Wędki morskie na suma

/ 24 odpowiedzi
Witam,
Zamierzam rozpocząć przygodę z sumami i rozważam zakup jednej z tych wędek. 
Ma ktoś z Was może któreś z tych wędzisk i mógłby sie podzielić opinią?
1- WĘDKA KONGER RODER PILK 240/250g  link do aukcji
http://allegro.pl/wedka-konger-roder-pilk-240-250g-morska-sumowa-hit-i5414905137.html
2- WĘDKA MORSKA SHARK ACADEMY AWARD 2,70m 100-250gr link
http://allegro.pl/wedka-na-dorsza-morska-100-250-g-2-7m-pelne-wlokno-i6435245179.html
Pozdrawiam
Janusz
 
 
u?ytkownik200880


Niby cw. jest ok, moim zdaniem zbyt krótkie są te wędki bynajmniej do metody gruntowej i splawikowej. Ale co najważniejsze wędki te kosztują niecałe 50zł w tej cenie raczej niema co się spodziewać nieświadomo jakiej wytrzymałości i ogółem jakości. Polecał bym ci raczej dozbierac troszke pieniędzy i kupić coś porządnego. Jak pewnie wiesz sum to najmocniejsza ryba polskich wód, i już nawet 20kg sum jesli wejdzie w nurt może połamać mocną wędkę. Także nie radził bym kupować tych wędek jeśli zależy ci na wyciągnięciu czegoś większego  wody. Jeśli chcesz coś porządnego to ode mnie polece Ci tą wędkę....
Cormoran bull fighter catfish 3,2m 100-300g sam ją mam i spisuje się bardzo dobrze jej cena to około 200zł za nową ale używaną powinieneś znaleźć za około 100zł. :) (2016/08/27 17:08)

hektor39


Tak wiem,że są tanie i dla tego na początek chcę właśnie jedną z nich.Nie wiem czy mi się spodoba zabawa z tym stworem:) Łowić raczej będę na wodzie stojącej, Solina i w mojej okolicy na Bobrownikach k.Tarnowa bo ponoć są w tych dołkach.  (2016/08/27 17:40)

hektor39


Sprzedający dają gwarancję na Kongera i Sharka 24 miechy.Muszę dopytać na co, czy na połamanie kija też:).Jeżeli tak to chyba nie ma się czego obawiać za wyjatkiem ewentualnie straconej ryby. (2016/08/27 17:48)

u?ytkownik200880


Jeśli więc nie będziesz smutny z powodu ewentualne straconej rybki i wedki to zaryzykuj, jeśli będziesz miał dobrze wyrgulowany hamulec to nie powinno sie nic stać przy mniejszych sumach. Do tego lepiej kup żyłkę a nie plecionke. Żyłka jest rozciągliwa i wybaczy więcej gwałtownych szarpnięć :)A z tych 2 wędek wybrał bym osobiście sharka, jest on dłuższy. Sam kupił bym jeszcze dłuższą 320cm - 350cm. Dłuższą jest mi łatwiej holowac, jest też łatwiej zaciąć (dłuższe ramie) ;) (2016/08/27 21:41)

hektor39


Żal na pewno bedzie,ale też będzie pokora dla ryby i sprzetu wiedząc, że mam to co mam a nie ciecie i hol na chama a potem płacz,że kij za1000 i sie połamał .Co do wędki to własnie skłaniałem sie bardziej do Sharka choćby z tego wzgledu, że ma metalowe łączenie składów i jest dłuższa.Napisałem do sprzedającego zapytanie, co obejmuje gwarancja, ciekawe co odpisze. (2016/08/28 21:40)

ireneusz-kowalczuk


hmm, no właśnie ten sum, wspaniała ryba i wspaniałę wspomnienia mam z nią związane, ale niestety z innego regionu Polski, i czy ja wiem, ani z kongerem ani z sharkiem mi się nie kojaży tylko z zwykłą bambusówką i odpowiednią metodą łowienia, tylko nie mam pojęcia gdzie tego sumka mam tu na pomorzu szukać ;) w każdym razie jestem w trakcie poszukiwań . (2016/08/28 22:47)

hektor39


Starego bambusa to ja mam ,tylko ze delikatnego a i setka Stilon Gorzów też sie znajdzie tylko troszeczke zleżana:) (2016/08/29 00:07)

Sith


Sumów dotąd nie łowiłem, ale wędziska dorszowe odpowiedniej mocy zdadzą egzamin na średniej wielkości sumy, oczywiście zapomnij o rekordowych.
Jeśli chodzi o długość, to jeżeli masz zamiar tym wędziskiem też "dorszować", to długość nie powinna przekraczać 2,70m bo manewrowanie takim wędziskiem na kutrze to masakra. Ja używam 2,10 i chwatit. Nie wydaje mi się, żeby wędzisko3m - jak pisze Daniel - lepiej zdało egzamin. (2016/08/29 08:11)

u?ytkownik200880


Wędka na dorsze raczej do rzutowych nie należy, pamiętaj że zestaw na suma trzeba rzucić, no chyba że ma sie ponton. Kijkiem 3m+ rzucisz dalej i celniej, a czesto łowiac sumy musimy trafić w jakiś punkt np. Dziurę w jeziorku, rynne w rzece lub pod jakieś przywrócone drzewo. :) (2016/08/29 10:59)

u?ytkownik200880


Wędka na dorsze raczej do rzutowych nie należy, pamiętaj że zestaw na suma trzeba rzucić, no chyba że ma sie ponton. Kijkiem 3m+ rzucisz dalej i celniej, a czesto łowiac sumy musimy trafić w jakiś punkt np. Dziurę w jeziorku, rynne w rzece lub pod jakieś przywrócone drzewo. :) (2016/08/29 11:00)

