Uprawnienia Strażnika Społecznej Straży Rybackiej

/ 134 odpowiedzi
mulak1


Dziwne,że najwięcej do powiedzenia mają ci którzy nie są strażnikami i nie widzieli na oczy żadnego regulaminu i uprawnień upoważnionych do kontroli.RAPR mówi wyrażnie kto ma prawo kontroli.Nie określa ilu członków musi stanowić organ kontrolny.Odmowa poddania się kontroli jest złamaniem regulaminu i podlega karze.
..............
Piszesz o tym o czym nie masz pojęcia właśnie ty . Przeczytaj sobie uprawnienia SSR......... punk 4 ... .
Strażnik może dokonać czynności kontroli przynajmniej w asyście drug
jego strażnika lub
funkcjonariusza PSR, Straży Miejskiej/Gminnej oraz Policji

(podczas kontroli przez
jednego strażnika SSR wędkarz nie mama obowiązku okazania się dokumentami, wtedy taki
strażnik nie ma prawa do niczego, czyli nic wędkarzowi nie zrobi . (2015/06/23 07:46)

SuperGrover


§ 8 
1. Strażnicy podczas wykonywania zadań kontrolnych mogą działać w samodzielnych patrolach, w składzie patroli Państwowej Straży Rybackiej lub wspólnie z przedstawicielami innych instytucji i organizacji posiadających uprawnienia kontrolne.  
2. Patrol Społecznej Straży Rybackiej składa się z co najmniej 3 strażników. 
3. Komendant lub Komendant grupy wyznacza dowódców patroli Społecznej Straży Rybackiej stałych lub na czas trwania kontroli. 
4. Strażnicy wchodzący w skład patrolu Społecznej Straży Rybackiej, są zobowiązani do wykonywania poleceń dowódcy patrolu, a w przypadku uczestnictwa we wspólnych kontrolach z Pastwową Strażą Rybacką – dowódcy patrolu Państwowej Straży Rybackiej. 
5. Powyższe nie ogranicza strażnika w podejmowaniu samodzielnych działań w zakresie przysługujcych mu uprawnień. 

Tak to wygląda w powiecie wejherowskim, więc sugeruję umiar w opiniach kto się zna, a kto nie... (2015/06/24 23:00)

Jakub Woś


§ 8 
1. Strażnicy podczas wykonywania zadań kontrolnych mogą działać w samodzielnych patrolach, w składzie patroli Państwowej Straży Rybackiej lub wspólnie z przedstawicielami innych instytucji i organizacji posiadających uprawnienia kontrolne.  
2. Patrol Społecznej Straży Rybackiej składa się z co najmniej 3 strażników. 
3. Komendant lub Komendant grupy wyznacza dowódców patroli Społecznej Straży Rybackiej stałych lub na czas trwania kontroli. 
4. Strażnicy wchodzący w skład patrolu Społecznej Straży Rybackiej, są zobowiązani do wykonywania poleceń dowódcy patrolu, a w przypadku uczestnictwa we wspólnych kontrolach z Pastwową Strażą Rybacką – dowódcy patrolu Państwowej Straży Rybackiej. 
5. Powyższe nie ogranicza strażnika w podejmowaniu samodzielnych działań w zakresie przysługujcych mu uprawnień. 

Tak to wygląda w powiecie wejherowskim, więc sugeruję umiar w opiniach kto się zna, a kto nie...



