, w zależności od ryby którą łowisz.

Przyrząd do wyciągania haczyków z pyska jest obowiązkowy, a nie może się przydać, Arturze...
[2014-03-31 07:35]

Jędrula

Witam nazywam się Maciek  mam 13 lat łowiłem tylko 3 razy w życiu ale kiedy naprawde dostrzegłem jakie to interesujące  postanowiłem tu napisać chcę kupić bata do 4 metrów mam zamiar łowić na stawach chcę zacząć od bata mam kolegów którzy interesują  się wędkarstwem ale oni też mnie nie wspomogą chciał bym żebyście mi pomogli w dobraniu żyłki ,haczyka ,robaków , spławika , i w dobraniu techniki jaką powinienem zacząć łowić 

jeżeli jeszcze jest coś mi do tego potrzebne proszę pisać ;)

Masz 13 lat, to już nie jesteś taki mały. Proponuję kupić bacika co najmniej 5 m, a najlepiej 6 m. Co do zestawów to w sklepie często masz gotowe (drabinka, żyłka, spławik, obciążenie i haczyk).
Możesz też sam zmontować;

Żyłka główna 0,24 - 0,26
spławik 2-3 g stały (z wentylkami do montarzu na żyłce.
Ołów (śrut, choć ja wolę taśmę)
haczyki w rozmiarze nr 10, a na dużą rybę nawet 8.
przyponowa 0,16 - 0,18 mm


Zamiast żyłki przyponowej i haczyków, można kupić gotowe przypony z haczykami...
Ja wiąże też krętlik, jest łącznikiem między główną żyłka a przyponem. a na główną zyłkę używam plecionkę ( z tym że dla początkującego nie polecam, bo jest dużo bardziej podatna na splątania). Ale jest to super rozwiązanie jak łowisz w liliach, bo nie tracisz zestawów a tylko przypon.

Co jeszcze Ci się przyda?
- wyhaczacz - do odhaczania ryb które głębiej łykną
- podbierak
- podstawki wędkarskie
- gumka do montowania drabinki do wędki w celu transportu.
- torba/plecak wędkarska na drobiazgi i przybory.
- skrzyneczka na przybory
- krzesełko wędkarskie (Jaxon ma takie z podpórkami na wędkę i oparciem, lecz do bacika to nie za bardzo, bo wywraca się jak wstaniesz, choć polecam bo siedząc masz wędkę pod ręką), są też z plecakiem lub torbą...
- Miękką siatkę do trzymania ryb.


Mówisz że chcesz łowić na stawach. Tam pewnie są wędkarze. Tak więc im się przyjrzyj co mają, jak łowią itd. I sam będziesz wiedział co i jak. No i powinni ci coś podpowiedzieć...

 

 

 

 

 

 

Artur , co Ty stary piszesz ? Żyłka 0,26 z przyponem 0,18 ? Przecież jak chłopakowi wejdzie jakiś karpik to połamie mu wędkę !

[2014-03-31 08:09]

pompips

Również myślę ze kol. Artur przegrubił zestawy. W zasadzie cięższym zestawem będzie łatwiej początkującemu operować w przypadku wiatru. Ale takie żyły na sklepowym bacie mogą wyrządzić szkodę. 
[2014-03-31 08:59]

bluehornet

Artek - bez urazy, ale " coś " ci się chyba pomyliło z grubością - na bata i tyczę stosuję główną żyłkę 0,12 a przypony oczywiście cieńsze, w przypadku spławików na rzekę pow. 5g 0,14 mm . Główną żyłkę w odległościówce mam 0,16 a takie zestawy jak zapodałeś to do chyba do gruntu. Na Wisłę do gruntu i to nielekkiego mam 0,28 mm do ciężarków i koszyków nawet 80-100g . Poza tym jakoś nie widzę spławika stałego 2-3g na takiej żyłce.
 
