Zaloguj się do konta

Amur - krótka charekterystyka.

utworzono: 2011/04/12 11:07

AMUR

Budowa zewnętrzna: Ciało silnie wyciągnięte, podobne do
ciała klenia. Pysk tępy, zagłębiony pomiędzy otworami nosowymi. Otwór gębowy lekko dolny, pozbawiony wąsów. Partie brzuszne zaokrąglone. Łuski duże, 42-45 wzdłuż linii bocznej, poniżej linii bocznej 5 rzędów łusek, w odróżnieniu od klenia, który ma ich tylko 3-4. Płetwa grzbietowa z 10, a odbytowa z 11 promieniami. Pierwsze trzy promienie pojedyncze, nie dzielone. Zęby gardłowe, dwurzędowe, na brzegach skośnie ścięte, bocznie ścieśnione i piłkowato pofałdowane, (1)2.(4).2. Grzbiet ciemnozielony do czarnozielonego. Boki jaśniejsze, zielonkawe. Łuski ciemno obramowane (tworzą wzór siatki). Maksymalna długość 120 cm.

Występowanie: na terenie całej Polski - w wodach stojących, niektórych rzekach, wyrobiskach żwirowych, jeziorach zaporowych. 

Tryb życia: Amur biały znosi wprawdzie niskie temperatury wody, jest jednak typowo ciepłolubnym gatunkiem. W Chinach, w rzece Jangcy, dojrzałość płciową uzyskuje już w 4 i 5 roku życia (w wodach chłodniejszych dopiero w 6-8 roku). Ikra składana jest w silnym prądzie wody ponad żwirowym podłożem, Okres inkubacji pelagicznie spływających z prądem rzeki jaj wynosi 32-40 godzin (przy temperaturze wody 27-29°C).

Pokarm: liście i pędy trzcin, glony nitkowate, mchy, ramienice, miękka flora kwiatowa, trawa łąkowa, liście drzew, larwy owadów, małe rybki. 

Metody połowu: gruntówka ze spławikiem lub bez spławika, gruntówka z ołowiem przelotowym lub spręzyna zanętowa. 

Przynęty: przeważnie roślinne, takie jak: zielona sałata, ziemniak, pędy białej koniczyny, kukurydza, kłącza tataraku, śliwki, wiśnie, pasty; przynęty zwierzęce (robaki kompostowe, rosówki a nawet żywiec). 

Okres ochronny: nie ma. 
Wymiar ochronny: nie ma 

Limit dzienny: 3 szt. łącznie z boleniem, brzaną, karpiem, lipieniem, pstrągiem potokowym, sandaczem i szczupakiem. 
[2011-04-12 11:07]

ArekCs

nie mam szczęścia do amura nigdy nie mogę go złapać..
[2011-04-12 12:08]

damian666

raz mialem farta i zlowilem amurka na hodowlanym na kukurydze
[2011-04-12 18:23]

Ja niedawno do swojego stawu wpuściłem 2 amury  po 0,50kg i teraz poluje na nie może złowię. W moim stawie mam 6 karpi i dużo karasi i 2 amury największy karp którego złowiłem u mnie nad stawem to miał 1.5kg i miał 40cm złowiłem na kukurydzę.  [2011-04-12 19:22]

nowak11

Ja na razie złapałem amura tylko jednego waga 4kg na delikatny sprzęcik na pszenicę
[2011-04-12 19:50]

rolo81

sprzęt gotowy i czeka na ocieplenie by podjąć walkę z amurami pozdrawiam :)))))))))
[2011-04-12 19:55]

Majster 81

Zgadza się WALKA z tą rybą nie ma przelewek - ja nazywam je łodziami podwodnymi jak obierze kierunek to bije jak wściekły -jest jazda i to nie zła . Pozdrawiam  ps gdy ciepło jest niesamowicie żarłoczny (nęć a efekty będą tylko podstawa dobre miejsce tj.odpowiednie dno )
[2011-04-12 20:30]

piczka

nie mam szczęścia do amura nigdy nie mogę go złapać..

[2011-04-14 14:57]

sebaiewa

W moim regionie na jeziorze ,,patelni'' z 5 lata wstecz wędkarz jeden łowił z ludki złapał amura 16 kg, ponoć 40 minut non stop amur go holował aż się zmęczył, a wędkarz trafił na pogotowie bo miał ztartą skórę na dłoniach do kości. Cierpiał ale nie chciał dać za wygraną.
[2011-05-03 20:52]

Mateusz997Pila

Mi też raz sie udało przechytrzyć amura, złapałem go na stawie hodowlanym.
Pozdrawiam
[2011-05-04 15:20]

780528

Co do amura to nie ma dla niego żadnych limitów ilościowych,chyba ,że są to limity narzucone przez właściciela lub opiekuna łowiska i są to przepisy wewnętrzne danego  łowiska.Bo w wodach PZW jest on traktowany na równi z leszczem ,krąpiem,karasiem srebrzystym itd.
[2011-05-04 17:33]