Amur się wypina

/ 9 odpowiedzi
Witam :)  Ostatnio miałem na haku wielkiego amura  i zerwał mi się. Nie wiem jak go wyholować proszę o radę :) O popuszczeniu mu nie ma mowy,ponieważ przy brzegu są trzciny... A powera jak podbierak zobaczy takiego dostaje, że żyłka pęka od razu...

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

zbynio 33


Witam :). Jak masz możliwość to skorzystaj z łodzi np. (2014/05/29 21:07)

Bernard51


Duży amur kiedy jest już przy brzegu, jak piszesz dostaje takiego powera że w parę sekund może wysnuć 50 m żyłki bez problemu i nieraz robi trzy odjazdy niczym go zmęczysz. Mając go przy brzegu musisz zawsze hamulec mieć dobrze ustawiony, przygotowany na odjazd, aby nie zerwał zestawu, nie martw się on w rośliny nie ucieka a na środek jeziora na głęboką wodę. (2014/05/29 21:12)

notaki


Dobrze prawi Bernard. Ja idę jeszce dalej... popuszczam kołowrotek , gdy ryba jest blisko brzegu. Zawsze mozna przyhamować szpule palcem, a mam rezerwę na szarpnięcie ryby.
Druga sprawa -  spokojnie... nie spiesz się. Ja wiem, ze chciałbyś rybę jak najszybciej w podbieraku zobaczyć, ale trzeba dac sobie na wstrzymanie i wymęczyć ją gdy jeszce jest na bezpiecznej wodzie. Daj jej wtedy poodjeżdżac troche, niech zakwasi sobie mięśnie :-) (2014/05/30 19:15)

Bazyl126


Ja dziś na rybach byłem i złowiłem połowę atlasu ryb między innymi pierwszego amura w życiu 25 cm tylko albo aż :) skubany mały był przy brzegu pierwszy ode mnie dopiero jak go lądowałem to mu się nie spodobało i szarpać się zaczął ogólnie po wyciągnięciu podbierakiem wypiął się sam myślę że to dlatego Tobie nie udaje się go złowić bo ma strasznie twardy pysk. Jeżeli hak nie jest odpowiednio ostry to nie wbije się w niego dostatecznie głęboko. Ja złowiłem go przypadkiem na rosówkę.  (2014/05/30 21:55)

Bazyl126


Nie mogę edytować postu teraz doczytałem że żyłka pęka. Może zastosuj grubszą żyłkę jeżeli masz dużo trzcin? Ja łowię szczupaki na wybitnie zarośniętym bajorku w którym są karasie duże liny i szczupaki większość wymiarowa tylko na żywca żyłką 0.40 inaczej się nie da ;/ (2014/05/30 21:58)

Iras1975


Witam :)  Ostatnio miałem na haku wielkiego amura  i zerwał mi się. Nie wiem jak go wyholować proszę o radę :) O popuszczeniu mu nie ma mowy,ponieważ przy brzegu są trzciny... A powera jak podbierak zobaczy takiego dostaje, że żyłka pęka od razu...


Pewien stary, doświadczony wędkarz radził, że na amury tylko podbieraki z  siatką żyłkową stosować należy. Ryba ta widząc czarną siatkę/ przeszkodę, zawraca gwałtownie próbując uciec przed dziwnym zjawiskiem. Podobnie zachowują się tołpygi. (2014/05/30 23:47)

zbynio 33


Nie mogę edytować postu teraz doczytałem że żyłka pęka. Może zastosuj grubszą żyłkę jeżeli masz dużo trzcin? Ja łowię szczupaki na wybitnie zarośniętym bajorku w którym są karasie duże liny i szczupaki większość wymiarowa tylko na żywca żyłką 0.40 inaczej się nie da ;/


To normalna grubość żyłki na amura. Amur ogólnie szarpie i nie tylko przy brzegu jak zobaczy podbierak. Ja używam miękkich, które ładnie amortyzują nam wielokrotne odjazdy i po jednej rybce nie mamy zniszczonej żyłki. (2014/05/31 10:40)

MgBastekPL


Zacięty był dobrze,przypon mi zerwał (2014/06/02 11:51)

Bernard51


Pi razy drzwi jakie te amury łowisz 3-5-10 kg i jaki przypon stosujesz, żyłka, plecionka, jak żyłka to grubość podaj, trochę więcej informacji to będzie mozna coś podpowiedzieć. Jak byś miał dobrze hamulec ustawiony, to na pewno i 0,16 przypon by nie zerwał, pamiętaj też że przy odjeżdzie amura kij trzymaj prawie poziomo a po chwili powoli podnoś szczytówkę do góry (pionowo większy opór w wysnuwaniu żyłki z kołowrotka) przy brzegu jak szarpnie to ci kij sam prostuje nie staraj się na siłę podnosić do góry, on wyjedzie pewną odległość i zwolni sam, wtenczas możesz kij wyprostować i zacząć powoli zwijać nie regulując hamulca.

"Jestem Hubert,łowię od 2 roku życia"       A w tej chwili ile masz lat że tyle problemu stwarza ci wyjęcie amura?? (2014/06/02 15:56)