Wędka spinningowa 2,7m do 25g na okonia.

/ 39 odpowiedzi
konger11


Tak, prawdopodobnie masz rację - Dragon jest tylko dystrybutorem Okumy, sprzęt Okumy jest w katalogach Dragona, ale zauważyłem w tym roku, że kołowrotki karpiowe Okumy pojawiły się również w katalogu Prologic'a. Pisząc siostra z bratem mam na myśli, że ich sprzęt jest bardzo podobny. 
Ja wręcz odwrotnie, nie używam Dragona Viper, ale wiele czytałem o tym wędzisku, bo wachałem się pomiędzy DV a BR. Wybór padł na BR gdyż jakoś lepiej mi leżała w dłoni oraz jej wygląd bardziej mi się spodobał, gdyż nie zbyt lubię uchwyt z korka, wolę z pianki. Używam wędziska 2,75m 7-30g i masz rację co do ciężaru bo moja BR waży 175g, a Viper o tych samych parametrach wazy już 212g. Czy wpływa to na moc wędziska - nie mam pojęcia i porównania praktycznego z DV, ale wydaje mi się że długo tą Okumą połowię. 
Co do opini w necie to o jakiejkolwiek rzeczy jest mase negatywnych jak i pozytywnych ocen. Nie ma sprzętu który każdy by wychwalał, zawsze komuś nie podpasuje - dlatego czytając to trzeba też mieć dystans. Nie mniej jednak Dragon Viper zbiera więcej tych pozytywnych ocen.  (2016/04/07 10:04)

mecsicas


Posiadam od kilku tygodni okumę black rock 1.98 i 3-18cw i jestem zadowolony lecz na okionia poszukaj coś do 10g. (2016/04/07 11:11)

mecsicas


Posiadam też vipera jig 6-25 oraz vipera 10-30 ale coś czuję że to okuma br będzie moim uniwersalnym kijem. (2016/04/07 11:20)

Sith


Posiadam od kilku tygodni okumę black rock 1.98 i 3-18cw i jestem zadowolony lecz na okionia poszukaj coś do 10g. Polecam z pełną odpowiedzialnością http://www.wedkarski.com/wedki/10549-wedka-viper-sl-senso-7-dragon.html  a z tańszych http://www.wedkarski.com/wedki/10214-wedka-variant-pro-texa-micro-spin-jaxon.html
  (2016/04/07 11:28)

mrozikk134


A ja polecę mikado lexus sapphire cw 13g. Mam tą wędeczkę i sporo rybek już na nią przez kilka lat złowiłem. Jest to wklejanka i na małe gumki łowi się nią super przyjemnie. Ryby nie spadają, bo kij ładnie pracuje pod rybą. Oprócz okoni złowiłem na nią sporo kleni, trochę jazi, szczupaki, sandacze i bolenie, największe 65 cm. (2016/04/10 15:42)

Cahir09


Witajcie.
Przymierzam się do rozpoczęcia przygody z wędkarstwem. Na razie byłem na kilku wypadach rozpoznawczych z wędką Jaxon Arcadia 3 270cm 20-60g (zwykły teleskop do wszystkiego). Chcę kupić wędkę do spinningu. Z tych wypadów rozpoznawczych wyszło, że powinienem celować w okonie, bo szczupaka żadnego na oczy nie widziałem. Największy okoń miał ~25cm więc niewiele.
Łapały się zarówno na twistery 2,5cm/5g (z główką) jak i kopytko 9cm/17g (z główką). Powiem szczerze, że dobierałem przynęty na pałę. Łowisko to wąska rzeczka (do 5m, czasami 3-2m), głębokość 0,5m-1,5m (miejscami widać dno ale takie miejsca omijałem:), dość częste zaczepy. Do tej pory łowiłem metodą opadu (a raczej wydaje mi się, że jej używałem).