Jasny zapis. Trzeba zwrócić uwagę na liczbę mnogą. >Strażnicy< mogą działać w samodzielnych patrolach a więc co najmniej trzech strażników SSR lub SSR + PSR ewentualnie SSR+ Policja. Ale nigdy jeden strażnik SSR (2015/06/24 23:40)

JKarp


1. Strażnicy podczas wykonywania zadań kontrolnych mogą działać w samodzielnych patrolach, w składzie patroli Państwowej Straży Rybackiej lub wspólnie z przedstawicielami innych instytucji i organizacji posiadających uprawnienia kontrolne.  
2. Patrol Społecznej Straży Rybackiej składa się z co najmniej 3 strażników. 
3. Komendant lub Komendant grupy wyznacza dowódców patroli Społecznej Straży Rybackiej stałych lub na czas trwania kontroli. 
4. Strażnicy wchodzący w skład patrolu Społecznej Straży Rybackiej, są zobowiązani do wykonywania poleceń dowódcy patrolu, a w przypadku uczestnictwa we wspólnych kontrolach z Pastwową Strażą Rybacką – dowódcy patrolu Państwowej Straży Rybackiej. 
5. Powyższe nie ogranicza strażnika w podejmowaniu samodzielnych działań w zakresie przysługujcych mu uprawnień. 

Tak to wygląda w powiecie wejherowskim, więc sugeruję umiar w opiniach kto się zna, a kto nie...

K woli wyjaśnienia. Nie tylko strażnik ale każdy wędkarz ma obowiązek reagować jeśli ktoś łamie prawo ( mówię o wędkarzach nad wodą ). Strażnik widząc takie coś reaguje - ale to nie jest rutynowa kontrola patrolu, który składa się jak czytam z trzech strażników. Ot i cała filozofia. Ja tam się znam  i nie dam się kontrolować wolnym strzelcom.;-))))
W każdym razie macie w regulaminie dwa wykluczające się punkty.JK (2015/06/25 08:43)

Romuald55


Nie zagalopowujcie się Panowie w swoich wywodach o znajomości prawa.Nie ma ogólnopolskiego regulaminu SSR.SSR działa od powstania PZW jako Organ wspomagająco kontrolny o charakterze społecznym.Wiem co mówię,bo w 1970 roku zostałem wybrany na walnym zebraniu Koła na Komendanta SSR.Od tamtej pory praktycznie nic się nie zmieniło.Niektórzy starostowie po na podstawie ustawy z 1985 roku ustanowili regulaminy SSR.Głowę daję,że w wielu powiatach Szacownej RP nie ma żadnego regulaminu SSR.Wszystko działa na starych zasadach,których nikt już nie pamięta nawet.Nie ukrywam,że SSR generalnie na wielu wodach jest głównym czynnikiem kontrolnym pilnującym naszego wspólnego dobra.Na pewno zdarzają się też "czarne owce",ale gdzie ich nie ma. (2015/06/25 12:46)

rafalwedkuje


Mnie osobiście to nawet te czarne owce nie chcą kontrolować.Z dwa a może ze trzy lata nie widziałem żadnego. Ostatni raz na pilichah.(Tam to są ale PSR )Cóż z ich uprawnień jak ich nie ma u mnie. :-) (2015/06/25 13:51)

Piotr 100574


1. Strażnicy podczas wykonywania zadań kontrolnych mogą działać w samodzielnych patrolach, w składzie patroli Państwowej Straży Rybackiej lub wspólnie z przedstawicielami innych instytucji i organizacji posiadających uprawnienia kontrolne.  
2. Patrol Społecznej Straży Rybackiej składa się z co najmniej 3 strażników. 
3. Komendant lub Komendant grupy wyznacza dowódców patroli Społecznej Straży Rybackiej stałych lub na czas trwania kontroli. 
4. Strażnicy wchodzący w skład patrolu Społecznej Straży Rybackiej, są zobowiązani do wykonywania poleceń dowódcy patrolu, a w przypadku uczestnictwa we wspólnych kontrolach z Pastwową Strażą Rybacką – dowódcy patrolu Państwowej Straży Rybackiej. 
5. Powyższe nie ogranicza strażnika w podejmowaniu samodzielnych działań w zakresie przysługujcych mu uprawnień.



a punkt 5 jak interpretować??????bo chyba że jednak może samodzielnie i w pojedynkę kontrolować :)pisze że powyższe nie ogranicza go do podejmowania samodzielnych działań ,czyli punktu od 1 do 4 nie są jakąś granicą do nie przejścia (2015/06/25 16:44)

