Amator pyta o sprzęt

/ 12 odpowiedzi
Witam wszystkich Forumowiczów,
łowię od jakiegoś czasu wraz z Tatą ale jesteśmy kompletnymi amatorami. Mnie pasją do ryb zaraził mój Chrzestny i jakoś to poszło. Do tej pory wędkowaliśmy na stawach hodowlanych więc tam co wrzuciłaś i na czym wyciągałeś nie miało większego znaczenia bo zawsze coś się złowiło. W tym roku wyrobiliśmy karty i z uwagi na bliskość Bugu chcieliśmy od czasu do czasu wyskoczyć i coś połowić. I tutaj moje pytanie mamy u siebie 4 wędki. Dwie to takie ruskie teleskopy podchodzące pod karpiówki o długości 3 metrów, na wodzie stojącej spisują się super natomiast nie wiem czy spiszą się na rzece, kolejna to 2,7m i 225 CW wydaje mi się że może robić za feeder i z niej da się połowić na grunt. Ostatnia to picker 3m i 25 CW. I tu moje pytanie czy któraś z nich nada się nad rzekę np. na grunt, a może te karpiówki zrobić jako spławiki, a picker na spinning i jeśli tak to na jaki. Proszę o jakieś rady i podpowiedzi. Jeśli nic kompletnie się nie nadaje to mogę zrobić jakieś zakupy ale nie wydając jakiś super pieniędzy z uwagi na brak czasu na bardzo wiele wypadów.

Dzięki za pomoc,
Konrad
Haryyy5


1. ruskie teleskopy 3m - nic nie powiem bo bez c.w. trudno zabrać głos. ale jeśli miałbym w ciemno zgadywać to ja osobiście wykorzystałbym je na grunt.

2. 2,7m i c.w. 225 - żeby coś robiło za feeder to musi to być feeder. tą można wykorzystać co najwyżej jako ciężką gruntówkę. Tyle że jeśli jest to też jakiś wyrób marki NO NAME to duża szansa że połamie się jak spróbujesz rzucać w okolicach jej C.W. Generalnie jeśli chodzi o przeznaczenie to można powiedzieć że jest to wędka na suma. przynajmniej teoretycznie.

3. picker 3m c.w. 25 - leciutki grunt, może też być na spławik.

musisz trochę poeksperymentować, połowisz tak długo aż się nie rozsypia a wtedy będziesz już może wiedział co kupić, czego oczekujesz od sprzętu. Na chwilę obecną proponuje pieniądze wydać na spinning. Akurat są to wędki na tyle specjalistyczne że nie zastąpi się ich skutecznie wędką o innym przeznaczeniu. A druga sprawa że łowiąc na spinning chyba najłatwiej złapać bakcyla bo jednak zawsze prościej znaleźć czas żeby wyskoczyć na godzinkę czy dwie porzucać niż jechać połowić na grunt gdzie w tym czasie to akurat przygotuje się stanowisko i można zacząć łowić :) (2015/03/20 10:09)

Sith


Gdybyś zdecydował się na rozpoczęcie wędkowania od spinningu - co sugerował i słusznie kol. Harry - a nie chciałbyś wydawać kosmicznych pieniędzy na pierwsze wędzisko spinningowe, z czystym sumieniem mogę Ci polecić:
http://www.jaxon.pl/Search/cache_cantara/Produkt/26810_cantara-spinningi.aspx
dł.240cm cw.5-25g.
Od lat łowię sprzętem JAXON-a i nigdy mnie nie zawiódł. (2015/03/20 12:07)

Pawllos


Dzięki za pomoc.

1) Zdecyduję się na dokupienie spinningu. Jaki zestaw możecie polecić tak za ok. 200. Wychodzę z założenia że nawet jak kupię coś na sam początek to chciałbym żeby to chwilę posłużyło. Wiem że nie ma uniwersalnych sprzętów na każdą rybę ale powiedzmy że chciałbym polować na szczupaka.