Czytałem wiele tematów i mam mętlik w głowie. Z jednej strony wiem, że wszyscy polecacie na okonie lekkie wędki o cw do 10g lecz jako początkujący kombinuję jakby tu to nagiąć:) Na wędzisko chcę przeznaczyć do 150zł oraz na kołowrotek tak do 100-120zł.
Poniżej moje typy:

MIKADO Inazuma Flash Perch 240 eva 18g
Shimano Catana CX Spinning 240UL 1-11g
Mikado Lexus Sapphire 240 do 10g

I tu jest dylemat. Najbardziej mi leży Inazuma z powodu ... wyglądu :) No nic nie poradzę, że podoba mi się ta rękojeść i wszechobecna czerń. Ale ciężar wyrzutu to 18gr co pewnie mi odradzicie. Niby wędka typowo okoniowa ale takie potwory jakie mam u siebie to raczej trzeba nazywać okonikami.
Dodatkowym argumentem za nią mogą być te dość częste zaczepy. No i już wcześniej głupio kupiłem trochę przynęt. Gumki ~9cm i główki 10g a ostatnio obrotówki 3g i 6g, więc szkoda, żeby leżały nieużywane.

Myślę, że 2 pozostałe wędki by spasiły i większych różnic między nimi nie będzie.

Drugie pytanie to jaki kołowrotek do takich wędek dobrać (Inazuma waży 112g,Catana 137g, a Lexus 160g). Doszedłem, że rozmiar powinien być 2000-2500. Jaka powinna być waga kołowrotka, żeby go mniej więcej wyważyć? 250g?

PS. Do niedawna na oczy nie widziałem wędki składanej. Wiem, że doradzicie mi abym poszedł do sklepu wędkarskiego i "pomacał", ale w mojej okolicy takich sklepów nie ma wiele. Byłem w jednym, ale wybór marny. Poza tym wziąłem do ręki Mikado Nihonto Red Cut, pomachałem i ... nic mi to nie powiedziało. Po prostu nie mam żadnego punktu odniesienia jak taka wędka powinna się zachować.

EDIT: Poprawiłem długości i wagi wędek. (2016/07/08 12:26)

SebekKry


Jeśli będziesz łowił w rzece to odpuść Lexusa, szczytówka cieńka jak włos będzie zbyt bardzo się gięła. Juz lepszym rozwiązaniem może byc Catana bo to nie wklejka jednak jak dla mnie mają one zbyt długie dolniki. Inazuma jest OK posiadamnawet taką w rozmiarach 2,60 do 20gr jeśli byłbyś zainteresowany to mogę odsprzedać. Na Twoim miejscu jednak bardziej bym celował w coś Dragonowskiego, np jakiegoś Viperka Sl Perch 3-15. Ja posiadam już dwa Viperki i jestem bardzo zadowolony. Dodam że posiadałem wszystkie wędki które wymieniłeś i mam jako takie porównanie. Co do kołowrotka polecam Spro Passion 720 lub 730. (2016/07/08 17:21)

Cahir09


Między tą Inazumą a Viperem jest znaczna różnica jakościowa czy tak tyle o ile:)?
No bo nie ukrywam, że wzrokowcem jestem i tak mi się spodobała, że hej.
Dodatkowo to moja 1 wędka spinningowa więc takie niuanse jak czucie przynęty są na razie w sferze tajemniczej magii i nie sądzę, żebym wyczuł, że coś mogłoby być lepiej.

Ale już wytrzymałość ma znaczenie. Boję się, że przez nieuważny dobór przynęty lub zły sposób prowadzenia/rzutu albo zbyt energiczne "wyrywanie" z zaczepu wędka łatwo pęknie.

