Szybka wędka spinningowa do 2.7m cw. 7-35

/ 28 odpowiedzi / 4 zdjęć
Witam serdecznie,

Drodzy koledzy spinningisci, poszukuje dobrego kijka do spinningu na szczupaka, o szybkiej lub bardzo szybkiej akcji o ciezarze wyzutu od 7 do 35gr. dlugosc max 2.7m glownie bede lapal z kajaka oceanicznego, lodzi lub kladki pomostowej. Zawsze uzywalem wedek Shimano niestety Beatmaster i Speedmaster maja zadlugie dolniki jak dla mnie wiec szukam czego z krotszym, ktory bylby bardzo wygodny. Lapie na zbiornikach zaporowych oraz rzekach ale takrze jeziorach. W UK szczupak bierze bardzo delikatnie dlatego tez zdecydowalem sie na szybka akcje.
pozdrawiam i dziekuje za pomoc
 
Sith


Jaki budżet przewidujesz na tę wędeczkę? (2016/09/26 07:49)

lukasz-dlubis


www.skalekrods.j.pl pracownia wędkarska.
Zrobią Ci jaką chcesz i z czego chcesz - trochę kosztuję, ale bedziesz miał idealna pod siebie i nie robioną taśmowo.
Ja też szukałem na rynku czegoś takiego jak Ty i wybrałem Phenix Black Chrome nowy amerykański blank niesamowicie czuły i szybki z dużym potencjałem mocy, na przelotkch Fuji Torzite itd.  (2016/09/26 11:24)

Sith


Łukasz, jeśli nie wiadomo jaką kwotę Kamil chce przeznaczyć na wędzisko, to trudno cokolwiek doradzić. Pytałem Go ale jak na razie nie odezwał się. (2016/09/26 12:10)

SlawekNikt


Sorze ja uważam, że skoro wcześniej łowił speed i beast masterami to myślę, że około 500 - 800 może nawet do 1000 zł. :-) (2016/09/26 12:20)

SebekKry


Żadnym problemem jest skrócenie dolnika pod swój "łokieć", czas pracy to w porywach godzina. Kolejną rzeczą trudno będzie znaleźć dobre wędzisko w przedziale rzutowym 7-35. Jeśli już takie znajdziesz z seryjnej produkcj to te dolne 7 na pewno będzie zaniżone. Szybka wędka pod sandacza jak najbardziej tak ale pod szczupaka nawet delikatnie biorącego nie koniecznie. Na twardej i szybkiej wędce może być efekt "odbijania" się ryby od przynęty a przy wolnijeszym kijku zawze będzie miał chwilę bez kontaktu z hakiem i plecionką (większa amortyzacja ze strony kijka). Możliwe też jest wieksze spadanie ryb. Taka moja prywatna teoria. Choć sam teraz łowię szczupaki na szybki kij sandaczowy (nie wklejankę) i jestem bardzo zadowolony (polecił bym Ci ten kijek jednak jego dolnik nie odpowiadał by Tobie bo jest dosyć długi - mój już jest po amputacji  i dostosowany do mojego łokcja). Jeśli zaś chodzi o wędkę fabryczną seryjną która ma dobrej długości dolnik jest Konger World Champions II Classic o cw 10-35 i długości 270cm, choć nie jest to wędka o akcji X-fast, określił bym jej akcję na fast. Fajny lekki kijek z dolnikiem nie wystającym poza łokieć. Na szczupaka moim zdaniem bardzo fajna akcja i dobre trzymanie ryby. (2016/09/26 16:07)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Kamilo1981


Hej,

Sorry ale 12h w pracy, dzisiaj wyskoczylo. Dlatego nie moglem nic napisac. Z gory dziekuje chlopaki za pomoc.

Jesli chodzi o kwote jaka moge przeznaczyc na dobry kij to pomiedzy 800zl a 1600zl. Oczywiscie na kij seryjnej produkcji 1600zl nie wyloze bo nie widze sensu.Nawet jesli jest to japonska limitowana edycja. 
Za to z pracowni napewno moglbym sie pokusic. Niestety nie mam z tym doswiadczenia, poniewaz jescze nie kupowalem bacika na wymiar :D

Ogolnie wedkowalem kijami Shimano, bylem zawsze z nich zadowolony. Ale chyba lata leca i czlowiek zaczyna wydziwiac. A tak na powazne. Ciezko jest znalezc cos co by odpowiadalo moim upodobaniom. Anglicy ze spinningu wogule nie kozystaja, chyba ze morski na bassa.
Bardziej karp ich kreci oraz wedkarstwo muchowe. Dlatego wypad do sklepu nie wchodzi w gre, bo jesli nawet sprzedawca bedzie mial spinning to max 3 na pulce i to kolki.