2) Na ryby chodzę z Tatą więc drugie pytanie: czy z wymienionych w I poście wędek da się zrobić coś nadającego się na rzekę? Np. Spławik do pickera, a na tą 225 grunt? Obaj jeździmy na ryby a nie po ryby jednak miło jak od czasu do czasu coś stuknie albo na grunt albo na spławik. (2015/03/20 13:36)

SlawekNikt


Ruskie teleskopy pamiętam doskonale :-) po zdemontowaniu ostatniego składu były to nawet fajne wędki :-) proponuję je wykorzystać albo na grunt albo na żywczyka lub nawet na spławik o ile to nie ciężkie "pały". Sprzęt gniotsa, nie łamiotsa ;-)

Co do drugiej wędki o cw ponad 200 g to jest to wędka raczej na morze albo na jakieś sumy wielgachne. Ja bym sprzedał, dołożył i kupił coś lżejszego tak do 100 g cw.

Pikerek fajny tylko troszkę krótki jak dla mnie, ale na spławik oczywiście się nada.

Co do spinningu ... hmm ten akurat rodzaj poławiania polubisz tylko wtedy jak lubisz robić kilometry spacerów nad rzeką lub też po prostu zechcesz rozprostować nogi podczas zasiadki, dlatego, jeżeli ile jak napisałem powyżej nie jestem spacerowiczem to nie inwestuj zbyt wiele w taki sprzęt tylko kup coś co podpowiada rozsądek bo po prostu lepiej zainwestować te pieniążki w inną wędkę np. w tzw. match czyli spławik, której to zdecydowanie Ci brakuje. (2015/03/20 14:39)

Pawllos


Ok czyli podsumowując mój sprzęt na rzekę raczej się nie nadaje, na wodę stojącą 2x grunt (teleskopy) 1x spławik (picker) czyli nie jest źle, a tą 225 albo sprzedać albo zakopać głęboko w szafie. Abyśmy mogli pobawić się trochę nad rzeką pickera zrobić na spławik i przydałoby się zakupić jeszcze ze 2-3 wędki do tego? Powiedzmy, że zrobimy zrzutkę po 200 czy 250. Czyli w sumie koło 500, czy za takie pieniądze można kupić coś konkretnego? Dopiero teraz poczytałem fora, pooglądałem filmiki i w sumie to cud że w życiu coś złowiliśmy :)

Pomagający mają u mnie wielkie piwo :) (2015/03/20 15:26)

SlawekNikt


Ok czyli podsumowując mój sprzęt na rzekę raczej się nie nadaje, na wodę stojącą 2x grunt (teleskopy) 1x spławik (picker) czyli nie jest źle, a tą 225 albo sprzedać albo zakopać głęboko w szafie. Abyśmy mogli pobawić się trochę nad rzeką pickera zrobić na spławik i przydałoby się zakupić jeszcze ze 2-3 wędki do tego? Powiedzmy, że zrobimy zrzutkę po 200 czy 250. Czyli w sumie koło 500, czy za takie pieniądze można kupić coś konkretnego? Dopiero teraz poczytałem fora, pooglądałem filmiki i w sumie to cud że w życiu coś złowiliśmy :)

Pomagający mają u mnie wielkie piwo :)

Twój sprzęt nadaje się także na rzekę. Różnica pomiędzy gruntówką czy też spławikówką rzeczną, a "stawową" to kwestia między innymi obciążenia bo inne będzie na stawie (mniejsze), a inne (większe) w rzece ze względu na prąd wody, warunki na łowisku itp. 225 sprzedałbym jak już pisałem. Do łowienia na spławik moim zdaniem zakup sobie wędkę typu match z dużym cw. taką aby i większa sztuka bez problemu wylądowała w podbieraku. Za 5 setek to spokojnie 2 dobre wędeczki i dwa przyzwoite kręciołki zakupisz.

