ABC zawodnika

/ 37 odpowiedzi
Romuald55

Są różne szkoły a temat budowy zestawów.Chodzi o obciążenia.Lużne śruciny czasem się samoczynnie przesuwają,zwłaszcza w podbieraku.Jeżeli montuje się je na stałe to na każdym dodatkowym topie są różne zestawy i szybciej je można zmienić niż korygować śruciny lużniejsze.Trzeba tylko tych topów mieć więcej. (2014/01/06 13:44)

s1bartosz

Mi się wydaje, że z tymi śrucinami bardziej chodzi o kaleczenie żyłki jak ich samoczynne przesuwanie. Ja osobiście rozjeżdżam śrut po kawałku żyłki a dopiero później przesuwam w miejsca docelowe. Na jeziorach niezmiernie rzadko zmieniam położenie śrucin. Rozkładam na topach kilka zestawów, gdzie z góry mam założone jak będę łowił np. na 3 topach opad a na 1 z dna. Oczywiście nie jest to regułą bo warunki często są zmienne. (2014/01/06 14:00)

Roxola

I właśnie to jest doskonały przykład, że nie ma jednoznacznych odpowiedzi w tym temacie :)

Pisząc ruchome - nie miałam na myśli przesuwające się samoczynnie na żyłce, a jedynie możliwe do przesunięcia.Zdecydowanie wolę podnieść śrucinę, niż zmieniać top, bo zwykle różnią się gramaturą założonych spławików na zestawie jak też amortyzatorem. Chcąc mieć osobne topy do rozmieszczenia śrucin, to topów z trzech kompletów tyczek by mi zabrakło, bo mam kompatybilne z sobą. (2014/01/06 14:10)

Roxola

Jeszcze taka drobnostka.Napisałam wcześniej "Czasami łowimy z gruntu, czasami z powietrza" - to nie znaczy, że łowimy nad wodą.Tak potocznie się mówi, jeżeli przynęta jest nad dnem.  (2014/01/06 14:32)

duch czasu

No i widzicie państwo jak dyskusja się rozwija myśle że w miłej i sportowej atmosferze! Są to rady potrzebne bo skąd młody człowiek może wiedzieć jak wygrać z ukleją która atakuje juz pod powierzchnią jak dobić przynętą do dna .Myślę że zbiegiem czasu ten temat się rozwinie i młodzi ludzie juz wkwietniu na pierwszych zawodach dzięki Państwu będą dużo mądrzejsi i będa mogli dzięki tej wiedzy lepiej się przygotować lepiej trenować lepiej wyciągać wnioski i lepiej też wydać swoje ciężko zdobyte lub zarobione na ten sport pieniądze. Jeszcze raz zaznaczam temat dyskusji mojego posta to ABC a nie jak zostać spławikowym mistrzem Polski ! (2014/01/06 18:21)

kucus22

No i widzicie państwo jak dyskusja się rozwija myśle że w miłej i sportowej atmosferze! Są to rady potrzebne bo skąd młody człowiek może wiedzieć jak wygrać z ukleją która atakuje juz pod powierzchnią jak dobić przynętą do dna .Myślę że zbiegiem czasu ten temat się rozwinie i młodzi ludzie juz wkwietniu na pierwszych zawodach dzięki Państwu będą dużo mądrzejsi i będa mogli dzięki tej wiedzy lepiej się przygotować lepiej trenować lepiej wyciągać wnioski i lepiej też wydać swoje ciężko zdobyte lub zarobione na ten sport pieniądze. Jeszcze raz zaznaczam temat dyskusji mojego posta to ABC a nie jak zostać spławikowym mistrzem Polski !