Stad moje pytanie do was. I mam nadzieje ze pomozecie oraz doradzicie wybrac cos ciekawego.
A jesli chcodzi o obcinanie dolnikow, to sorry ale uwazam ze wedka traci balans, wiekszy ciezar oddzialywuje na nadgarstek, i bardziej leci do przodu. (2016/09/26 21:50)

Kamilo1981


Wiem SebekKry, masz racje, ze skrocenie kijka to zadna filozofia. Mam dostep do carbon-ow, resin-ow, pianek, itp itd poniewaz zajmuje cie kompozytami na codzien. Jednak obcinanie kija moim zdaniem nie jest dobrym pomyslem. Wtedy trzeba zmniejszyc wage kolowrotka, poniewz kij bedzie lecial do przodu. Ja mam problemy z nadgarstkami oraz jestem juz po operacji nadgarstka i szczerze wlasnie z tego powodu bym tego nie zrobil. Ale w pozostalych kwestiach co do szybkiej i wolnej wedki na szczupaki mozesz miec racje. I jest to celna uwaga.
Ja mam ten komfort, ze moge sobie pozwolic na 2 lub 3 modele z kazdej grupy, kwestia jest tylko tego typu, ze lubie kupic cos co jest sprawdzone i dobrze wykonane. Nie lubie zbednych gadgetow z ktorych nie skozystam, bo nie daja mi frajdy. A zle wydane pieniazki raczej nikogo nie ciesza i  nie wazne czy jest to 100 czy 1000zl.

Oczywiscie wiadomo ze kazdy ma inne upodobania i inaczej lowi, ale kazdy ze spiningistow ma jakas tam wiedze plus doswiadczenie. i moze sie nimi podzielic.
Za co Ci serdecznie dziekuje i pozdrawiam (2016/09/26 22:08)

Kamilo1981


Dzieki Lukasz,

Pracownia znajduje sie w moich okolicach, wiec moze odezwe sie do tego Pana i zobacze co zaoferuje jesli ciagle nie bede wiedzial co wybrac. Przejzalem ich stronke, i jakos nie przekonala mnie do siebie, jesli chodzi o profesjonalizm. A juz kilka stron odwiedzilem z Polnocnej i Poludniowej Polski. Ale moze to moje bledne odczucia, oczywiscie nikogo nie mam zamiaru posadzac o brak profesjonalizmu. :)

Poczytalem o Twoim blanku, to wedzicho konstruowane progresywne z ogromnym zapasem mocy pod steelhead, a co to za rybka to wiemy. Piekielnie waleczna i silna i bardzo dotleniona :D. Powiem Ci szczerze ze calkiem fajny blank. Na rynku sa 4 do wyboru jak do tej pory, moglbym jeden z nich sprowadzic z USA i wtedy poprosic o wykonanie w jakiejs pracowni :)

BCX88MH SZCZYT 1,7 MM  BUTT 12,24 MM  WAGA 75 G    CW    8- 35G  MOC 8-17 LB  DŁ 8’8″  (264 CM)
lub
BCX82ML SZCZYT 1,6 MM  BUTT 11,61 MM  WAGA 55,5 G   CW   7-21G   MOC 5-14LB   DŁ 8’2″(249 CM)

pozdrawiam hej :) (2016/09/26 22:43)

LeoAmator


Jeżeli chodzi o krótki dolnik to masz poważny problem ,wiem bo sam go mam i wedek o długosci 2,70m z krótkim trzeba sie naszukać.Co do wędki po amputacji to zawsze można założyć na dolnik jakieś dociążenie wyrównujące ciężar odciętego kawałka z tym ,że tracisz na długości kija. (2016/09/26 22:51)

Kamilo1981


Kijek chce uzywac glownie do wedkowania z lodki. Wiec dlugosc az taka bardzo nie jest istotna, chociaz nie ukrywam ze nie wygodnie lowi mi sie kijami krutszymi niz 210cm. Idealny bylby w granicach 2.30m do 2.50m stad napisalem ze max do 2,7m ale nie jest to sztywny wymiar jaki by mi pasowal. Wiem ze co nie ktorzy moga sie pokusic o stwierdzenie, ze to stanowczo zadlugi kijek na lodke, ale szczerze napisze wam Panowie.