[2014-03-31 14:30]

Faktycznie Artur przesadził,takich zestawów nawet na grunt nie używam.Bacik 4m to bardzo mało,posłuchaj kolegów i kup 6m i na pewno więcej zdziałasz.
Do bata żyłka główna 0,14 przypon 0,08-0,12 ,haczyk dobrać do przynęty.Spławik do 1,5g powinien wystarczyć,najlepiej dobrać spławik z metalowym kilem(czyli ten dól spławika na którym są gumki),jak jest spora fala to spławik z dodatkową łezką na antence-jest bardzo stabilny.Połamania. [2014-03-31 15:00]

Artur z Ketrzyna

Do wszystkich co uważają że przesadzam.
Po pierwsze młody wędkarz się uczy i często na zaczepy (lilie trzcinka). To czemu ma tracić cały sprzęt?
Po drugie grubsza żyłka jest mniej podatna na splątania.
Po trzecie podałem na żyłkę główną 0,24-026.
Po czwarte nie uczę nikogo łowić drobnicę... A normalne ryby.

Po czwarte, bat nie ma kołowrotka i żyłki ci nie popuści jak będzie większa rybka, tak więc nie mów mi o żyłce 0,12 na bacie, bo to może na otwartej czystej wodzie i na uklejki, nie na normalną rybę przy roślinności wodnej...
Ja na bata łowię ryby normalne. Czyli liny od 0,7 do 1,5 kg, karasie złote do 1,1 kg
Tak więc te wasze przypony nawet o gr 0,12 nie mają racji bytu przy takiej rybce.
Ja łowię rybki przy liliach, i na główną żyłkę mam plecionkę.
Będąc na zawodach wędkarskich jej nie zmieniłem, przypon 0,16 i zająłem 6 miejsce mimo kiepskiego stanowiska (w swoim kwartale byłem najlepszy). Sąsiad używał takich zestawów jak wy opisujecie, i miał o połowę mniej ryb.

Młody, jak chcesz to możesz się ich słuchać, ale nie licz na to że życiówkę na tym utrzymasz. I co gorsza, podbieraka będziesz musiał używać już do płoci 0,3 kg, bo jak się szarpnie to nie wyrzyna i pa pa. Na pewno nie zszedł by cieniej niż przypon 0,14 i główna 0,22.

[2014-03-31 20:50]

Roxola

Bat czterometrowy, to właściwie uklejówka 
"  Żyłka główna 0,24 - 0,26 spławik 2-3 g stały (z wentylkami do montarzu na żyłce.
Ołów (śrut, choć ja wolę taśmę)
haczyki w rozmiarze nr 10, a na dużą rybę nawet 8.
przyponowa 0,16 - 0,18 mm" 
 - a to, nawet nie wiem jak skomentować  :)   Czy ten bacik wytrzyma takie liny, bo żyłki do bata to nie są  ? [2014-03-31 21:02]

Zielan

Bat czterometrowy, to właściwie uklejówka 
"  Żyłka główna 0,24 - 0,26 spławik 2-3 g stały (z wentylkami do montarzu na żyłce.
Ołów (śrut, choć ja wolę taśmę)
haczyki w rozmiarze nr 10, a na dużą rybę nawet 8.
przyponowa 0,16 - 0,18 mm" 
 - a to, nawet nie wiem jak skomentować  :)   Czy ten bacik wytrzyma takie liny, bo żyłki do bata to nie są  ?



Widziałem już takie cuda. Nie nad wodą pzw ale często na prywatnych stawach, bagnach. Takie zestawy służą do łowienia karasków i karpików. 

[2014-03-31 21:15]

Roxola

Też widziałam różne cuda, ale nie rozumiem jak można takie rady udzielać początkującemu.Jaja sobie robi, czy co ? 
[2014-03-31 21:25]

Artur z Ketrzyna

Bat czterometrowy, to właściwie uklejówka 
"  Żyłka główna 0,24 - 0,26 spławik 2-3 g stały (z wentylkami do montażu na żyłce.
Ołów (śrut, choć ja wolę taśmę)
haczyki w rozmiarze nr 10, a na dużą rybę nawet 8.
przyponowa 0,16 - 0,18 mm" 
 - a to, nawet nie wiem jak skomentować  :)   Czy ten bacik wytrzyma takie liny, bo żyłki do bata to nie są  ?

