Woblery Salmo na szczupłego i okonka

/ 16 odpowiedzi
Witam na wiosnę chcę kupić kilka woblerów mna szczupaki i okonie. Będę łowił w wodach stojących. Co polecacie
mapet77


Troszkę za mało informacji o miejscu połowu. Woblery, ze względu na swoją budowę, mają różne parametry np.: głębokośc schodzenia, rodzaj pracy. Podaj więcej szczegółow dotyczących wód na których będziesz łowił, głównie głębokośc, ale i przejrzystośc wody też może byc jednym z czynników mających wpływ przy wyborze przynęty. (2010/01/02 20:46)

u?ytkownik22572


Polecam woblery bezsterowe tzw jerki. Moje ulubione to salmo slider 10S RHP i RH, salmo fatso RHP i salmo jack szczupak z czerwonym brzuchem. Z klasycznych salmo whitefish, salmo crank warrior, salmo perch, salmo roach i salmo pike. (2010/01/02 21:03)

Przemek238


Głębokość 4- 5 m, dno muliste, mała przezroczystość (2010/01/02 21:13)

mapet77


Jesli chodzi o obławianie przybrzeżnych rejonów łowiska, wzdłuż pasa trzcin to, tak jak mój przedmówca, polecam jerki salmo SLIDER 10 w różnych kolorach. Najlepsze dla mnie to kolory przypominające naturalne pożywienie szczupaków  w danym zbiorniku, płoc, okoń, karaś. Z tym, ze sliderem 10 skutecznie połowisz do pewnej głębokości, gdyż ze względu na małą masę własną, podczas podciągania spowodujesz wypływanie jerka do powierzchni. I wcale nie chodzi mi tu o woblery powierzchniowe, mówię o tonących. Jeśli chcesz jak najbardziej zbliżyc sie do dna łowiska i przeczesywac głębsze partie wody to polecam woblery głębokoschodzące. I w tej kwesti to kolega Okonhel wyczerpał temat. Możesz jeszcze pokusic się o slidery 12 tonące, jednak ze względu na ich wielkośc i wagę potrzebujesz wędziska o odpowiednim ciężarze wyżutowym. (2010/01/02 21:40)

Przemek238


a jakiego używasz wędziska i o jakim ciężarze wyrzutu. Ja szczupaki wolę łowić na plecionkę. więcej przynęt odzyskuję (2010/01/02 21:51)

mapet77


No cóż do sliderów10 używam kija DRAGON Mystery Slider Jerk Cast 1,95m 30-80g, dwuskładowy, wygodny w transporcie i tani przede wszystkim. Do cięzkich jerków, około 60-100gr używam jednoczęściowego kija firmy BERKLEY Lightning dł. 198cm i c.w. 60-120gr. Do średniej wielkości woblerów (do 25-35gr), używam DRAGON Millenium Sensitive Zander 2,40m 14-35g. A do wielkich gum i woblerów używam DAIWA INFINITY - Q 2,70 c.w. 30-60. Oto cały mój spinningowy dobytek.
(2010/01/02 22:29)

u?ytkownik22572


Jak będziesz potrzebował woblera tonącego czy szybko tonącego, możesz owinąć przednią kotwiczkę lametą ołowianą. Jak to nie pomoże to tylną też ale pamiętaj że dociążając wobler wygaszasz nieco jego akcję. W łowisku do 5 m spokojnie możesz łowić tonącymi jerkami. (2010/01/03 00:32)

u?ytkownik22572


Jeśli chodzi o wędzisko do łowienia jerkami używam wędzisk o dł. 185 cm i 210 cm. Krótsze ma ciężar wyrzutu do 170 gr i służy mi do łowienia ciężkimi jerkami. Dłuższe ma przez producenta napisane do 38 gr ale faktycznie to jakieś 80-100 gr, takie jest sztywne. Łowię nim jerkami do 10 cm. Uważam że do jerkowania wędzisko powinno być sztywne z 2 powodów:
1. nadanie odpowiedniej pracy przynęcie, slider pracuje prawie sam ale inne jerki jak fatso czy swipper, trzeba mieć czym "poruszyć"
2. miękkim wędziskiem nie zatniemy dużego szczupaka bo nie przesuniemy mu w paszczy ściśniętego przez mocne szczęki woblera i nie wbijemy kotwicy. (2010/01/03 00:36)