Dla mnie taki wlasnie najbardziej odpowiada.
Poza tym nie chce dociazac lub obcinac wedki, wiem ze to jest zawsze jakies rozwiazanie, ale niestety nie dla mnie. Zalezy mi na tym by byl dosc lekki, i po 4h chlostania wody nie zdretwial mi nadgarstek lub pojawilo sie poczucie dyskomfortu.
Po prostu musi byc komfort wedkowania. Chyba nawyki wracaja z wedkowania paprochami :) (2016/09/26 23:04)

Sith


(...)Co do wędki po amputacji to zawsze można założyć na dolnik jakieś dociążenie wyrównujące ciężar odciętego kawałka z tym ,że tracisz na długości kija.
Leo, strata na długości nie ma w tym przypadku znaczenia. Przecież odcinasz końcówkę dolnika, a więc część "robocza" wędziska pozostaje taka sama. Cóż mi z tego jeśli np Catana DX 270L ma długość 270cm, jeśli dolnik ma 39 czyli część roboczą 231cm. Jeśli nawet obetnę w Catanie 9 cm nadmiaru (dolnik dla mnie nie powinien przekraczać 30cm, to i tak część robocza pozostanie 231cm. Owszem, będzie to miało wpływ na wyważenie, ale dociążenie dolnika w tej samej gramaturze, jaką ma odcięta część rozwiąże problem. To tak na logikę.
Kamilo, gdybym dusponował takim budżetem, to zainteresowałbym się górną półką DRAGON-a. Wybór jest całkiem ciekawy, np seria http://www.firmadragon.pl/oferta/wdziska/wdziska-dragon/hm80?showall=&start=1. Myślę że Twoje potrzeby zabezpieczyłby model Midnight Express 260cm/10-35g/dolnik 30cm/ waga 160g.
  (2016/09/27 06:20)

Dos equis xx


(...)Co do wędki po amputacji to zawsze można założyć na dolnik jakieś dociążenie wyrównujące ciężar odciętego kawałka z tym ,że tracisz na długości kija.
Leo, strata na długości nie ma w tym przypadku znaczenia. Przecież odcinasz końcówkę dolnika, a więc część "robocza" wędziska pozostaje taka sama. Cóż mi z tego jeśli np Catana DX 270L ma długość 270cm, jeśli dolnik ma 39 czyli część roboczą 231cm. Jeśli nawet obetnę w Catanie 9 cm nadmiaru (dolnik dla mnie nie powinien przekraczać 30cm, to i tak część robocza pozostanie 231cm. Owszem, będzie to miało wpływ na wyważenie, ale dociążenie dolnika w tej samej gramaturze, jaką ma odcięta część rozwiąże problem. To tak na logikę.
Kamilo, gdybym dusponował takim budżetem, to zainteresowałbym się górną półką DRAGON-a. Wybór jest całkiem ciekawy, np seria http://www.firmadragon.pl/oferta/wdziska/wdziska-dragon/hm80?showall=&start=1. Myślę że Twoje potrzeby zabezpieczyłby model Midnight Express 260cm/10-35g/dolnik 30cm/ waga 160g.
 
Rozumiem, że polecany kij posiadasz i użytkujesz? (2016/09/27 07:43)

SlawekNikt


Kamilo, gdybym dysponował takim budżetem, to zainteresowałbym się górną półką DRAGON-a. Wybór jest całkiem ciekawy, np seria http://www.firmadragon.pl/oferta/wdziska/wdziska-dragon/hm80?showall=&start=1. Myślę że Twoje potrzeby zabezpieczyłby model Midnight Express 260cm/10-35g/dolnik 30cm/ waga 160g.
 
Rozumiem, że polecany kij posiadasz i użytkujesz?
Dos ... czy Ty czytasz cały tekst czy tylko jego część ? Podkreśliłem Ci to czego zdaje się nie doczytałeś.
  (2016/09/27 08:00)

piter-monk


Chłopaki. Spokojnie :) 

czy ktos ma i używa ten kijek Dragona MH80 ? Co myślicie o akcji blanku x-fast czy może progressive ? Który byłby lepszy?? Kijek firmowy czy może cos z pracowni wykute pod potrzeby. Sprzeczać sie nie ma sensu. Pozdrawiam  (2016/09/27 08:15)

Dos equis xx


Kamilo, gdybym dysponował takim budżetem, to zainteresowałbym się górną półką DRAGON-a. Wybór jest całkiem ciekawy, np seria http://www.firmadragon.pl/oferta/wdziska/wdziska-dragon/hm80?showall=&start=1. Myślę że Twoje potrzeby zabezpieczyłby model Midnight Express 260cm/10-35g/dolnik 30cm/ waga 160g.
 
Rozumiem, że polecany kij posiadasz i użytkujesz?
Dos ... czy Ty czytasz cały tekst czy tylko jego część ? Podkreśliłem Ci to czego zdaje się nie doczytałeś.
 