Roxola,
 po pierwsze ja proponowałem; "Proponuję kupić bacika co najmniej 5 m, a najlepiej 6 m"
po drugie "Po czwarte nie uczę nikogo łowić drobnicę... A normalne ryby." Tak więc w żadnym wypadku uklejówka, i 4 m baciki też nie muszą być uklejówkami.
A na focie przedstawiam normalny połów, na bacika. i nie wiem czy takiego karaska byś wyjeła na 0,10. Nie mówie o wodzie bez zielska. Gdzie rybę najpierw umęczysz a dopiero podbierzesz...
[2014-03-31 22:03]

Artur z Ketrzyna

Bat czterometrowy, to właściwie uklejówka 
"  Żyłka główna 0,24 - 0,26 spławik 2-3 g stały (z wentylkami do montarzu na żyłce.
Ołów (śrut, choć ja wolę taśmę)
haczyki w rozmiarze nr 10, a na dużą rybę nawet 8.
przyponowa 0,16 - 0,18 mm" 
 - a to, nawet nie wiem jak skomentować  :)   Czy ten bacik wytrzyma takie liny, bo żyłki do bata to nie są  ?

Jak pisałem, nie łowię uklei ni drobnicy, a normalne ryby. Też "Proponuję kupić bacika co najmniej 5 m, a najlepiej 6 m." Zresztą i 4 m bacik to nie zawsze uklejówka.
Takich ryb nie wyciągną bym na żyłkę 0,10 mm. A to są moje normalne połowy na bata. Nie wklejam takich fot od dawna, bo mi tu od mięsiarzy wyjeżdżają. I nie ma czy się chwalić...
Wkleiłem tą fotę tylko po to by pokazać że łowię ryby, i nie uklejki. A jak chcesz to i 15 kg wkleję z jednego połowu na bata...
[2014-03-31 22:11]

Roxola

Noooo...pewnie bym nie dała rady, bo złowiłam tylko świnkę 40cm z Odry na 0,08i lina ponad 40cm na bałałajkę z przyponem 0,07...i kilka innych - więc co ja tam mogę wiedzieć.Bat nie jest wędką do której montuje się takie grube zestawy, bo przypon i żyłka główna,to nasze zabezpieczenie, żeby nie złamać tegoż bacika. Koledzy powyżej napisali już wszystko w temacie, przeczytaj jeszcze raz zamiast wciskać kit,że ty łowisz ryby, a nie małe rybki bo masz grube żyłki. 
[2014-03-31 22:20]

Artur z Ketrzyna

Noooo...pewnie bym nie dała rady, bo złowiłam tylko świnkę 40cm z Odry na 0,08i lina ponad 40cm na bałałajkę z przyponem 0,07...i kilka innych - więc co ja tam mogę wiedzieć.Bat nie jest wędką do której montuje się takie grube zestawy, bo przypon i żyłka główna,to nasze zabezpieczenie, żeby nie złamać tegoż bacika. Koledzy powyżej napisali już wszystko w temacie, przeczytaj jeszcze raz zamiast wciskać kit,że ty łowisz ryby, a nie małe rybki bo masz grube żyłki. 

Nie używam uklejówek jak ty, i mimo chodem jeszcze nie złamałem bata na żadnej rybie. Zazwyczaj przypon nie wytrzymuje. I nie bawię się z rybą i nie męczę jak ty. Nie mam grubych żyłek, a normalne, na normalne łowiska np.; linowo-karasiowe. Z ta zwoją 0,07 to w moim łowisku przegrała byś nawet z płoteczką 25 cm, nie wspomne o takiej 37cm co u mnie często się zdażają.
Jakoś inni na moich radach źle nie wychodzą, a zaczynają łowić ryby nie tracić zestawy na byle zielsku...
[2014-03-31 22:36]

bluehornet

Czyli dajmy na to karp 48cm dł. wg ciebie nie jest normalną rybą ? Bo taki mi się trafił jako przyłów na tyczkę na przypon0,08 i haczyk nr 18 ... lub jaź na 98 dag

I powtórzę jeszcze raz , oczywiście bez urazy - te ryby, które złowiłeś cyt. : liny od 0,7 do 1,5 kg, karasie złote do 1,1 kg musiały być chyba :
Po pierwsze primo   - albo baaaardzo głodne
Po drugie primo      - albo całkiem ślepe

Ta druga opcja wydaje mi się bardziej adekwatna do tego co doradzasz i wypisujesz
Chyba że ja nie umiem naprawdę łowić ...
[2014-03-31 22:41]