Co do kołowrotka to trafiłeś w 10. Znalazłem 2 modele: Ryobi Ecusima i Spro Passion 720/730. Ostatecznie chyba zdecyduję się na Spro Passion 730. (2016/07/08 19:04)

SebekKry


Viper i Inazuma to praktycznie ten sam przedział cenowy. Wykonanie i stylistyka w obu przypadkach na podobnym poziomie. Mi jednak Inazuma niezbyt dobrze leży w łapie (kupiona przez internet) a Viperek jest jakby do mojej stworzony. Za Inazumą na pewno przemawia rękojeść z pianki która jest bardziej wytrzymała niż Viper`owy korek. Jeśli chodzi o wytrzymałość to wydaje mi się że kij od Dragona sprawia wrażenie mocniejszego od Mikado. 
Kręcioł zdecydowanie w kierunku Spro. Mój Passion ma lepszą i cichszą pracę niż jeszcze raz tyle kosztujący Zauber Cf który terkocze jak stara sieczkarnia. (2016/07/08 20:59)

u?ytkownik200880


Co do wędki to nie pomogę, ale z czystym sumieniem polecę ci kołowrotek shimano catana 2500FB mam go kilka lat i nic się z nim nie dzieję. Łowie nim naprawdę dużo 4x w tygodniu po 2-3godz. Przynęty jakie używam to max 15g.  Także śmiało sie nada do twoich potrzeb :) (2016/07/09 12:57)

wirefree


"Hej mam 16 lat i od 5 lat łowie na spinning i grunt :P"

Pewnie ta catana juz niezle  rzezi , ryb ci nie płoszy? (2016/07/09 14:08)

u?ytkownik200880


wirefree, nie chcę Cię zasmucić ale nie płoszy. A powiedział bym że nawet i wabi bo efekty mam dobre, kilka zawodów już wygrałem tym kołowrotkiem i nigdy mnie nie zawiódł. Być może trafiłem na dobrą sztukę. A tak poza tym powiem Ci ze mam też dużo droższe kolowrotki po 600zł i jakoś ryby inaczej nie biorą. Oczywiście kultura pracy, działanie hamulca itd. Jest dużo lepsze, zgadzam się. Jednak nie popadaj w obłęd, kolega wyraźnie napisał że jest początkujący. Dodam jeszce że sam nie lubię kupować tanich rzeczy które się po roku zużywają, ale catankę kupił bym jeszcze raz. (2016/07/10 11:55)

Cahir09


Od jakiegoś czasu jestem już posiadaczem Inazumy 2,4m <18g. Jestem bardzo zadowolony, wiele okoni już nią wyciągnąłem, a nawet trafiło się kilka pistoletów:) Teraz już wiem mniej więcej o co chodzi z tym "czuciem" przynęty. Do tej Inazumy trzeba założyć minimum 2g główkę bo poniżej to już wydawało mi się, że ciągnę samą żyłkę. Z kolei duże gumy i główki ( >15 ) też wydaje mi się, że to już za dużo - wrażenie ciągnięcia cegły:). Takie optimum dla mnie to 4-8g.

Mam jedno, może głupie pytanie. W miarę fajnie czuć na tej wędce, jak ryba walczy. Czy na wędce "lżejszej", takiej powiedzmy do 7g to uczucie jest jeszcze wyraźniejsze?:)
PS. I drugie pytanie, chyba jeszcze głupsze:) Właśnie uświadomiłem sobie, że być może popełniłem ogromną głupotę. Otóż wszystkie okonie i szczupaczki (do 30cm) wyciągałem wędziskiem (nie podbierakiem lub ręką). Czy w ten sposób ryzykuję złamanie szczytówki? Przy jakiej wielkości ryby należy się zastanowić nad użyciem podbieraka? (2016/08/07 22:10)

Sith


(...) Przy jakiej wielkości ryby należy się zastanowić nad użyciem podbieraka?
Przy każdej i to wcale nie chodzi o uszkodzenie wędziska, lub zerwanie żyłki (plecionki), tylko o kondycję wyjmowanej "Balonem" ryby.
  (2016/08/08 12:51)


Sklep wedkuje.pl

Dragon Black Rock II