Wymiar ochronny okonia w 2013

/ 9 odpowiedzi

Witam wszystkich i mam pytanie jak w temacie, bo nie nigdzie nie mogę znaleźć konkretnej odpowiedzi.

Jestem członkiem PZW w okręgu radomskim - na stronie PZW Radom jest aktualny Regulamin, gdzie jest napisane, że okoń ma wymiar ochronny 15 cm i limit dzienny połowu wynosi 5 kg.

Ostatnio udało mi się złapać dość dużo ładnych okoni - ponad 20 sztuk no i pochwaliłem się tym kolegom z mojego koła - na to otrzymałem odpowiedź od jednego z kolegów z koła, że przekroczyłem limit połowu okonia, bo obecnie limit połowu okonia wynosi 15 sztuk dziennie (???) oraz, że wymiar ochronny to 18 cm...

Trochę dało mi to do myślenia i zacząłem szukać w internecie - znalazłem, że okoń ma limit połowu dziennego 5kg ( tak, jak myślałem...), a z wymiarem ochronnym jest tak, że jest uzależniony od okręgu - w niektórych jest nawet do 20 cm...

Zastanawia mnie tylko, że na tej stronie jest podane 18 cm - tak jakby to był wymiar ochronny obowiązujący wszędzie...

Proszę o odpowiedź, bo nie chciałbym przez taką głupotę mieć problemów w razie kontroli, no i nie chcę kłusować i łapać niewymiarowe okonie :)

wlotar


Na Jeż Roznowskim wymiar ochronny dla Okonia , to 18 cm .                                   Pozdrawiam . (2013/10/04 11:48)

kajacek


Znalazłem coś takiego na stronie PZW Radom - ciekawe, czy obowiązuje dalej... Wychodzi na to, że przez niewiedzę trochę przesadziłem z tymi okoniami...

Ale teraz już wiem - tylko muszę poszukać dalej, czy to aktualne

 

Zasady prowadzenia amatorskiego połowu ryb na wodach użytkowanych przez Okręg Radomski Polskiego Związku Wędkarskiego. (2011 rok,)


Na wszystkich wodach będących w użytkowaniu Okręgu PZW w Radomiu obowiązuje:
1) zakaz połowu ryb metodą trollingu,
2) zakaz połowu ryb ze środków pływających w godz. nocnych od zmierzchu do świtu,
3) zakaz wywożenia przynęt i zanęt środkami pływającymi przy prowadzeniu połowu ryb z brzegu,
4) zakaz połowu ryb przy pomocy kuszy,
5) obowiązuje wymiar ochronny dla okonia do 18 cm.
6) obowiązuje limit ilościowy połowu okonia do 15 szt./dobę
z wyłączeniem połowu okoni w czasie
rozgrywania zawodów w wędkarstwie spławikowym , przeprowadzanych na "żywej rybie". (2013/10/04 12:25)

mlody009


Witaj, nie mam teraz przy sobie regulaminu ale wieczorkiem dokładnie sprawdze, lecz wydaje mi sie ze dalej obowiazuje ten z 2011. (2013/10/04 14:30)

u?ytkownik155302


Kolego wszystko masz w karcie wędkarskiej,znajdź swoje łowisko i tam jest napisane ile jaka ryba ma wymiaru.A co do okonia to zależy od koła wymiar,w moim kole ma 18 cm a w innych widzę że po 15.To już zależy od koła (2013/10/04 15:18)

u?ytkownik16322


Czerwiec tego roku jezioro w pobliżu Szczytna - łapię z łódki. Podpływają do mnie panowie kontrolerzy ( czy jak ich tam zwał ) sprawdzają kartę pozwolenie na wędkowanie. Mam branie wyciągam przy nich okonia circa 10 cm. Delikatnie wyciągam haczyk choć połknął aż do samej d.
I wypuszczam i na to słyszę głos jednego z panów. Co pan robisz a ja na to wymiar ochronny etc. Oni ( nota bene grzeczni i mili )  kolego nałap pan i wiadro tego dziadostwa a w przyszłym roku będziesz łapał za darmo. Wniosek nasuwa się jeden wymiar ochronny + limit zależy od właściciela wody.Podobnie ma się w niektórych tkzw. komercjach. Są łowiska w których okoń stał się plagą i karłowacieje.Ale np. w rzekach wprowadził bym okres ochronny + podniósł bym limit do 20 cm.
Julian (2013/10/05 10:21)

MKwiatusz3K


Wymiar wymiarem ilość ilością. Znam akweny gdzie ilość okonia jest zastraszająca, są to na ogół małe wody PZW którymi nikt się nie zajmuje.Można jechać i złapać po 100szt takich 5-10cm i należy je łapać i albo wynosić do rzeki lub po prostu zabić. Wiem jak to brzmi zabić coś co ma wymiar i limit połowu ale jak tego nie będzie się robić to okoń zdominuje zbiornik będzie wyjadać całą ikrę i będzie zagrożeniem dla innych gatunków. A okoń trze się w dużej ilości i szybko rośnie.
Kiedyś znajomy w stawie miał zatrzęsienie tych okoni to na białe robaki po brzegach we 2-3  potrafiliśmy dziennie po 200szt łapać takich jak palec. Gdyby nie ta akcja i taki prawie tydzień połowów zapewne dzis by nie było ryb tylko same okonie nic więcej (2013/10/05 13:53)

grisza-78


Kolego wszystko masz w karcie wędkarskiej,znajdź swoje łowisko i tam jest napisane ile jaka ryba ma wymiaru.A co do okonia to zależy od koła wymiar,w moim kole ma 18 cm a w innych widzę że po 15.To już zależy od koła




Ewentualne informacje o wymiarach, okresach itp są w informatorach wędkarskich różnych Okręgów, lub na ich stronach internetowych. W karcie wędkarskiej znajdziesz dane lub datę urodzenia właściciela karty.
Nie do końca wymiary są zależne od kół, bo jeśli Okręg zdecyduje o wymiarze ochronnym np 20 cm, to koło nie może zmniejszyć tego wymiaru do 18 cm.
Pozdrawiam. (2013/10/05 18:00)

kajacek


W regulaminie zamieszczonym na stronie PZW Radom jest podany wymiar okonia 15 cm i limit 5kg dziennie, w zezwoleniu na rok 2013 na poszczególne wody okręgu Radom nie ma nic o żadnych dodatkowych ograniczeniach w połowie okonia, tak więc chyba to jest obowiązujące - zastanawiam się tylko, czy zarządzenie wydane w roku 2011 i dotyczące połowów w roku 2011 obowiązuje nadal po roku 2011 - bo w nowszych materiałach są podane już inne dane.

(2013/10/07 09:41)

kajacek


Zadzwoniłem do okręgu PZW Radom i teraz już mam pewność - w roku 2013 na wodach nizinnych zarządzanych przez PZW Radom obowiązuje wymiar ochronny okonia 18 cm i dzienny limit 15 sztuk (takie same zasady, jak w roku 2011).

Poza tym miły kolega z Radomia powiedział, gdzie dokładnie jest to zapisane w zezwoleniu na połów ryb na rok 2013 w wodach PZW Radom (ta biała książeczka, którą dostaliśmy przy wykupie znaczków - tam, gdzie się wpisuje ilości złowionych ryb) - faktycznie jest tam taki krótki zapis, który przeoczyłem :(

Temat do zamknięcia - sprawa wyjaśniona.

(2013/10/07 13:13)