Z czym na brzane?

/ 9 odpowiedzi
Zamierzam wybrać się na grubą brzane ale nie mam z nią większych doświadczeń więc proszę Was o pomoc na co łapać na woblerki czy na jakąś dobrą przynęte na spławik czy na grunt. Czy brzana preferuje silny nurt czy raczej spokojną wode? Prosiłbym też o zdjęcia woblerków i przynęt. Z góry dziękuje za pomoc.
u?ytkownik34009


brzana siedzi w nurcie między kamieniami, tam też żeruje

raczej na płytkiej wodzie gdzie kamienie piętrzą wodę

brzany głównie odżywiają się glonami ale nie gardzą też małymi rybkami

jeśli chodzi o spinning to polecam woblery od 3,5 cm do 5 cm

w kolorach naturalnych (nawet ciemnych) - zależy jaka pora roku i dnia

woblera prowadzimy z prądem taka szybkością żebby czuć jego pracę

jeśli prowadzimy pod prąd prowadzimy go powoli, żęby łądnie pracował i ocierał się o kamienie , stukał i zachaczał o nie - tam można spotkać brzanę najczęściej

brzana lubi się wygrzewać w słońcu wieczorkiem

wobki nie schodziące głęboko jeśli będzie głębiej możesz je dociążyć oliwką lub ołowiem

umożliwi to dalsze rzuty

chyba tyle na razie 

pozdrawiam

(2010/07/19 14:18)

u?ytkownik34009


pamiętaj żeby woblery miały ostre i mocne kotwiczki bo brzana jest bardzo silnai walka z nią jest na serio konkretna

możesz zamienić kotwice z wobków standardowych na większe o 1 rozmiar

(2010/07/19 14:20)

kazik


Brzana raczej jest rybą nurtu i najłatwiej ją spotkać na pograniczu nurtu i różnego rodzaju zwolnień . W dzień raczej trzyma się środka rzeki , a w nocy lubi podchodzić pod brzeg , ale to nie reguła i jeżeli żeruje to wszędzie można ją spotkać , głównie mówię o rzekach . Dobrym sposobem jest gruntówka , lub feeder . Spławikiem najczęściej ją można złowić na przepływankę . Podczas nocnych połowów często ją łowimy przy brzegu . Wiele jest zanęt na brzanę i najlepiej ją przyzwyczaić do jakiejś . Swojego czasu po kilkudniowym nęceniu kukurydzą łowiłem na kukurydzę i to przy brzegu . Uwielbia robaki i to durze czerwone robaki jak i rosówki . Dobry rezultat daje żółty ser (ale wtedy musowo pilnować) . Dobre są ślimaki znalezione na brzegu (te rzeczne z miękkim domkiem) i Pijawki. (2010/07/19 14:49)

rysiosz


A ja dodam do menu Brzany kiełbasę zwyczajną lu słoninkę własnej roboty(kroimy w kostki słoninkę przy skórze najlepiej bo najtwardsza jest, wsypujemy do słoika z wodą z np.małego przecieru dodajemy łyżeczkę octu i 2 -4 ząbki czosnku i to kisimy przez ok 7 dni po tym okresie przynęta jest gotowa) przynajmniej na Wisłokę w okolicy Mielca.METODA POŁOWU TO LEKKI GRUNT LUB CIĘŻSZA PRZEPŁYWANKA Z PRZYTRZYMYWANIEM.Pozdrawiam.
---------------------------------------------------------------------------------------------
DODAJĘ FOTKĘ Z HOLU BRZANY 3 KILOWEJ.PRZYNĘTA WŁAŚNIE OPISYWANA SŁONINKA... (2010/07/19 16:32)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

kazik


Kolego Ryszardzie przyznam się że nie wiedziałem że na słoninkę też można łowić brzany , a zwłaszcza kiszoną . Muszę kiedyś wypróbować . O kiełbasie , wątrobie słyszałem , ale nie próbowałem . Swojego czasu jak nie było okresu ochronnego tak długiego to śmiało można było wczesną wiosną łowić na białe robaki , czy pęczak , ale obecnie jedynie pozostał okres letni i na to nie ma teraz rezultatów .

 

(2010/07/19 18:47)

u?ytkownik29889


Na słoninkę i to normalną nie kiszoną zwykłą swojską słoninkę to brały brzany w okolicy złotnik (2010/07/19 18:50)

u?ytkownik38843


Brzany należy szukać w kamienistych rynnach z dość dużym uciągiem wody. Łowię na grunt, ciężarki 120 do 200 gram. Jako przynęta rosówki lub pijawki. (2010/07/19 19:05)

rysiosz


Tak Brzana to wybitnie prądolubna ryba rzeczna NO I OCZYWIŚCIE NAJBARDZIEJ WALECZNA. (2010/07/21 10:03)

ryukon1975


W tym miesiącu złowiłem trzy medalowe brzany-3,0 kg na rosówkę - 3,2 kg na groch - 2,55 kg na żółty ser(nie chcę się przechwalać).Piszę to byś wyciągnął wnioski a są one moim zdaniem takie:po pierwsze brzana jest rybą wszystkożerną pod tym względem bije ją tylko kleń,po drugie z tego nawału przynęt na które bierze musisz znaleźć te które będą najskuteczniejsze na twoim łowisku.Na pewno nie będzie to jedna przynęta ale znajdą się też takie które dobre na jednej rzece na innej będą kiepskie. (2010/07/21 14:19)