JKarp


Ja napisałem jak ja to rozumiem.Wędkarz czy strażnik ( obojętne )  jeśli widzi coś niepokojącego powinien podjąć jakieś działanie i dlatego jest zapisane, że " Powyższe nie ogranicza strażnika w podejmowaniu samodzielnych działań w zakresie przysługujcych mu uprawnień. " Wędkarz powinien zadzwonić na SSR lub PSR. Strażnik podejmuje czynności w takim momencie sam. Natomiast patrol prowadzony rutynowo to wg tego regulaminu trzech strażników.Natomiast jeśli brać pod uwagę, że jeden strażnik może kontrolować rutynowo  to w tym regulaminie punkt drugi wyklucza punkt czwarty i odwrotnie. 
JK (2015/06/25 16:56)

Jakub Woś


Nie zanawiało Was nigdy dlaczego w tym zapisie RAPR wszystkie podmioty są wymienione w liczbie mnogiej prócz Uprawnionego do rybactwa?

.
Wędkarz łowiący ryby ma obowiązek poddać się kontroli prowadzonej przez:
a)
funkcjonariuszy Policji,
b)
strażników Państwowej Straży Rybackiej,
c)
strażników Społecznej Straży Rybackiej,
d)
strażników Straży Ochrony Mienia PZW,
e)
strażników Państwowej Straży Łowieckiej,
f)
strażników Straży Leśnej,
g)
strażników Straży Parków Narodowych i Krajobrazowych,
h)
funkcjonariuszy Straży Granicznej,
i)
uprawnionego do rybactwa, na użytkowanych przez niego wodach (2015/06/25 18:35)

Piotr 100574


dlatego że chodzą parami bo jeden umie czytać drugi pisać ???:) (2015/06/25 19:29)

Spear


Ustawa z dnia 32 Grudnia 2016 r. O uprawnieniach szeryfów wód.

Art.1.
§ 2. Strażnicy podczas wykonywania zadań kontrolnych mogą wymierzać samodzielnie karę, w postaci chłosty lub publicznego policzkowania każdemu wędkarzowi, który ośmieli się spojrzeć w twarz strażnikowi.
Art. 3
§ 6. Strażnicy podczas wykonywania zadań kontrolnych mogą w pojedynkę dokonywać kontroli osobistej każdego wędkarza, który nie dokonał wpisu do rejestru połowów.


Prosze, skoro temat przerodził się w paplanine bez sensu, to i ja dodam coś od siebie. Nijak się to ma do obowiązującego prawa, ale skoro ktoś pisze, że strażnik ma prawo sobie wstać od wędki i zrobić nam kontrolę to te "artykuły" pewnie też są prawdziwe.

p.s. Życzę dużo zdrowia i cierpliwości normalnym strażnikom i nie pozdrawiam tych pseudo strażników psującym wizerunek całej SSR.



(2015/06/25 20:42)

JKarp


Czy tam, czytam i aż mnie ciary przeszły he he ;-)
JK (2015/06/25 21:02)

Piotr 100574


ja bym był nawet za zmianą tej ustawy,powinni wprowadzić że strażników musi być minimum 4 ,we 2 pewnie strach nad naszymi wodami kontrolować ,pozostaje mi tylko współczuć (2015/06/25 21:28)

JKarp


Nie tak do końca jest, że strażnicy muszą się bać na patrolu. Po pierwsze patrol z Policją lub PSR. Oczywiście to utopia ale czasem takie kontrole mnie spotykały.Po drugie - zdrowy rozsądek. Jak widać bandę podpitych kolesi może lepiej się wycofać ? A i rozporządzenia tu linkowane mówi, że strażnicy w razie problemu odstępują.Kilka lat temu był tu wpis o tym, że jakiś strażnik SSR dostał nożem. Ponoć wszystko skończyło się dobrze ale jak pamiętam to SSR na siłę chciała skontrolować jakiś podpitych buraków nad Wisłą. Zamiast odstąpić chcieli się pokazać i finał był jaki był.
JK (2015/06/25 21:39)

Piotr 100574


właśnie Janusz,tylko rozsądek (2015/06/25 21:45)

u?ytkownik116256


Ustawa z dnia 32 Grudnia 2016 r. O uprawnieniach szeryfów wód.