Taki wątek popieram , młodzi adepci proszą o WSZELKIE cenne rady w metodzie spławikowej.
Każdy szkoli swoje umiejętności jak może. Szkoda, że niektórzy zachowują się jak stare pierniki i tylko psioczyc umieją :/ Swoją drogą znajdziemy na tym forum pokoje odnośnie sztuki łowienia sandaczy, karpi i innych ryb wszelkimi metodami, a w momencie gdy młody człowiek chce zagłębic się w dziedzinie zawodniczego połowu białej rybki to niektórzy koledzy, koleżanki odsyłają go do innych stron, forów?! Najlepiej go przekierunkowac do stron zawodowców, którzy oprócz bogatej wiedzy teoretycznej posiadają także nie małe środki finansowe ( często sami zarabiają na życie wędkarstwem) sugerując jednocześnie, że to wstyd zapuszczac się na gotowce?! (2014/01/06 18:46)

Roxola

Oj tam, oj tam ...nie odsyłam do innych stron, tylko nad wodę.
Swoją drogą, to ja odpowiedziałam na zadane pytanie w wątku i z przyjemnością przeczytam inne odpowiedzi bez wtrącania się w temat. Powodzenia. (2014/01/06 18:59)

s1bartosz

Problemem nie jest to, że ktoś nie chce pomóc. Ten temat jest zbyt rozległy aby analizować te wszystkie problemy. Dochodzi do tego jeszcze kwestia autorytetu. np. mało kto powie więcej niż K. Górecki w dziedzinie np. przygotowania gliny. Chętnie podyskutuję na konkretny temat a takie zbiorcze zestawienie nie ma sensu. Jeśli kolega chce rozwinąć dyskusję na ten temat proponuję założyć odrębny dział i w nim stworzyć tematy typu zanęty i gliny, wędki, etc. Ujęcie tego w tak sposób mija się z celem. To forum ma jeszcze jeden problem, niski poziom dyskusji. Odesłanie kolegi do np. wyczyn.fora.pl jest dobrym rozwiązaniem bo znajdzie tam praktycznie wszystkie informacje od teraz nie czekając na odpowiedzi i nie będzie musiał ich wyłapywać spośród zbędnych informacji. 
Pozdrawiam :)  (2014/01/06 19:04)

Romuald55

Nie da się zrobić dobrego wyniku bez znajomości wody.Dlatego istotne są treningi przed zawodami.Na co zwracać uwagę?!
Na wodach stojących,poza głębokością łowiska na kierunki wiatrów,falowanie wody.Roślinność wodną,rybostan.
...na płytkich łowiskach,gdy używa się topów 4 elementowych lub krótszych można stosować delikatniejsze zestawy.Do 1 g.
...na głębszych zestawy są cięższe.Chodzi o to,żeby przynęta szybciej osiągnęła dno.
Ciężar zestawu zależy także od kierunków i siły wiatru oraz falowania wody.Bez treningu nie da się przygotować odpowiednich zestawów.
Znajomość rybostanu daje nam wiedzę potrzebną do dobrania odpowiedniej zanęty.Na płoć,którą najczęściej się łowi nad dnem zanęta musi dobrze pracować.Leszcz natomiast żeruje z dna i nie lubi jak coś się dzieje na dnie.
To są dane ogólne.Każda woda jest inna.Dlatego warto ją przetestować. (2014/01/06 19:25)

kucus22

Oj tam, oj tam ...nie odsyłam do innych stron, tylko nad wodę.
Swoją drogą, to ja odpowiedziałam na zadane pytanie w wątku i z przyjemnością przeczytam inne odpowiedzi bez wtrącania się w temat. Powodzenia.

Wyraziłem swoje zdanie i opisałem swoje spostrzeżenia co do niektórych komentarzy- czy to jest wtrącanie się?!:)
Owszem pojawiły się w końcu merytoryczne porady- np. koleżanki, jednak ja odniosłem się do początkowej reakcji portalowiczów;) (2014/01/06 20:48)

duch czasu

Witam! Mam do państwa pytanie jak dobierać i czym się sugerować jeśli chodzi o długość przyponów ?Cały czas mam na myśli wędkarstwo jeziorowe. (2014/01/08 08:47)

duch czasu

No tak czar prysł !Kto wie wiedział będzie a kto nie wie się tutaj nie dowie cóż życie ! ale nic dziękuje chociaż za początek. Pozdrawiam kolegów i koleżanki . (2014/01/23 10:17)