A co do piwka to w Warszawie jestem baaardzo często także może kiedyś :-) (2015/03/20 20:42)

Pawllos


A mógłbym poprosić o dwa konkretne zestawy (modele a najchętniej linki do dobrych modeli) ? (2015/03/21 00:33)

metelik


A z ciekawostek dodam, ze drzewiej czlowiek nie mial problemu czy mial teleskopowa, splawikowa, feederowa, matczowa czy spinningowa czy inna tam tuningowa ;)


Mial jedna - bambusowa ;)

I wcale nie dziwne, ze zlapaliscie ryby tym co wymieniles - gdyz to nie wedka lapie tylko to cos co ja czyimie po grubszej stronie kija ;)


Pozdrawiam serdecznie
    Tomasz

P.S.
Bug  to ciekawa woda... Polamania kija zycze na taaaakiej rybie... O ile mnie pamiec nie myli to i sumy tam plywaja, wiec jesli lubisz przygody to sprobowac mozna ta 225g na nocna nasiadowke - w najgorszym razie wedzisko nie wytrzyma ale wrazenia beda niezapomniane...

P.P.S
Nie podpowiadam nic wiecej, gdyz koledzy juz merytorycznie wyluszczyli powyzej ;) (2015/03/21 00:34)

SlawekNikt


A z ciekawostek dodam, ze drzewiej czlowiek nie mial problemu czy mial teleskopowa, splawikowa, feederowa, matczowa czy spinningowa czy inna tam tuningowa ;)


Mial jedna - bambusowa ;)

A jeszcze wcześniej to była dosłownie wędka z lasu czyli tzw. leszczak :-) (2015/03/21 06:49)

Sith


Jeśli chodzi o spinning, to zainteresuj się:
http://www.wedkarski.com/wedki/10208-wedka-impress-spin-gtx-jaxon.html  w wersji WJ-IMX27025
http://www.wedkarski.com/10260-kolowrotek-travis-jaxon.html w wersji KJ-TRV200
do tego na jednej szpuli
http://www.wedkarski.com/zylki-plecionki/9450-plecionka-nihonto-octa-braid-150-metrow-mikado.html w wersji Z24B-012
na drugiej
http://www.wedkarski.com/zylki-plecionki/3358-zylki-guide-select-light-blue-dragon.html w wersji TDC-30-25-120
Oczywiście to moje preferencje, gdyż jak pisałem nigdy nie zawiodłem się na produktach tych firm i używam ich od wielu lat. (2015/03/21 06:52)

Haryyy5


za 500 zł spokojnie kupisz 2 już fajne wędeczki z kołowrotkami. Wiadomo że nie będzie to jakaś najwyższa klasa ale w zupełności wystarczy. A to co masz też na razie będzie ok. i na rzekę i na wodę stojącą. Lepiej nie wydawaj teraz pieniędzy. Połów tym co masz i jak się zepsuje albo dojdziesz sam do wniosku że potrzebujesz czegoś lepszego to wtedy kupisz. Szkoda teraz kasy bo dopiero teraz zaczniecie nabierać doświadczenia, za jakiś czas zrozumiesz sam co jest Ci potrzebne. Szansa że kupując teraz wędki wybierzesz coś co będzie Ci odpowiadało np. za rok jak już sam będziesz wiedział czego oczekujesz są bliskie zeru. Poużywaj trochę tych ruskich teleskopów. Sam zaczynałem na takim bazarowym teleskopie 3,6m, z bazarowym kołowrotkiem i służył mi kupę czasu, najpierw na spławik, potem na grunt, trochę ryb powyciągał i zawsze dawał radę ... do czasu aż zostawiłem go nad wodą :( :( :( Także nie napalaj się od razu na nowy sprzęt, tylko łów tym co masz a zmień dopiero jak będziesz w stanie wykorzystać możliwości jakie da Ci lepsza wędka. (2015/03/21 09:59)

SlawekNikt


A mógłbym poprosić o dwa konkretne zestawy (modele a najchętniej linki do dobrych modeli) ?

Wysłałem kilka propozycji na pocztę. (2015/03/21 17:27)