Sith


Wędka na dorsze raczej do rzutowych nie należy, pamiętaj że zestaw na suma trzeba rzucić, no chyba że ma sie ponton. Kijkiem 3m+ rzucisz dalej i celniej, a czesto łowiac sumy musimy trafić w jakiś punkt np. Dziurę w jeziorku, rynne w rzece lub pod jakieś przywrócone drzewo. :)
Masz rację, ale odnoszę wrażenie, że Janusz będzie łowił raczej z łódki, albo trollingował. Wędzisko dorszowe do łowienia z brzegu raczej się nie nadaje. (2016/08/29 12:07)

MrCrasny


Nie wiem jak teraz ale parę lat temu Konger wypuścił na rynek kilka modeli wędek do surfcastingu. Pamiętam że były długie (3,90 lub nawet więcej) i dość mocne (ciężar wyrzutu ponad 200). Konger robi raczej sztywne kije (szczególnie te tańsze) więc mogłyby się nadawać. Gdybym chciał łowić suma z gruntu lub z żywcem to bym właśnie poszedł w mocne gruntówki. Póki co zamierzam na wąsatego polować ze spinningiem więc to trochę inna bajka. (2016/08/29 14:30)

hektor39


Sith
Masz rację, ale odnoszę wrażenie, że Janusz będzie łowił raczej z łódki, albo trollingował.
Wędzisko dorszowe do łowienia z brzegu raczej się nie nadaje.

Stety lub nie na Solinie trolling jest zabroniony. Raczej z brzegu i wywózka.
A powiedz mi dla czego wędzisko dorszowe nie nadaje sie do łowienia z brzegu? (2016/08/29 16:35)

ryukon1975


Głownie dlatego że jest stanowczo za krótkie do takiej tradycyjnej odmiany gruntówki. Przekonasz się o tym przy pierwszym zarzucie na nim zestawu takiego plus minus 200 g. Jak poleci dalej jak sięgasz ręka to już będzie sukces. (2016/08/29 16:41)

hektor39


Daaaawno temu miałem Germinę o podobnej długości ( twarda była jak szlak, nie wiem jakie parametry miała)+Rexa(wiem to prechistoria) ale z dalekimi rzutami nie miałem problemu.  (2016/08/30 09:53)

hektor39


Sprzedający dają gwarancję na Kongera i Sharka 24 miechy.Muszę dopytać na co, czy na połamanie kija też:).Jeżeli tak to chyba nie ma się czego obawiać za wyjatkiem ewentualnie straconej ryby.

Kongera odpusciłem, a od sprzedawcy Sharka otrzymałem taką odpowiedź 
"Witam gwarancja obejmuje tylko pęknięcie wędziska,wszelkie uszkodzenie przelotek itp.spowodowane złym transportowaniem ni są obejmowane gwarancją." wiec chyba nie jest źle :) (2016/08/30 15:33)

u?ytkownik200880


To bierz, a jak ci się spodobają silurusy glanisy to kupisz sobie lepsze :) (2016/08/30 16:16)

hektor39


To wędka ustalona :)
Jeżeli Admini pozwolą bedę kontynuował w tym watku.

Teraz kołowrotek.
Mam  Mistrala exor carp 5000 i jestem zadowolony dla tego
pomyślałem o wiekszym modelu, takim 
http://allegro.pl/kolowrotek-mistrall-carp-x4-power-6000-gratisy-i5792190255.html
i plecionka taka
http://allegro.pl/plecionka-mistrall-shiro-0-36mm-200m-zielona-hit-i5061814414.html
Dobry wybór? 
  (2016/08/30 16:33)

u?ytkownik200880


Kołowrotek może być ok, nie znam go ale pamiętaj ze zwijanie zestawów nawet pół kilogram i hol kilkunastu kilo nieźle daje w kość sprawdź czy nóżka kołowrotka sie nie gnie mocno bo może sie ułamać. Sam byłem świadkiem jak jednemu wedkarzowi sum połamał kołowrotek, z tego co pamiętam to jakiegoś jaxona albo kongera. A co do plecionki to najlepiej power pro jak dla mnie nie ma lepszej :) (2016/08/30 16:48)

Jakub Woś


Wędki morskie na suma? Też sobie kiedyś zadawałem to pytanie. Szukałem czegoś taniego i mocnego a te warunki spełniały tylko wędki morskie. Kupiłem Robinson DynaCore Baltic Pilk 3 metrowa do 300gram wyrzutu. Spektakularnych sukcesów na nią nie mam ale metrowe sumy się zdarzały.Rzeczywiście przy wyrzucie ciężarkiem poniżej 150g trochę słabo nosi, ale sum 300g sie nie boi więc nawet na stojącą wodę można taki ciężarek założyć. Okazało się, że te wędki nadaja sie na suma. (2016/08/31 08:16)

hektor39


Kij zakupiony, czekam aż przjdzie.Temat kołowrotka  jeszcze otwarty. (2016/08/31 23:41)

u?ytkownik200880


Z tanich kołowrotków może york big game 6000. Mam go do spoda, z początku ciągnął karpie i dawał rade. Na mniejsze sumy też powinienem być ok. :)
Jedyną wadą moim zdaniem jest trochę zły nawój żyłki, robi się lekka klepsydra, ale w niczym nie przeszkadza. Ma też nieuszczelniane łożyska i jak wpadnie do wody to może mu sie coś stać, jednak nawet porządna ulewa nie zrobila na nim wrażenia :) (2016/09/01 11:11)