Art.1.
§ 2. Strażnicy podczas wykonywania zadań kontrolnych mogą wymierzać samodzielnie karę, w postaci chłosty lub publicznego policzkowania każdemu wędkarzowi, który ośmieli się spojrzeć w twarz strażnikowi.
Art. 3
§ 6. Strażnicy podczas wykonywania zadań kontrolnych mogą w pojedynkę dokonywać kontroli osobistej każdego wędkarza, który nie dokonał wpisu do rejestru połowów.


Prosze, skoro temat przerodził się w paplanine bez sensu, to i ja dodam coś od siebie. Nijak się to ma do obowiązującego prawa, ale skoro ktoś pisze, że strażnik ma prawo sobie wstać od wędki i zrobić nam kontrolę to te "artykuły" pewnie też są prawdziwe.

p.s. Życzę dużo zdrowia i cierpliwości normalnym strażnikom i nie pozdrawiam tych pseudo strażników psującym wizerunek całej SSR.

jeden był taki mądry i w sądzie dostał podwójnie ;)


(2015/06/25 22:25)

Spear


Dobrze, ze nie potrojnie... Bajki lepiej zachowac dla dzieci. (2015/06/25 22:42)

u?ytkownik116256


Dobrze, ze nie potrojnie... Bajki lepiej zachowac dla dzieci.


oj ale ty nienawidzisz SSR chyba coś nabroiłeś chłopcze ;) albo ci przeszkadzają w "czymś" nad wodą? uczciwy wędkarz się cieszy , że nad wodą spotka kontrolę... (2015/06/25 23:53)

Spear


Słuchaj chłopcze, szanuję pracę kolegów z SSR i uważam, że ich praca jest potrzebna.
Denerwują mnie jednak ludzie tobie podobni, którzy uważają się za bóg wie kogo. (2015/06/26 00:23)

u?ytkownik116256


Napisz szczerze co ty chłopaku zrobiłeś dla ochrony wód PZW, dla dobra ogółu oprócz oczywiście pisania bzdur na portalu? proszę o rzeczową odpowiedź? (2015/06/26 12:03)

Spear


Chłopcze! Ten wątek dotyczy uprawnień strażników SSR, nie tego kto więcej robi dla naszych wód. Jak przeczytasz pierwszy wpis, to zobaczysz o czym jest tu mowa.

Bzdury to ty piszesz wpierając innym, że masz prawo sobie do kogoś podejść i samemu zrobić "kontrolę".
Jeżeli jesteś na bakier z przepisami to radzę poczytać, a nie kierować się urażoną dumą. Całe szczęście, że u mnie są normalni strażnicy. (2015/06/26 12:17)