Kamil szuka wędki o szybkiej akcji. Jak więc można mu coś polecić czego się nawet w rękch nie miało? Zwykła kryptoreklama. (2016/09/27 08:16)

SlawekNikt


Jest kilka osób co tego HM używa tylko nie wiem w jakiej gramaturze. Może się wypowiedzą. Kamilo ja jestem niespotykanie spokojny człowiek :-) (2016/09/27 08:54)

sicina


Polecam kolego NanoPower XT60P 2,60m 10-35 X-fast waga 161g dolnik 30 cm testowany osobiscie lub 2.45m 10-35 X-fast waga 150g dolnik 27.5cm.Pozdrawiam. (2016/09/27 09:09)

Kamilo1981


Ok, tak wiec kilka opcji juz jest pozostało tylko cos wybrać z ofert sklepowych lub z pracowni.  Co do Dragona nigdy ich nie uzywałem, słyszałem ze sa ok. Poszperam troszke na stronach amerykańskich może cos wygrzebie ciekawego jeszcze i na cos sie zdecyduje. Ale na obecna chwile chyba bardziej skłaniam sie nad zrobieniem w pracowni i ten blank Phenix Black Chrome wydaje sie być bardzo interesujący. Progresywny z dużym zapasem mocy i bardzo czuły.  (2016/09/27 10:25)

luxxxis


Polecam kolego NanoPower XT60P 2,60m 10-35 X-fast waga 161g dolnik 30 cm testowany osobiscie lub 2.45m 10-35 X-fast waga 150g dolnik 27.5cm.Pozdrawiam.

Dobry patyk,mam takiego.Mnie jednak bardziej urzekł CFX Crossforce 14-35g,2,7m dł,dolnik 29,5cm i waga 164g- w x-faście ,taka średnia póła ale kij jest przedobry,wyjątkowo szybki,różnica względem innych o takiej samej akcji i parametrach jest ogromna.Bicie ryby czujesz jak na kiju od szczotki tak sukinkot przewodzi:) Jeśli nadarzy ci się okazja weż go w ręce,warto. (2016/09/27 16:02)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

SebekKry


Wiem SebekKry, masz racje, ze skrocenie kijka to zadna filozofia. Mam dostep do carbon-ow, resin-ow, pianek, itp itd poniewaz zajmuje cie kompozytami na codzien. Jednak obcinanie kija moim zdaniem nie jest dobrym pomyslem. Wtedy trzeba zmniejszyc wage kolowrotka, poniewz kij bedzie lecial do przodu. Ja mam problemy z nadgarstkami oraz jestem juz po operacji nadgarstka i szczerze wlasnie z tego powodu bym tego nie zrobil. Ale w pozostalych kwestiach co do szybkiej i wolnej wedki na szczupaki mozesz miec racje. I jest to celna uwaga.
Ja mam ten komfort, ze moge sobie pozwolic na 2 lub 3 modele z kazdej grupy, kwestia jest tylko tego typu, ze lubie kupic cos co jest sprawdzone i dobrze wykonane. Nie lubie zbednych gadgetow z ktorych nie skozystam, bo nie daja mi frajdy. A zle wydane pieniazki raczej nikogo nie ciesza i  nie wazne czy jest to 100 czy 1000zl.

Oczywiscie wiadomo ze kazdy ma inne upodobania i inaczej lowi, ale kazdy ze spiningistow ma jakas tam wiedze plus doswiadczenie. i moze sie nimi podzielic.
Za co Ci serdecznie dziekuje i pozdrawiam
Jeśli skrócisz dolnik to wręcz przeciwnie wagę kołowrotka należy zwiększyć aby wyważał kij bo jak założysz lżejszy kołowrotek to tym bardziej poleci na "pysk". Można też zwarzyć obcięty kawałek i dodać w samą końcówkę kija równowartość obciętej części (np. ołowianą oliwkę na klej) i wyważyć wszystko pod siebie. Jedyny minus to wystająca wtedy szczytówka poza dolną część wędki na którą trzeba uważać (nakładać do transportu jakąś plastykową rurkę). Jeśli kije nie są na gwarancji to nawet bym się nie zastanawiał i dopasował je pod siebie.
Kijek na zdjęciu to moja pstrągówka po obcięciu jakieś 14 cm dolnika, zobacz jak jest wyważona. (2016/09/27 19:49)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Kamilo1981


Dziekuje luxxxis, bede mial na uwadze twoja propozycje. Wybieram sie do polski na Swieta wiec cos pod choinka napewno sie znajdzie :) pozdrawiam serdecznie (2016/09/27 21:20)

Kamilo1981


A tak prezentuje się w łapie.

Ciekawie wyglada..... Mimo to nie pokusze sie o obcinanie jakiego kolwiek z moich kijow. (2016/09/27 21:26)

Kamilo1981


A tak na marginesie, dzieki Panowie za dyskusje i jesli ktos ma jeszcze jakies sugestie prosze pisac. (2016/09/27 21:44)

Kamilo1981


HM80 i cala seria podobno sie lamia, chociaz z tego co wyczytalem to uwagi sa podzielone :/ (2016/09/27 22:57)