Teoria a praktyka- ilość śrucin

/ 8 odpowiedzi
   W wielu filmach wędkarzy wyczynowych jest pokazana bardzo duża ilość śrucin na żyłce, które za zadanie mają ukazać naturalnie przynętę. Jednak często łowiąc na bata tak zbudowany zestaw częściej mi się plątał.                                                                                 Czy łowiąc pełnym zestawem jest ważna ilość śrucin, jak w przypadku tyczki, czy nie?         
ogtw


Ja mam na żyłce tylko jeden kawałek ołowiu. Moim zdaniem dodatkowe śruciny odstraszają ryby i spławik robi się niekomunikatywny. (takie jest moje zdanie, tak na chłopski rozum) (2015/12/09 18:06)

patryk-kociemba


witaj,powodów takiego płatania może być wiele, zle zaciśnięte śruciny, za małe odległości między nimi. Natomiast duża ilość srucin nie jest zakładna po to by zaprezentować naturalnie przynętę, takie zadanie spełnia umiejętne rozłorzenie ich na całej długości. Najlepiej gdybyś pokazał jak wygląda twój zestaw wtedy będzie można lepiej pomóc.pozdrawiam (2015/12/10 08:07)

Gimo


  Właśnie chodzi o to gdy rozłoże wszystkie śruciny na całej długości zestawu to wtedy zestaw się częściej plącze. Natomiast gdy rozłoże śruciny w 2-3 miejscach zestaw się nie plącze. (2015/12/10 17:25)

Artur z Ketrzyna


Jeśli chodzi o wiekszą liczbę śrucin, ma to sens jak rozkładany je na większym odcinku, łowiąc z tzw. opadu. Wtedy też tak się nie plącze, bo żyłka opada napięta po łuku.
Dobra technika na zawody do połowu uklei i wzdręg.
Ja stosuję 2 punkty obciążenia, główny i wskazujący na przyponie, (na zawody (ukleja) 3).
Nie używam śrucin, a taśmę ołowianą. Formuję z niej idealne wałeczki, pracochłonne, ale za to przynosi to odpowiedni efekt i mniej się plącze niż śruciny oraz można naprawdę idealnie wywazyć. (2015/12/10 19:01)

patryk-kociemba


  Właśnie chodzi o to gdy rozłoże wszystkie śruciny na całej długości zestawu to wtedy zestaw się częściej plącze. Natomiast gdy rozłoże śruciny w 2-3 miejscach zestaw się nie plącze.


Włąsnie o to chodzi nie ma sensu całego ołowiu rozkładać, jeżeli chcesz łowić w opadu, zazwyczaj robię to tak, że pierwszą śrucinę zaciskam zaraz za przyponem , kojejną ok 30 cm wyżej, i po kolejnyc 30, 40 cm zaciskam resztę obciązenia. Ołów staram się wcześniej rozjeździć by w razie potrzeby mógłbym go przesuwać po żyłce bez jej niszczenia. A łowienie z opadu to nie tylko technika na ukleje i wzdręgi lecz na każdą rybę która ostrożnie pobiera przynęte.pozdrawiam
(2015/12/11 08:42)

Artur z Ketrzyna


Patryk napisałem dobra mając na myśli najlepiej spisująca się, a nie tylko na te gatunki.
Inne np.: leszcze, łowi się ciut inaczej...
Tak więc i też inaczej rozkładając obciążenie, stosując też inne zabiegi: dłuższy przypon, mniejszy hak, itd. staramy się je przechytrzyć. (2015/12/11 17:25)

darek300


Najważniejsze żeby umieć zrozumieć co to główne obciążenie a obciążenie sygnalizacyjne. Obciążenie główne może być w postaci kilku śrucin zaciśniętych w jednym miejscu ok 50-70cm od przyponu aby nie płoszyło ryby chcącej pochwycić naszą przynętę. Śrucina sygnalizacyjna malutka wielkości łepka od zapałki 10-15cm od haczyka. Wszystko zależy jak łowisz, z opadu płotki czy leszcze i liny na wystawianego z dna. Na płocie śrucin może być 5-6 co 15 cm, stworzy to naturalny opad, płotka to lubi, karaś też. Łowiąc liny ustawiam grunt tak aby spławik lekko się wynurzył czyli śrucina sygnalizacyjna leży na dnie. Później zmniejszam grunt o 2 cm i śrucina znajduje się 2 cm nad dnem. Lin zbiera z dna, żeruje pod kątem 30' łapie przynętę prostuje się po do pozycji poziomej a my mamy wystawienie antenki a o ile to zależy jaki czuły spławik mamy i jaka ciężka śrucina sygnalizacyjna. Wystawi centymetr tnę i siedzi;) Mi się taki sposób sprawdza! (2015/12/11 20:41)

Romuald55


Jest kilka zasad które trzeba przestrzegać przy budowie delikatnych zestawów.Zarówno do bata jak i do zestawu skróconego.Bo o delikatnych zestawach jest mowa w filmach o których Kolega mówi.
Żyłka...nie każda się nadaje do budowy takich zestawów.Musi być wysokiej jakości,nie zapamiętująca żadnych zagięć.Różnica grubości między główną a przyponem nie może przekroczyć dwóch rozmiarów.Np przypon 0,5 to główna 0,7.Oczka łączące żyłkę z przyponem też malutkie.1-1,5 cm.Krótko przycięte końce żyłki.
Obciążenie...używa się wielu drobnych śrucin.Np. zestaw uklejowy ze spławikiem 0,4 g 10 śrucin nr 10 bezpośrednio za 6-10 cm przyponem w odstępach ok 1 cm.Haczyk 18-20 w zależności od przynęty.
Nigdy taki zestaw mi się nie poplątał. (2015/12/11 21:33)