mulak1


Uprawnienia strażnika SSR.
1.
Kontrola dokumentów uprawniających do połowu ryb u osób dokonujących połowu.
2.
Kontrola ilości, masy i gatunków odłowionych ryb oraz przedmiotów służących do ich
połowu i przetrzymywania.
3.
Zabezpieczenie porzuconych ryb
i przedmiotów służących do ich połowu w przypadku
niemożności ustalenia ich posiadacza.
4.
W wypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa lub wykroczenia
odbierania za pokwitowaniem ryb i przedmiotów służących do ich połowu w tym, że
ryby
należy przekazać za pokwitowaniem uprawnionemu do rybactwa, a przedmioty
zabezpieczyć.
Na podstawie art. 25 ust. 2 ustawy o rybactwie śródlądowym strażnik S.S.R. podczas i w
związku z wykonywaniem wskazanych wyżej czynności korzysta z ochrony p
rawnej
przysługującej funkcjonariuszom publicznym, co w świetle kodeksu karnego z 06.06.1997 r.
oznacza:
-
Naruszenie nietykalności cielesnej strażnika S.S.R. jest przestępstwem z art. 222 § 1
kodeksu karnego zagrożonym grzywną, karą ograniczenia wolności
albo pozbawienia
wolności do lat trzech.
-
Dopuszczenie się czynnej napaści na strażnika S.S.R z użyciem broni palnej noża lub innego
niebezpiecznego narzędzia, albo środka obezwładniającego jest przestępstwem z art. 223
kodeksu karnego zagrożonym karą poz
bawienia wolności do lat dziesięciu.
-
Stosowanie przemocy lub groźby bezprawnej w celu zmuszenia strażnika S.S.R. do
przedsięwzięcia lub zaniechania czynności jest przestępstwem z art. 224 § 2 kodeksu karnego
zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat tr
zech, a jeżeli następstwem takiego
zachowania było naruszenie ciała lub rozstroju zdrowia, trwającego dłużej niż siedem dni
albo ciężki uszczerbek na zdrowiu jest przestępstwem z art. 224 § 2 kodeksu karnego
zagrożony karą pozbawienia wolności od trzech mi
esięcy do lat pięciu
-
Znieważenie strażnika S.S.R. lub osoby do pomocy mu przybranej podczas lub w związku z
pełnieniem obowiązków służbowych jest przestępstwem z art. 226 § 1 kodeksu karnego
zagrożony grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia
wolności do roku.
Dodatkowo przypominam, że Strażnik obecnie musi bezwzględnie skierować wniosek o
ukaranie mandatem do Państwowej Straży Rybackiej.
Wyjaśnienia dotyczące Społecznej Straży Rybackiej
Co wolno Społecznej Straży Rybackiej nad naszymi w
odami, jak powinien się zachowywać
Strażnik i czy jest jego obowiązkiem legitymowanie się wędkarzom?
1.
Strażnik podczas dokonywania kontroli obowiązany jest przestrzegać zasad kulturalnego
zachowania i uprzejmego traktowania
osoby kontrolowanej. Strażnik jest zobowiązany
poinformować osobę kontrolowana, że jest strażnikiem, na żądanie okazać legitymację
strażnika SSR.
2.
Podczas i w związku z wykonywanymi czynnościami strażnik Społecznej Straży
Rybackiej:
a)
jest obowiązany
nosić w widocznym miejscu oznakę Społecznej Straży Rybackiej,
b)
korzysta z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym.
c)
podczas kontroli obowiązkowo musi być obecnych przynajmniej dwóch strażników SSR.
3.
Strażnik podczas dokonywa
nia kontroli jest zobowiązany być trzeźwy
-
(gdy wędkarz
wyczuje od strażnika woń alkoholu, to ma prawo odmówić okazania karty wędkarskiej i
powinien powiadomić Policje o takim fakcie)
4.
Strażnik może dokonać czynności kontroli przynajmniej w asyście drug
iego strażnika lub
funkcjonariusza PSR, Straży Miejskiej/Gminnej oraz Policji
(podczas kontroli przez
jednego strażnika SSR wędkarz nie mama obowiązku okazania się dokumentami, wtedy taki
strażnik nie ma prawa do niczego, czyli nic wędkarzowi nie zrobi)
Na strażnika SSR można napisać skargę do Komendanta Okręgowej Straży Rybackiej.
Aby złożyć taką skargę najlepiej spisać dane osobowe strażnika, które znajdują się na
legitymacji strażnika albo numer blachy, którą zawsze ma podczas kontroli na wierzchu.
Nal
eży opisać sytuacje, która zmusiła wędkarza do napisania skargi na strażnika i złożyć ją w
siedzibie swojego Koła lub siedzibie ZO PZW.
Podczas gdy strażnik naruszy obowiązki może zostać odwołany z funkcji strażnika.
Pytania zadawane przez wędkarzy:
1.
Czy strażnik ma prawo wyjąć siatkę z wody?
a)
Strażnik nie ma prawa samemu wyjąć waszej siatki z wody.
b)
Wędkarz siatkę z wody musi wyjąc sam. W przypadku, gdy poprosi strażnik o okazanie
złowionych ryb, wtedy obowiązkiem wędkarza jest wy
jęcie siatki w celu okazania.
Strażnik ma prawo dopiero wtedy wyjąć rybę, aby sprawdzić jej wymiar oraz gatunek.
2.
Czy strażnik może poprosić o wyjęcie wędek z wody, aby zobaczyć, na co łapiemy?
a)
Tak oczywiście strażnik ma takie prawo, aby
sprawdzić, na jaką łapiemy przynętę, czy
na haku nie jest zawieszona np. nie wymiarowa ryba albo czy na wodzie górskiej nie
łapiemy na robaka.
b)
Wędkarz jest zobowiązany tak wyjąć przynętę, aby nie została specjalnie zerwana, b
o w
takim przypadku strażnik ma prawo podejrzewać, że zostało to zrobione specjalnie
i musi skierować wniosek o ukaranie wędkarza do PSR i sądu koleżeńskiego. (2015/06/26 13:44)

