Akumulator do echosondy Garmin

/ 4 odpowiedzi
Witam
Na allegro sprzedawane sa echosondy garmin striker plus 7sv z akumulatorami żelowymi 12 V / 7 Ah.
Chciałem się dowiedzieć jak długo taka echosonda będzie działać na takim akumulatorze ?
Warto kupić coś pojemniejszego ?
aldente


Cześć Łukasz. Długość pracy echosondy na akumulatorze (w Twoim przypadku 7 Ah) będzie zależała od ilości czasu eksploatowania echosondy na wodzie. Jeśli echo podczas łowienia jest ciągle włączone, jeśli jasność obrazu jest nastawiona na maxa, jeśli rejestrujesz mapę akwenu...cały ten czas pobierany jest prąd. Z drugiej strony akumulator nie powinien być więcej rozładowywany, niż 75 % swojej pojemności. Inaczej zostanie w szybkim tempie zniszczony.
Najpierw musisz wiedzieć jaki jest pobór prądu tej echosondy. W przypadku garmin striker plus 7sv jest to 0,67 Ampera (12V). Żeby obliczyć wystarczającą pojemność akumulatora, tak, aby nie dopuścić do jego rozładowania poniżej 75 procent, wykonujesz następujące działanie:
Maxymalny pobór prądu na godzinę, czyli 0,67 Amp. X ilość godzin wędkowania X 1,5 = minimalna pojemność Twojego akumulatora.
Dajmy przykład, jeśli wędkujesz 6 godzin i masz cały ten czas włączony echolot. 0,67A X 6h X 1,5 = 6,03 Ah . Jeśli więc łowiłbyś 6 godzin i używał akumulator 7 Ah, to jest on wystarczający na te 6 godzin. Nie więcej! Wtedy powinieneś wyłączyć echolot.! Aby czasem dłużej powędkować, lepszy byłby więc akumulator 9 Ah !!! Mam nadzieję, że pomogłem. (2020/02/22 23:05)

aldente


Zwróć też uwagę na ładowarkę! Prąd ładowania powinien wynosić 10 proc. do 25 proc. pojemności znamionowej akumulatora. Czyli akumulator 7Ah ładujesz prądem max 1,75 A. (2020/02/22 23:21)

pluskff4


wielkie dzięki. teraz już wszystko wiem. (2020/02/23 11:18)

z@mela


Uzywam strajkera 7
który pobiera przy normalnej pracy sonaru , gps i podświetlenie na 80% jakies 0,4A
do tego zamontowane mam 2 akumulatory WM POWER 7,2Ah pół roczne (dbane) i to wystarcza na godzine może 2 godziny w obecnych warunkach vo jest po prostu nieporozumieniem . }
Jakie akumulatory polecacie ? konkretnie mam na myśli producentów ktorzy trzymaja deklarowaną pojemność bo te to jakiś badziew , mam nadzieje ze reklamacja będzie uwzględniona choc z akumulatorami to cięzki temat bo zawsze sprzedawca ale to zawsze powie ze NIE DOLADOWANA bateria i cześć . (2022/11/27 16:56)