Zaloguj się do konta

Aktualna pogoda nad morzem

utworzono: 2013/10/31 10:44
krzyzak24

witam wszystkich mam pytanko czy to prawda ze obecnie na Bałtyku panują takie sztormy i czy to jest taka każdego roku w tych miesiącach dzięki za odp
[2013-10-31 10:44]

Nie wiem czy akurat dzisiaj jest sztorm itd. Ale jest mniej więcej taj jak piszesz, kontroluj pogodę dla rybaków to się dowiesz więcej. Pozdro.
[2013-10-31 11:18]

witam wszystkich mam pytanko czy to prawda ze obecnie na Bałtyku panują takie sztormy i czy to jest taka każdego roku w tych miesiącach dzięki za odp

"Orkan Krystian przyniósł na wybrzeżu porywy wiatru przekraczające 90 km/h, a na Bałtyku sztorm do 11 stopni w skali Beauforta. Na szczęście wiało słabiej niż wynikało to z prognoz i nie ma poważniejszych szkód.

Po przemierzeniu zachodniej Europy, niż Krystian przyniósł porywisty wiatr również w Polsce. Jednak pomimo tego, że nad środkowym Bałtykiem ciśnienie z jego centrum nadal było niskie, rzędu 970 hPa, to jednak jego zróżnicowanie na obszarze kraju nie było duże.

To sprawiło, że prędkość wiatru przeważnie była słabsza aniżeli wskazywały na to prognozy. Tym samym nie podzieliliśmy losu Brytyjczyków, Francuzów czy też Niemców, gdzie orkan okazał się nie tylko niszczycielski, lecz również zabójczy.

W Polsce pierwsze uderzenie wiatru nastąpiło już w nocy z niedzieli na poniedziałek (27/28.10). Miejscami w Wielkopolsce wiało do 72 km/h, a na tatrzańskich szczytach do 120 km/h.

W pierwszej połowie dnia w poniedziałek (28.10) wiatr ucichł, a niebo się rozpogodziło, jednak tylko na chwilę. Od południa wiatr systematycznie przybierał na sile, wraz z pogłębianiem się różnic ciśnienia między północnymi i południowymi województwami.

Największe porywy wiatru, do 94 km/h, odnotowano w Łebie między godziną 23:00 a 1:00 w nocy z poniedziałku na wtorek (28/29.10). Na południowym Bałtyku podmuchy wówczas przekraczały 100 km/h, a więc 10-11 stopni w skali Beauforta.

Gdyby taki wiał szalał na lądzie, wówczas byłby w stanie wyrywać drzewa z korzeniami i zrywać dachy z zabudowań. Na szczęście wichura ograniczyła się do obszaru niezamieszkanego, a więc szkód nie odnotowano.

W Ustce porywy osiągały 83 km/h, podobnie jak poza bezpośrednim obszarem wybrzeża w Elblągu. Po za tym miejscami na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i na Pomorzu wiatr dochodził do 70-75 km/h. W pozostałych regionach kraju nie przekraczał bariery 70 km/h, a więc nie był niebezpieczny."

Twojapogoda.pl

[2013-10-31 12:28]

Nie ma reguły kiedy pojawi się sztorm. Wiadomym jest natomiast, że ciepłe zimy sprzyjaja powstawaniu orkanów nad Bałtykiem. Lub też jak kto woli orkany nad Bałtykiem wywołują ciepłe zimy:)
[2013-10-31 12:30]

krzyzak24

dzieki koledzy czekamy na wyjazd juz do dluzszego czasu i tak troche toco sie dzieje na altyku zaczyna mnie przerazac a jade 9 listopada moze sie juz uspokoi
[2013-11-02 07:46]