Zestaw i przynęta na karasia

/ 21 odpowiedzi
witam. niedaleko mnie znajduje sie mały staw. woda ma głebokość max 1.8 m dno porośniete roslinnoscią dookoła duzo trzciny.jest tu bardzo duzo małych karasi ok 5-7 cm napewno są i duze ale bardzo ciezko je podejść jaki sprzet i przynete mozecie mi doradzic??
saren1985


Nie byłbym takim optymistą jeżeli chodzi o duże karasie. Owszem mogą być? ale czy widziałeś jakieś spławy tych ryb czy tylko podejrzewasz? Często bywa tak że w takich małych zbiornikach jest bardzo duża populacja karasia , który z powodu małej ilości pożywienia karłowacieje.
Z opisu łowiska wszystko na to wskazuje.
Jeżeli się mylę to łów po prostu na duże przynęty. Karaś może mieć swoje upodobania "kulinarne" więc ciężko powiedzieć na co go złowić. Ja na jeziorach karasie łowie na kukurydzę - 2 - 3 ziarna lub na kawałek rosówki. Myślę że na twoje łowisko najlepszą przynętą będzie właśnie rosówka. Zrezygnuj z mad pinki i czerwonych robaków - te ostatnie jedynie w pęczku. Powodzenia (2009/06/01 14:48)

u?ytkownik15969


Mowisz ze trudno go podejść więc trzeba łowić dość daleko od brzegu a więc w grę wchodzi odległosciówka.Na zestaw proponuję zyłke główną 0,20 ,przypon 0,16 i spławik -najlepiej z własnym obciazeniem abyś mógł daleko rzucić.Feeder raczej odpada bo roślinność by bardzo przeszkadzała.
Mozna jeszcze łowić na bata ,ale trzeba się bardzo cicho zachowywać.Do bata proponuję nieco grubsze zyłki tzn główna 0,22 mm przypon 0.18.Spławik 1 g i ... cisza ,cisza i jeszcze raz cisza!!!
Co na haczyk... najlepiej (z mojego doswiadczenia) nadaje się na duzego karasia rosówka,kuku i ewentualnie duze czerwone robale.
I jeszcze taka mała uwaga bo jak piszesz w twoim stawie jest duzo małego karasia ,masz pewność ze są te większe?? Jesli nie to popytaj wędkarzy nad wodą bo mozesz się zawieść brakiem brań -populacja karasia moze w całosci być skarłowaciała z powodu braku pokarmu. (2009/06/01 14:48)

norbert91


to ze duze sztuki sa to wiem bo kilka widziałem w słonecznych dniach i wędkarze ich kilka wyciągneli (2009/06/01 18:34)

saren1985


Więc proponuję nęcić ciętymi czerwonymi robakami i rosówkami. Do tego ze dwie garści kukurydzy słodkiej. Możesz to wszystko wrzucić do jakiejś zanęty - polecałbym raczej jakąś płociową ponieważ mają one lepszą pracę i szybciej wabią.Do tego jakiś zapach. Na hak tak jak pisałem zakładaj raczej większe kąski - jeśli nadal będą brały małe ryby to załóż ziarno kukurydzy na duzy hak tak żeby połowe haka było widać. z doświadczenia wiem że to skutecznie niweluje brania małych ryb a nie odstrasza dużych.
Skutecznym dodatkiem jest także świeży chleb najlepiej taki z foremki. Moczysz go a potem dodajesz do zanęty sypkiej zamiast wody. Dobrze go rozetrzyj w zanęcie. Dodatki takie jak pisałem. Aha i ostatnia uwaga - czerwone pocięte robaki dodawaj zawsze tuż przed wrzuceniem zanęty do wody. Może sie okazać bowiem że 0.5kg pociętych i wrzuconych do wiadra zanętą robali po kilku godzinach wyparowało ;D Powodzenia i napisz jakie efekty (2009/06/02 09:08)

norbert91


dzięki za rade napewno ja przetestuje w najbliższym czasie.
p.s. dzis udało mi sie wyciągnąć karasia prawie jak dłoń:D nareszcie coś wiekszego,wziął na pęczek czerwonych robaków

a kanapka z czerwonego robaka i kukurydzy będzie skuteczna czy to raczej kiepskie połączenie?? (2009/06/02 22:21)

PIO


Dziś dorwałem karasia 25 cm na 2 białe :D. Tak wiec muszisz próbować... (2009/06/02 23:11)

u?ytkownik5445


Ja łowię duże karasie na spławikówke,żyłka 0,20mm,przypon 0,16mm,haczyk 8 a na nim kanapka z białych robaków i z kukurydzy lub według mnie o wiele skuteczniejsza przynęta czerwony robak mój wuja wyciągną dwa karasie po 870g i 800g na czerwonego robaka. (2009/06/03 18:00)

redi


żyłka 0.16 spławik 1,5g haczyk 10 i ziarno kukurydzy (2009/06/04 11:50)