Lopez


Cześć !!! osobiście polecam woblerki Mistralla ( dwu lub trzyczęściowe) ze sterami głębokości oraz Abu imitacja Pstrąga. Przynęty te wspaniale pracują na efekty nie będziesz długo czekać.  Osobiście złowiłem na nie kilkadziesiąt szczupłych w ubiegłym sezonie, od razu uprzedzam ze do domu zabrałem tylko kilka sztuk. Cóż święta bez szczupaka w panierce nie wyobrażam sobie. Wracając do meritum to uważaj z plecionkami bo o ile  łowiąc z łodzi przy zaczepie dasz sobie radę, to z brzegu możesz stracić nie tylko przynętę ale też kilkadziesiąt metrów bądź co bądź drogiej plecionki, że o złamaniu kija nie wspomnę.  Oczywiście do gramatury woblerków - kij o odpowiednim ciężarze wyrzutu !!!

Wszystkim Wędkarzom życzę w Nowym Roku połamania kija na rybie nie na kolanie !!!!!!!

(2010/01/03 11:25)

u?ytkownik22572


Nie zgodzę się z kolegę Lopezem. Niby dlaczego miałbym przy zaczepie z brzegu stracić kilkadziesiąt metrów plecionki? Jeśli nie jest postrzępiona to pęka na węźle lub zaraz obok, bo te miejsca najszybciej się wycierają. A złamanie wędki na zaczepie? A od kiedy to po zaczepie szarpie się wędką, no chyba ze ktoś ma w bagażniku 20 następnych i jest mu wszystko jedno. Żeby usunąć przynętę z zaczepu, bierze się plecionkę w ręce i "odstrzeliwuje się " zaczep odciągając na bok i gwałtownie puszczając a jeśli to po jakimś czasie nie da efektu, wtedy owija się plecionkę na jakiś kij i powoli naciąga prostując kotwice. Na żyłce pierwszy sposób sprawdza się rzadko bo żyłka jest bardziej rozciągliwa, drugi też  bo żyłka słabsza od plecionki. Pozdrawiam. (2010/01/03 11:33)

Lopez


Hey !!! Napisałem tego posta by ostrzec młodych wędkarzy. O tym że starzy wyjadacze dadzą sobie radę jestem przekonany (2010/01/03 11:41)

Lopez


Hey !!! Napisałem tego posta by ostrzec młodych wędkarzy. O tym że starzy wyjadacze dadzą sobie radę jestem przekonany!! Niemniej jestem przekonany, że odczepienie zaczepu z łodzi jest znacznie łatwiejsze. Zapraszam kolegę Okonhel nad Pogorię 4 z przyjemnością zobaczę jego metody !!!! Post był na temat woblerów
(2010/01/03 12:05)

Przemek238


Dzięki za rady a powiedzcie do tych jerków to używacie miltipikatorów czy kołowrotków normalnych (2010/01/04 13:46)

mapet77


W zależności od rodzaju wędziska jakim będziesz dżerkował, można używac multiplikatora lub zwykłego kołowrotka spinningowego. Jednak musiesz wiedzec, że multiplikatorem mozesz rzucac większymi dżerkami, nawet 100 gramowymi a przy kołowrotku spinnigowym nie polecałbym tak cięzkich przynęt. Jednak zakładam, że Twoja przygoda z castingiem rozpoczęła się niedawno lu dopoero zaczyna więc łatwiejszy w opanowaniu będzie kołowrotek spinnigowy i dżerki do 40-50gram. Powodzenia. (2010/01/04 17:30)

u?ytkownik37642


Łowi ktoś z Was na SKINNERY,jak tak to na jakie?.Szczególnie chodzi mi o nr.10 (2011/02/24 13:43)