Wymiana starych żyłek, plecionek

/ 9 odpowiedzi

  • konto usunięte

Temat to wyrzucamy przewijamy stare plecionki żyłki na nowe, nadchodzi nowy sezon a stare to przeszłość jak stary rok, na pewno nie jeden wędkarz ma pod kontrolą tą czynność. Niejednokrotnie przekonaliśmy się że nie warto ryzykować i zostawić stare skręcone poplątane i zużyte żyłki plecionki po sezonie,  warto wymienić na nowe, ja natomiast zawsze pod koniec sezonu sprawdzam cały sprzęt  wymieniam plecionki, żyłki,itp. Warto nawet powinien każdy Wędkarz dokonać wymian w własnym interesie ,ale czy tak jest w rzeczywistości, i tak może się  jeszcze uda połowić ten sezon na tej starej, i nie porwie przy ciągnięciu takiej ryby, czy warto się denerwować sam na siebie, czego nie wymieniłem, bo zerwałem zestaw, lub poplątało się te siano, temat jest dla niektórych poważny a dla innych śmiechem co on pisze,a zarazem dla początkującego wędkarza to jest cenna  informacja co jaki czas wymieniamy żyłki czy plecionki, jak w tytule  itp,,Pozdrawiam.   
u?ytkownik139006


Wszystko zależy od metody, jeśli łowisz lekko i wykorzystujesz 20-30m linki, to wywalasz zużyty odcinek albo przewijasz na drugą stronę i jest ok. Jeśli rzucasz gruntówką w granicach 100m albo obławiasz spinningiem głębokie miejscówki pełne zaczepów, kamieni itp. to raczej dłużej jak jeden sezon nie pociągniesz. Kiedyś zrobiłem prosty test wytrzymałości z żyłkami podczepianymi do wagi, te używane powyżej roku pękały przy podobnej wartości jak świeże, ale skręcały się dużo bardziej i były mniej rozciągliwe. (2016/02/20 20:50)

ewenementatrniex


jaka byście polecili mi plecionke do spinningu ???  do tej pory łowilem tylko na żyłkę , w 2015 kupilem plecionke nie mam jej ale chyba 0.14 ale nie pamietam wiem ze cienka szarpala sie strasznie ta plecionka wiec poszedlem do wedkarskiego niech mi koles doradzi jakas lepsza dał mi nie pamietam nazwy ale czerwona szpulka 70 zł z groszami za 150 m dalem ale to samo platala sie choc juz mniej niz tamta , jaka ta plecionke kupic ??? ogolnie łowie przynetami do 35g .  (2016/02/20 22:26)

Diablo


jaka byście polecili mi plecionke do spinningu ???  do tej pory łowilem tylko na żyłkę , w 2015 kupilem plecionke nie mam jej ale chyba 0.14 ale nie pamietam wiem ze cienka szarpala sie strasznie ta plecionka wiec poszedlem do wedkarskiego niech mi koles doradzi jakas lepsza dał mi nie pamietam nazwy ale czerwona szpulka 70 zł z groszami za 150 m dalem ale to samo platala sie choc juz mniej niz tamta , jaka ta plecionke kupic ??? ogolnie łowie przynetami do 35g . 



Co znaczy się szarpała? 0,14 jak na plecionkę to nie jest cienka. Skoro z różnymi plecionkami masz problem to chyba wina nie leży po ich stronie. Może kreciołek nie taki a może nawój nie taki a może technika zła.
(2016/02/20 23:29)

Spear


Kolega Diablo dobrze mówi, ale sprawdź też przelotki w wędce. Może masz gdzieś kawałek wyszczerbiony i stąd te problemy.  (2016/02/20 23:36)

ewenementatrniex


no tak jakby sie rozkladala na malutkie nitki , sprawdze i dam znac co i jak  (2016/02/21 00:42)

MATCH 2000


Na każdy nowy sezon nawijam nową żyłkę na kołowrotek przy swojej maczówce. (2016/02/21 11:06)

u?ytkownik55974


Można zastosować sztuczkę jak koledzy piszą i przewinąć na drugą stronę, ale wtedy mamy mniejszą ilość do wykorzystania. Natomiast nie ma jak nowa i spoko. (2016/02/21 16:52)

ogtw


Na pewno trzeba zlikwidować wszystkie węzły (na haczykach, krętlikach i agrafkach) i sprawdzić wytrzymałość żyłki. Przy wędce spławikowej, najczęściej jest słabsze kilkanaście ostatnich metrów, wtedy można skrócić żyłkę o te kilkanaście metrów. Jeżeli po skróceniu żyłki, na szpuli byłoby jej za mało, to można odwrócić całą żyłkę, ale ja raczej dowiązuję podkład z mocniejszej żyłki, tak żeby była pełna szpula z zapasem na następne skrócenie. Są żyłki, które wytrzymują kilka sezonów, ale są też takie, które po kilku tygodniach używania są słabe jak nici bawełniane. (2016/02/21 18:24)

MACKO76


Ja żyłki wymieniam co sezon a plecionki co 2 , koszt żyłek nie jest wielki więc daję rade ,plecionki droższe dlatego co drugi sezon tym bardziej że zamontowane są tylko na spiningach. Łowię na nich rzadko i mało dlatego są o.k . Jeśli chodzi o węzły na krętlikach,przyponach zawsze szykuję wszystko przed wypadem na rybki. Dlatego zawsze mam pewność że są świeże,kiedyś wiązałem z nudów w zimowe wieczory ale  wdzierał się chaos podczas sezonu. Inna woda lub metoda dlatego szykuję na bieżąco !!! (2016/02/21 18:54)