Patryk01


Witam. Dobrze Cię rozumiem bo miałem taki sam problem. Musisz lekko podsypać czyli zanęcić kukurydzą oraz zanętą z dodatkiem wanilii ( na początek nęć ok.2- 3 dni.) Co do zestawu jeżeli nie ma jak dojść na stanowisko to musisz posiadać kij teleskopowy ok. 3 metrów i ciężarze wyrzutu do 30- 35 gram oraz dobrej akcji (czyli że będzie dobrze amortyzował zrywy karasia). Kołowrotek dobrze jak by miał dwa łożyska kulkowe oraz wolny bieg w razie czego jak karaś wplącze się w trzciny. Zestaw taki jak na lina czyli spławik ok. 3 gram najlepiej (ołówkowaty) oraz hak nr.12. Jako przynętę mógł byś zastosować gotowaną pszenice lub białego robaka. Najlepszą porą na połów był by sam ranek gdzieś ok. godziny 5 rano. Pozdrowienia i udanych łowów (2009/06/04 20:21)

janglazik1947


Różni wędkarze,różne rady-moja jest tylko jedna na zanęte grubo zmielona,a potem zaparzona kukurydza,do tego po ostygnięciu dodac zanęty smużącej najlepiej bezzapachowej.Teraz kozieradka zmielona i pół puszki kukurydzy,do wody.Na haczyk rozm 8-6 min 4 ziarenka te największe z puszki,no i w ciszy bez tupania na brzegu czekamy na karasia,a nie na karaska.Mój karaś złowiony w tym roku miał 41cm i ważył1,26kg.Zestaw składał się z żyłki 0,28 spłwak 1,5 g przypon plecionka 01 i haczyk 6.Acha przypon dł.40cm połozony na gruncie.Branie nastąpiło o 6,15.Jeszce pogoda-ciepło bez wietrznie lekka mżawka.Wnioski wyciągnij sam,co chcesz łowic,krasnale czy karasie. (2009/06/05 09:49)

u?ytkownik18880


Karaś ma różne upodobania ale wg. moich doświadczeń to rosówka biały robal kuku i ciasto
choć w przypadku dużych sztuk to ciasta nie polecam aaa i tzreba zanęcić najlepiej na dużą sztukę kawałki rosówek (2010/01/02 14:49)

wedkarzradom


Łowisko nalezy zanecic grubą zaneta z duza ilością kukurydzy konserwowej i ciętych rosówek. Nalezy lowic po zmierzchu poniewaz w dzien duze karasie boją sie podplywac blisko brzegu. Na haczyku powinno zawisnąć ziarno kukurydzy i czerwony robak. Ja w ten sposób złowilem kilka naprawdę duzych i walecznych karasi. (2010/01/02 15:03)

Przemas83


na białe robaczki ;] o ile pamiętam to po 3 szt na haczyk zakładałem zanęta Traper Lin Karaś z dodatkiem BIAŁYCH ROBACZKÓW ! nic specjalnego w tym wszystkim brań było mnóstwo w większości drobnica pobierała zanętę ale 2 szt trafiły się okazałe.... (2010/01/02 17:45)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

u?ytkownik13410


Piękne. Uwielbiam zdjęcia na łonie natury ;) (2010/01/02 17:57)

u?ytkownik13410


Przynętą numer jeden dla mnie jest czerwony robak i kukurydza. Ważna jak dla mnie jest wielkość haczyka (minimum 8) i sposób podania przynęty. Ja w zeszłym sezonie nałowiłem sporo przy brzegu, nawet w środku dnia. Ważne jest to, żeby znaleźć dobre miejsce i podać przynętę w atrakcyjny sposób. Przy mulistym dnie myślę że lepiej będzie podać ją kilka cm nad dnem, aniżeli miałaby ona być zagrzebana w mule. Przypon nieco dłuższy 70 cm nikomu nie zaszkodzi a może też nie spłoszyć lina, który często dzieli stanowiska.
Aaa, jeszcze jedno- zanęta musi mieć stosunkowo grube ziarna! bo inaczej połakomi się na nią drobnica, a te większe sztuki nie będą miały okazji nawet jej spróbować!

Pzdr (2010/01/02 18:50)

u?ytkownik25829


kukurydza z puszki i na grunt. napewno da rade złapać (2010/01/02 19:01)

tstaros


Rzadko mam okazje zasadzić sie na karasie, ale w tym roku miałem jeden dobry dzień, kilkanaście karasi, w tym kilka naprawdę bardzo ładnych.

Neciłem zanętą na karpiowate, początkowe nie chciały brac: anu na białego, ani na kuku. Dopiero jak założyłem na haczyk połówkę dendrobeny zaczęły sie brania. Jak więc widzisz co wędkarz to inna metoda, musisz pokombinować, chociaż z moim skromnych doświadczeń wynika, że najskuteczniejsza będzie właśnie dendrobena.

(2010/01/02 19:11)

Przemas83


Kolega hosten napewno ma rację z tym gruntem ale na stawku co opisał nadawca posta to raczej spławiczek ;] pozdro (2010/01/02 19:24)

tom5900


ja łowie na moim ,,tajnym stawku'' spławikówką na wędce żyłka 0.22 (naprawde tam to nie przesada) spławik 1,5g haczyk 8 albo 6 
ostatnio w siatce miałem 47kg karasia (2011/12/07 20:50)