u?ytkownik116256


Chłopcze! Ten wątek dotyczy uprawnień strażników SSR, nie tego kto więcej robi dla naszych wód. Jak przeczytasz pierwszy wpis, to zobaczysz o czym jest tu mowa.

Bzdury to ty piszesz wpierając innym, że masz prawo sobie do kogoś podejść i samemu zrobić "kontrolę".
Jeżeli jesteś na bakier z przepisami to radzę poczytać, a nie kierować się urażoną dumą. Całe szczęście, że u mnie są normalni strażnicy.

Dużo chleba musisz zjeść aby pewne sprawy zrozumieć. I dziękuję za rzeczową odpowiedź na moje pytanie dotyczące twojego wkładu w ochronę wód , lub związanych z wędkarstwem na , które nie otrzymałem odpowiedzi. Wypowiadasz się autorytatywnie , a niestety dla większości userów autorytetem w tym temacie nie byłeś i nie będziesz bo wypisujesz straszne bzdury. (2015/06/27 18:31)

Spear


Skoro jesteś strażnikiem ssr i twierdzisz, że piszę bzdury to proszę o sprostowanie. Napisz mi na podstawie jakich przepisów, możesz sobie sam kogoś skontrolować. ...Moim zdaniem nie nadajesz się na strażnika SSR bo z tego co widzę, bardziej ci zależy żeby postawić na swoim, niż postąpić w zgodzie z przepisami. ...Przemyśl to chłopie, bo widocznie jeszcze za mało chleba zjadłeś. ... (2015/06/27 19:15)

u?ytkownik116256


Skoro jesteś strażnikiem ssr i twierdzisz, że piszę bzdury to proszę o sprostowanie. Napisz mi na podstawie jakich przepisów, możesz sobie sam kogoś skontrolować. ...Moim zdaniem nie nadajesz się na strażnika SSR bo z tego co widzę, bardziej ci zależy żeby postawić na swoim, niż postąpić w zgodzie z przepisami. ...Przemyśl to chłopie, bo widocznie jeszcze za mało chleba zjadłeś. ...


Wiem co piszę i widzę co ty wypisujesz, podejrzewam, że  coś kiedyś przeskrobałeś i masz "uraz" to taki odruch niektórych przyłapanych na "czymś" przez SSR. Nie pisałem nigdzie, że strażnik SSR może sam przeprowadzać kontrolę, ty piszesz że tak pisałem?, zacytuj mnie jeżeli było inaczej? jeżeli nie potrafisz przytoczyć blockquoteu moich wcześniejszych wypowiedzi na forum w tym wątku jesteś mało wiarygodnym człowiekiem z którym nie warto o niczym rozmawiać. Musisz się jeszcze chłopcze dużo uczyć. (2015/06/27 19:51)